Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ezeket hogy tudom megtanítani...

Ezeket hogy tudom megtanítani a kutyámnak pozitív megerősítéssel? Évek óta próbálkozom már, de nem megy.

Figyelt kérdés

(Olvastam a Cesar-ös kérdést, és ezután már inkább csak jutalmazással szeretnék tanítani.)


1. probléma: ha kézből adok jutalomfalatot neki, akkor úgy beleharap az ujjamba hogy néha vérzik is. Annyira csak a kajára összpontosít, hogy addig rágja az ujjvégeimet még hozzá nem jut.

(Kóbor kutya volt úgyhogy nagyon kaja mániás.)


Amit eddig próbáltam tenni ez ellen:

-megvártam míg lenyugszik, és csak akkor nyújtottam oda neki a kaját (most már nyugodt, és nem pörög, de még így is erőszakkal "rágja ki" az ujjaimból az ételt)

-ha finoman vette ki a kezemből, és nem okozott fájdalmat, akkor megdicsértem (ilyen csak ritkán fordult elő, az összefüggést nem értette szerintem)

-felkiáltottam fájdalmamban (csak nézett rám, nem értette, hogy mi a gond, de nagyon nem hatotta meg)

-mérgesen rászóltam, hogy "nem", amikor fájdalmat okozott (ezután csak óvatosan vette el az ételt, és már nem fájt.) Úgyhogy eddig ez a módszer vált csak be. De elvileg kell lennie egy jutalmazáson alapuló módszernek erre a szituációra is, nem? Ha igen, mi az?


2. probléma: szintén kajával kapcsolatos. Ha enni adok neki, akkor azt azonnal rágás nélkül behabzsolja, néha fuldoklik is tőle, vagy visszaöklendezi.


Amit eddig próbáltam tenni ez ellen:

-csak akkor tettem elé az ételt, ha leült és teljesen lenyugodott (de sajnos ugyanúgy gyorsan befalta)

-amikor elkezdett nagyon habzsolni elvettem tőle a tálat egy pár percre; ezután visszaadtam, de ő megint nagyon habzsolt, úgyhogy megint elvettem (sajnos csak azt értem el, hogy még jobban elkezdett habzsolni, mert tudta hogy nemsoká megint el lesz véve előle az étel)

-keményen rászóltam, ha nagyon habzsolt (kicsit megilletődött, és egy pillanatra abbahagyta az evést; ezután mondtam neki, hogy folytassa; először csak lassan, óvatosan rágcsált, ilyenkor megdicsértem, de erre csak megint begyorsított; ezután megint rászóltam, akkor lassított újra, és már inkább nem dicsértem, csak csöndben maradtam, és csak akkor szólaltam meg, ha megint elkezdett habzsolni, akkor is leszidtam. (Eddig ez a módszer működött csak.) Ezt is meg lehet pozitív megerősítéssel tanítani neki?



2017. febr. 17. 23:35
 1/8 anonim ***** válasza:
82%
Nem lehet csak jutalmazással nevelni. Ha az használ, hogy rászólsz hangosan akkor szólj rá. Nem fog összetörni a lelke. Egymásra is rámorognak,
2017. febr. 18. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%

Én voltam az egyik pozitív megerősítést előnyben részesítő válaszoló a Cesar-ös kérdésnél.

De!Azt leírtam ott is,hogy a pozitív megerősítés mellett néha muszáj negatív megerősítés is,csak nem az,amit Cesar csinál.

Te pont azt csinálod,ami a pozitív megerősítéses módszer lényege.Fizikailag nem bántod a kutyát,mint Cesar,a gazdájaként lelkileg is tudsz rá hatni.

Teljesen jól csinálod,amit csinálsz,ebben a szituációban tényleg a rászólás a legcélravezetőbb.Más helyzetekben majd jutalmazol,de itt ez működik,tedd ezt.

2017. febr. 18. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
83%

Azt írod, erőszakkal rágja ki a jutalmat a kezedből. Hát itt rontod el, mert akkor is megkapja a jutalmat, ha nem jól csinálja. Csak a jó végrehajtásért jutalmazd, mert ha így is úgy is megkapja, akkor nem tudod lenevelni a durva harapdálásról.


A falatot ne az ujjaid közé fogd, hanem az öklödbe. Egyrészt nehezebb neki bekapni, másrészt neked is kevésbé fáj, ha ráharapna. Legyen a másik kezed ügyében is jutalom, mondjuk a hátad mögött. Tartsd előtte az öklödet, amiben a falat van, de még ne túl közel. Ha ráugrik és rágni próbálja, akkor nem kaphatja meg, emeld a kezed magasabbra hogy ne érje el, ha felugrálna ültesd vissza és szólj rá erőteljesen. Amikor ül és rád figyel, akár csak egy pillanatra leveszi a tekintetét a jutalomfalatos kezedről, akkor megdicséred (ha van klikkered és ismeri, klikkelhetsz is rá), és a MÁSIK kezedből egy másik falattal jutalmazod. Ezt dobd le elé, és akkor biztos nem rontja el azzal, hogy megint rávetné magát a kezedre.

