Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Klikkerezés segítség?

Klikkerezés segítség?

Figyelt kérdés

Kezdő kutyás vagyok, és most ismerkedek a klikkerrel. Nagyon jól megy a kutyámnak, iszonyatosan gyorsan tanul vele, és szerintem én is elég jól csinálom, de:


Felmerülnek kérdések, amire igazából nem találok választ. Ha látja nálam a klikkert, azt is tudja, hogy lesz jutifalat, akkor úgy csinálja a feladatokat mint a gép. Máskor nem nagyon, vagy csak alig. Illetve van, hogy összekavarja a vezényszavakat, pedig kézmozdulattal is társítom.


Türelmetlen lennék? A klikker elhagyása mikor, és hogyan történjen egy adott feladatnál? Konkrétan úgy lehet, hogy nincs már klikker, csak jutalomfalat és dicséret? Azt tudom, hogy klikkert minden esetben kell, hogy kövesse a j.falat.


Mint említettem, ha nem látja nálam a cuccost, kevésbé csinálja a kívánt feladatot. Reális az a félelmem, hogyha egy adott feladatnál újra és újra visszatérek a klikkerhez, akkor később is csak úgy csinálja meg? Köszi ha segítetek! :)


2017. aug. 14. 17:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Klikker helyett használj "klikkerszót". Ez egy hangjel, ami ugyanazt szolgálja, mint a klikker, de nem társítja semmilyen eszközhöz. Valami rövid legyen, pl oké vagy jó vagy hasonló. Bevezethesz egy másik szót is, ami azt jelzi, hogy most feladat lesz. Tehát minden alkalommal, mielőtt tanultok, mondd neki az adott szót. Egy idő után megtanulja, hogy akkor jön a tanulás és izgatott lesz és figyelni fog.
2017. aug. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
én erre azt a megoldást találtam (mivel az enyém is ugyan így ki akart játszani) hogy elhagytam a klikkert és egy szavat mondtam a klikk helyett. Szóval: "ül" -> leül* -> "pontosan" -> jutit kap* nálam így működik(a "pontosan" vezényszóval helyettesítem a klikket), így nincs az hogy a klikker látványához köti a jutit, és nincs az hogy esetleg nincs nálam, nem tudom jutalmazni, összezavarom.
2017. aug. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Amit írtok az nagyon jó megoldás lehet. De a fő gond (lehet úgy írtam) nem a klikker látványa, hanem a hangja, és ilyen értelemben nincs különbség. Tehát utóbb már nem látta nálam eldugtam. De csak akkor kíván "dolgozni", ha a megfelelően elvégzett feladatot követi a klikker hangja illetve a jutifalat. Mintha hozzászokott volna, és anélkül nem akarná megcsinálni.


Ilyen szempontból nincs különbség a klikker, és azt helyettesítő szó között. Vagy rosszul gondolom?

2017. aug. 14. 17:30
 4/11 anonim ***** válasza:
Válasszuk kétfelé a dolgot. Van ugye az alapengedelmesség, ha ezt már tudja, de csak falatra csinálja, akkor itt az idő némi kényszert belevinni a dologba. Aztán vannak a trükkök, versenyfeladatok. Ezekért mindig kapnia kell falatot, csak növelni kell az időtartamot, amíg nem kap kaját. Tehát pl egy dog dancing versenyen is kap kaját, de csak a végén a pályán kívül.
2017. aug. 14. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Értem, vannak feladatok(trükkök), amiknél sosem szabad teljesen elhagyni a jutalomfalatot.
2017. aug. 14. 17:42
 6/11 anonim ***** válasza:

A klikker addig kell, amíg tanítod az adott feladatot. Ha már kész van, ha a kutya már stabilan tudja, elhagyhatod a klikket. Ennek nincs folyamata, ha pl már tud ülni csak vezényszóra is, onnsntól ültetésnél nem használsz klikkert. Sőt, onnantól ritkíthatod a jutalmazást is, nem kell minden egyes végrehajtás lejutalmaznod.

