Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szoktassam szobatisztás...

EvaSz86 kérdése:

Hogyan szoktassam szobatisztáságra a befogadott kiskutyát, úgy hogy a már meglévő kutyusom ne vegye át az ő szokásait?

Figyelt kérdés
Konkrét tanácsot kérek, ha lehet. Van egy 1 éves és 3 hónapos kan yorkie-m, akit két hónaposan vettem magamhoz, és mivel otthon dolgozok, ezért nagyon gyorsan ment a szobatisztaságra nevelése. 6 hónapos korára már megtanulta, köszönhetően a napi 3-4 sétának, akkor még panelban laktam. Közben mikor 1 éves lett, átköltöztem egy családi házba, és eddig nem volt probléma itt sem a szobatisztasággal, reggeli-esti séta, plusz a kertnek köszönhetően, napközben 3-4 alkalommal kiszaladgálta magát, és soha nem végezte el a dolgát a házban. Közben egy ismerősöm megkért rá, hogy vegyem magamhoz az ő kiskutyájukat (karácsonyi ajándék - kisgyereknek, és ugye a szokásos sztori, a kiskutya 1-2 hónapig volt érdekes, utána nem foglalkoztak vele, úgyhogy vagy magamhoz veszem, vagy menhelyre adják, szóval mivel van hely neki is, magamhoz vettem az akkor 7 hónapos szuka kutyust). A probléma az, hogy nem foglalkoztak a kiskutyával, nem volt tanítva, reggel kirakták az udvarra, este bezárták a garázsba, így nincs hozzászokva a szabályokhoz. Ez nem is lenne gond, mert én próbálom tanítani, de nagyon nehéz. Van napi 3 séta. Plusz a kert ugye, este 11-kor még leviszem őket, reggel 6-kor pedig ismét. Éjszakára pelenka van kitéve. Megy a jutalomfalat, amikor szükséges. Főleg ha látom hogy éjszaka elindul a folyosóra, ahol a pelenka van, felkelek, ha rápisil óriási dicséret, ha padlóra, akkor megszidom. De mintha nem érdekelné semmi. Napközben nyitva van az erkélyajtó, és folyamatosan ott végzi a dolgát, hiába van szidás, képes arra, hogy a reggeli séta után felrohanjon a lépcsőn, kiszaladjon az erkélyre, és odapisiljen. A dolog most ér a tetőfokára, mivel a már meglévő fiú kutyus, hiába, hogy tudja, hogy nem szabad...védi a területét, és ahol érzi a kislány szagát, rögtön jelöli. Értem én a logikáját, és már annak örülök, hogy egyébként jól kijönnek egymással, nincsenek "hatalmi harcok"...én vagyok az ún. "falkavezér", és tudom, hogy a meglévő kutyus jelölgetésére a megoldás az lenne, hogy az új jövevény abbahagyja a dolga végzését ott, ahol éppen rájön. Nem haragszom rá, tudom, hogy nehéz megtanulnia a szabályokat, ha eddig azt csinálhatta amit akar, és akkor, amikor éppen kedve volt. De nem arról van szó, hogy nincsenek sétáltatva, vagy hogy be vannak zárva 8-10 órára a házba. Folyamatosan 2-3 óránként vagy séta van, vagy lemegyünk a kertbe. De semmi változás. Ha valaki van konkrét tanácsa, amit kipróbálhatok, azt nagyon megköszönöm.

2017. szept. 20. 08:44
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Pelenka ne legyen, ha arra pisil, és még rá is dicsérsz, azzal a szobatisztaság ellen dolgozol, mert azért dicséred meg, hogy bent ürített. (A kutya nem feltétlen köti össze, hogy pelenka, vagy padló, vagy szőnyeg... és pláne nem érti, hogy egyszer lecseszed, egyszer dicséred ugyanazért - hogy bent pisil).

2. Szoktasd szobakennelbe a szukát, és vidd ki pórázon pisilni bizonyos időnként, plusz a séták. Ne legyen lehetősége az erkélyre kiszaladni és ott pisilni.

