Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A tüzelés miatt van?

A tüzelés miatt van?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy van egy igencsak korán betüzelt szuka kutyám, aki a tüzelés kezdete óta rendkívül agresszív mindkét ivartalanított kistestű öreg szukámmal, különösen az egyikkel, őket már egy légtérbe se lehet engedi. Szinte mintha vérszemet kapna, ha nem szedtük volna szét őket biztos hogy megölte volna. A másik kutyával nem ilyen rossz a helyzet, őt "helyre utasítja" de egyébként hagyja.


Az ivartalanítás tervben van, hamarabb is tüzelt mint vártuk, viszont télen nem akartuk elvégezni a műtétet a hideg és a seb gyógyulása miatt, féltünk hogy a hó és a jég felsértheti a sebet mivel imád benne játszani. Az éjjel nappal bent tartása nem volt megoldható(bejárhat egyébként ha otthon vagyunk), így halasztottuk tavaszra, de mostanra betüzelt. Szerencsére az elzárt tartása megoldható, nem kell alomtól tartani.


A kérdésem az, hogy a tüzelés miatt lett ennyire agresszív a két másik kutyával, vagy erre még rátesz a kamaszkor is azzal hogy most alakul ki a rangsor közöttük? (Mivel a két ivartalan szuka kistestű ő pedig közepes, már most ő a dominánsabb). Tüzelés végeztével ez a viselkedés elmúlik, alábbhagy? Most már lassan második hete tüzel, és szinte pontosan azóta ilyen amióta elkezdte. Valószínűleg szerepet játszhat az is hogy tüzelés óta nem vittem utcára sétálni, csak a napi több óra labdázás és frizbizés maradt az udvaron, nem akartam morzsákat szórni hazáig a kanoknak.



2017. márc. 20. 21:13
 1/6 anonim ***** válasza:
40%
A méretének nincs köze a dominanciához, valószínűleg eleve egy akaratosabb darab, plusz kamasz, plusz tüzel, plusz nem lett kellőképpen lefegyelmezve az öregek csesztetéséről :) Ivartalanítás és határozottabb nevelés megoldja a problémát.
2017. márc. 20. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Eddig soha nem volt vele ilyen probléma, egyébként imád minden kutyát, ő eddig a legbarátságosabb kutyám ilyen téren. És nem "csesztette" eddig az öregeket, mint mondtam a tüzeléssel kezdődött így szerintem ha a neveléssel lett volna gond nem a tüzelés első napján kattan be. Nyilván most jobban odafigyelek a fegyelmezésére és korrigálom amint jelét látok ilyesminek.
2017. márc. 21. 07:19
 3/6 anonim ***** válasza:
50%
Nem is mondtam, hogy eddig volt gond, de most van :) És azt is mondtam, hogy "valószínűleg", lévén neten diagnosztizálni nehéz, csak felsoroltam, hogy mivel szokott gond lenni, mire érdemes odafigyelni.
2017. márc. 21. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Nagyon ismerős ez a helyzet számomra, így jártam én is a fiatalabb szuka kutyámmal. Novemberben terveztük ivartalanítani, erre november 1. napján úgy gondolta, hogy ő most "nagylánnyá válik". Másik, ivartalanított szuka kutyánkkal semmi gondja nem volt eddig (az idősebb kezdeti elégedetlenségén kívül, mikor hozzánk került a másik piciként), de ahogy elkezdett tüzelni ez megváltozott. Már előtte pár nappal is furcsán viselkedtek, de nem értettem még akkor miért.