Így tovább gyakoroljátok, amíg rájön hogy akkor kap jutalmat, ha ül és nem próbálja meg rávetni magát a kezedre, amit egyre közelebb és közelebb tarthatsz hozzá, később már nyitott tenyérrel is. Kis lépésekben haladj, hogy amikor kicsit is jól csinálja, tudd jutalmazni, de amikor heves és durva, akkor nem kaphat semmit.


A habzsolásra meg célszerű habzsolásgátló tálat venni, vagy a tápot tölthető labdába tenni, amit lökdösnie kell hogy kiessenek belőle a szemek, így egyrészt lefoglalja magát, másrészt nem tudja rögtön az egészet befalni.

2017. febr. 18. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

1. Nekem is néha csinál ilyet a kutyusom, hogy túl lelkes es kicsit elméri, es a kezemet is bekapja, tehát durván veszi el, ilyenkor megkérdezem tőle h "Mit csinálsz?" kicsit hangsúlyosabban, elszegyelli magát, es utána mar szépen veszi el. Ez kb nálunk 2x-3x fordult elő:)

[link] Ilyet vegyek, nem átverés, tényleg használ, ajánlom:)

2017. febr. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én is az egyik pozitívkodó voltam (#12) a CM kérdésben. :) Átérzem ezt a problémát, mert az én kutyusom is hihetetlen habzsolós (volt). Az alapprobléma, hogy kóborként (vagy menhelyiként, mint az enyém) kimeríthető forrás az étel. Ha aznap nem jutottál hozzá, lehet meghalsz, úgyhogy a lehető leggyorsabban a legtöbbet kell enni. Otthon arra kell megtanítani/átállítani a kutya agyát, hogy nem kell aggódnia a kaja miatt, nem fogy el, nem marad éhen. (Ezt impulzuskontrollal lehet fejleszteni, ami az életetek minden pontján jól jön majd.)

Story time: én is próbálkoztam az elveszem a tálat módszerrel, meg hogy rászólok, de abból csak morgás, bepisilés és még erőteljesebb habzsolás lett. Első sorban kettészedtem a napi adagját, hogy ha habzsol is, egyszerre ne egyen sokat, ne legyen rosszul. A speckó tálak is jók, vagy a labda a tál közepébe módszer. Nálunk az is probléma volt, ha a tál közelében voltam, úgyhogy olyan távolságba leültem, ami számára még okés volt (vagy elsétáltam mellette párszor) és néha odadobtam egy-egy jutalomfalatot. Időbe tellett, de hamarabb volt eredmény, mint gondoltam volna. Nem feszélyezte a jelenlétem, mert tudta, hogy nem az ételt elvenni megyek oda. A végén bele tudtam nyúlni a tálba morgás nélkül, stb. Nem féltette már a kaját. Manapság igazából már csak kimérem a napi adagját és napközben, séták alatt, tanuláshoz jutalmazásra használom (így nem csak egy étkezés az egész, hanem meg is dolgozott érte, amit imádnak a kutyák), s este egy vacsi.

No de amivel tudnál igazán segíteni a habzsoláson, az rögtön az 1. problémánál jön elő. Mert az fogja az agyát, a viselkedését átállítani. Ahogy a 3. válaszoló leírta elég jó. Annyival egészíteném ki, hogy Ne virslivel vagy sajttal kezdj, hanem valamilyen "alacsonyabb értékű" falattal. Valamint, ne emeld fel a kezed. Azt játéknak fogja venni, illetve már így is akkora a csábítás, hogy azzal csak pluszban cukkolod. Így rászólni se kell végül, hogy üljön le. Lehet az elején fájni fog, ha tényleg olyan erőszakosan próbál hozzájutni (egy kesztyű, vagy egyéb segíthet), de amint nem jár sikerrel (nem kapja meg a falatot), megunja/feladja, és elhúzza az orrát az öklödtől. Na akkor kell nagyon megjutalmazni (és ilyenkor a legjobb a klikker, mert gyorsabban és pontosabban tudod megjelölni a helyes viselkedés időpontját, mint egy szóval). Még ha csak egy másodpercre is teszi, akkor is. Hiszen neki ez egy nagy lépés volt, lemondott a kajáról. Azt is adhatod, ami a kezedben van, vagy akár egy másik falatot is. Ha ez így már jól működik (tartsd észben, hogy lehet, hogy neki ez hosszabb időbe fog telni, mint más kutyáknak, szóval türelem és kitartás :)), lehet "fokozni".

https://www.youtube.com/watch?v=ztRNfyErf8s

Érdemes a többi videóját is lecsekkolni. :)

