Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak pozitív megerősítéses...

Csak pozitív megerősítéses nevelés?

Figyelt kérdés

Mostanában ahogy látom kezd nagyon elterjedni itt, hogy a pozitív megerősítésen alapuló nevelést preferálják a hozzászólók. Bármilyen viselkedési probléma van egy kutyával, egyből ezzel jönnek. Ez persze nagyon jó és szép, de csúnyán, sokszor már alpári módon lehúznak mindenkit, aki a nem kívánt viselkedéseket (mint az agresszió, az alap szabályok, a letiltások, stb.) szabályokkal és bizony büntetéssel kezelné. Olvastam már állatkínzózástól és különböző trágár jelzőkkel illetéstől kezdve olyanig, hogy a kutyát így megfélemlítve veszik rá az együttműködésre, vagy hogy ez mennyire nem tesz jót a kutya-gazda kapcsolatnak.


És félre értés ne essék, ezt a kérdést nem meggyőzésnek szánom, nem is veszekedésnek. Mindenki véleménye érdekel azok közül, akik valóban kutyáznak, nem csak kutyát tartanak. De persze főleg azon emberek válaszaira vagyok kíváncsi, akik lépten-nyomon ezt javasolják, hogy igazi büntetés ne legyen, mindent pozitív megerősítéssel építsen fel a gazda. Ők ezt miért javasolják? Miért vetik el annyira radikálisan a "klasszikus" kutya nevelést? Számukra ezzel milyen lehetőségek nyíltak meg, mit értek el így a kutyájuknál és mások kutyáinál? Hány kutyát neveltek fel eddig, azok milyen előélettel indultak? Olyan kutyáknál, amelyek nevelését jobban elrontották miért tartják ezt a megoldást jobbnak? Keményebb vagy "használati" kutyáknál is miért ezt javasolják? Miért ennyire elvakultak sokszor más módszerekkel szemben?

Ismerem ezt a metodikát. Van, hogy időnként, egyes viselkedések kezelésénél én is használom vagy javaslom, ha a kutya vagy a gazda ezt igényli, egyszóval nem elemzést szeretnék, hanem inkább indokokra vagyok kíváncsi, hogy miért csak ez?


2017. márc. 6. 16:29
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
54%
Vegyesen hatásosabb! Van amit nem lehet pozitívan kezelni. A falkában is van hatalmi harc, marakodás. A kutya érti majd, de csakis ha a megfelelő időben bünteted. De igen, ezt elég néhány drasztikus esetben alkalmazni!
2017. márc. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
39%

Az élőlények alapvető tanulási módja, hogy csinál valamit, amire kap a környezetből egy pozitív vagy negatív megerősítést. Ha valaki azt mondja, hogy csak poztiív megerősítéssel neveld, az egyértelmű jele, hogy fájdalmasan síkhülye a témához, mert ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy egy kocsiban csak gáz legyen fék ne...

Nem arról van itt szó, hogy szét kell verni a kutyát, de ha büntetni kell akkor büntetni. Az ég világon semmi baja azzal az állatnak, ha tisztázzuk mit nem szabad, és különben sem mazochista, hogy büntettesse magát fölöslegesen.

2017. márc. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
34%
egy kutyát sem lehet csak pozitív megerősítéssel nevelni. A pozitív megerősítés fonto,s de az is hogy dolgokat megtilts a kutyának. Néha oda kell csapni, de ez nem azt jelenti hogy ebből áll a nevelés.
2017. márc. 6. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
51%

A pozitív megerősítésnek nem az a lényege,hogy csak dicsérsz.A kutyára szellemileg hatsz,nem fizikailag,ez a hatalmas különbség.

Az,hogy klasszikus kutyanevelés,nagyon szúrja a szemem.Mi klasszikus van abban a felfogásban,hogy ha egyszer megütöd a kutyát,többet nem csinálja a nem kívánt viselkedést.Pont,hogy ez az elmaradott felfogás,amit azok alkalmaztak/alkalmaznak,akiknek a kutyájuk egy eszköz,egy cél,nem társ.Gyereket sem úgy nevelsz,hogy jól végig vágsz rajta,aztán legközelebb majd nem szalad ki az úttestre.Legalább is jobb esetben...A pozitív megerősítéssel dolgozó emberek pedig pont ezt az elvet követik.Nem gyorsan akarod lerendezni a dolgokat,hanem beleásod magad a problémába,és lassan segítesz a kutyán úgy,hogy neki és neked is jó élményeid maradjanak,és mélyüljön köztetek a kapcsolat.


Alapvetően úgy gondolom határozott egyéniség vagyok,és nem ˝babusgatom˝ a kutyámat,hanem ha valamit akarok,azt el is érem.Viszont ehhez egy újjal nem érek hozzá,jutalomfalatot nagyon ritkán használok.

