Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tudtátok, hogy a PRA minden...

Tudtátok, hogy a PRA minden fajtánál előforduló örökletes szembetegség?

Figyelt kérdés
Ennek tudatéban is vennél szűrések nélküli szülőktől bármilyen fajtájú kutyát???
2010. ápr. 23. 15:28
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
3 szem
2010. ápr. 23. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
10%
Hülye, ha minden fajtánál előfordul, akkor az általános genetikai betegség, és nincs köze a szaporításhoz, ergó talán nem ezzel kéne a szűrések fontosságát reklámozni.
2010. ápr. 23. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
2010. ápr. 23. 15:48
 4/8 A kérdező kommentje:
Intelligens ember lehetsz, ha egyből hülyézéssel kezdesz. Inkább olvasnál utána, nem csak a belinkelt oldalon írják le.^^
2010. ápr. 23. 15:49
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Megint tanultam valamit.

En sem ennek tudataban, sem tudatanak hianyaban nem vennek ketes helyrol kutyat. Inkabb sporolok ra jonehany honapot, de a legjobb helyrol szerzem be.

Azt nem tudom, a tenyesztok vajon erre is szurik-e a tenyeszallataikat, vagy ez valami uj felfedezes.

Tenyleg, jo lenne tudni pontosan, hogy mikre szurik oket.

2010. ápr. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az angol cocker spánielnél a legjellemzőbb, ennél a fajtánál van a prcd génnek a legnagyobb fontossága, ha nem akarsz 4-5 éves korára egy vak kutyával élni (két ismerősömnek is van PRA-s spánielje, egyiknek pedig az örökletes vesebetegségben /FN/ pusztult el fél éve, 1 évesen).


A PRA-nak vannak más génjei, ezek más fajtáknál jellemzők, ha jól tudom, ír szetternél is van. De nem minden kutyára jellemző genetikai betegség.

2010. ápr. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Egyébként én sem tudtam, hogy minden fajtára jellemző, a brit pásztorokról tudtam, meg egy-két fajtánál láttam ezt. De éppen el tudom képzelni, ha nem is mindnél, de elég sok fajtánál jelen lehet ez a betegség.

Egyébként rengeteg fajtánál vannak örökletes terheltségek, mégsem "divat" a szűrés mindnél, még nagy tenyésztők köreiben sem. Szomorú. Nem is tudom, hol láttam egy felsorolást, ahol csomó fajta örökletes betegségei fel vannak sorolva. Utánanéztem kennelek honlapjain, szűretnek-e, de egynél sem láttam. :S Jellemzően nagyobb testű kutyáknál veszik komolyan ezeket, a dp-t és különféle szembetegségeket, TNS-t. De ölebeknél nem láttam még, hogy bármire is szűretnének, pedig ott is vannak betegségek. :S

2010. ápr. 24. 10:36
 8/8 Akiteki ***** válasza:

Igen, a PRA az egyik leggyakrabban előforduló szembetegség.

Kizárólag öröklődés útján terjed és gyógyíthatatlan. Szűrést már több helyen végeznek az országban, néhány fajtára már a genetikai szűrést is kidolgozták. Csak olyan helyről szabad kutyát venni, ahol fel tudják mutatni a szülők negatív szűrési eredményeit.

Sajnos én is így jártam, hogy nem figyeltem erre és 6 éves korára megvakult a kutyám.

2010. ápr. 26. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!