2017. febr. 18. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#13-as voltam a Cesar-ös kérdésnél és nagyon örülök, hogy volt értelme annyit körmölni :) #3-as jókat írt, egyrészt ökölbe szorított kézzel lehet próbálkozni, valamint nyílt tenyérrel, így kevésbé tud harapni. Ha ökölbe szorítod a kezed, akkor érdemes megvárni, amíg nem próbálja nyelvvel elvenni/nyalogatni és akkor odaadni neki a jutalmat. Az "erőszakos", harapós próbálkozásoknál kicsit messzebb tartod tőle/felemeled a kezed, de ha nem túl vészes (pl. az én kutyám akár karmolt is miatta, hátha úgy sikerül kiszednie a kezemből), akkor csak simán nem csinálsz semmit :) Vagy akár így (2:44-től): https://www.youtube.com/watch?v=ZKjk84OkzcI&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=ipT5k1gaXhc <- ez a videó arra tanítja a kutyát, hogy türelemmel várjon a kaja jelenlétében, így kapja meg a falatot. Élvezetes játék arra, hogy önuralmat tanuljon. Érdemes utánanézned további "impulse control" játékoknak is - egyrészt alapból hasznos, ha a kutya tud uralkodni magán, másrészt valószínűleg azért kapkod a kaja után, mert nagyon izgatott lesz a jelenlétében. Azt kell elérni, hogy megértse hogy nincs gond, a kaja ottmarad és megvárja.


A habzsolás ellen lehet kapni külön habzsolásgátló tálat, de addig amíg nincs, megpróbálhatod azt, hogy egy teniszlabdát vagy hasonlót beleteszel a táljába, amíg eszik. Azt muszáj arréb tologatnia, hogy mindenhol hozzáférjen a kajához és talán lassítja a habzsolást. De például az otthoni kutyus egyszerűen csak kinőtte, majd váltottunk a nagyobb szemű felnőtt tápra, azóta kiszed egy-egy darab tápot és elrágcsálja. Pedig kölyökként úgy habzsolt, hogy folyton félrenyelt tőle és "fuldoklott". Esetleg próbálkozz olyan rágcsálnivalókkal, amiket nem tud egészben beszippantani, hanem rágva tud csak elfogyasztani, hogy rávezesd hogy lehet türelmesen is enni. A labdás ötlet is jó, amit #3 mondott. Lefárasztja agyilag is, és közben megtelik a bendője :)

2017. febr. 18. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
63%

Az első problémával én is szembesültem, mostmár viszonylag fájdalommentesen veszi el. Én ezeket használtam:

1. amikor nagyon fájt sikítottam

2. Ha nyugiban volt, elbizonytalanítottam, ha odakapott a kajáért, nem kapta meg, ezt addig játszottuk, amég nem vette el szépen.

3. az előzővel némileg kombinálva, ha a kaja után kap, akkor rászólok. és kizárólag akkor kap jutit, amikor szépen nyúl érte.

2017. febr. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat! :)


Annyit még hozzátennék, hogy már 4 éve nálam van, ezalatt már hozzászokhatott volna, hogy a kaja nem csak alkalmi, rendszeresen hozzájut.


AZ ételt sose féltette tőlem, mármint soha nem morgott rám, meg semmi. De ha látta, hogy el akarom venni, akkor még jobban rákapcsolt a sebességre.


És arra már sikerült megtanítani, hogy ne izguljon a kaja jelenlétében. Tehát nem ugrál meg nem kapkod a kezem után. Ha szép lassan, nyugodtan veszi ki a kezemből, akkor is belecsíp egy kicsit a kezembe.

Ha tenyérből adom neki, úgy nincs probléma.

Ökölbe zárt kézzel is próbálkoztam, de úgy csak még jobban beidegelte magát, hogy miért nem jut már hozzá az ételhez. A fogaival próbálta szétfeszegetni az ujjaimat. Tehát ez csak felpörgette őt teljesen. Természetesen ilyenkor nem adom oda neki a falatot, inkább elvettem a kezem mert már tényleg nagyon fáj.


Az is a baj, hogy nagyon lekoptak elől a metszőfogai, így azokat nem tudja használni, ezért szemfoggal vagy hátsó fogakkal tudja csak rendesen elvenni. Gondolom ezért fáj ennyire. :)


De amúgy olyan gáz volt, jártunk régebben tornára vele, és ott muszáj volt folyamatosan adni neki a jutifalit hogy a kívánt pozícióban maradjon. Ha nem kapta meg elég gyorsan akkor egyre jobban rágta az ujjaimat, és én meg így még inkább nem akartam neki odaadni, de akkor meg már elkezdte forgatni a fejét és meg akarta kerülni a kezemet, de mivel nem engedhettem, hogy elmozduljon a tornánál (terápia), ezért muszáj volt neki odaadnom, hogy maradjon szépen egy helyben állva. Tehát itt gondolom akkor elrontottam, de muszáj volt... :(

2017. febr. 18. 13:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!