Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan álljak neki? Mit...

Hogyan álljak neki? Mit kezdjek vele? Most már azért elkeserít kissé.

Figyelt kérdés

Van egy egy éves kutyám, úgy érzem most éri az igazi lázadó korszakát. Nagyon okos, mindent meg tud tanulni, viszont néha vonakodik teljesíteni. Kifejezetten játékcentrikus, ha nálam van a játéka csak arra tud koncentrálni, nem kell neki se falat se semmi, viszont annyira a játékkal van elfoglalva, hogy jutalmazásra nem tudom használni annyira elvonja a figyelmét.


A problémám ebből adódik, hogy lázad. Egy kis utcában lakunk, csak mi járunk be a szomszédsággal autóval, tehát lehet kint játszani az úton vele. A szomszéd gyerekek is mindig kijönnek és rohannak oda hozzá hogy ők játszanak vele. Itt kezdődik a probléma, ugyanis ha gyereket lát kész vége a világnak, a gyerek az atyaúristen, csak a gyerek létezik. Egyszerűen rajong értük és csak nekik viszi a labdát, a kezükbe nyomja szó szerint, bevágja a "hátracsapott fül vonagló test" hízelgést nekik és meg sem hallja ha hívom vagy szólok neki. Annyira elkeserítő már nekem ez az egész, ugyanis a gyerekek nagyon rosszul neveltek, szándékosan bedobják a labdáját a legnagyobb bogáncsos gazba ő meg boldogan ugrik utána, és utána nekem kell összeszedni a kutyát és kinyúzni a hosszú szőréből a bogáncsot. Ha egyedül labdázok vele visszahozza a labdát, de megáll 1-2 méterre tőlem és nem adja, hiába hívom oda vagy szólok. Ha ignorálom akkor utána egyből nyomja a lábszáramnak hogy dobjam már. Ha az udvaron vagyok bent ő nonstop nyomja neki a labdát a lábamnak hogy vele foglalkozzak.


Ezt szeretném valahogy elérni, hogy mindig figyeljen rám és nekem hozza a labdát, ha gyereket lát is rám hallgasson. Egyébként behívható, mármint ha úgy van hogy jönni kell mert megyünk, vagy a gyerekek elszaladnak a másik irányba és hívom akkor odajön, nem megy el velük. Úgy érzem tudja mit kérek tőle, de szándékosan nem csinálja. Napi többször is sétál félórákat, órákat, emellett ha kint vagyunk vele az udvaron mindig játszunk vele, terelek is vele. Kutyasuli nem megoldható mert nincs belátható közelségben, kiképzőről pedig nem is hallott a környék sem.


Lehet hogy ez csak ez a tipikus lázadási időszak? Mit tegyek hogy megoldódjon? Aki válaszol annak előre is nagyon köszönöm, már nagyon el vagyok szontyolodva hogy nem tudom ezt megoldani (főleg mert nem működik igazán a jutalmazás falattal).



2017. júl. 16. 19:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
16%
Milyen fajta?
2017. júl. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
74%

Amikor kijönnek a gyerekek és ők eldobják neki a labdát, az gyakorlatilag megjutalmazza a kutyát. Igazából nagyon könnyűnek tűnik a dolog, mert a jelek szerint ha elfutsz a másik irányba, visszajön. Tehát ha jönnek a gyerekek, egyszer határozottan hívod és elindulsz a másik irányba. Ha odajött, egy másik labdával elkezdesz vele játszani. Ugyanez, ha nem adja oda a labdát. Mondod, hogy erezd és mutatsz neki egy másik labdát. Ha elereszti, eldobod neki a másikat, ha nem, akkor megfordulsz és bemész a házba.

Ha nem figyel rád, mert csak a labda létezik számára, akkor állíts fel egy kisebb agility pályát a kertben. Semmi komoly, csak 2-3 minire állított akadály. Ez segíthet, hogy jobban koncentráljon rád.