Az utolsó választ valószínűleg félre értetted. Az alap feladatoknál akár teljes egészében elhagyhatod az ételt, a kutyának akkor is végre kell hajtania a vezényszavakat. Míg a komolyabb, összetettebb feladatoknál vagy trükköknél nem hagyhatod el teljes mértékig a jutalmazást, mert ott kell, hogy a kutya motivált legyen a munkára. Lehet ritkítani ott is a jutalmazást, illetve el kell várni, hogy jutalom nélkül is csinálja meg ah adott feladatot, de -a kutyától és a feladattól függő gyakorisággal- időnként meg kell jutalmazni érte.


Azt, hogy a klikkerre kapcsol be, kintudod váltani azzal, hogy klikkelő szót használsz. Ez nyilván egy idő, amíg a kutya agya átáll, hogy így is ugyan olyan tréning van.

Azt pedig, hogy keveri a feladatokat pedig türelemmel tudod kijavítani. Érdemes egy gyakorlás alatt csak 1-2 új feladatot tanítani, a régieket pedig nem is elővenni. A pedig már jól megtanult feladatokat az újaktól teljesen külön gyakorolni. Ha belekavarodik a kutya valamibe, akkor lépj vissza, segíts neki.

2017. aug. 14. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő válaszokat, rajta leszünk az ügyön, dolgozunk keményen. Csak azért érdeklődöm, mert sem a saját, sem a kutya érdekében nem akarom elszúrni, nem akarom rosszul csinálni.
2017. aug. 14. 19:15
 8/11 A kérdező kommentje:
Az okozott zavart bennem, hogy a klikkerrel stabilan megy minden, ha elhagyom jobbára megáll a tudomány!:)
2017. aug. 14. 19:18
 9/11 anonim ***** válasza:

"Az alap feladatoknál akár teljes egészében elhagyhatod az ételt, a kutyának akkor is végre kell hajtania a vezényszavakat."

Másrészt, néha azokat sem árt lejutalmazni, hogy megmaradjon az izgalom, hogy kap-e valamit és ha igen, mit. Meg ugye nem mindegy, hogy milyen nehéz a kutya számára a szituáció, amiben dolgozik (pl. a kertetekben hívod be vagy a réten, ahol a többi kutyával rohangál).


Elhagyni a jutalomfalatot meg úgy tudod, hogy többféle falattal dolgozol: a legeslegfinomabb falatokkal új dolgok tanulására, nehéz feladatokra/szituációkra, simán fincsi falatokkal, okés falatokkal, ha játékmotivált, akkor labdával, kötéllel (kizárólag olyan szituációkban, ha nem baj, hogy pörög). Ha van egy feladat, amit már tud, akkor néha nem nagyon fincsi falatot kap, hanem okésat, néha játékot, néha buksisimit, néha szóbeli dicséretet. Így a kutyának is megmarad az az izgalom, hogy mit kap legközelebb, te meg fokozatosan kivonod a forgalomból a falatot. (Nyilván, ha olyan a szitu: pl. nagyon sok a figyelemelterelő tényező, akkor értékesebb jutalomra váltotok.)


Klikker: a kutyák baromi jó megfigyelők. Simán megcsinálják azt, hogy akkor dolgoznak, ha látják, hogy ott van a kezedben a kellék: jutalomfalat, klikker. Azt meg lehet csinálni, hogy eldugod a jutalomfalatot (pl. nem tartóból adod, hanem zsebből vagy polcról vagy más adja), eldugod a klikkert pl. pulcsi ujjába vagy zsebbe, esetleg megkérsz valakit, hogy ő klikkeljen helyetted. Ezzel el lehet hagyni azt a képzettársítást, hogy csak akkor van munka, amikor ott van nálad a kellék is.


Egyébként jól mondja az előző, érdemes neki tanítani egy klikkelő szót is.

2017. aug. 15. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, tényleg sokat segítettek. Még egyetlenegy kérdés. Új feladatot(trükköt) csak akkor, ha már a megtanultakat stabilan tudja, vagy lehet párhuzamosan több dologra is tanítani?


Azt tapasztalom, hogy szegénykém mindig az utoljára megtanult dolgot akarja csinálni bármit is kérek tőle.

2017. aug. 15. 20:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!