Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ilyen esetben szerintetek...

Ilyen esetben szerintetek hámot vagy nyakörvet használjak?

Figyelt kérdés

Van egy 5 éves bichon havanese kutyám,aki elég idegbeteg más kutyák közelében. Itthon olyan,mint egy kisangyal,kiviszem az udvarra ,első szóra jön ( csak jutifalattal,a behíváson kívül a többi megy neki anélkül is ),ha elmennek a kerítés előtt,egy ,,hagyd " paranccsal kizökkentem és már nem is érdekli.

Viszont ! Sétánál alapjáraton húz mint az ökör ,10 perc után lehet vele valamit kezdeni ,addig nem lát nem hall...

Ha meglát egy kutyát visítozni kezd ,oda akar rohanni,hatalmas erővel akarja kitépni a kezemből a pórázt. A kutyákkal előszeretettel kap össze. ( Régen nem volt ilyen,amióta két cane corso nekiugrott egyszerre ,azóta csinálja,szóval valószínűleg félelemből támad)

A fenti eset van amikor hám van rajta.

Ha nyakörv,akkor viszont sokkal bizonytalanabb,látszik hogy nem élvezi annyira a sétát,minden apró zajtól megijed.Csakhogy ilyenkor nem húz,hanem mint minden normális kutya,szépen megy előttünk. Ha hámnál mondom a lábhoz parancsot,meg se hallja,nyakörvél pedig szépen jön láb mellett.

Ha meglét egy kutyát,akkor viszont nekiiramodik ,az istenért se nyugodna le. Miután megrángatta magát,elkezd köhögni,amit nem csodálok ( nem fojtó ) .


Szerintetek ilyen esetben mit lehet csinálni?



2017. júl. 16. 11:19
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
54%
Ilyen esetben szakemberhez kell vinni, aki megmutatja, hogyan fegyelmezd. Általában nyakörvvvel jobban lehet irányítani, de egy 3 kg-s kutyánál ez nem hiszem, hogy akkora különbség, illetve normális esetben a cél az, hogy a kutya póráz nélkül is tudjon viselkedni. Nálatok az a gond, hogy a kutya semennyire sem tisztel téged, még kerten belül is csak jutalomfalattal tudod magadhoz csalogatni. Ehhez kéne szakember, aki megtanít téged úgy viszonyulni a kutyához, hogy tisztelni tudjon.
2017. júl. 16. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
25%

El kéne érni, hpgy más kutyák látványa ne izgassa fel ennyire. Alapjáraton nyakörvben jobban irányíthatóak a kutyák, de egy ilyen kicsi fajtánál óvatosan kell bánni vele (tehát ne ránts bele a pórázba, mert könnyen mgesérülhet). Amikor nagyon húz, akkor addig egész egyszerűen nem mentektovább, amíg nem lazít a pórázon. AMint feszül, megállsz. Keress rá a laza pórázos sétára a neten részletesen le van írva, hogyan kell tanítani.


Ha kutyát lát és felpörög, húzd felfelé a pórázt, épp annyira, hogy feszüljön, hogy a kutya ne tudjon előre lendülve acsarogni és ültesd le (fenekét kicsit nyomd kézzel lefele). Mindezt ismételd, ha fojtatja.

Nem fojtogatni kell a kutyát hanem átvenni a helyzet irányítását és gátat szabni a hisztinek. Ha ugat, tiltsd.


Amint lenyugodott, mehettek tovább.


Azt is csinálhatod, hogy hám és nyakörv is van rajta, de hámra csatolod a pórázt, ha azzal jobb a séta. Hiszti esetén a leültetést, lenyugtatást olyankor úgy kell csinálni, hogy ugyanúgy megfogod a nyakörvét egyik kezeddel, másikkal meg leülteted.


Mindig maradj nyugodt és ne idegből ültesd le, mert akkor nem fog menni.

