Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy is van ez a séta és az...

Hogy is van ez a séta és az energiaszint?

Figyelt kérdés

Értem, hogy miinél kisebb egy kutya energiaszintje, annál kevesebb mozgással beéri (lustább) (vagy csak kevésbé ugrálós, nyugodtabb?)


Illetve mennyi az annyi?

Feltételezzünk egy lakásban tartott kutyát, hogy a keret ne számoljuk bele.


Csak a hosszú sétát(sétákat) számolva hány óra intenzív séta, futás, játék kell az egyes (alacsony, közepes, magas) energiaszintű kutyáknak?



2017. febr. 23. 18:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
77%
Biztos van erre valahol egy matematikai egyenlet. Most nem találom, de ami tuti, a kutyák ösztönösen imádnak csavarogni, még az "alacsony energiaszintű" kutyák is. Rég rossz ha számolgatni kell...
2017. febr. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
71%

Az eneriga szint inkabb csak egy mutato arra, hogy a kutyaval atlagban kb. mennyit kell foglalkozni. Ebben nem csak a seta, hanem a kozos jatek/munka/sport is benne van.


Energia szintra meg fajtan belul is van ELTERES, de peldakkal probalkozom bemutatni.


Alacsony: Pl. a Mopsz. Nem igenyel extra foglalkozast, nem is egy setabajnok, alap dolgokat megtanul, de latvanyos "tuzeskarikan" nem fog neked ugralni (leginkabb mert nem tud, 20 perc seta utan legzesi gondjai vannak:P)

Kozepes: pl. Akita. ha kell ott van, csinalja veled, siman tud veled sportolni is, de ha hazaertek vegigalulssza a napot es nem igenyel extra erofeszitest. Erdemes tanitani, szuksege is van nemi tanitasra, de akkor sincs gond ha par nap kimarad, mert ugy alakul. napi 1-3 ora. Szerintem legidealisabbb valasztas egy atlagos kutyatartonak

Magas: Idetartoznak a munkavonalas kutyak egy jo resze, kell nekik feladat, kell veluk foglalkozni es a mozgasigenyuk is 2-5 ora kozott van, itt mar erdemes betervezni valamilyen versenyt/sportot, amivel az het kozben felgyulemlett tobblet energiat le lehet vezetni. (Nemetjuhasz)

Nagyon magas: Folyamatosan porog, szinte lelohetetlen nagyon sok mozgas es agyat megmozgato tevekenyseg kell neki, kulonben az "agyadra" megy. (mi mas mint a border collie).

2017. febr. 23. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
54%
Nincs kőbe vésve... Pl volt szerencsém már fiatal, lusta (!!!) vizslához.
2017. febr. 23. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Azt úgyis látod a kutyádon. Ha otthon sokat nyüzsög, folyamat bepróbálkozik hátha játszol vele, meg ilyesmik, akkor kevés neki a séta, többet igényelne.
2017. febr. 23. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Ez inkább fajta függő. De vannak fajtán belüli kivétellek.

A berni pásztor hatalmas mégis beéri egy átlagosnak mondható sétával (napi kb. 1-1½ óra séta)

Közben a Jack Russell terrier egy hiperaktív kiskutya.


Egy kutya energia igénye egyszerűen nem számolható ki csak a méretéből.


Nekem közép uszkárom van,aktív kutyus,a szomszédom leonbergije pedig inkább heverészik a kanapén.

2017. febr. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
48%

És az aktív kistestű/lusta nagy testű kutyákkal mi van?

Béna egy feltételezés ez

2017. febr. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

En pont az ellenkezőjét tapasztaltam a saját kutyáimnál. 3 van egy kicsi, egy közepes és egy nagy. ( terrier mix, bull mix és egy nemet dog.)

A terrier allandóan pörög, neki napi 4 óra mozgás kell, alaphangon, egyébkent elkezd szemtelenkedni, kötekedni, hisztizni. A bull is kb ennyit igényel, bár megvan egy helyben, ha nincs vele foglalkozva de ismerem és tudom mire van szüksége. A nēet dog meg a leglustább kutya,aki volt nekem valaha. Ő elvan 1 óra sétával naponta. 7, 3 és 4 évesek.

