Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Normális hogy ennyire ragaszko...

Normális hogy ennyire ragaszkodik hozzá?

Figyelt kérdés

Most tíz hónapos kölyökkutyám rettentően imádja a játékait. Nem féltékeny rájuk és el lehet venni tőle, osztozkodik is a többi kutyával, nyomja nekik oda hogy játszanak vele. Viszont amikor tanítom új dolgokra vagy gyakorlom vele a már megtanultakat akkor a játék felülírja a jutalomfalatot. Erre konkrét példa hogy amikor tanítottam az eldobott játék visszahozására és miután megtette jutalmazni akartam de egyszerűen nem kellett neki a jutalomfalat, csak mereven a játékot figyeli hogy dobjam már el újra. Border collie egyébként, ezzel a juhászkutya nézésével mered rá és lapul mint terelés közben. Emellett gyakran azt csinálja hogy amikor visszahozza tőlem egy méterre teszi le vagy áll meg vele és csak nagy unszolásra hozza lábhoz, ha meg nem figyelek rá akkor meg tolja a lábszáramnak hogy most miért nem dobom már el.


Tudom hogy most javában benne van a kamasz korban, néha meg is látszik hogy tudja miről beszélek és mit kérek tőle, mégis vonakodik teljesíteni (például úgy csinál mint aki nem tudja mi az az ül pedig aztán szerintem a könyökén jön ki).


Próbáltam a játékaival jutalmazni, hogy miután kérek tőle egy feladatot és elvégzi akkor kapja meg a játékát, de ha nálam van a játék egyszerűen se lát se hall, nem rám figyel hanem a játékra és nem tudom hogy mit lehetne ezzel kezdeni, pedig látnék ebben a jutalmazásmódban potenciált.

Esetleg kinövi ezt a csapongását? Nincs vele semmi baj egyébként csak tényleg úgy csinál mint a kamaszok és lázad olykor.



2017. ápr. 5. 20:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%
nem, ilyen típus. nem minden kutya kaja központú, ez a sünöknél is így van. egyik kutyát játékkal lehet jobban motiválni, másikat meg a hasával. inkább örülj neki, így olcsóbb :D
2017. ápr. 5. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Én már mindent kipróbáltam vele komolyan, már röhögnek rajtam szerintem az állatkereskedésben, mert én vagyok a hülye csaj aki majdnem minden kutyatápból vett már tíz dekát és minden jutalomfalatot kipróbált már hogy hátha az érdekli majd a kutyáját :D

A kutyaszalámi na az érdekli, de hát azt meg lehetetlen falatszerűen adagolni neki mert tiszta mócsing, viszont a játék még ezt is lekörözi.

2017. ápr. 5. 20:32
 3/11 anonim ***** válasza:
Teljesen normális, majd olyan 2 éves kora körül megkomolyodik valamennyire, akkor már lehet jobban fogja érdekelni a kaja is. Amúgy örülj neki :) a border alapból egy munkamániás fajta, itt ez a játékban nyilvánul meg
2017. ápr. 5. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Egyébként nagyon örülök neki mert ezzel nagyon könnyen le lehet kötni a figyelmét és könnyű fárasztani a séták mellett, lefekvés előtt mindig belefér még fél óra intenzív dobálózás és huzi-voni aztán úgy húzza a lóbőrt mint egy jóllakott napközis :D

Egyébként imádja a feladatokat, a csípős gúnárhoz is úgy tudok bemenni hogy ő megmutatja munkakutya mivoltát és halált megvető bátorsággal eltereli a figyelmét amíg én átslisszolok az udvaron :D

2017. ápr. 5. 20:51
 5/11 anonim ***** válasza:
80%

Kérdező, azért arra figyelj, hogy vannak olyan dolgok, amit nem szabad / lehet / praktikus játékkal jutalmazni. Ilyen pl. minden olyan szituáció, ahol az a cél, hogy a kutya nyugodt maradjon (a játék pörget): pl. túlizgatottság vagy félelem kezelése. Ezeknél ráadásul lehet a kutya feszültségét mérni a kajával: ha nem kell neki a kaja, akkor ott már nagy gáz van.


Hülye dolgokra allergiás a kutyám, úgyhogy tapasztalatból mondom: süss neki! Én még olyan finnyás kutyát nem láttam, aki a házi készítésű jutalomfalatomért ne hozta volna le a csillagokat az égről. (1 rész szénhidrátforrás, 1 rész husi, esetleg belsőséggel + 1 rész zöldség gyümölcs, kevéske kutyakompatibilis fűszer. Husit hirtelen felsüt, majd az egész cuccot összefőz, ledarál, tepsire terít, alacsony hőfokon kiszárít. Ha közben késsel csíkokat húzol bele, akkor a kiszáradt falatot könnyebb lesz falat méretűre összetörni.)

2017. ápr. 5. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Természetesen csak a trükkök és bizonyos parancsok esetében próbálkozok játékkal jutalmazással amiknek nagy részét meg is csinálja főleg minél hamarabb hogy hamarabb kapja a játékot (ilyen a bizonyos dolgokon átugrás, megkerülés, fekszik, pacsi, ül->és ez az amit hajlamos átengedni a fülén pedig tudja), ezzel szemben a marad, a sétálás, úttesten átkelés, kapun ki-be jövés és hasonlóknál nem szoktam a játékot jutalomként magamnál tartani.


Egyébként ez, hogy nem kell neki a kaja csak akkor fordul elő ha a játék nálam van, pont ezt látom ilyenkor rajta hogy rá van pörögve a játékra azért nem kell. Félni igazából nem fél semmitől, kölyökként az autóktól tartott de már megszokta és kinőtte.


