Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen fajtát válasszak? Dalmata?

I.Vanda kérdése:

Milyen fajtát válasszak? Dalmata?

Figyelt kérdés

Egy kutyust szeretnék aki lovagolni is ki tudna velem jönni és bírná a hosszú vágtaszakaszokat is. A Dalmatára gondoltam nagy energiája és mozgásigénye miatt. Azt olvastam hogy arra tenyésztették ki hogy lovaskocsik mellett fusson ezért gondoltam hogy alkalmas erre a célra.

Fontos szempont az hogy barátságos legyen. Ha találkozunk másokkal és ne keltsen félelmet senkiben ezért (Dobermann és a Rottweiler stb. fajtákat ki is zártaam, tudom hogy megfelelő neveléssel nem ártanának a légynek se de szabadon futna nem akarom hogy megijedjenek tőle)

A Dalmata tökéletesnek tűnt egyedül attól tartok hogy mivel mondják hogy néha szelektív a hallásuk, vajon meglehet e tanítani biztos visszahívásra minden esetben? (Nagyon sok vad van nálunk nem akarom hogy elmenjen utánuk)

esetleg meghalhatnék más fajta ajánlásokat.

Border collie-t azért nem akarok mer túl sok időt kéne szánni még az agya lefárasztására is ami a Dalmatánál azért jóval kevesebb időt jelentene.

Ki mit tapasztalt?


A Válaszokat előre is köszi!



2016. okt. 6. 11:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%
Minden kutyánál el lehet érni a tökéletes behívást. Csak valamelyiknél alig kerül munkába, valamelyiknél pedig piszok kemény meló. Egy dalmatánál nem jó, ha rajta tanulsz meg kutyát nevelni, mert mire érteni fogod, hogy mit is kellene csinálni, hogy is kellene hozzáállni a dolgokhoz, addigra a kutya már 2 éves lesz, már ezerszer megerősítette magát, hogy elmehet vadak után és nem fogja komolyan venni a tiltásaidat. Ez persze nem törvényszertű, de jellemzően be szokott következni. A dalmata önfejű, önálló, domináns vadászkutya, nem kifejezetten gazdacentrikus. De nem lehetetlen a megfelelő nevelése.
2016. okt. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Kutyák közt nőttem fel három kutyával (nagytestű jól neveltek voltak) megtanultam a kutyákkal bánni most egy Moszkvai őrkutyám van semmi probléma nincs vele kiskorától kezdve pórázon járt sétálni 6 évesen kezdtük szabadon vinni de egyszer elment egy nyúl után ami 1 méterre előttünk ugrott fel és nagyon megijesztett egy kislányt az erdőbe akik arra sétáltak nem akarta bántani de mérete miatt elég ijesztő. Ezért őt már nem nagyon szeretem szabadon vinni. De amúgy értek a kutyákhoz több ismerősömnek tanítottam már kutyáját sétálni de a behívással még sok tapasztalatom nem volt.

Azt tudom hogy nevelés kérdése de azért mégis megakartam győződni hogy jó választás lenne e a fajta erre a célra mer nem találtam sok írást róla. Az olvasottak alapján személyiségileg passzolnánk habár egy Moszi után gondolom fura de őt nem én választottam :D

Tervezek tenyésztővel is találkozni és beszélni de gondoltam hátha kapok itt is hasznos tapasztalatokat :) :)!

2016. okt. 6. 11:42
 3/15 A kérdező kommentje:
Egyébként sok helyen olvastam hogy a Dalmata nem vadászkutya. Ezért gondoltam hogy könnyebb lesz vele mint pl. egy vizslával mert nem akkora a vadászösztöne, nem erre lett kitenyésztve.
2016. okt. 6. 11:56
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Hidd el van olyan kutya, akinél nem lehet elérni a tökéletes behívást és meg csak fajtatisztának sem kell lennie. Nagyon sok múlik a habituson. A dalmata sok mozgás mellé szerintem lehet jo választás simán.
2016. okt. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Jó választásnak tűnik, viszont azt is tudni kell, hogy a dalmata NEM gyerekbarát kutya. Természetesen sok függ a nevelésüktől, de alapvetően nem gyerekbarátok.
2016. okt. 6. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Először ír szettere, vagy vizslára gondoltam. De írzad, hogy nem akarsz vadász kutyát.

Agárra nem gondoltál esetleg? Azok szeretnek és bírnak is futni.

A dalmatáról azt olvastam én is, hogy nagyon makacs és beteges is. Bár egyénenként más is lehet persze.

Én még mindig a dobermann melett voksolnék, ha véleményemre vagy kíváncsi. Vágatlan füllel nagyon cuki. Egyáltalán nem ilyesztő.

2016. okt. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
61%
Pedig minden jól szocializált, kellően jó idegrendszerű kutyánál el lehet érni tökéletes behívást. Persze ha a kutya pánikfélelembe kerül, akkor ott hiába hívod, de normál esetben nincs kivétel. Olyan van, hogy a gazda nem alkalmas rá, nem elég felkészült, következetes, erős az adott kutyához. Akkor persze könnyebb a kutyára fogni, hogy az ő hibája.
2016. okt. 6. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Én is agárra gondoltam :)

Esetleg orosz agár?

2016. okt. 6. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A dalmata is vadászkutya, tehát lehet akár vizslád is. Talán vele könnyebb dolgod lenne a nevelésnél, mint a dalmatával.
2016. okt. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Vizsla hiába vadász kutya könnyebb nevelni, az ösztön kezelést meg suliban megtanítják!


Inkább a show vonalas vizslákra menj rá.Bennük kevesebb az ösztön mint egy munkavonalas direkt vadászos szülőkkel rendelkező vizslánál.


Amúgy meg kit érdekel,hogy vki fél a kutyádtól?

Ne ez miatt válassz fajtát. Vki egy kistestű láttán is világgá szalad. Ha behívható és melletted marad akkor nincs gáz,mert látják,hogy jól nevelt kutyáról van szó.


ridgeback?

2016. okt. 6. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!