A két pörgőssel futok,és akadálypályázok (nem tudom hogy hívják szakszerűen), egy regi elhagyatott kutyaiskola területén. Van dobbantó rajta, ugrató, stb. Ja és labdamániások. A dog inkább csak labda vagy kötelhúzás párti.

Eléggé kiveszi az energiámat, de boldognak látni őket egy fárasztó nap után megéri :)

2017. febr. 23. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Azért nagyon sokat dob a dolgon a nevelés/foglalkozás és a gazda hozzáállása is.(akár tudat alatt is)


Bár nagyon "lustának" kell annak a kutyának lennie, akit egy sétával le lehet fárasztani.

Nekem jackem és borderem van, közel sincs akkora energiájuk, mint ahogy a néphiedelemben él, de azért még ők sem olyan lusták, hogy a sétától elfáradjanak.

Évi egyszer elmegyünk egy 25 km-es elég durva emelkedőkkel és egyéb terepviszonyokkal teli túrára, nekem utána minden bajom van, ők meg akik helyenként húztak is, simán lesétálnák még egyszer.(mielőtt még bárki rosszra gondolna, minden nap megcsináljuk a 10 km-es körünket és van még pluszba agility, trükkök, biciklizés stb, de ez a túra egyszerűen mindig totál kipurcant engem)


Amúgy meg nincs olyan aktív kutya akit egy labdával és pár akadállyal ne lehetne fél óra alatt lefárasztani.

2017. febr. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Fúúú ez nagyon egy többismeretlenes egyenletrendszer. Ezt így meghatározni nem lehet, ki kell tapasztalnod.

De ha ennyire le szeretnéd egyszerűsíteni a dolgot, egy két dolog segíthet.

-Függ a fajtától. Hogy milyen kutyit mire tenyésztette ki, az nagyban befojásolja.(juhászkutya, pásztorkutya,vadászkutya,kotorékeb stb....)

-Függ az adott fajtán belüli alomtól. Hogy mit örökölt a szülőktől. A legjobb példa ennek személtetésésre a Border Colli. Nézz egy show és egy munkavolnara tenyésztett kutyát. Ég és föld.

Ha ezekkel tisztában vagy az tök jó mert akkor jön a neheze.

A kutatások alapján, a kutyáknál sem ugyanaz az agyfélteke aktív, ha fizikális, illetve ha ösztönös vagy tanult viselkedést végeznek. Ki kell tapasztalnod, hogy a te kutyádnak melyiket mennyire kell fárasztani, hogy a kutya kiegyensúlyozott legyen. Pl, ha csak a saját Malimat nézem, fizikálisán nem lehet kifárasztani, ő addig megy(menne) ameddig fel nem borúl. (hiszen ők erre lettek kitenyésztve). Hiába megyek vele 10, 20,30 km-t otthon még ugyanúgy rombol. Őt mentálisan kell lefárasztani. Dolgoztatni kell, az mindegy, hogy mit csak dolgozzon. És utána teljesen kiegyensúlyozott kutya.


Tehát válaszolva a kérdésedre: Nem a séták hossza, időtartalma számít. Hanem az, hogy a kutyádnak kielégítsd a fajtájából adodó igényeit. ÉS ha elkezded kielégíteni a kutya ösztönös igényeit, rájössz, hogy mennyire terhelhető, és mennyi idő kell neki ehhez. Pl egy show wonalas Border lehet beéri 30 percel, egy munkavonalas még 3 óra után is kergeti a birkákat.

2017. febr. 24. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Viszont ez alapján eléggé lutri munka mellett kutyát vállalni, hiszen, egy adott időkeretből kell gazdálkodnom. Gondoltam választok olyan fajtát és az almon belül olyan kölyköt, akinek az igényei igazodnak a lehetőségeimhez, de ezek szerint vagy bejön, vagy nem.
2017. febr. 24. 13:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!