Szóval én nem azt mondanám,hogy keményen kiállok a pozitív megerősítés mellett,inkább keményen kiállok a fizikai megfélemlítéssel szemben.Megindokolni annyival tudom,hogy mert szerintem ez a helyes.Nem vagyok erőszakos ember semmilyen téren.A kutyák terén és az életben is kizárólag a kisugárzásom alapján próbálok határozottnak,vezető egyénnek feltűnni.Mert szerintem ez a helyes.Nem tudnék bántani egy lelkileg sérült kutyát,se semmilyen állatot,és kész.Egyszerűen ilyen vagyok,és elítélem azt,aki nem.Mármint aki szerint mindenre a dominancia,meg az erőszak a megoldás.

A kutyának szüksége van vezetőre,szabályokra,stb,de ha ezt nem tudod csak a személyiségeddel elérni,akkor már rég nem vagy igazi falkavezér.Ennyi.

2017. márc. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
48%

Én pozitívan nevelem őket, de tény hogy nem mindig vezet eredményre. Pl. Ágyba egyszer pisilt csak, elszállt egy saller, soha többé. Ha a földre pisilt sose bántottam. Nem is szokott le rola olyan ügyesen.. .


Persze nem cél hogy rettegjenek, úh általában inkább pozitívan nevelem őket.


Pl már elég ha csendben de kedvesen azt mondom hogy lefelé vagy nem szabad. Igaz ez igy hosszabb idő viszont szerintem a kutya stabilabb. És a mi viszonyunk is jobb.

2017. márc. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
35%

Ez valami új divat mostanában.

Nem lehet csak és kizárólag pozitív megerősítéssel tekintélyt szerezni és tartani egy kutya előtt, pláne egy keményebb fajtánál. Alapvetően persze jutalmazással és nem büntetéssel tanítunk, hogy a kutya is lelkes legyen és legyen kedve együttműködni, ne félelemből tegye. De amikor már pontosan tud valamit, és nem hajtja végre, mert éppen olyan úri kedve van, akkor igenis meg kell értetni vele, hogy a parancsot mindig végre kell hajtani.

Elég sok kutyasulit végzett kutyát ismerek, akiknél nem működik pl. a behívás megbízhatóan, vagy más dolog, és a gazdi jutifalat nélkül el sem mer indulni otthonról a kutyájával. Kifizetnek egy rakás pénzt, és pont olyan megbízhathatatlanul működik a kutyájuk, mint azelőtt. Ennek értelmét nem látom.

2017. márc. 6. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
59%

#4

Most komolyan, 14 évesen mit tudsz te a kutya neveléséről?

"Pont,hogy ez az elmaradott felfogás,amit azok alkalmaztak/alkalmaznak,akiknek a kutyájuk egy eszköz,egy cél,nem társ."

A kutya munkára lett háziasítva, utána pedig kimondott feladatok elvégzésére tenyészették őket. Az utóbbi néhány évtizedben rendeződött át a szerepe házikedvencnek.

Azért mert valakinek a kutyája szolgálati kutya (tehét egy munka eszköz) az nem azt jelenti, hogy nem szereti, nem családtag, SŐT az a kutya sokkal boldogabb így, mint nálad valaha lenne ( de nem célom megsérteni az érzékeny lelkivilágod).

Láttál már terelő kutyát munkavégzés közben, nem pedig csak kertbe bezárva esetleg pórázon sétáltatva? Fogalmad sincs róla, hogy mennyire élvezi és szereti ezt csinálni a kutya, még akkor is ha csak pozitív megerősítéssel nem lehet erre képezni. Amúgy sem arról szól az egész, hogy hülyére vered vagy terrorban tartod, hanem kizökkented abból az állapotból ami miatt nem csinálja az elvárt feladatot. Arról nem is beszélve, hogy sokkal magasabb a tűrésküszöb az ilyen kutyáknál mint az embereknél.

Vegyünk egy másik példát. Berekedsz egy terrortámadás közepébe ahol a lövöldözőt nem tudják kiszedni, csak ha ráküldik a szolgálati kutyát. Ha hibázik akkor meghal és te is. Erre sem lehet tanítani csak pozitív megerősítéssel, szép szavakkal. Arról nem is beszélve ha éppen el kap valakit az se fogja simogatni, hanem úgy próbál szabadulni ahogy csak tud.

De akkor menjünk tovább. Mentő kutya. Elvesztődik a kistestvéred az erdő közepén, napok óta senki nem tud róla semmit és elkedzik keresni, de a kereső kutya úgy gondolja, hogy most inkább játszana, így abbahagyja a keresést és a kistestvéred éhen hal. Utána mehettek pozitívan megerősíteni a hibákat.


