Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Őszíntén! A gooldendoodle és...

Őszíntén! A gooldendoodle és labradoodle tulajdonosok elitélendőek?

Figyelt kérdés

Én tényleg nem értek hozzá, csak annyit tudok hogy külsőre nagyon szép kutyák ezek a "márkák" (hiszen, ha fajtát írnék valaki úgy is belekötne)... Valamint inkább gazdag emberekre jellemző, hogy ilyet tartanak. Ott van pl. Usher, vagy Jennifer Aniston, de még sok youtuber is.

Az lenne a kérdésem, ha én úgy döntenék, hogy beszerzek egy ilyen kutyát akkor elitélendő lenne e ez a cselekedet? Teszek e ezzel valami rosszat?

Én úgy képzelem el, hogy ha 2 egészséges kutyát "összeraknak" (esetünkben egy labit/goldit egy uszkárral) és a kicsinyeket ivartalanítják (mivel tudom az Ők külsső és belső tulajdonságaik már nem állandóak, nem ugyan olyan állat születne nekik) az nem sokban különbözik rendes kutyafajták tenyésztésétől...

Hogy vélekedtek?


Ui: Egyenlőre NEM tervezek ilyen kutyát vásárolni, kérlek kulturáltan válaszoljatok.

Köszönöm!



2016. dec. 25. 23:18
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
41%
Te nem érted 200 éve a németjuhász 2. generációjában se minden egyed őrizte a fajtajelleget. Épp ez a szelektálás lényege! A másodikgenerációból csak a fajtajelleget megőrző egyedeket kell bevonni a tenyésztésbe, de ehhez persze nagyon nagy egyedszám kell. De azt azért te se hiszed, hogy ha összeraksz 1 pudlit és egy labit akkor egy 6-os alomból mind a 6 ugyanúgy fog kinézni+ a jellemük is hasonló lesz.
2016. dec. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

"A fajtatiszta kutya attól lesz fajtatiszta, hogy a fajon belül (kutya) a többi típustól (fajtától) jól meghatározható, öröklődő jegyek alapján el lehet különíteni. Emellett tudtommal akkor fogadják el hivatalosan is, hogy a kutya az adott fajtába tartozik, ha a szülei, nagyszülei is igazolhatóan adott fajtából származnak (törzskönyvi igazolás). Ezen belül hivatalosan vannak fajtavonalak, pl. show és munkavonal de ezek sokszor csak pár külső jegyet mutatnak, viselkedésben nem mindig hoznak változást."


Ez mennyi időben telne a goldendooenél pl.?

2016. dec. 25. 23:54
 13/23 anonim ***** válasza:
95%
Akár évtizedekbe, pont ugyanúgy mint a TÖBBI fajtánál. Egy fajta kialakulása nem egy napról a másikra történik. Mindig úgy kezdődött, hogy összetettek 2 olyan kutyát, amikről úgy gondolták jó lenne összemosni a tulajdonságaikat. Vagy szerinted németjuhász, labrador, golden, beagle mindig létezett, vagy ilyen formában létezett?
2016. dec. 25. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim válasza:
51%
Szia! Nekem is labradoodle kutyusom van,szerintem egyáltalán nem elítélendő,én sem vettem észre hogy különösöbben mondtak volna nekem ilyet. Szerintem ne változtasson a döntéseden hogy más mit mond. :)
2016. dec. 26. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
49%

Nem F1 hibrid. Dizájner keverék.

A probléma pedig pontosan itt kezdődik: nincs hivatalos szerv, ami felügyelné, hogy csak megfelelő temperamentumú, örökletes betegségektől mentes egyedek legyenek tenyésztésbe vonhatóak és származási lappal igazolná, hogy tőlük származnak a kölyök.

Márpedig, ha 2 rossz csípőjű kutyát összepároztatsz, az utódoknak is rossz lesz a csípőjük, ha F1 generáció, ha nem.


Hypoallergén kutya élből nem létezik, az allergén fehérjék ugyanis a nyálban, korpában, bizonyos mirigyek váladékában találhatóak - ilyeneket meg minden kutya termel.

Mivel keverékről van szó, nem lehet előre meghatározni, hogy mit örökölnek és ebbe beletartozik a szőrtípus is. A doodle-ök jelentős hányada hullatja a szőrét.

Egyébként, ha eleget olvasol, az is kiderül, hogy bár a tenyésztésükben részt vevő kutyák híresen intelligensek, valamiért a doodle-ök jó része buta, mint a föld.


Kövezzetek meg, de nekem van még egy fenntartásom a dizájner keverék dologgal. Én azt megértem, hogy egy olyan országban, ahol olyan az állattartási kultúra, hogy konganak a menhelyek az ürességtől (esetleg kizárólag bull típusúak találhatóak a menhelyeken), felmerül az igény akeverékek iránt.

