Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kedves kuvasz gazdik! Tudnátok...

Kedves kuvasz gazdik! Tudnátok mesélni egy kicsit a kutyátokról?

Figyelt kérdés
Nagyon megtetszett ez a fajta, sokat olvastam róla neten, illetve könyvekben, de most saját tapasztalatok érdekelnének, szinte mindenről. Jelleme, etetése, gondozása, nevelése, kapcsolata más állatokkal, munkája stb. Nagyon szépen köszönöm.

2016. júl. 24. 21:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem vok gazdi de a szomszéd igen . Nagyon nagyon NAGYON sokat szocializáld mert a szomszédunk ugy tartja "őrzi házat oszt' jóvan" és full bolond a kutya . Zehát a nem foglalkozol vele nagyon sokat és nem sétaltatod akkor elszabadul a pokol . Csak akkor vegyél ilyen amugy aranyos kutyát ha tapasztalt kutyás vagy és ki tudod elégíteni a helyigényét(nagyon sok ).
2016. júl. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
86%

Én félig-meddig első kutyának egy kan kuvaszt választottam, ráadásul a legnagyobbat, legrakoncátlanabbat, legbátrabbat, legrámenősebbet hoztam el az alomból, ha határozott és szigorú vagy, és néha kap egy-két nyakast ha makacskodik, nem engedelmeskedik, vagy morog családtagokra kis korban akkor nem lesz semmi gond. Kis korban meglepően könnyen tanítható, olyan 6 hónapos korig, kaját félti, kajálásnál nem kell zaklatni, nem egy szolgalelkű németjuhász, nem motiválja hogy a kedvedben járjon, van olyan, hogy ha kimész az udvarra nem is megy utánad, nem követ, nem zavar állandóan, de mindig figyel, le nem veszi rólad a szemét, viszont ha hívod magaddal követ, vagy ha nem elmész távolra és behívod magadhoz akkor is fejvesztve rohan feléd, nagyon imádja a gazdáját, viszont nem akar neki mindig láb alatt lenni, nem egy gazda mellett parádézó-forgó-trükköző fajta, kis korban persze jobban láb alatt van, ugrálósabb, rámenősebb, nagyon-nagyon játékos, utcán is sétáltatáskor mindenkivel játszana, követné az embereket, ismerkedne, játszana, inkább nyalogatni szerette illetve szaglászni az idegeneket utcán. Háznál elég korán elkezdte az ugatást, 4 hónapos korban már ugatta az idegeneket, de nem jó ha egy kutya túl korán érő, majd 2-3 éves korára lesz kész kutya, addig mindig fejlődik, akkorra érik be mentálisan, addig elég játékos. Egyedfüggő a jelleme, én a dominánsabbat választottam az alomból ugye nyilván így hevesebb, temperamentumosabb, és makacsabb is, fogváltáskor rengeteget rágott, mindent rágna olyankor, és amit megszerez magának, kihoz a kamrából egy seprűt, vagy ilyesmi, mindent amit csak talál azt erőforrásának tekinti amihez keményen ragaszkodik, láncon, kennelben, ilyen helyeken tartani szerintem tilos, egy ekkora mozgásigényű kutya legyen szabadon, járja be szépen az egész udvart, nálunk is első naptól szabadon volt, nyilván ha idegen jön el kell zárni, el kell különíteni, mert nagyon kemény területőrző, nem egy félős fajta. Sétálni imád, rohan, szinte húz maga után, szaglászik, árkon-bokron, mindenen keresztül viszi az orra és megy-megy, nagyon imádja ezt, ha így nem "céltudatos" a séta hanem hagyod kicsit szabadon menni az orra után, de persze ha rászólsz vagy megfeszíted a pórázt, nem rángatod, hanem csak ráfogsz és mikor feszül azonnal tudja, hogy nem mehet arra tovább, és onnantól már tudja, hogy arra kell menni amerre te mész. Kemény a kajaigénye, mindent megeszik, megiszik, nagyon-nagyon éhenkórász fajta, a miénk a sört is megitta, abszolút nem válogatós fajta, nem lehet neki olyat adni ami nem tetszik neki, persze a húsos dolgok a kedvencek, de tényleg abszolút nem válogatós. Nem beteges fajta, semmi baja nem lesz esőben, jégben-fagyban sem, nyári meleget is jól tűri, kiskorában csirkefejet kapott, most kezdünk átállni a sertés húsokra, 8-10 kiló csirkehús elfogyott 1 hét alatt, és nem volt kövér, nagyon fontos nem lehet kövér, inkább sovány legyen, ízületeit kis korban kicsinálja ha nagy súlyt kell cipelnie, majd 2 éves korára megizmosodik, mivel miénk szabadon van ezért nyilván jobban lemozogja, mint az amelyik egy egészséges lépést nem tud megtenni mert be van zárva. Felnőtt