Úgy látom, nincs igazából probléma a kutyával, csak semmi következménye annak, ha pofátlan.

2017. júl. 16. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Második, az lehet a helyzet amit mondasz, mert valóban talán ez a baj hogy nincs igazán bűntetve. Csak pozitív megerősítéses módszert használtam, nem kapott még ki, szóban van szidva és nagyon jól tudja mit jelent. Az a legérdekesebb hogy amikor szidom egy bizonyos hangszínnel meg mondattal (pl mélyebben mondom neki megnyomva minden szót hogy "csúnya rossz kutya mit csináltál nem szégyelled magad" akkor egyből tudja) és ilyenkor az a vicces hogy egyből szalad hozzám ugyanezzel a hízelgéssel farokcsóválva.


Sajnos igazából a gyerekek zavarnak be ebbe is. Meg fogom próbálni a két labdás módszert amit mondasz, de ezeknek a gyerekeknek nem lehet mondani hogy kicsit "segédkezzenek" nekem a nevelésbe, mert befolyásolják a kutyát és hívják akkor is ha mondom hogy most egy percre hagyják. Valahogy meg kell tanuljam büntetni.


Egyébként egy border collie és agilytizek vele pont a sok energiája miatt van egy kis házi pályánk amit rendszeresen használunk, ott működik hogy labdával bírom rá a pálya végigcsinálására. Egyedül ez a szeleburdiság és gyerek téma ami a probléma vele.

2017. júl. 16. 20:12
 4/17 anonim ***** válasza:
59%
A gyerekek nem kell, hogy segédkezzenek. Mivel senki más nem jár arra, ha nem jön, menj be a házba. Rá fog jönni, hogy ha nem megy oda, nincs gazdi. Az első kutyámmal volt ilyesmi helyzet: a séta végén mindig odament a szomszéd kutyához és a kerítésen keresztül játszottak. Hívásra nem jött. Akkor elkezdtem azt csinálni, hogy egyszer hívtam és bementem a házba. Ott lepakoltam, előkészítettem a vacsoráját, aztán beengedtem. Addigra már kellően meg volt szeppenve ahhoz, hogy magától bejöjjön. Akkor megkapta a vacsoráját. 2-3 alkalom alatt megtanulta, hogy ha nem jön, akkor egyedül marad az utcán éhesen. (Egyébként nálunk is olyan volt a helyzet, hogy csak ismerősök jártak arra, nem volt veszélyes kint hagyni.)
2017. júl. 16. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
59%
Amúgy a leírás alapján egy nagyon jó képességű kutyád van és rengeteg lehetőség van benne.
2017. júl. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Korlátok vannak az életében?

Határok, amik következetesen, szigorúan be vannak vele tartatva?

Fegyelmezéssel, mi a helyzet?

2017. júl. 16. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Igen, ezt szoktam is alkalmazni hogyha nem jön akkor elindulok három lépést és szólok neki még egyszer, akkor általában azonnal szalad. Tényleg mint aki feszegeti a határokat meddig mehet el. Erre szoktuk mondani olykor hogy "érti ő csak lesz@rja". :D


Egyébként korlátai vannak persze, kajához akkor nyúlhat amikor engedem, nyitott kapun akkor mehet ki ha megkapja a parancsszót, sétakor út szélén leültetem és csak akkor mehet ha szólok, illetve most gyakoroljuk a maradot akkor, amikor eldobom a labdát. Ez a legnehezebb számára mert tényleg rajong érte és nehezére esik ottmaradni a helyén ha eldobom, nagyon futna utána de ebben is szépen fejlődik már.

Fegyelmezni mint írtam általában szóban szoktam, ha nagyon bepörög (vagy azt csinálja a kisebb gyerekeknél hogy annyira hízeleg hogy fellökné őket és ugrálna rájuk) akkor egy pillanatra megmarkolom a nyakánál a grabancát, és ezzel azonnal kizökken és abbahagyja.

