Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szocializálatlan kiskutya...

Szocializálatlan kiskutya miért csinálja ezt? Javítható valahogy?

Figyelt kérdés
10 hónapos tacskókeverék kutyus, nem volt sétáltatva soha hanem egy vidéki kertesház udvarán nevelkedett (télen pedig házban) rendkívül barátságos, szinte bárki betévedő emberhez bújik, játszik. viszont ha csak úgy van, most hogy jobb időben sokat van kinn, felveszi azt a viselkedést hogy az idegeneket ha elsétálnak a kapu előtt esztelenül vadul végigugatja mintha valami véreb lenne. nem értem hogy fér össze a kettő mondjuk, de nem kertelek, ennek a kutyusnak nem lesz lehetősége sétálni, csak egy nagyobb udvar, és egy hátsó kert lesz a mozgástere. javulhat valamit a viselkedése vagy el kell fogadni hogy ettől szocializálatlan lesz és ugyanúgy eszetlenül vadul majd a kapunál mert valamiért ezt érzi jónak? higgyétek el hogy alapvetően nagyon kedves játékos nem agresszív kutyus. ha meg akarjuk szidni is megadja magát felfordított hassal, szóval valakit elfogadott falkavezérnek (szerintem inkább anyumat)
2017. ápr. 7. 20:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Szerintem ilyen körülményekkel amik vannak és amik maradnak ahogy írod nem, nem fog változni, ugyanúgy "idegbetegen" neki fog rontani a kapunak és ugatni fogja az idegeneket. Nem szocializálatlan lesz, hanem szocializálatlan. Egész végig az volt ha nem lett sose kivéve hogy más kutyákkal és emberekkel találkozhasson.

A tiétek a kutya? Mert egyértelműen nem derül ki a kérdésből de az, hogy anyukádat fogja el falkavezérnek gyanítható hogy családi kutya. Miért nem lett szocializálva, egy tíz hónapos kutya már majdnem a felnőttség küszöbén van, most kellett volna megalapozni hogy a későbbiekben ne egy kezelhetetlen és neveletlen kutya legyen aki miatt pl nem lehet az utcán elsétálni akár egyedül akár egy másik kutyával a kapu előtt mert ezt csinálja. Engem nagyon tud bosszantani az ilyen kutya mert hiába nevelem meg az enyémet és tanítom meg a rendre ha minden sétát megkeserítik az ilyen soha ki nem vitt és meg nem nevelt kutyák.


Valószínűleg nem ismeri a külvilágot és védi a területét tőle, ezért alakulhatott ki nála hogy aki "kívül van az ismeretlenben" az ellenség és ugatni kell, viszont aki már bejött az ismert területre annak hízeleg.

2017. ápr. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Leszoktatod, letiltod a kerítés melletti őrjöngésről.
2017. ápr. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
igen egy családi kutya. nem volt egyszerűen igény rá, az ő területe itt benn van. néhányszor volt lehetősége összefutni idegen kutyákkal, de az a néhány is aki bejött az udvarra félt tőle ha kisebb is volt nála, és menekült. nem mindegyik állat válik társasági lénnyé fogadjátok már el. régen még ennyi inger sem ért rengeteg kutyát. én csak azt szeretném hogy ezt az eszetlen vad csapongását abbahagyja amit a kapunál művel, mert alapvetően egy nagyon érdeklődő, játékos kiskutyáról van szó. ha mindenképp ezzel jár és akkora bűn hogy úristen nem vittem el sétáltatni simán elfogadom, de hogy még azért is engem csesszenek le hogy más nem tudja nyugodtan sétáltatni a kutyáját miatta hát kerülje el. nem fogom hibásnak érezni magam csak mert nem nevelem olyan hű de társasági állattá, ő itt nagyon is jól érzi magát, figyel mindenre, őrködik, macskát üldöz, ölbe kérezkedik és jól kap enni is, nem hinném hogy kevésbé megvetnivaló sorsa van mint azoknak a kutyáknak akik a mai napig leélik az életüket egy fél hordóhoz kikötve nulla foglalkozással.
2017. ápr. 7. 21:01
 4/9 anonim ***** válasza:
Simán sétáltatható! Az én kutyusom is kinti benti, kertesben lakunk, az udvaron ő az úr mindenkit ugat. Ha jönnek hozzánk, ameddig be nem engedjük a vendéget ugatja, ha már bent van az ugatásból bújás lesz és ismerkedés. Előveszem a pórázát, már tudja, hogy séta lesz. Utcán szépen tud sétálni, idegen kutyákkal barátságos, játékos nem ugatós.
2017. ápr. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Az én kutyám területe is itt bent van, de nem csak azért kell kivinni hogy szocializáld, hanem hogy neki jó legyen, lefáradjon és sok inger élje ami kell a kiegyensúlyozottságához. És ez itt nyilvánul meg hogy előjönnek ilyen viselkedési problémák.


Én csak válaszoltam a kérdésedre és megmondtam hogy szerintem mi nem jó, de azért kicsit képzeld már azoknak az embereknek a helyébe akik elsétálnának az utcán, a járdán, közterületen, és nekiront egy kutya ezerrel a kerítésnek és úgy ugatja őket mintha nem lenne holnap. És aki kisgyerekkel van és fél tőle? Most akkor tojj más kutyások fejére de egy kisgyerek jobban fél egy ilyen kutyától és problémái lehetnek tőle.