2017. szept. 20. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, a pelenka eltüntetése nem rossz ötlet, értem a gondolatmenetet. De a szobakennel...háát...tudom, már nem először hallom ezt a megoldást. Először is szerintem, büntetésnek fogná fel, mivel eddig teljesen szabad volt, szabadon mozgott, nem vagyok a kennel híve. A másik, hogy én azt szeretném neki megtanítani, hogy ha szabadon van, akkor mit csinálhat, és mit nem, hol, és hol nem. Nem úgy akarom csinálni, hogy csak akkor működjön a szobatisztaság, ha be van zárva. A gond az, hogy tudom, hogy idővel képes lesz megtanulni, de addig a fiú kutyus jelölget, szóval kvázi visszaszokik a szobatisztaság előtti állapothoz. Mert ugye a kislány bepisil, és neki ezt "szabad", akkor nekem miért nem - alapon ő is elkezd bent piszkítani. De a kisfiúval nem volt ennyi gond, a kislány egyébként napközben nem csinál a házban semmit, a legtöbb időt bent tölti. Az éjszaka a gond, meg az erkély. De az erkélyt ma meg akarom próbálni zárva tartani, és meglátjuk, mit csinál. Az éjszaka viszont így is gond lesz. Csak azt nem értem, hogy hogy lehet az, hogy kb. 6 órát alszok, szóval nem arról van szó, hogy 10 óra hosszát kell tartania...de legtöbbször így is 4-5 tócsa fogad reggel, és legtöbbször be is kakil. Lefekvés előtt leviszem, mikor felkelek az első utam, hogy levigyem őket a kertbe. De olyan mintha a kislánynak semmi önkontrollja nem lenne. Ha viszont egyedül hagyom őket, mondjuk el kell mennem vásárolni, el vannak kerítve az előszobában ráccsal, és volt hogy már 3-4 óra hosszára is magukra hagytam őket, és akkor semmi sem történt, se tócsa se semmi. Akkor éjszaka miért csinálja 4-5 alkalommal?
2017. szept. 20. 09:43
 3/7 anonim ***** válasza:
A fiú kutyával, ha jelöl, mit kezdesz? Legalább megszidod? Mert elég nagy tiszteletlenség az úgynevezett "fakavezérrel" szemben, ha ott merészel jelölni, ami a gazdi területe. Lehet, hogy két ejnyebejnyével megoldanád a jelölés dolgot, és mehet tovább a csajszi nevelése, pelenka nélkül, ahogy az első írta.
2017. szept. 20. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A szobakennel nem büntetés. Fokozatos szoktatással bele kell szoktatni a kutyát, úgy, hogy azt érezze, az az ő kis helye, ahol nyugodtan alhat, pihenhet. A kutyám akkor is benne alszik, ha nyitva van hagyva az ajtaja, illetve már rég nem is kell bezárnom.

A lényege, hogy a kutyák, ha lehetséges, akkor nem piszkítanak a helyükre - és mivel kimenni nem tud, ki fog bírni kb. 6 órát. Valószínűleg nem is kell örökké használni, csak amíg átáll az agya, és rászokik, hogy bent nincs pisi-kaki.

2017. szept. 20. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, a fiúkutyus rendesen meg van szidva. Ő rögtön meg is érti, hogy rosszat csinált. És nem jelölget ám össze-vissza. Csak oda, ahova odapisilt a kislány. De amint észreveszem feltakarítom, és egyébként nincs vele gond. Csak ugye a kislány...mondjuk ma csak ablak volt nyitva, nem tudtak kimenni az erkélyre, és nem pisilt be a kislány. Tényleg olyan, mintha éjszaka azért csinálná, mert tényleg nem bírja ki. Csak az a furcsa, hogy ma az alvási időnknek megfelelő 6-7 óra hossza alatt levittem őket kétszer, és a kislány egyáltalán nem pisilt. Szóval simán kibírná az éjszakát, ennek ellenére éjszaka minimum 3-4 alkalommal pisil.
2017. szept. 20. 15:26
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem is vedd fel a pelenkát, csak akkor kapjon jutalmat, ha kint végzi el a dolgát. A szobakennel szerintem itt nem lenne jó megoldás, mivel nem az a szitu, hogy a kutya egyedülv van és "unalmában" pisil a házban. Ha te és a másik kutya is otthon vagytok, szerintem csak kínzásnak venné a szuka, hogy ő nem lehet veletek.
2017. szept. 20. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
A szobakennelt tényleg nem szeretném, mert ha látja, hogy a másik szaladgálhat egészen nyugodtan, akkor tényleg olyan lenne, mintha büntetésben lenne. Értem én az előző hozzászólást a szobakennel mellett, hogy az lenne az ő biztonsági zónája, de ha egész nap bezárom, és csak akkor engedem ki, amikor leviszem sétálni, az számomra nem járható út, főleg úgy, hogy 1-1 órát sétálok velük, este vacsora előtt játék is van, de egész nap meg nem állnak. Ha bezárom napközben, nem fogja tudni levezetni az energiáit. És akkor pedig nem alszik éjszaka. Tegnap nagyon jól viselkedett, igaz, többször vittem le, mint általában, és amikor kint pisilt, jött a jutifalat és a dicséret, de este amint kinyitottam az erkélyajtót, 5 perc múlva már egy szép nagy tócsa fogadott, jött a szidás. Aztán ma reggel pelenka nélkül még két tócsa a folyosón. Mondjuk ahhoz képest, hogy 3-4 vár általában, már ezt is haladásnak veszem. Lehet hülye ötlet, de mi van akkor, ha este elveszem a vizes edényt? Vagy azt felejtsem el?
2017. szept. 21. 07:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!