Nálunk mondjuk a legproblémásabb a kaja volt, a tüzelő szuka nagyon zsémbes és "agresszív" lett, különösen étel jelenlétében, ha a másik szuka is ott volt. Előtte sose volt ilyen baj, ha leesett egy szem táp etetésnél, azé lett, aki gyorsabb volt, gond nélkül. Ezt felváltotta az, hogy ha már egy apró esély is volt a kajára (kinyitottam a kajásszekrényt), akkor megfeszült a tüzelő szuka. Sajnos hibáztunk is, és volt, hogy összeugrottak, alig lehetett szétszedni őket. Külön szobában, elzárva etettünk és vártuk, hogy véget érjen a tüzelés. Rágnivalót, játékot is külön szobában elzárva kaptak csak a biztonság kedvéért. Én is nagyon tanácstalan voltam, féltem hogy így maradnak a dolgok, de egy kis utánaolvasás segített a dolgon és megnyugodtam, megtanultam kontrollálni a helyzetet. Szerencsére csak egyszer kellett ezt végigszenvednünk (bár jobb lett volna, ha egyszer se kellett volna, de az élet közbeszólt).

Miután elmúlt a tüzelés, körülbelül egy hónapig még tartott a "mosolyszünet" köztük - gondolom az idősebb szukának kellett egy kis idő, hogy újra megbízzon a fiatalban -, de utána újra minden rendben lett köztük és játszanak újra. Csak eléldegéltek egymás mellett, nem igazán foglalkoztak a másikkal, de nem volt az idő alatt semmi csetepaté (mondjuk még tüzelés után is nagyon óvatosan kezeltük a köztük lévő helyzetet, de az inkább a mi félelmünkből és elővigyázatosságunkból adódott).

A dominancia dologba inkább nem szeretnék belemenni, mert egyáltalán nem tudományos hozzáállás. Itt inkább arra kell gondolni, hogy a tüzelő szuka ösztönösen igyekszik minden készletet, erőforrást (resource) magának felhalmozni, legyen az étel (mint nálunk), játék, vagy akár a gazda személye (lásd: resource guarding). Hiszen benne az van, hogy készen áll a párzásra, utódgondozásra, ahhoz pedig a lehető legtöbb erőforrásra van szüksége (még ha nem is fog ez megvalósulni). És bizony a másik két kutyára úgy tekint, mint rivális (függetlenül attól, hogy ivartalanítva vannak). Tombolnak benne a hormonok, meg van zavarodva szegény. Nyilván nem a legjobb példa, de amikor az emberben is elindulnak a hormonális változások a felnőtté válás során (akár férfi, akár nő az egyén, de mondjuk az első piros betűs ünnep nagy káosz az embernek is, azt se tudja mi történik vele és miért), az is hangulatingadozással, zsémbeskedéssel jár.


Szóval kitartás, kontrolláld a szituációkat és fáraszd le ahogy lehetőségeid engedik. Jó kutyázást!

2017. márc. 21. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Jó ezt hallani hogy más is volt hasonló helyzetben és így alakult a végkifejlet ami megnyugtató. Persze igyekszek nagy figyelmet fordítani most rájuk külön-külön is, remélem a tüzelés múltával csillapodni fog. Más kutyákkal egyébként egyáltalán nem mutatja ezt az agressziót, ezért valószínűleg tényleg a kajáját/területét/engem igyekszik kisajátítani, erre utalhat az is hogy ez az igazi féltékeny viselkedése is most jött elő. Eddig nem zavarta ha a másik kutyákat simogatom mer tő amúgy se egy bújós inkább játszós kutya, most pedig dugja oda ő is a fejecskéjét hogy ő kéri a simit.

Köszönöm még egyszer a biztatást!

2017. márc. 21. 18:47
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a tüzelés miatt van.

Egyik barátnőmnek két szuka kutyája is volt, mindkettő ivaros. Az egyik német juhász, a másik tacskó. A német juhász mindig is kissé bekattant, amikor tüzelt, és olyankor elég agresszív volt a tacsival. Egyszer csak, odáig fajult a dolog, hogy egy ilyen tüzelés alkalmával megfojtotta a tacsit. :( Úgyhogy érdemes minél hamarabb ivartalaníttatnod.

2017. márc. 21. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!