És itt nem kifejezetten a sétáról van szó, hanem a szocializációjáról. Igen lehet ezzel jönni hogy mert a buksi az öreg jani bácsinál a két méteres láncon a hordó óljában moslékon élve is elélt, de nem azért tartunk kutyát mert társat látunk benne és jót akarunk neki? Ez olyan kifogás szagú hogy vannak ennél rosszabb körülmények között élő kutyák. Akkor ez jó? Én nem tartom egy elvetemült állatvédőnek magam, de ezt te is láthatod hogyha problémák merültek fel a kutyussal akkor az visszavezethető valamire.


" nem fogom hibásnak érezni magam csak mert nem nevelem olyan hű de társasági állattá"

Itt a hangsúly a "nem nevelem"-en van, akkor ne neveld társasági állattá csak neveld meg simán hogy az alap szabályokat tudja. Segíteni akarunk és máris ellenségesen reagálsz vissza, holott nyilván azért tettél fel kérdést mert tanácsot szeretnél a problémára és most baj hogy meg van mondva mi a probléma.

2017. ápr. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Kertes házas övezetben teljesen normális, ha a kutya ront a kerítésnek ugatva és egyáltalán nem jelenti azt hogy nem szocializált! A probléma akkor kezdődik, ha a kerítés aminek nekiront, nincs jó állapotban és ebből lesz a megijedés. Jó állapotú kerítés mellett nem valószínű hogy megszólnának a kutya miatt. Az udvar a kutya területe, amit őriz, az utcai ingerek miatt pedig ugat.
2017. ápr. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ez nem (csak) szocializálatlanság, hanem unalom. Kint van a kertben, a legizgalmasabb dolog, ami történik vele, hogy idegenek elsétálnak a kerítés előtt. Ő rendes házőrzőhöz híven megugatja őket. A "betolakodóknak" inába száll a bátorsága és elmegy, a kutyád meg úgy érzi, hogy csinált valamit és milyen ügyes, hős kutya volt. Ahogy látod, ez egy önjutalmazó folyamat, eleve rohadt nehéz megtörni, de úgy, hogy ez a legizgalmasabb inger, ami éri egész nap, végképp nem fog menni.

Tessék ráfeküdni a sétáltatásra ÉS a feladatozásra, aztán ha van lehetősége máshol levezetni az érdeklődését, kreativitását stb. akkor el lehet kezdeni tiltani a kerítésnél tombolásról.


"ha meg akarjuk szidni is megadja magát felfordított hassal,"

Mert megtanulta, hogy ez az elvárás. A szomszéd spániel is ezt csinálja, a gazdái meg örömmel nyugtázzák, hogy milyen okos, megértette, hogy rosszat csinált és bocsánatért esedezik.


"néhányszor volt lehetősége összefutni idegen kutyákkal, de az a néhány is aki bejött az udvarra félt tőle ha kisebb is volt nála, és menekült."

Kutyákat eleve nem otthon mutatunk be egymásnak, hanem semleges területen (utcán, parkban, réten stb.) A saját területét ugyanis hajlamos bevédeni az idegen kutyáktól.


"nem mindegyik állat válik társasági lénnyé"

Azt az aprócska tényt elfelejted, ahogy az embergyerekeknek is tanulniuk kell a helyes viselkedést (nem szabad a lányok haját meghúzni, ha kell valami, nem elveszed, hanem elkéred, nem lehet mindenkit tegezni stb.) ugyanúgy a "kutyagyerekeknek" is tanulniuk kell a társas viselkedést. Nem a te kutyád a hülye, hanem mellettetek nem volt lehetősége ezeket megtanulni - nem szocializáltátok.


Jelzem, 10 hónaposan abszolút nem késő elkezdeni szocializálni. Nyilván nektek segítség kellene kiképzőtől, mert ahogy a mellékelt ábra is mutatja ti abszolút nem értetek hozzá. Nem kell minden kutyával puszipajtásnak lenni, de az a minimum, hogy akkor se balhézzon, ha nem szimpatikus neki a másik.

2017. ápr. 8. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Magától nem fog javulni, nevelni kell a kutyát is, mint egy gyereket is.

Igazából nem értem, hogy miért is nem viszed sétálni, miért nem akarod alap dolgokra megtanítani, más kutyákkal összeszoktatni stb. Egy csomó jó dologtól fosztod meg ezáltal.

2017. ápr. 8. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A kerítésnél őrjöngés nem séta kérdése. Enyém minden nap sétál, jól szocializált, póráz nélkül is bárhova elvihető 50 kilós kutya, mégis őrjöng a kerítésnél. Ezt tanulta kiskorában a többiektől. Viszont egy kutyának kell a séta, már csak azért is mert akkor tud a legjobban kommunikálni a gazdajaval. Nemrég örökbe fogadtunk még egy kutyat, sajnos ő is kezdi átvenni az ugatást, pedig eleinte egy hangja sem volt. Egymástól tanulják a hülyeséget.
2017. ápr. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!