Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Eljöltöztem páromtól. Átiratha...

Eljöltöztem páromtól. Átirathatja magára a kutyám chipjét a beleegyezésem nélkül (az én nevem van az oltási könyvben)?

Figyelt kérdés
Rokonokhoz mentem, ahová nem tudtam a kutyámat magammal vinni. Megbeszéltük, hogy addig matad nála, mig nem találok helyet neki. Most sikerült kertes házba mennem, és szóltam neki, hogy hoznám a kutyát, de azt mondta hogy ne próbáljak többé oda menni, meg hogy kifizeti nekem a kutyát, de nem adja ide. Meg hogy már magára íratta a chipet. De az oltási könyve nálam van. Megteheti ezt velem? 1 hétig vigyázott a kutyára.
2017. júl. 13. 17:06
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen nem. Szólsz a rendőröknek, bejelented hogy ellopták a kutyát, odamentek, elhozod.
2017. júl. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem teheti meg.

Hívj rendőrt!

2017. júl. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
De a lakcím még oda szól
2017. júl. 13. 17:37
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
És? Ettől még te vagy a tulajdonos.
2017. júl. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Elméletileg nem.

Ha mégis átíratta, az állatorvos is hibázott.

2017. júl. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Te vagy még mindig aki elköltözött a párjától és nem adja vissza neked a kutyát? Még mindig az a helyzet hogy ha a te neveden van a chip akkor a tiéd és rendőrség, hiába nem hiszed el nekünk.

Már pedig a te neveden van, és az oltási könyv nálad van, még ha lett volna olyan felelőtlen az állatorvos is hogy átíratja, az oltási könyvben gondolom nincs nyoma gazdaváltozásnak. Ebben az esetben szintén rendőrség, annak már nem mondhat semmit. Szerintem csak fenyegetőzik hogy átírta hogy hagyd békén.

2017. júl. 13. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
70%
Kizartnak tartom, hogy az orvos atirta volna a nevere ugy, hogy se szerzodes se megkereses feled, de a legegyszerubb ha rendorokkel mesz a kutyaert.
2017. júl. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Könyörgöm, olvassátok már a vonatkozó jogszabály(oka)t, és a www.petvetdata.hu (ez a chip adatbázis) nyitó oldalát!


A nyitó oldalon az odal közepén jól látható helyen van egy felhívás pont erre a kérdésre. A chip adatbázis semmilyen szinten nem igazolja a kutya tulajdonjogát! Azaz édesmindegy, hogy mi van benne, ki mit regisztrál és, hogyan. Szó szerint a következőt írja (ezt onnan másoltam):


--- Másolat eleje ---

"Gyakori kérdés, hogy a Petvetdata adatbázisba bejegyzett "tulajdonosi adatok" vajon mennyiben bizonyítják az állat valós tulajdonjogát? Ezzel kapcsolatban a követekezőkre hívjuk fel kollégáink és az állattartók figyelmét:


A Petvetdata-ba bejegyzésre kerülő adatokat (így a "tulajdonosi adatokat" is) a regisztrációt/adatmódosítást kérelmező személy bediktálása alapján rögzítjük.

Az adatok valódiságának ellenőrzésére sem jogunk, sem lehetőségünk nincsen. Azért, hogy a bediktált adatok megfelelnek-e a valóságnak, az a személy felel, aki az adatokat bediktálja nekünk. Ezt (pontosabban ezt is) a kitöltött "Adatlap" aláírásával veszi tudomásul az, aki a regisztrációt/adatmódosítást kéri.


A fentiek egyenes következménye, hogy a Petvetdata semmiképpen nem tekinthető közhiteles adatbázisnak, így a rendszerben rögzített tulajdonosi adatok (hasonlóan a Kisállat Egészségügyi Könyvekhez és a kisállat útlevelekhez) az állat valós tulajdonjogát nem igazolják és a tulajdonjog igazolására nem is haszálhatók fel!


Amennyiben több személy is igényt tart az adott állat tulajdonjogára, nekik ezt a vitájukat a Ptk. szabályai szerint kell elrendezniük egymással (a magyar jog az állatokat a "dolog" kategóriába sorolja). Ehhez jogász (ügyvéd) segítségét vegyék igénybe. A konkrét ügyek kapcsán arra az elhatározásra jutottunk, hogy a Petvetdata adatfelvételi lapokat ennek megfelelően módosítjuk. A módosítások megtörténtek, így a „Letöltések” menüből már a módosított adatfelvételi lapon tölthető le, és módosult az adatfelvétel végén kinyomtatható és aláírandó lap is.

"

--- másolat vége ---


Tehát ha vita van a kutya tulajdonjogával, akkor keress meg egy ügyvédet és a PTK vonatkozó szabályai szerint tudsz eljárni. Ehhez azonban már valószínűleg kell szerződés és egy halom dolog amivel igazolod, hogy a kutya tényleg a tiéd.

2017. júl. 14. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

► „Az oltási könyv az állat tulajdonjogát és származását nem igazolja.” ◄

164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól 4/A. §

Lásd: [link]


„42/A. § (1) A transzponderrel megjelölt ebek adatait országos elektronikus adatbázisban (a továbbiakban: adatbázis) kell nyilvántartani az állat tartója és más személyek jogainak, személyi biztonságának és tulajdonának védelme céljából.”

A szakasz további bekezdéseiben részletesen le van írva, milyen adatokat kell tartalmaznia, kinek milyen hozzáférési jogosultságot kell biztosítani, stb.

És az utolsó bekezdésben a csattanó:

„42/A. § (9) ► Az adatbázisban szereplő adatok tulajdonjogot nem igazolnak.” ◄

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről

Lásd: [link]


És van még egy, szintén az Állatvédelmi Törvény előírása alapján kötelezően vezetendő elektronikus nyilvántartás, amit a tartás helye szerinti önkormányzatoknak kell vezetniük, és a háromévente legalább egy alkalommal végzendő ebösszeírás alapján készül. Ennél nincs nyilvános hozzáférés, és tulajdonjogot ez sem igazol.


Ennyit a tulajdonjogról, a nálad levő oltási könyvvel, és a párod regisztrációjával kapcsolatban, még ha az utóbbi igaz is. De, ha nem igaz, a te adatbázisbeli regisztrációd sem bizonyít tulajdonjogot.

2017. júl. 23. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!