2017. júl. 16. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ! Leültetni képtelenség ilyenkor,de azért majd igyekszem . Ha mondjuk többször látna kutyát hozzászokna idővel?
2017. júl. 16. 11:55
 4/18 anonim ***** válasza:
30%

"Ha kutyát lát és felpörög, húzd felfelé a pórázt, épp annyira, hogy feszüljön"

Ettől lesz igazán agresszív a kutya. A pórázt SOHA ne engedjük megfeszülni, ha a kutya megrántja, akkor apró rántással korrigáljuk, nyilván egy ekkora kutya esetén óvatosan. A rántás csak egy pillanatig tartson és előtte egy határozott nemmel tudassuk vele, hogy mit is akarunk tőle.

2017. júl. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
4-es látom teljesen sikerült félreértelmeznek, amit írtam.
2017. júl. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
félreértelmezned
2017. júl. 16. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Akkor hogyan kéne értelmezni? Mert szerintem pont azt írtad, hogy húzza a pórázt, amíg le nem nyugszik, ami kb soha nem fog bekövetkezni.
2017. júl. 16. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg meg fog mindenki kövezni, de én a hámot használnám a helyedben. Egyrészt egy bichonról van szó, akinek elég érzékeny a nyaka, másrészt nekem személyes preferenciám a hám. Az elején én is nyakörvvel kezdtem, mert mindenhol azt olvastam, hogy az a jobb, nem lehet hámban kontrollálni a kutyát, stb. stb. Nekem valahogy mégis a hám jött be, kontrollálhatóbbnak érzem a kutyákat, igaz ők szépen jönnek láb mellett általában vagy picit előttem. De ha pl. el kell húzni valahonnan, akkor hámmal szerintem könnyebb lehet (egyéni tapasztalat).

(Azt, hogy nyakörvben bizonytalanabb, már én is tapasztaltam az egyik kutyámnál. Úgy mondjuk nem zavarja, ha a hám is rajta van (és azon van a póráz). A nyakörv inkább csak arra van használva, hogy rajta legyen a bilétája és azon meg az elérhetőségeim.)


Ha az első 10 percben húz, próbáld ki azt, hogy séta előtt kicsit foglalkozol vele, jutalomfalatoztok, klikkereztek, játszotok a kedvenc játékával, így "rááll az agya" arra, hogy rád kell figyelni. Ez önmagában nem lesz megoldás, nyilván kell gyakorolni a láb melletti sétát is (hámban is, hogy általánosítson) és megállni/megfordulni ha húz. Ha szépen jön láb mellett, akkor jutalom.


A kutyákra való "érzékenységére" pedig ajánlom a Look At That! játékot.

https://www.youtube.com/watch?v=EdraNF2hcgA

A lényege az, hogy a kutya megtanulja, hogy a számára félelmetes/izgalmas dolog látványa azzal jár, hogy fel kell vennie veled a szemkontaktot, rád irányítja a figyelmét a félelmetes/izgi dologgal ellentétben, mert az jutalmazóbb. A félelmetes dolgot (mivel valószínűleg félelemből "agresszív" a támadás miatt) összeköti jó dolgokkal (jutalomfalat, játék). Kvázi megtanul nyugodt maradni ilyen helyzetekben. Ez persze akkor ér valamit, ha tartod a távot, ahol még nem reagál. Képzeld el úgy, mintha egy "buborék" lenne a kutyád körül. Az elején ez nagyon nagy, tehát ha viszonylag távolról lát meg valamit, az is "kipukkasztja" a buborékot (és elkezd húzni, őrjöngeni, stb.). Ez a buborék idővel egyre kisebb lesz, és a végén simán el tudtok majd sétálni a zavaró inger mellett. Ha esetleg mégis húz, hisztizik, akkor az annyit jelent, hogy túl gyorsan haladtatok, és kicsit távolabbról kell próbálkozni.

2017. júl. 16. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek ! Hámot fogok használni,én még egyszer nem nézem végig ahogy előttem fuldoklik a kutya. A mai sétánál nyakörvvel mentem,megláttunk egy másik kutyát,az enyém pedig annyira beindult,hogy utána fél percig nem mehettünk tovább,mert szó szerint fuldokolt. ( a nyakörv mérete megfelelő,befér az ujjam bőven )
2017. júl. 16. 16:49
 10/18 anonim ***** válasza:
0%
Ha megnevelnéd a kutyádat, mindegy lenne, hogy nyakörv, hám vagy szabadon...
2017. júl. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!