Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan "büntessem" ha a...

Hogyan "büntessem" ha a megtanult vezényszót nem akarja megcsinálni?

Figyelt kérdés

Klikkeres suliba jártunk és azzal egyetértek, hogy pozitív megerősítéssel tanuljon meg új dolgokat, de ha már tudja és nem hajlandó megcsinálni akkor mit tehetek?


Azóta csinálja mióta elhagytam fokozatosan a jutalomfalatot, mert vizsgán ugye nem lehet használni.



2016. jún. 21. 09:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
29%
Vacsi előtt (esetleg koplalónapon) gyakoroljatok falattal. Lassabban hagyd el a falatot
2016. jún. 21. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem túl keveset gyakoroltál vele, és még nem rögzült teljesen.
2016. jún. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%

Nem kell büntetni. A feladatot már tudja, de azt még nem, hogy nem opcionális a végrehajtása, hanem kötelező, hiszen azt nem tanítottad neki.

A módszer pedig egyszerűen az, hogy meg kell vele csináltatni a feladatot, hogy lássa, hogy nem lehet megúszni (pl. ültetésnél leteszed a fenekét a földre, behívásnál megfogod és visszaviszed oda, ahova hívtad, stb.). Értelemszerűen járjon nagyobb dicséret/jutifalat, ha magától csinálja meg, és kisebb dicséret falat nélkül, ha segítséggel (ez mondjuk nem kőbe vésett szabály, előfordul pl. hogy pont a "kényszerített" végrehajtásra kell nagyon rádicsérni, ha bestresszel tőle a kutya). Magyarul azt kell neki megmutatni, hogy mindenképpen neked lesz igazad, de mindenki sokkal boldogabb, ha ő magától engedelmeskedik.

De ezt mondjuk el kéne hogy mondják a suliban is... :)

2016. jún. 21. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

1.-es válaszoló koplaló napot nem tartok mert pont az a lényege, hogy ne csak a kajáért dolgozzon.


2.-es válaszoló már egy hónapja szinte minden nap gyakorlok vele, tehát tudnia kell a feladatokat.


Kedves utolsó: büntetést nem gondoltam komolyan azért tettem idézőjelbe :)

Nagyon tetszett a második mondatod, tehát pl. a lábhoz vezényszónál ha előre megy akkor nyugodtan visszaránthatom a lábam mellé pórázzal, és ha mellettem marad akkor nagy dicséret, illetve ha végig csinálta a feladatot (értem ezalatt egy vizsga anyagát) a végén kapja meg a jutalomfalatot, vagy a játékát?


Köszönöm a válaszokat és mindenkinek ment a zöld kéz.

2016. jún. 21. 10:38
 5/11 anonim ***** válasza:
46%

Igen, kb. erről van szó, bár nyilván a jutifalit fokozatosan kell elhagyni, nem rögtön nullára csökkenteni, mert az úgy nem szokott máködni :) De a végén mindenképpen nagy örülés és kaja/játék, végülis ő se dolgozik ingyen, legalábbis lelkesen és odafigyelve nem :)

Dicsérni meg lehet szinte folyamatosan, hogy érezze, hogy örülsz neki, meg jó, amit csinál. Ha bele kell korrigálni, akkor addig nyilván nem, de amint megint jót csinál, rögtön kell neki jelezni, hogy na most jó, ezaz.

Azt mondják, az okosok, hogy kb. 1000 ismétlés, mire a kutya stabilan megtanul valamit, szóval egy hónap a megbízható teljesítésre még biztosan kevés, hónapok munkája, mire minden helyzetben kérdés nélkül fogja csinálni :) Levizsgázni ettől függetlenül le lehet vele, hiszen a sulin megszokta, hogy figyelnie kell rád, úgyhogy ott valószínűleg jobban fog menni, mint akárhol az utcán.

2016. jún. 21. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
29%

A jutalomfalatot ne hagyd el, legfeljebb csak csökkentsd le. De az sem 1-2 hónap, hanem kb. másfél év! Egy feladat jó megtanítása úgy 2 év. Sajnos ezt a legtöbb kutyaiskolában elfelejtik, hisz így nem lehetne eladni a tanfolyamokat, foglalkozásokat.

Egyébként vizsgára, versenyre sem úgy készülünk, hogy egyre kevesebbet jutalmazom a kutyát. Jó esetben az utolsó tréningeknek rengeteg jutalommal kell járniuk, és eleve kialakítom a kutya fejében, hogy mindig, így kontroll munka során is arra készüljön, hogy a következő feladat végén úgyis kap jutalmat. Ha nem kapott, akkor majd az azt követő végén. Így a munka kedve nem csökken le.

Ha fokozatosan leépíted a jutalmat, akkor azt tanítod meg neki, hogy legyen motiválatlan, hisz úgy sem kap fizetséget a munkájáért.


Ha pedig jutalom nélkül nem hajlandó megcsinálni egy ismert feladatot, akkor szinte bármilyen módszerrel, de eléred, hogy csinálja meg. Megtette, megy a jutalom, feloldás.

2016. jún. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

6.-os válaszolónak is nagyon szépen köszönöm a válaszát.

Tegnap teljesen elhagytam a jutifalatot, gondoltam majd a végén kapja meg, nem egy-egy blokk után, ahogy tanultuk, de erre meg elkezdte rágni a pórázát előtte még sosem csinált ilyet.

Azért vagyok gondban mert hétvégén vizsgázunk de teljesen szétcsúszott a kutyám, én meg elbizonytalanodtam.

