Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tricolor Aussie-ban lehet...

Nitu.t kérdése:

Tricolor Aussie-ban lehet merle gén?

Figyelt kérdés

Egy tricolor színezetű kutya lábain jelenlévő fekete és cser foltok a merle gén meglétét jelentik? Elsősorban Aussie (Ausztrál Juhászkutya) fajtáról lenne szó.


Láttam fotókat tricolor kutyusokról, akik lábain ilyen foltok voltak jelen, és mivel a minap beleástam magam e témába, de erről nem találtam infót, gondoltam itt megérdeklődöm, hátha valaki tudna érdemben hozzászólni! :) Előre is köszönöm!



#kutya #folt #gén #Aussie #Robert Merle #asuztrál juhászkutya
2016. aug. 29. 17:35
 1/8 anonim ***** válasza:

nem teljesen értem amit írsz, de megpróbálok válaszolni.

egy kutya lehet egyszerre merle és tricolor is, teljesen más gének. a legtöbb aussie tricolor (cser jegyek) és ezen felül lehet fekete és fekete merlével (blue merle) vagy barna és barna merlével (red merle). (tudtommal munkavonalú ausztráloknál elfogadják a fehér jegy és a tricolor jegyek nélküli kutyákat is, a dilute (kék vagy lilac) színeket viszont nem, de ebben tévedhetek, nem ez a fő fajtám:) )

azt nem tudom értelmezni, hogy mit értesz azon, hogy egy tricolor kutya lábán fekete és cser foltok vannak, esetleg nem tudod belinkelni a képet? akkor tudnék segíteni :)

egyébként egy első ránézésre merlének nem tűnő kutya is lehet merle, rejtett merlének hívják őket. van, hogy csak egy apró "higított" folt árulja el őket, a kék szem is jelezheti, de nem minden esetben (lehet merle nem kékszemű és nem merle kékszemű is ugye). biztosat csak a genetikai vizsgálat tud mondani.

2016. aug. 29. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
a facebookon amúgy létezik egy "coat colours and genetics" vagy hasonló nevű csoport, ebbe a belépést akkor is ajánlom, ha esetleg tudok most segíteni :) sokat lehet belőle tanulni, egy aktív, tájékozott csoport.
2016. aug. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy készségesen válaszoltatok! A csoport ajánlóért is hálás vagyok :)


Első válaszoló: Nos, én úgy értettem, hogy a kutya színezete hivatalosan tricolor, mint itt:

[link]

vagy itt

[link]

és itt is

[link]


mégis a lábaikon foltok láthatóak :), tehát így ki lehet jelenteni, hogy a kutya hordozója a merle génnek? Vagy ennek ellenére is szimpla tricolor?


Igen, én is olvastam, hogy léteznek ún. fantom merlék, ahol nem egyértelműen van jelen, árulkodó vonások mégis az általad leírtak, plusz a lepke orr is.


Igazából imádom ezt a színezetet, egy merle aussie az álmom, elképesztően csodásnak és különlegesnek tartom, de érdekelt mégis hogyan kapják ezt a merle színezetet, illetve mikor beszélünk arról, hogy egy aussieban ott a merle gén vagy sem.

2016. aug. 29. 23:24
 4/8 anonim ***** válasza:
Az én Aussiem például vörös hordozó, a szöre töve olyan vöröses árnnyalatú, onnan tudom. Am nekem ehy black tri kanom van! Imádom! Nimcs jobb kutya nála! :D
2016. aug. 30. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az első kettő ugyanaz, én lennék :D

Na így már értem mire gondolsz :) azok csak sima foltok, pöttyösség - mottled-nek hívják angolul "hivatalosan". Aussieban nem tudom mennyire gyakori, bordereknél többször van, öröklődik. Nem utal merleségre :) viszint irtó cuki!

2016. aug. 31. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Na még annyi, hogy a merleséget nem igazán lehet hordozni (recesszív allélek esetében használjuk,hogy hordozo), egy kutya vagy nem merle (mm) vagy merle (Mm) vagy dupla merle (MM), a merle a domináns allél. A fantom vagy rejtett vagy cryptic merlek, akárhogy hívod, sima merlék csak fura mintázattal. Ami kicsit más az amikor ha egy másik gén elnyomja, pl az ee red vagy a sable ami nem engedi, hogy mas szín megjelenjen a bundán (nagyon-nagyon leegyszerűsítve).
2016. aug. 31. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

(A kérdés miatt regisztráltam fel, szóval totál amatőr módon kezelem ezt a felületet :D)


Áháá, NA, így teljesen világos, érthető! :) Most már nincsenek megválaszolatlan kérdéseim (azthiszem) :D Nagyon köszönöm, hogy időt szakítottál a megválaszolására!

2016. szept. 2. 10:42
 8/8 anonim ***** válasza:
szívesen, ha van még kérdésed én a csoportot ajánlom, ha megy az angol, írtó sokat lehet onnan tanulni!
2016. szept. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!