korára beáll normális szintre a kajaigény, nem lesz olyan éhenkórász, fontos, hogy etetéskor meg kell tanítani, hogy ne ugráljon, gondolj bele felnőtt korban egy 60-70 kilós kutya ráugrik a gazdára miközben az viszi neki a kaját, simán felborít bárkit, miénk leül ha meglátja hogy viszem neki a kajás tálját, és ha leteszem sem megy oda, nem nyúl hozzá, csak ha megsimogatom, ez a jel, olyankor ehet, alap engedelmességet még érdemes neki megtanítani, nevelésénél annyi a lényeg hogy ha kan kutyát veszel annak kell egy pár füles, nagyon sokszor annyira makacs, hogy csak abból tanul, de zseniális hogy pontosan tudja, érti hogy mit mondasz neki, ha valami rosszat csinált, de ha nem kap fülest akkor nem érdekli, elfelejti ha arrébb mész, és fojtatja, tudja, hogy nincs következménye, nem hatja meg, de ha kap érte nyakast már nem kockáztat, akkor nem csinálja többet. Kan kutyánál még fontos a falkasorrend egy 4-5 fős családban tudnia kell a helyét, szukánál nincs ilyen gond, de az szeleburdi, jóval kevésbé őrzi a területet, persze az is kemény, de a megjelenése, a tartása is más, egy kan az igazi területőrző, kihúzza magát, domináns a megjelenése, tiszteletlenséget nem tűri. Szuka azért visszafogottabb. Családi kutyának inkább szuka, első kutyának sokan azt mondják szuka de ez nem igaz, ha keményen tudod fogni, határozott vagy, tudja hogy ki a főnök akkor mindenképp kan, mivel én is elég konok vagyok mi nagyon jól kijövünk, sőt, család szerint még a kan kuvasszal könnyebb szót érteni, mint velem, nálunk családban a kan is bevált, megtanulta a helyét, hogy mikor van játék, és mikor van szigor és munka, vagy autóval kiállás, fűnyírásnál helyére megy szólni sem kell már, vagy ha reggelente megyünk dolgozni akkor sincs állandóan feleslegesen láb alatt, nem koszol össze esős időben, na pl. ezt egy szeleburdi szuka nem biztos hogy így megtanulja valaha is. De a kan az felfelé törekszik a falkasorrendben, és megpróbálja a lehető legjobb helyet elfoglalni a falkában, de felnőtt kuvasz imádja a gyerekeket, sőt, élete árán is megvédi, és ha a gazda, a főnök kiabál a gyerekekkel mert rosszat csináltak akkor is minden baja van, nem ajánlatos előtte vitatkozni, nem szereti. Szőre öntisztuló, sokat hullik, összesarazza pár óra múlva már mint ha semmi sem történt volna, nem is látszik rajta, viszont sarazni, pocsolyázni imád. Nem kell minden nap fürdetgetni, meg drága samponokkal kényeztetni, nálunk egy nagy lavór van neki az udvaron, az tele van vízzel, abba mikor nagyon melege van belemegy, belefürdik magának, én nem szoktam fürdetni, nomád kutya, nem az a fajta amit különösen kényeztetni kell, nem is igényli. Jól kijön minden állattal, minden élőlénnyel, ha megszokta az együtt élést, tanyasi kutya, ott használták régen, tehát régen is együtt élt baromfival, lóval, marhával, mindennel. Ha kiskorától megszokja a közelségüket akkor őket is védelmezi, és szereti, de idegen macskát, sünt, fára leszálló madarakat nagyon-nagyon utálja, idegen ragadozónak, betolakodónak tekinti őket, védené tőlük a területet. Szocializálni nem túl nehéz mivel bátor és domináns fajta, tehát ő megy oda mindenkihez, ismerkedik, szaglászik, idegen kutyáktól sem félt szinte soha, nyilván 2-3 hónapos korban az idegen kutyák ugatását az utcán nem szerette, de utána megszokta, és semmi baja vele, sőt, oda menne, szaglászná őket is, de nem szabad hagyni van olyan mikor tiszteletlennek érzi hogy ha nem hagyja abba az ugatást a másik, és ő is vissza morog, vagy vissza acsarkodna, ugatna, azt nem szabad hagyni, utcán nem lehet agresszív. Éjjel sokat ugat, mint minden pásztorkutya. Rengeteget mozog, imád az udvaron mászkálni nap közben is, körbe járja a területét csomószor, nagyon keményen védi a területét, ugat, morog, ugrál, kaparja a kapu alját, minden eszközt bevet, hogy elüldözze aki megközelíti az udvart. Kihívóan viselkedik, ugrál a kerítésnél, mély, öblös hangon ugat meg morog. Nem túl bizalomgerjesztő látvány egy idegennek ha egy kuvasz ugat rá a kerítés másik oldaláról, általában mindig felgyorsul a járásuk a kerítésünk előtt :)

