Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A közép ázsiai juhászkutya...

A közép ázsiai juhászkutya fülét vágják? Ha igen, miért?

Figyelt kérdés

Elég sokszor látok olyan képet aholll mintha meg lenne vágva,de nem vagyok benne biztos.


Miért a vastag bundája miatt nem is látszik



2016. dec. 13. 20:24
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg, hogy a vadállatokkal való harcok miatt a sérülékeny testrészt kiiktatták. Ez a fül.


"A közép-ázsiai juhászkutya múltja rettentő messzire, egészen a nomád állattenyésztési kultúra születéséig nyúlik vissza. Ez a kezdetleges gazdálkodási forma már önmagában is elég kihívást állított a gazdáik mellett szolgálatot teljesítő kutyák elé, melyeknek elsődleges feladata a nyáj, azaz a gazda legértékesebb vagyonának védelme volt. Ez persze önmagában még nem hangzik szokatlanul, de ha hozzátesszük, hogy munkájukat a legszélsőségesebb körülmények között, nemritkán igen mostoha viszonyok közepette kellett végezniük, ráadásul többnyire magukról kellett gondoskodniuk, mindeközben pedig nap mint nap a nyájat tizedelő ragadozók halálos veszedelmével kellett szembenézniük, akkor könnyen belátható, hogy ez a feladat különleges fajtát kíván."

2016. dec. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2016. dec. 13. 21:08
 3/3 anonim válasza:
100%

A közép ázsiai esetében szinte minden tenyésztő kurtítja a kutya fülét és, farkát. A farok hosszának általában az 1/3-át hagyják meg.

Hazánkban elvileg az ilyen kozmetikai céllal végzett műtétek tiltottak. A kutya füle és farka akkor csonkítható, ha az egészségügyi okok miatt szükséges. Például néhány vékony, hosszú farokkal rendelkező kutya farka vége hajlamos állandóan kisebesedni. Különösen az izgága kutyák esetében. Vizsláknál, boxereknél gyakran előfordul. Ilyen esetekben célszerű a farok végét kurtítani. A sztenderd szerint azonban ma már egyetlen kutyát sem szabad elvégezni ezeket a műtéteket ha nincs rá nyomós ok.

A közép ázsiai esetében kicsit más a helyzet. Ősi fajta, de nem régóta ismerték el nemzetközileg. Tenyésztése őshazáján kívül is csak mostanában terjed. Általában arra hivatkoznak, hogy fülét és farkát a sérülések elkerülése miatt kurtítják, de a valóságban ez inkább esztétikai okok miatt. A nomád pásztorok félelmetes, és jellegzetes külsejű kutyát szerettek volna. Kurtított füleivel és farkával szinte medveszerű a külleme. És jól megkülönbözteti más helyi nagy testű juhászkutyáktól. A kurtítás magát egyébként nem sok minden indokolja. A füle nagyon kicsi, így valószínűtlen, hogy egy farkas vagy medve pont ott sebezné meg. Farka pedig rendkívül erős, egyáltalán nem sérülékeny. Amúgy más helyi fajták esetében, melyek ugyan ilyen körülmények között élnek, nem végeznek fül vagy farok csonkítást. Például a kaukázusi juhász,vagy a kangal esetében.

Végső soron én úgy gondolom hogy ezen fajta esetében nem szükséges se a farok se a fül kurtítása. Jelenleg azonban szinte minden tenyésztő él a gyakorlattal.

2020. jan. 1. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!