Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bajok a magyar kutyasulis...

Bajok a magyar kutyasulis oktatásban vagy túl sok a hozzá nemértő és felhígult a szakma (pl. tükörmódszer)? Vélemények tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Hala a silány magyar kutyasuli oktatásnak és az onnan kijövő "marha okos és képzett" embernek képzelő önkéntes tanítóknak hála rengetegszer hallom/látom/olvasom hogy legyél falkavezér meg érvényesítsd az akaratod. Közben meg szerencsétlen állat rég besorolta magát a falka legaljára semmi szükség nem lenne az ilyenfajta behatásra és/vagy "keménykedésre", de mivel a ezt tanítják/javasoljak megcsinálod rajta, aztán meg latod a kutyádon hogy súlyos bizalom vesztést sikerült csak elérned. A másik oldala minden szarért jutalmazás...látott mar bárki falkavezért jutalomfalattal járni? Komolyan akar egy farkas falkában latod azt, hogy aki jól viselkedik és megcsinálja amit kell az kap egy falat szarvashúst? Szerintem tekintélyt kutyánál nem így kell elérni mégis ezt tanítják (régen a parasztember szerintetek fressnapfos jutalomfalatokkal járkált a hona alatt?), aztán meg ott állnak, hogy klikker es jutalom falat reménye(amíg azt hiszi van addig jó) nélkül a kutya megmakacsolja magát és pl. nem hajlandó bejönni. A másik amit mindig erőltetnek, hogy a falkában a falkavezér megy elől ajánlom figyelmetekbe ezt a kis szöszenetet:

" [link] innen válik számomra érdekessé a dolog. Számomra döbbenetes az, amit manapság kutyanevelés címén hozzá nemértők letolnak a szintén hozzá nem értők torkán, tiszta vak vezet világtalant. Vélemény ellenvélemény?



2016. júl. 9. 20:54
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:

Lehet nem működik a fenti link:

[link]


Remélem most már jo lesz.

2016. júl. 9. 20:58
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

A vilag legelismertebb kutya szakertoje (Cesar Millan) is azt tanitja hogy legyel te a falka vezer es szabj hatarkoat a kutyanak amit kovetkezetesen tarts is be. Kemenykedesrol nincs szo.


Masok jutalmazassal, klikkerezessel tanitjak a kutyakat szinten jo eredmennyel.


A tudnodkell oldalon egyebkent az informaciok nagyresze hulyeseg, felrevezetes.


Mindegyik modszer mukodik kulonben nem hasznalnak.

2016. júl. 9. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A konkret linkhez:

A kutyak nem farkasok, es nem tudni hogy a farkasoknal azert megy elol a gyengebb hogy oket egyek meg eloszor vagy azert hogy ne veszitsek el oket. A termeszet torvenyei szerint valosiznuleg azert hogy oket egyek meg eloszor.

2016. júl. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes nekem egyik kutyám sem makacsolta meg magát azért met jutalomfalatot adok nekik. Ugyanúgy szótfogadnak anélkül is. Amúgy meg összekvered a dolgokat. Van az alap engedelmesség, szabályok, amik az együttéléshez kellenek, aztán vannak a trükkök szórakoztatásra, versenyek, vizsgák, stb. Utóbbiaknál nagyon hasznos a jutalmazás és klikker, mert ilyenekre nem lehet erőszakkal rávenni az állatot. Én legalábbis ezekre használom, nem a szabályok tanítására.
2016. júl. 9. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg te mindent elhiszel ami a neten van? Én ezt a képet olyan leírással láttam, hogy a falkavezér megy elől, mert ő a legokosabb és a legerősebb és töri nekik a havat... Erről ennyit.
2016. júl. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
51%

Sok mindenben egyetértek veled. Sőt, mindenben :)

Én szerettem régen kutyasuliba járni, és a mostani kutyámmal is szeretnék, de nem találok olyat a környéken, ami igazán szimpatikus lenne.

Azt gondolom, a kutyanevelésnek valahol ösztönösen jönnie kellene az emberből, a kutyával való együttélés során. Legalábbis én így érzem. Egy jó kutyaiskola persze jó, a kutyának is (elfárad agyilag is), a gazdinak is, és normális esetben egy fegyelmezettebb, fegyelmezhetőbb kutya a közös munka eredménye.

A jelenlegi kutyámmal oviba jártam, miután 6 hónaposan kihoztam a menhelyről, tök jó volt, hatalmasakat játszott, szocializálódás alapjai kutyákkal megvoltak, de az oktatóval már ott sok mindenben nem értettem egyet (aminek hangot is adtam, de nem született egyetértés). Nem éreztem célravezetőnek a módszereit.

Most tehát azon gondolkodom, hova tudnánk suliba járni. Mert szeretnék, csak nem az általad is leírt szemléletű helyekre.

