Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit értünk pontosan a szociali...

Mit értünk pontosan a szocializáció alatt?

Figyelt kérdés

Csak hogy teljesen tiszta legyen a kép leendő kutyásként.

Különféle állatokkal,emberekkel,gyerekekkel,tömeggel és zajjal való találkozás (megtanulni rendesen kezelni őket)/hozzá szoktatás.


Nekem ez. Csak hogy biztos legyek a dolgomban: Tényleg ezt jelenti?


Válaszokat köszi



2017. jan. 2. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
igen különböző tárgyakkal, élőlényekkel és helyzetekkel kell megismertetni és meg kell tanítani a megfelelő viselkedést, hogy hogyan reagáljon ezekre. Persze ezt elképzelni és leírni sokkal könnyebb mint "megcsinálni"
2017. jan. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi 😊
2017. jan. 2. 20:34
 3/4 anonim ***** válasza:

Nincs neki definíciója (legalábbis én még nem találkoztam vele), de alapvetően minden ide tartozik, ami a világ megismerését jelenti. De sűrűn alkalmazzák (alkalmazzuk) kimondottan a kutyákkal való szocializációra is.

A tömeg és zaj helyett viszont én inkább azt mondanám, hogy új ingerekhez való szoktatás (intenzív ingereket is ideértve). Minél több újdonsággal ismerkedik a kutya, annál jobban fogja kezelni úgy általánosságban az ismeretlent. Nem az a lényeg, hogy célirányosan darabonként mindenhez hozzászoktasd, hanem hogy az újdonságot tanulja meg kezelni. Hogy ha egyszer találkozik valami ismeretlennel, akkor az jusson eszébe, hogy "ez egy újdonság, de már találkoztam ezelőtt negyvenféle újdonsággal, és egyik se volt veszélyes, úgyhogy ettől se fogok betojni".

Például egy jól szocializált kutya, ha még sose nyitottak ki mellette hirtelen egy esernyőt, de városban él, és rendszeresen csapkodnak be a füle mellett ajtókat, dudálnak, futkosnak gyerekek, rázzák ki a szőnyegeket, satöbbi, akkor jó eséllyel attól se fogja összetojni magát, ha valaki mégiscsak "megtámadja" egy esernyővel, mert ez a kétszáznyolcvanötödik hasonló új inger, ami éri, és mivel az előző kétszáznyolcvannégy se bántotta, ezért ettől se fog megzuhanni.


Illetve egy tévhitet szeretnék eloszlatni: a szocializáció jó esetben nem annyi, hogy _viszem_ a kutyát mindenhova, hanem hogy viszem és _megmutatom_ neki a helyes viselkedést. Mert ha magától esetleg nem jól reagál, annak nem az lesz az eredménye, amit az ember várna. Különösen igaz ez a többi kutyával való viszonyra, ott szokott mindenki nagy kerek szemekkel nézni, hogy "de hát én vittem kutyák közé, aztán mégis hülye lett". Aminek az egyik leggyakoribb oka az, hogy sose volt elvárás a rendes viselkedés, a kutyatársaságon múlott, hogy mit tolerálnak és mit nem, a kutyatársaságnak pedig szintén nem mondta meg senki, hogy hogyan kellene viselkedni, tehát kicsit úgy néz ki a dolog, mint egy óvodáscsoport felügyelet nélkül: előbb-utóbb valakinek a haját fogják tépni. Nem feltétlenül szó szerint, de általában nem olyan a végeredmény, amire az ember a "kiegyensúlyozott" vagy a "harmonikus" szavakat használná, akkor sem, ha nincs látványos balhézás.

2017. jan. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Lényegében az, amit leírtál. A mindennapi életben bármikor előforduló szituációkkal való megismertetés, és az ezekben mutatott, a te és a társadalmi elvárásoknak megfelelő helyes viselkedések megtanítása.
2017. jan. 3. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!