2017. júl. 16. 20:38
 8/17 anonim ***** válasza:
57%

Okos...

Mármint a kutya.


Amiket leírtál, korlátok, azok tanulhatóak. Mozdulatsorként megtanulja, feladatként végrehajtja.


A különbség aközött, amiről te beszél, meg én, hogy a te korlátaidat teljesítendő feladatként éli meg.

Amiről meg én beszélek, az meg a tiszteletet váltja ki.


Mert ebből a leírásból nekem valahogy az hiányzik, hogy mi van köztetek, ami miatt tisztelne téged?


Mert a lényeg ez!

Ha csak parancsot teljesít, az lehet időszakos, és ha valami felülbírálja azt, akkor leszarja a parancsot, veled együtt.

Akit viszont tisztel, azt nem szarja le.


Megjegyzem, simán feltételezem róla, hogy a "behódolása" is egy manipuláció része, nekem is volt már ilyen kutyám, simán megtanulta hogy rázza le az embert egy "olyan mint ha..." viselkedéssel. Rutin feladat, mindenféle valódi alázat nélkül.


Valami olyan dolgokat kéne kitalálni, amit nem megoldandó feladatként kezel.


A felsoroltak se rosszak, próbáld meg tovább várakoztatni.


Ezeknek amúgy se az a lényege, hogy pl neked kell előbb kimenni az ajtón. Ez semmit nem jelent.

Kimehet előtted, ha az agya alázatos, követő állapotban van.

Csak ha előbb megy ki, akkor több eséllyel válik dominánssá.


De ez fordítva is igaz. Az se jelent semmit ha mögötted megy ki, de amíg megvárja, hogy kimenj, addig türelmetlen, feszült, sürget. Mert az minden, csak nem követő magatartás.

Kajánál ugyanez a helyzet. Nem a parancsszó megvárása a lényeg, hanem hogy megtudja e várni úgy az ételt, hogy nem türelmetlen?


Ha leteszed elé a kaját, tud e addig várni, hogy közben elalszik?


És játékkal, megtudja ezt tenni?


Gyakorold vele. Tedd le a játékát, és ne engedd hozzáérni.

Nehezítés, (csak hogy ő könnyebben megértse, ez most valami más)

mindezt szavak nélkül. Csak testbeszéddel. Nyilvánítsd ki tulajdonodként úgy a legkedvencebb játékát, hogy teljesen figyelmen kívül hagyja.

Ezek a gyakorlatok inkább szólnak a tiszteletről.

Ha erre rágyúrsz, minden más ebből fakadó problémán is könnyebben tudsz változtatni, mert alapjaiban teszed helyre a dolgokat.

2017. júl. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
59%

" Az a legérdekesebb hogy amikor szidom egy bizonyos hangszínnel meg mondattal (pl mélyebben mondom neki megnyomva minden szót hogy "csúnya rossz kutya mit csináltál nem szégyelled magad" akkor egyből tudja) és ilyenkor az a vicces hogy egyből szalad hozzám ugyanezzel a hízelgéssel farokcsóválva."

Szidással nem lehet nevelni.

Ismeri egyáltalán a kutyád a NEM szó jelentését? Ezzel a rövid szóval annyi mindent lehet megoldani. Persze, ha megtanulja a kutya, mit jelent gyakorlatban.

2017. júl. 16. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Persze, ismeri a nem szó jelentését. A szidással nevelésre azt értem hogy sosem kapott még ki fizikálisan a grabancánál fogva elkapástól eltekintve, bár az sem bántalmazás.


Egyébként valóban ez lehet a baj hogy tiszteletlen még és valóban gyakran túl okos és arra megy ki hogy átverjen, tényleg csinál olyanokat közben hogy látom hogy tűkön ülve várja hogy megkapja már a parancsszót és indulhasson. A felsoroltakkal fogok sokkal többet foglalkozni és gyakorolni vele a türelmet és az alázatot, köszönöm a tippeket!

2017. júl. 16. 21:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!