De itthon? (Az én kutyám keverék is, cuki is, menhelyi is, mégsem hullatja a szőrét.)



Amúgy Magyarországon is "tenyésztenek" labradoodle-t, ráadásul terápiás célra. Mivel nem mindegyik egyed felel meg az elvárásoknak, ha nagyon akarsz, hozzá tudsz jutni.

2016. dec. 26. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%
Itthon csak egy párosítás lett, ami megfelelne az elvárásoknak. Egészséges, tk-es, tenyésztésre alkalmas uszkárt és munka labit raktak össze, azzal a céllal, hogy jó segítő kutyák legyenek. Ebből az alomból 2 kölyök nem lett csak megfelelő, azok gazdához kerültek, teljesen jó helyre, családi és sport kutyának. A többiből mind segítő kutya lett. De ez a kivétel! Ezek divat kutyák, nem nézi senki, hogy milyenek a szülők, milyenek lesznek a kölykök. Csak szaporítják őket. És ezért elítélendő ilyen kutyát vásárolni!
2016. dec. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Platypus ***** válasza:
100%
Pedig a kérdező mondja jól. A fajtatiszta kutyák első generációs keverékei legalább annyira kiszámíthatóan egyformák lesznek, mint maguk az eredeti fajták. A második és még rengeteg azutáni generáció viszont nem. Egyszerű genetikai jelenség, amit számtalan helyen kihasználnak. Ezért készül a húshibrid tyúk vagy a hibrid kukorica is mindig újra és újra a szülőfajták keresztezésével, és sohasem szaporítják őket tovább. Egy beltenyésztett, legtöbb tulajdonságra nézve homozigóta szülő közel ugynazt tudja adni minden utódjának. Egy F1 hibrid mindig ugyanazt kapja a szülőfajtáktól. Az F2-ben viszont hasadnak a tulajdonságok, nem pont fele-fele arányban kapják a nagyszülők eredeti alléljeit, hanem ahányféleképpen csak lehetséges kombinálni. Szóval a dizájner kutyákat viszonylag kis erőfeszítéssel elő lehet állítani két fajta kereszteződésével, vagy kéne vagy 30 generáción keresztül tenyészteni őket egymás között, mire a génállományuk és az örökítőképességük egységessé válik. Na de minek, ha az adott célra az első generációs is tökéletes? Szerintem addig rendben van a dolog, amíg tényleg hozzáértéssel és céltudatosan csinálják, de Magyarországon ez totál reménytelen. A sok youtube videó csak a szaporítóknak jó, akik ezzel a szöveggel el tudják adni a félrement almokat is. Ha te szeretnél egy ilyen kutyát, azzal sem az elmélet a gond, hanem a honnan. Nem hiszem, hogy nálunk találnál olyan rendes tenyésztőt, aki belemenne egy ilyen párosításba. Még ha németjuciXmali hibridre vágynál, arra lenne esélyed, mert őket nálunk is használják, de a többi totálisan ismeretlen nálunk, így kereslet sincs rá. A szukák pedig nem egyet szülnek.
2016. dec. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Főleg az utolsónak...


És akkor most kitérnék egy kicsit arra, hogy valóban mi is lenne az értelme ezeket a kutyákat, akár évtizedek alatt valódi fajtává tenni?


Szerintem elsőnek azt kéne elérni, hogy a (normális helyről származó) hibridek is elfogadottak legyenek mind társadalmilag, mind a tenyésztők körében... Ugye lett írva, hogy pl. egy magyar labrador kennel nem menne ilyenbe bele. Na, de miért? Még is csak van valami hátulütője a dolognak? Azért gondolom egy tenyésztő nagyon ért hozzá.

2016. dec. 26. 12:30
 19/23 anonim ***** válasza:
49%
Azért nem menne bele mert mi van ha az az alom nem sikerül úgy ahogy kéne. pl mindegik kutya a labrador küllemét és a pudli jellemét hordozza. Azaz semmi értelme lett 6-12 keverék kutya, nem hipoallergén, vagy jó segítőkutya.
2016. dec. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Platypus ***** válasza:
100%
Még ha tökéletesek is lesznek a kölykök, akkor is ott egy egész alom, amit viszonylag rövid időn belül kell eladni. Sajnos az emberek 99%-a kiskutyát szeretne, és azon belül is pont 8 heteset. Egy tenyésztő hiába hirdeti akár már párosítás előtt is az almot, az a jellemző, hogy a vevőjelöltek igen nagy része meggondolja magát. Ez a dizájnerkutyásdi az átlagemberek körében totál ismeretlen, a kutyások jelentős része meg elítéli. Magyarul igen kicsi rá a kereslet. És ha egyetlen kölyök is a tenyésztő nyakán marad, akkor gyakorlatilag nevelheti élete végéig. Onnantól meg az egész csak anyagi bukta.
2016. dec. 26. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!