Sok olyan kutyát ismerek én is, akik ilyen modern kutyasuliban tettek le alap vagy közép tanfolyamot, és én is azt látom, hogy ennek ellenére nem működik közel sem megbízhatóan a kutyájuk.

Az sem tetszik, hogy van egy 10 hetes tanfolyam, minden szombat és vasárnap, a végén vizsga és kész. Nem idomul az egyéni igényekhez, például, ha az egyik kutya-gazdi páros előrébb vagy hátrébb tart, illetve mi van, ha én mondjuk csak havi háromszor, és nem nyolcszor szeretnék menni?

Olyan sulit keresnék, ahol még addig és olyan tempóban jársz, ahogy te szeretnél, ahogy megfelelőnek érzed, de ilyet nem találok egyelőre.

Nagyon sok kutyaiskolában én is azt látom-érzem, hogy inkább a pénz befizetés a lényeg, és nem feltétlen van a kiképző a helyzet magaslatán. Inkább elméleti a tudásuk, mint gyakorlati. Az elmélet pedig nem mindig, nem minden kutyán ugyanúgy működik.

2016. júl. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Nem vagyok meggyőzve róla. CM egy zseniális csóka, de sosem klikkerez vagy jutalmaz tanítás közben és nem is tévedhetetlen (miért is lenne, ezt ő is tudja ezért a szereénységéert is kedveltem meg. Lásd a Holly nevű labrador-t a utolsó évadban a Dog Whispererben).


Jelen esetben ezt már több oldalon is láttam, azért linkeltem magyart, mert jellemzően itt már azért lepontoznak ha angol nyelvű szöveget és/vagy linket adsz.

2016. júl. 9. 21:15
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, szerintem ez olyan, mint a diétás módszerek. Kinek ez válik, ki a másikra, harmadikra, és a többire esküszik. Mindig is vitatéma lesz. Szerintem az a legjobb, ha hagyjuk, hogy mindenki azzal próbálkozzon, amit jónak lát. Ráadásul Magyarországon még mindig annyira gyerekcipőben jár ez a kutyasuli dolog, hogy egyáltalán már az dicsérendő, ha valaki megteszi.
2016. júl. 9. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Hozzáteszem, nem azt mondom ne legyél falkavezér csak talán nem úgy működik, ahogy fennen hirdetik. CM mindig


4: Értem és úgy gondolod régen is így tanítottak a kutyákat? Klikkerrel és jutalomfalattal? Pedig akkor a kutyák még nem hobbiként voltak tanítva, hanem nagyon durva felelősségteljes munkájuk volt (ma is de talán már kevésbé).


Érdekes amúgy, nem először látom, hogy valaki felvet egy témát és ha az mondjuk leheletnyit is szembemegy azzal amit itt szajkóznak az emberek maris eretnekséget kiáltanak és képtelenek elképzelhetőnek tartani azt, hogy esetleg a mai etológia éllovasai esetleg nem mindenben látják jól a helyzetet.

2016. júl. 9. 21:23
 10/20 anonim ***** válasza:
89%

Én nem értek veled feltétlen egyet. A kutyák egyszerűen nem farkasok, és nem egyformák.


Nagyvonalakban ugyanarra van szükségük, de a fajta eredeti tenyésztési és felhasználási körétől függően mégis kellene differenciálni, nem beszélve a fajtán belüli eltérésekről.


Pl. egy dobbermann keményebb kezű gazdát igényel, egy bordert agyilag kell jobban fárasztani, míg egy öleb (nemterrier, hanem tipikus öleb!) leginkább a jutalmazásból, játékból ért és nincs is szükség keményebb kézre náluk, mert csak a lelküket bántjuk vele. Arra lettek tenyésztve, hogy cukik, szépek és engedelmesek legyenek és azook is!


Míg egy akita pl. híresen önálló és önfejű, esélyes, hogy nem elég három jutifali neki az engedelmességhez.


De fajtán belüli eltérésre ott a példa apukám régi rottweilere. Nulla dominancia volt benne. Én voltam 5 éves, első szóra szót fogadott velem és nem járt kutyasuliba, meg sehova. Ilyen volt.


Szóval egyik módszer sem hülyeség, csak ismerni kell a kutyád fajtájának jellemzőit, mire lett tenyésztve, mire használták, és azon belül is érdemes kiismerni a saját kutyádat, hogy miben tér el esetleg. Az alomnak domináns vagy alárendelt egyede volt...stb.


Na szóval ez szerintem pont egy összetett téma. Van ami az egyik kutyánál bejön a másiknál egyáltalán nem, és akinek több kutyája volt már, az pontosan tudja ezt.


Ettől függetlenül bizonyosan van sok kókler de a 21. században nem nehéz lecsekkolni egy kutyaiskolát, a net világában mindent meg lehet találni, köztük véleményeket is.

2016. júl. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!