Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Agilityt versenyszeűen űzők...

Agilityt versenyszeűen űzők véleményére lennék kíváncsi. Mennyire tartjátok etikusnak?

Figyelt kérdés

Versenyeken látom, hogy sok gazdi futam után a pórázra fogatja a kutyát, ezzel jutalmazva. Emiatt elég népszerűek a téphető pórázok, amik már olyan anyagból vannak fonva (polár) mint a húzogatós kutyajátékok. Nekem ezzel semmi problémám, eleve azt sem értem, hogy miért ne tehetném zsebre a játékot, vagy hagyhatnám az utolsó akadálynál. Viszont tudom, hogy sokak szerint nem etikus (illetve nem is lehet) a pályára bevinni játékot, akkor ezekkel a pórázokkal mi a helyzet? Én nem ítélem el, sőt én is ezt tervezem, viszont azt sem szeretném hogy kiakadjanak, etikátlannak tartsanak a verseny társaim. Arra is kiváncsi lennék ki szerint mennyire lehet játék szerű/ formájú egy felvezető póráz? Ez mennyire elfogadott dolog versenyen?

Kérem csak versenyző agilitysek írjanak. Köszönöm.


2017. márc. 23. 20:39
 1/8 anonim ***** válasza:
66%
Nekem párom bedobja miután megvolt az utolsó akadály.
2017. márc. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A játékot? A pályára?
2017. márc. 23. 20:50
 3/8 A kérdező kommentje:
Olyat lehet?
2017. márc. 23. 20:51
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A kijáratnál már bármit hagyhatsz, nem azon a pár méteren múlik. Ha igen, akkor ott szerintem valami nem stimmel :)

Ez amúgy ugyanaz a dilemma, mint a munkakutyásoknál a fordulatok előre jelzése fejfordítással. Szerintem etikailag kifogásolható, de szabályos, szóval ha az ember utol akarja érni a többieket, akkor csinálnia kell.

2017. márc. 23. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagy különbség van, hogy a pályán a kezedben vagy a zsebedben van játék (pláne kaja) - mivel ezt tiltja a szabályzat -, mint hogy a futam végén a földön lévő pórázzal megjutalmazod a kutyát. Itt az etikusság kérdése fel se merül, mert nem a pályára viszi az ember a jutalmat. Az etikus vagy nem etikus akkor merül fel, ha zsebre teszed, ezt mondjuk még meg is mutatod a start előtt a kutyának majd a futam végén a zsebedből jutalmazod.

De akkor ami fontos, amikor felmész a pályára nem lehet nálad semmi és a kutyán sem. Ennyi. Ha ezt tartod, akkor senki nem fog etikátlansággal vádolni. Ha meg motivációs problémák vannak és nem működik a kutya versenyszituációban a pályán játék/kaja nélkül, akkor konzultálj az edződdel mert akkor még nem vagytok versenyérettek és ezen a részén még dolgozni kell - hiába tudja már az akadályok nagyrészét.


[link]

2017. márc. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Elolvastam a szabályzatot de sehol nem látok olyat, hogy nem lehet a zsebemben játék.

Én játékkal motiválom a kutyám és ha zsebre rakom az ugyanolyan neki mintha nálam se lenne. Igazából nincsenek motivációs problémák, csak ha nem kap jutalmat több próbálkozás után sem, és csak attól félek, hogy ha nem jutalmazom futam után azonnal, akkor rájön, hogy versenyen más a szitu és nehogy fél gőzzel csinálja.

Köszönöm a válaszokat! 🙂

2017. márc. 29. 17:40
 7/8 anonim ***** válasza:

Ez egy éles vitára adhat okot, már többször feljött. A bírói testület több tagjának az volt az álláspontja, hogy zsebben sem lehet játék. A futam után ugyanúgy meg tudod jutalmazni ha nem a zsebedben van - és ezáltal nem ki akarod játszani a szabályokat -, alapvetően odateszed a kijárathoz, megkéred egy csapattársad hogy tegye oda. Ezernyi megoldás létezik. De az ne legyen már opció, hogy felvisszük a pályára. Az "kiképző/agility szoknya" használatát is megtiltották a pályán, pont hasonló okokból. És igen, itt jön képbe a póráz. Ezért praktikus a tépőpóráz, mert az mindig kéznél van. Bár láttunk már olyat is hogy a kutya mondjuk kikerülte az utolsó akadályt vagy azért verte le, mert kirongyolt a jutalmáért. :D

De a lényeg, hogy legyünk sportszerűek és korrektek, a versenyzőtársainkkal, a versenyszervezőkkel és a bíróval szemben.

2017. márc. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Szeretnék etikus lenni, illetve kiakasztani sem akarok senkit. Végülis a lényeg, hogy a tépőpóráz elfogadott.
2017. ápr. 10. 22:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!