Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kezdhetem el a tökélete...

Hogyan kezdhetem el a tökéletes szocializációt?

Figyelt kérdés
A kiskutyám 10 hetesen fog hozzam kerülni. A tenyésztő azt mondta, 12 hetesen a 3. oltás után kezdhetem el sétálni vinni. Addig mit tudok fele csinálni? Tanítom a nevét és az alap parancsokat, de miket tudunk még csinálni? Szeretném majd oviba is vinni, de ahhoz kell a veszettség oltás. Yorkie lány lesz, első kutyus.

2017. júl. 2. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:

hagyod hogy megszokja az új környezetét, szobatisztaságra neveled (nem pelenka), játszol vele, pórázhoz szoktatod és hasonlók :)


na meg ugye megtanítod neki a házi rendet. az egyedül léthez szoktatást is el lehet kezdeni.

2017. júl. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ovihoz nem kell veszettség elleni oltás, csak a kombináltak. Veszettséget ott nem fog elkapni.


Én egyébként nem vagyok híve ennek az elzárásnak. Pont ez a kor a legfontosabb a szocializációban. Ha most elzárod, elszigeteled, nagyon nehéz utána a kutyát a különböző ingerekhez szoktatni. Persze nem kell más kutyák közé vinni, de a második oltás után nyugodtan viheted városba, utcára, töltésre, rétre sétálni. Kezdheted kint is a neveléseket.

2017. júl. 2. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Hozzánk most került egy 8 hetes kiskutya, elmondom mi miket csinálunk.

Hozzánk úgy került, hogy itt vannak macskák, meg egy másik kutya. Már velük ismerkedett, hogy szokja meg a macskákat, és barátkozzon össze az idősebb kutyánkkal. Emellett elkezdtük szobatisztaságra szoktatni (ami nagyon jól megy neki, *lekopogom* eddig még nem pisilt be) . Mi még csak arra fektetünk nagy hangsúlyt, hogy megtanulja a nevét, és a "Gyere ide!" parancsot. Mindkettővel nagyon szépen halad. Fontos, hogy már az elején le kell fektetni a szabályokat. Pl. nálunk tilos -még ha csak játékból is- a kézharapdálás, dolgok ledominálása, bútorok rágása, kaja kunyerálás, meg ilyenek. A "NEM!" szót szeretnénk ha minnél előbb megtanulná, hogy lehessen simán csak szóval is (odacsapkodás nélkül) leállítani, büntetni. Az udvaron belül mi már elkezdtük a pórázra szoktatást, de csak ilyen kis játékosan, nem valami komolyan, csak azért, hogy ismerkedjen meg vele. A láb melletti sétát még ráér később tanulni. Próbáljuk rávezetni arra is, hogy ha valamit rágni szeretne, az ne a pokróca legyen, hanem a játékai. Már elkezdtük szoktatni az egyedülléthez, ez az, ami nem megy neki. Hiába van ott a másik kutya, csak sír és sír, de nem adjuk fel. Én is azt tanácsolom, hogy amíg nincs meg az összes oltása, kutyák közé, és olyan helyre ahol sok kutya megfordulhat, ne vidd! Senkinek nem lenne jó, ha elkapna valamit. Mindazonáltal nem is igényli még hamarabb a hosszú sétákat. A kölykök hamar elfáradnak. A 3. oltása után lehet vinni rövidebb sétákra, de csak szigorúan kutyák által ritkán járt területekre. Ha mindenképp kiszeretnéd vinni az oltásai előtt "sétálni" , azt ölben tedd. Vagy ha van biciklid, és azon kosár, abba is viheted, de még ne rakd le, csak otthon. A kosarat béleld ki, és tedd biztonságossá (ne tudjon kiugrani) . Ezek mellett játék, játék, játék. Játék minden mennyiségben. Lehet meglepő, de a kiskutya játék közben is tanul, szocializálódik. És még a kutya-gazda kapcsolatot is fejleszti. A kutyaovi hasznos, mi is szeretnénk majd menni. A legtöbb (ha nem az összes) kutyaoviba csak úgy lehet menni, ha már minden oltása megvan a kölyöknek. Hamarabb nem is lenne érdemes, mert (mint már írtam) a kicsik gyorsan elfáradnak. A kutyaovi meg egy óra töménytelen, aktív játék, kicsi tanulással fűszerezve. Amint megvannak az oltásai, vidd magaddal sok helyre, buszozzatok is, kocsikázzatok, járjatok kutyák közé. Ha tehetitek, vigyétek olyan helyre is, ahol más állatok is vannak (macska, ló, kecske, esetleg papagáj, tengerimalac, és egyéb ilyen állatok) .

És ha megengeded, hogy adjak pár kéretlen tanácsot:

Figyelj oda az etetésre! Jó minőségű, korának, méretének megfelelő tápot kapjon.

Ha esetleg gondolkodtál azon, hogy pelenkára szoktatod, akkor inkább azt vesd el. Azzal konkrétan arra tanítod, hogy a lakásban végezze a dolgát. Utána nagyon nehéz, szinta lehetetlen feladat lesz ténylegesen, teljes mértékben szobatisztává tenni.

Ha szeretnéd elkerülni a "baleseteket" (bepisilés, bekakilás) akkor vedd figyelembe, hogy a kölyök kutyák (ráadásul a kistestűek) nem tudják sokáig visszatartani. Én az elején 1-2 óránként viszem pisilni (mondjuk ez nekem lényegesen egyszerűbb, -mivel kertesházban élünk- mint egy társasházban élőnek) nappal. Este mellettem alszik, amikor érzem, hogy mocorog, valami nem jó, akkor is kiszaladok vele. Azonnal pisil is, és mehetünk vissza aludni.

Ne kapasd el! Tudom, ez egy aranyos kicsi kutyával nem egyszerű, de fontos. Fektesd le a szabályokat, és azokat következetesen tartasd is be (de soha nem erőszakosan) . Viszont olyat ne várj el tőle, amit nem tud. Csak úgy magától egy vezényszót sem fog megtanulni (kivétel erősíti a szabályt).

Ha bármi fontos eszembe jut még, vagy megírom még egy válaszban, vagy elküldõm privát üzenetben.

Sok boldogságot majd a kiskutyával :) !

2017. júl. 3. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egyrészt tényleg fontos a korai szocializáció (aminek a részeként a sétákat elvileg a 4. oltás után (2 parvo elleni és 2 kombinált elleni) javasolt megkezdeni), én jóval később kezdtem közösségbe vinni (mert beoltattuk kennelköhögés ellen is (ovi esetén nagyon ajánlott) + mivel mentett kutya, az oltási programját is később kezdtük), de semmi hátrányát nem tapasztaltuk.

Ha otthon bevezeted a mindennapi szabályokat, megmutatod az otthoni dolgokat (akár pl. háztartási gépek, porszívó), szoktatod a nyakörvhöz és a pórázhoz meg elkezded a nevét meg pár alap vezényszót (gyere, ül, fekszik) az az oviig bőven elég.

2017. júl. 3. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!