Munkáját sajnos ma már elhanyagolják, nem azért tartják, hanem a külleme, szépsége miatt, és sokan megfeledkeznek róla, hogy mennyire fantasztikus területőrző, és milyen erős a harapása. Nem az a fajta amelyik ugat 2-3-at majd ha még mindig ott áll az idegen a kapunál akkor megijed és abba hagyja. Én a kant ajánlom saját tapasztalat miatt, gyerekkorunkban családi háznál volt 2 kemény tanyasi kan kuvasz, és most sok év kutya nélkül töltött év után hoztam egyet egy tenyésztőtől a saját udvarunkra, láttam már persze, hogy hogy kell vele bánni, de ez az első nekem is aminek én vagyok a főnök, a falkavezér, a gazda.

2016. júl. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Most írtam ide:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__8056749-menny..


A lényeg hogy " egy fantasztikus fajta ami rabul ejt" -ez az elfogult válasz :)

És hogy a neveléséhez szeretet, következetesség és némi keménység kell.

Én általában egy finom csonttal kihúzom a gyufát a kutyáknál, még kölyök korban. Azaz adok valami húsos csontot, amit később megpróbálok elvenni. Ekkor rám morognak, és ellentmondást nem tűrő hangon jelzem nekik hogy nekem ő nem moroghat, esetleg lenyomom a tarkójánál fogva a földre. Ennél több tettlegességre nem volt szükség. A határozott fellépés és hanglejtés kell hogy belülről jöjjön bármilyen szituációban.

Az előző kutyánk gyakorlatilag csirkelábon és puliszkán élt 13 évig.

Most napi 1,5 csirkefarhátat adok szintén kukoricadarával. Ételmaradék stb.

Nem válogatós, de nagy kutya azért sokat eszik.

Gondozás: a szőre öntisztuló de csak kb 2*1 hónap amikor nem vedlik. Kizárólag kertbe való. Más gondozást alig alig igényel, ha el is kap valami betegséget valószínűleg magától kiheveri. Sport és munkakutyának szerintem nem a legjobb választás.

Éjszaka aktív, ha közel van a szomszéd, és sok az ugatnivaló, az lehet gond. (Lehet hogy #1 az én szomszédom? ;)

2016. szept. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!