"Nem tudnék bántani egy lelkileg sérült kutyát,se semmilyen állatot,és kész.Egyszerűen ilyen vagyok,és elítélem azt,aki nem.Mármint aki szerint mindenre a dominancia,meg az erőszak a megoldás.

A kutyának szüksége van vezetőre,szabályokra,stb,de ha ezt nem tudod csak a személyiségeddel elérni,akkor már rég nem vagy igazi falkavezér.Ennyi."


Ezzel itt szépen meg is koronáztad a tudásod.

Lelkileg sérült akkor lesz a kutya ha valami olyan dolog éri ami indokolja, esetleg hülyére verik. A nevelés során nem bántalmazza senki a kutyát hanem figyelmeztető jellegűen hat. Nem fogja hülyére verni senki. A másik, hogy ismét elő jön a szakértelmed mert egy érzékeny/lelkileg sérült kutyát rehabilitálunk, nem pedig negatív megerősítéssel fegyelmezzük.

A többire pedig csak azt tudom mondani, hogy készíts fel egy kutyát IPO vizsgára a személyiségeddel.



Azért mert nem értessz valamit nem egyből ellenezni kell hanem próbálni megérteni. Ez a nevelési módszer nem bántalmazás, erőszak és állatkínzás mint ahogy te és a többi tudatlan gondolja, de úgy sem fogod megérteni mert nem is akarod. Inkább csak lázadsz ellene, de azt se tudod mi ellen. Az egészet kevered az állatkínzással, bántalmazásokkal, de utoljára megismétlem, ez nem az.



Bocs az offért. Hogy a kérdésre is válaszoljak én ha személy szerint valakinek javaslom a pozitív megerősítéses tréninget akkor az azért van mert nem vagyok teljesen meggyőződve arról, hogy az illető tudná alkalmazni normálisan a negatív megerősítéseket is és nem csak rontana a helyzeten azzal, hogy elkezdi ok nélkül pofozni a kutyát ő meg azt se tudja miért kapja.

2017. márc. 6. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
47%
Utolsó, tökéletesen egyetértek veled :)
2017. márc. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
26%

A pozitív megerősítés jó, ha okosan használod. A bünti vagy kemény rászólás esetleg saller (men verés) szintén hasznos, ha akkor kapja a kutya amikor tettenéred azon amit nem szabad csinálnia. Saját példa. Hám ráadása a kutyára. Szépen ül vezényszóra de a hám ráadásakor izgett mozgott, sőt a még nem becsatolt szárat bekapta és belerázott. Itt ha jajj kutyikám meg nemszabadozol nem vesz komolyan. Nem veszi figyelembe mit akarsz elsőre max rászólsz hogy nem. Ha érti de nem kellően határozottan mondod lehet folytatja tovább. Ha a szájában van és akkor kap egy sallert tudni fogja hogy ezt nem lehet. Mert ha folytatja akkor erre a viselkedésre ez a reakciód. A kutya nem ember, máshogy kommunikál. Nah a példa. A hám csattot bekapta már roppant is. Saller ment. Kiköpte azonnal. Hám le újra ültet a kutya és... Azóta egyetlen egy alkalommal nem mozdult el. Türelmesen megvárta akárhogy molyoltam vele. Itt viszont már kell a pozitív visszajelzés, hogy igen, ezt jól csináltad ezt vártam el.

Magyarul. Egyetlen egyszer nem tudtam rátenni csak a hámot (életében először próbálta volna akkor) azóta számtalanszor viselte. Ha meglátja már jön, várja mert tudja hogy utána séta és csavargás van.

Te ha csak határozattlankodsz meg gügyögsz mert jajj nehogy rosszul essen neki akkor lehet elszarakodsz vele sok sok idejig a kutya meg azt se tudja mit akarsz. Azt hiszi játszani akarsz meg jó amit csinálsz.

Ez olyan ha megijed a kutya sokan azonnal simizik hogy nincs semmi baj. Na ezzel erősíted meg benne hogy féljen! Ugyanis te a simivel épp dicséred. Ő azt veszi le ha fél simi van, mélyül benne a dolog. Ilyenkor teljesen közömbösnek kell maradni. Pl villámlik, dörög? Nem simizni hagyni h bújjon. Odaülsz ha fél és ennyi. Maradj nyugodt. Akkor idővel átveszi ő is ezt.

2017. márc. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
38%

#7:

A kornak ehhez semmi köze,nem ez alapján kellene megígérned.

Már megszoktam,hogyha érvelek a pozitív megerősítés mellett,mindig a munkakutyákat hozzátok Nekem,hogy náluk nem lehet.Ezzel egyet is értek,sőt azzal is,hogy a családi kutyának is kell kizökkentés.Mint mondtam,azzal nem értek egyet ha valaki egyetlen veréssel akarja mindenről lenevelni a kutyát.Ilyen pedig itt is sok van sajnos

2017. márc. 7. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!