Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért tőlem várja a megoldást...

Miért tőlem várja a megoldást mindenre?

Figyelt kérdés

Van egy másfél éves pulim, iszonyú okos, energikus.

Mivel fizikailag kb kifáraszthatatlan, gondoltam szellemileg próbálom kimeríteni. Találtam is sok ötletet a neten, kaja eldugása, klikkerezés, stb.

A klikkerezésről azt olvastam régebben, hogy a lényeg benne, hogy a kutya rájöjjön, hogy miért jár a klikk és kaja, és ki kell várni a megfelelő pillanatot.

Na most ezt ma próbáltam vele (előző napokban kondicionálás megvolt, azaz már tudja hogy klikk utána kaja).

A tolatás trükköt akartam megtanítani, de azt várta, hogy megmutassam mit is kéne csinálni, és amíg nem mutattam meg, inkább lefeküdt mellém, pedig rá volt pörögve a kajára.

Aztán kézjelre végülis "meg is tanulta", azaz ahogy segítettem kicsit, rögtön értette, 3x gyakoroltuk ma, de nagyjából már megy.

Jó ötletnek gondoltam valami kaja eldugását is. Leült, én pedig 3 helyre egy kb 4 méteres körön belül leraktam pár falatkát. Látta, ahogy leraktam, mégis várta, hogy mutassam az irányt, hogy merre keresse, esküszöm majd megszólalt, állt, nézett, és ahogy mutattam egy irányba, és mondtam, hogy keresse, elindult arra.

Miért csinálja ezt? A végén már csak nevettem, hogy semmit nem csinált magától, mindenhez segítség kellett, aranyos meg minden, de miért néz rám folyamatosan a segítség reményében?:D

Vagy mondjuk a klikkernél nem is ez a helyes módszer? Egyébként bármilyen fárasztási ötletet szívesen fogadok, mert így hosszú lesz a keresős játék is, ha mutogatnom kell neki, mit csináljon:D



2016. okt. 19. 19:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Minden kutya így kezdi a klikkert. Eleinte nem tudja, hogy mit vársz tőle. Kezdd valami olyannal, amit a kutya magától is csinál. Én a pacsival szoktam kezdeni olyan módon, hogy a markomba rejtem a falatot és csak az orra alá tartom. Előbb-utőbb a legtöbb kutya elkezdi a mancsával piszkálni a kezemet, hogy megszerezze, ekkor klikk és kaja. Később erre építve tanítok mancsos feladatokat (pl tegye a mancsát egy tárgyra, csapjon bele a tenyerembe), amikor ezek már mennek, kezdek a többi testrésszel kapcsolatos dolgokat formálni. A tolatás formálással való tanítása haladó trükk. De igazából minden kutya más, amelyik trükk az egyiknek nehéz, a másiknak könnyű. A lényeg az, hogy eleinte kezdd valami nagyon egyszerűvel és a legkisebb mozdulatra is jutalmazd. Idővel bele fog jönni, ha jól csinálod.
2016. okt. 19. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és hogy miért nem önálló: mert eddig azt tanulta, hogy te majd megmutatod, mit kell csinálni, ez egy teljesen új megközelítés most.
2016. okt. 19. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Érdekes, köszönöm a válaszod.:)

A pacsit már tudja, ugyanígy tanítottam, viszont klikker nélkül, de lenne értelme klikkerrel is erősíteni?

Akkor türelmes leszek, csak az a baj, hogy ülhetnénk ott 10 percig is, ha nem mutatom meg neki, akkor pedig megunja, és hoz valami játékot, vagy arrébb fekszik..

2016. okt. 19. 20:12
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor ne a pacsit tanítsd, hanem abból kiindulva valami mást. Pl a mancsát tegye egy tárgyra.

Amúgy szerintem túl sokat vársz elsőre a kutyától. Eleinte semmi tolatást nem lehet elvárni, eleinte már arra is klikkelni kell, ha csak megmozdítja az egyik hátsó lábát, vagy akár csak áthelyezi a testsúlyát. Tényleg a legapróbb lépésekben haladj. Az én kutyámnak formálással tanítottam a lábhoz igazodást, KÉT HÓNAP volt, mire felépítettem azt, hogy beforduljon a bal lábam mellé. Eleinte a hátsó lábai legapróbb mozdulatára is klikkeltem. A kutyák nem tudatosan használják a hátsó lábaikat, ezért azok a trükkök, amikhez a hátsó lábak kellenek, haladó szintűek.

2016. okt. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Olvass a klikkerezésről könyveket, mert most még a te fejedben nem igazán állt össze a módszer. A kutya nem fog egyből megcsinálni egy feladatot, amit elgondolsz (véletlenül előfordulhat, de nem gyakori), sokkal kisebb lépésekből kell neked felépítened. Pl. azt akarod, hogy a kinyújtott tenyeredet megérintse az orrával. Először azt is jutalmazod, ha csak ránéz. Aztán amikor látod, hogy már direkt néz rá, tehát tudja hogy a nézésért jön a klikk és a falat, akkor picivel többet vársz tőle, tegyen egy lépést felé. Ha nem lép magától, akkor azt erősítsd, hogy nyújtja a nyakát. Ne te oldd meg helyette a feladatot azzal, hogy odatolod a tenyered az orrához, hanem engedd hogy rájöjjön, de akármilyen pici is az a haladás amit magától megtesz, azt erősítsd meg. Lehet hogy így lassabb lesz, de a lényeg nem az idő, hanem hogy próbálkozzon. Minél több sikerélmény éri, annál bátrabban fog próbálkozni többféle dologgal.
2016. okt. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy példa arra, hogyan is kell használni a klikkert. A cél: az ajtó kinyittatása a kutyával.

Az ajtó mellé álltok, kezedben a falat. A kutya nem csinál semmit, csak néz. Te csak várj. Előbb-utóbb a kutya megunja és elfordítja a tekintetét a falatról. Lehet, hogy csak egy tizedmásodpercre, lehet, hogy el sem fordul, csak egy pillanatra elkapja a tekintetét... Erre klikkelsz. Egy idő után tudatosan elfordítja a tekintetét a falatról, ekkor jön a következő lépés. Már csak arra klikkelsz, ha a kutya az ajtó felé fordítja el a tekintetét. Utána egy lépést meg is kell tennie az ajtóhoz, aztán több lépést, aztán meg kell érintenie bármilyen testrészével az ajtót, később a kilincset, utána a mancsával kell megérintenie, végül el kell jutni addig, amíg lenyomja a kilincset és belöki az ajtót. Ez az egész folyamat persze nem egy nap, hanem jóval több. Akár hetekig is eltarthat. A tolatás megtanítása tapasztalatlan klikkeresnek minimum egy hónap, de inkább több. Mindig akkor kell abbahagyni, amikor a legjobban csinálta a kutya, tehát lehet, hogy egy gyakorlás két percig fog csak tartani, lehet, hogy jóval tovább.

2016. okt. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, valóban megvan akkor a hiba, túl gyorsan vártam..

Nem klikkeltem a legkisebbre, még nekem is rá kell hangolódni, hogy nagyon figyeljek, köszi a tanácsokat! :)

2016. okt. 19. 21:18
 8/8 anonim ***** válasza:
Tudod mivel kezdjetek? Ezzel: [link] A kutya természetes kíváncsiságát használja ki (mert meg kell nézni, mit raktál a földre), de nagyon jól fejleszti a kreativitását is, mert ugye a jutalmazás arra ösztönzi, hogy újabb és újabb dolgokat próbáljon ki magától.
2016. okt. 21. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!