Köszi ezt a házi jutalomfalat tanácsot, mindenképpen kipróbálom! A virsli is bejátszott egy darabig, az még valamennyire érdekelte de ugye nem neki való így nem igazán akartam adni, de lehet neki azzal van a gondja hogy ezek a tápszem szerű jutalomfalatok amiket kapni lehet nem olyan finomak, mint mondjuk ez a házi husis lehet.

2017. ápr. 5. 21:21
 7/11 anonim ***** válasza:
51%

A kutyának is vannak preferenciái, ezeket mindig figyelembe kell venni. Ha jobban szereti a játékot, mint a kaját, akkor ne akard egyszerre a kettőt használni, ennyi :)

Jutifalatnak amúgy legjobb a sajt, virsli, párizsi, vagy akár kolbász, a száraztáp pedig a legrosszabb, amit választhatsz. De ezt is a kutya dönti el, ki kell találni, mit szeret a legjobban. Jutalmazás-témában mindig ki kell szolgálni, nem fogod tudni átszoktatni. A gyereket sem egy adag spenóttal jutalmazzák, ha ötöst hozott, hiába egészséges :) Ez nem az a buli, ahol oda kell figyelni az étkezésére.

Újat tanulni amúgy alapvetően jutifalattal kell, játékkal csak gyorsítani, lelkesíteni szokták. Kivételt képeznek nyilván a játéktárgyas dolgok, de azt kiválóan lehet magával a játszással jutalmazni. Jelen esetben pl. amint szépen visszahozza, örülsz neki, és azonnal dobod el (de tényleg, amint a kezedben van, dicséret közben már lendíted is), így gyorsan rá fog jönni, hogy így érheti el, hogy folytatódjon a játék. Vagy ha huzakodni szeret, akkor nem elkéred, hanem elkezdesz vele huzakodni (kézbeadás kezdeti szakaszára ez pl. kiváló gyakorlat). Ha meg ledobja, akkor hátralépsz, és szólsz neki, hogy hozza, és addig mész hátra egy-két lépésenként, vagy akár kicsit szaladva, hogy meglóduljon, amíg nem sikerül megfelelő közelségbe hoznia.


"néha meg is látszik hogy tudja miről beszélek és mit kérek tőle, mégis vonakodik teljesíteni" - na, az ilyenek miatt nem lehet és nem is érdemes csak pozitív megerősítéssel csinálni a dolgokat, mert ha rájön, hogy az ő döntése, hogy leül-e, és igazából minden más is az ő döntése, az nem egy jó irány. A tanítási fázis persze legyen pözitív, de ha már tudja, és cseszik megcsinálni, akkor némi fegyelmet azért érdemes beletenni. Na nem a nagy partizós tanítás közepette, hanem külön ilyen gyakorlást csinálni, hogy nincs játék, nincs jutifalat, csak feladatok, mindent kötelező elsőre megcsinálni, a jutalom pedig a dicséret. Nem jó, ha a kutya nem tud csak a gazda kedvéért engedelmeskedni, hanem mindig le kell fizetni valamivel.

2017. ápr. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Igen, most neki fogok állni valamilyen más jutalomfalatot keresni, kipróbálni ezeket a tanácsolt falatokat aztán megnézem hogy mi jön be neki a legjobban, teljesen igazad van utolsó!

Amúgy most azt szeretném neki megtanítani, hogy amikor visszahozza ugye kézbe, de legalább lábhoz hozza, illetve az a baj hogy annyira lelkes hogy amint felveszem vagy a kezembe adja ő abban a pillanatban megiramodik már előre, nem is figyeli aközbe a labdát, miközben dobom csak számít rá hogy egyszercsak előtte fog valahol landolni amerre elszaladt.

Egyébként huzakodni is szoktam vele meg nem tiltom le a játékról ha egyszer már nekem adta, van hogy visszaadom neki és húzhatja, van hogy közelről felé dobom hogy elkaphassa a levegőben szóval tudja hogy nem "veszem el" tőle.


Nem csak pozitív megerősítést kap! Mármint erre az ülve visszatérve amikor nem akarja teljesíteni nem hagyom rá, olyankor szokott lenni az hogy lenyomom a hátsóját és még egyszer megismétlem a parancsszót, hogy értse mire gondolok. Nem értem egyébként miért ezzel a parancsszóval csinálja, kölyökként ezt tanulta meg legelőször és ezt tudta a legjobban, de amint megtanulta a fekszik parancsot azt akarná csinálni "helyette", ilyenkor persze nem jár neki a jutalom mert nem azt csinálta amit kértem. Gyakran amikor várja hogy dobjam a játékot is felveszi ezt a fekszik pózt és úgy vár.

2017. ápr. 5. 22:10
 9/11 anonim ***** válasza:
Szuper, csak így tovább, majd összeáll minden. Mindkettőtöknek tanulnia kell, de amíg lelkes vagy és kreatív, addig rendben lesz :)
2017. ápr. 5. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 vantel ***** válasza:
23%

Jó dolog a jutalmazás. Amikor nem teljesíti a paransodat, kérésedet pedig ismeri a gyakorlatot, akkor tiszteletlen, ilyenkor következménynek kell lennie, különben a későbiekben is ő dönti el mikor hajtja végre. Nem fogja zokon venni, mert hierarchikusan élnek. Nekem két kutyám van az egyik mindent megtesz egy alat ételért a másikat nem érdekli csak rövid ideig érdekli a finom falat.

Ha figyelmen kívül hagynak pl nem jönnek vagy nem ül le figyelmeztetőleg felé mozdulok, rámozdulok és azonnal visszatér a rend.

2017. ápr. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!