Nagyon szépen dolgozik ha tudja, hogy van nálam falat még ha nem is kapja meg rögtön, de vizsgán nem lehet még a zsebemben sem.

Nem is értem miért nem lehet használni, főleg ha több idő kell ahhoz, hogy stabilan tudja a vezényszavakat, így csak a kedvünk megy el a gyakorlástól :(

2016. jún. 21. 22:12
 8/11 anonim ***** válasza:
46%

Kedves 6-os, nem mindenki munkakutyára gyúr ;) A hétköznapi életben a kutyának működnie kell jutalomfalat nélkül is. Nyilván nem lesz szemkontaktos lábnál követése busztól buszig, meg nem fogja tizedmásodperc alatt hasra vágni egy fektetésnél, de nem is ez az elvárás. Ezért lehet egy másfél-két hónapos tanfolyamon is rendesen megtanítani az állatnak, amire a gazdának szüksége van. Nyilván nem a tanfolyamon lesz 100%-os a kutya, de megkapják azt a tudást, amivel később már tudnak dolgozni.

Aki meg munkakutyára gyúr, az úgyis célzottan erre fogja képezni, nem tanfolyamra viszi. Vagy ha később támadnak ilyen vágyai a tanfolyamot végzett kutyájával, akkor is elmehet célzott versenyfelkészítő foglalkozásra.

Szóval ne keverjük a szezont a fazonnal, légyszi :)

2016. jún. 22. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Rengeteg tanfolyamos kutyát láttam, akinek a gazdája azt mondta tud a kutyája lábnál követni, ülni, feküdni. Hát, nem tudott. Engem inkább az zavar, hogy elhitetik az ilyen "oktatók és kiképzők" a gazdákkal, hogy az is lábnál követés, ha a kutya ugrál, szaglászik vagy a gazda mellett, mögött 2 méterrel jön és egyszer nem néz fel. Hogy az ültetés, ha a gazda csak pórázzal, test és kézsegítséggel, 5 vezényszóval tudja csak leültetni a kutyáját. De ha már a kókler iskolákat véded Akumi, légyszíves mond meg, hogy miért kell úgy vizsgára küldeni egy párost, hogy nem tanították meg nekik a feladatokat? Mert amíg a kaját látnia kell a kutyának, addig nem tudja a feladatot. Vagy miért kell úgy vizsgáztatni őket, hogy az "oktatók" nem tudják hogy kell vizsgára felkészíteni egy párost? Persze a legtöbb ilyen mondvacsinált "kiképző" semmit nem tud felmutatni, nem tud dolgozni a kutyáival, nem versenyzett, vizsgázott igazából soha, hogyan is tudná ezeket megtanítani?

Igazad van, nem versenykutyának készül a legtöbb kutya, de egy versenykutyának nem 2 év egy feladat jó megtanítása, hanem 4. Az a 2 év pont az az idő, ami ahhoz kell, hogy a kutya stabilan tudja a feladatot! Le tudjon feküdni bármikor, bármilyen körülmények közt, be lehessen hívni bármikor. Ez még nem lesz verseny minőség! Csak persze így, ha nyíltan beszéltek, nem tudnátok annyi pénzt kihúzni a gazdáktól.

2016. jún. 22. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Azt nem mondtam, hogy minden suliban elvárás, hogy tényleg tudjon lábnál követni a kutya :) És nem, nem védem az ilyen sulikat. De kérlek, hidd el, hogy van arany középút :) Nem sok, de van.


Mi pl. múltkor meghúztuk a komplett haladó csoportunkat, mert pontosan ezt produkálták póráz nélkül lábnál követés helyett, hogy szaglásztak meg elmászkáltak, kétméterenként össze kellett szedni őket. A mi jó hírünknek ez nem hiányzik, akármennyire is családi kutyás suli vagyunk.

Alapvetően aki könyörög a kutyájának, hogy csinálja meg a feladatot, nem kap rá pontot, leszarom, ha az ötödikre leül, vagy lefekszik, mert az nem engedelmesség. És mindent kétszer kell produkálni, egyszer a sulin, meg egyszer az utcán, hogy lássuk, hogy működik-e a kerítésen kívül is. Az egyetlen engedmény (a kamasz kutyák kedvéért, akiknek sokszor pont vizsgára gurul el a gyógyszerük), hogy ha a kutya nem akarja megcsinálni a feladatot, de a gazda úgy csináltatja meg vele, hogy az hosszabb távon javulást eredményez majd, akkor nem nullázzuk le teljesen a feladatot.

Hálisten elég jól sikerült a pontozásos rendszerünk, akit átengedünk, azt általában fel is merjük vállalni. Legalábbis a vizsga időpontjában.

De azért jó ha tudod, hogy sokan a tanfolyam után szarnak az egészbe, nem gyakorolnak, meg ugye nem liheg a kiképző a nyakukon, hogy csináltasd meg vele, ne könyörögj, dicsérd már meg, ismételd meg, addig csináld, amíg jó nem lesz. Sok gazdánk jön vissza később haladóra, vagy más foglalkozásra, mindegyiküknek kiutalnék egy ismétlést, hiába voltak a vizsga időpontjában tényleg jók. A családi kutyás gazdákat kevés kivétellel nem igazán érdekli, hogy a kutyájuk valójában mennyire engedelmes. Szóval ha ilyet látsz, ne minősítsd kizárólag a sulit, benne van a teljesítményben a gazda is, vastagon.

2016. jún. 22. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!