Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A border collienak több...

A border collienak több alfajtája van?

Figyelt kérdés
Olvastam hogy létezik a fajtán belül munkakutya és kiállítási is. Kicsit más a tesfelépitésük. Viszont sehol nem találok olyan tenyésztőt, ahol ez fel lenne tüntetve.

2017. szept. 25. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
89%
egy tenyésztő általában vagy csak kiállítási kutyákat tenyészt, vagy csak munkakutyákat. Ha megnézed a honlapot meg fogod látni milyenek a kutyái. Ha több kiállítási eredmény van akkor valszeg' küllem borderek, ha több munkavizsga és hasonló van akkor munka border. De ez általában fel van tűntetve. Viszont ezek nem alfajok, csak a munka és a küllem borderek szelektációja eltér. Munkánál annyira nem számít a kinézet, küllemnél pedig magától értetődően a küllem fontos nem a munka képesség.
2017. szept. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%

Úgy van ahogy az első mondja. Nekem pl egyáltalán nem tetszenek a küllem borderek, "természetellenesnek" érzem kicsit őket ennél a fajtánál ahol nagybüszkén hangsúlyozzák mennyire a jelleme alapján szelektálták őket a fajta kialakulása során, erre most teljesen ráálltak a tenyésztők nagy része a küllemre. Ezek a kutyák mind ösztönben, mind munkaképességben sokszor elmaradnak a munkakutyáknál (tisztelet a kivételnek), és pl a kutyás sportokban, amikben a borderek híresen jók sem állják meg úgy a helyüket mint a karcsúbb, sokszor vékonyabb szőrű munkára tenyésztett egyedek. Csak meg kell nézni egy crufts agility versenyt hogy hány küllem bordert látszt, hát nem sokat, hiszen egy zömökebb alkattal és nagy bundával nem messzire jutnak ott ahol a gyorsaság, a karcsúság és a fordulékonyság számít. :)


Egyébként megjelenik a borderekben még a küllem vonalon is a sokszínűség pont ez a jellem alapján történő szelekció alapján a régiek közt, mert ott is van álló fülű, közepesen álló fülű és egészen lógó fülű, dúsabb és kevésbé dúsabb szőrű. De ez igazán a munkavonalon jön ki, ott aztán van minden!


Nehéz egyébként jó munkavonalú bordert találni, nekem is sok időbe telt.

2017. szept. 25. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
Azt nem tüntetik fel külön, hogy munkavonalú vagy kiállítási kutyákat tenyészt valaki, mert egyértelművé válik, ha megnézed a kutya fotóját és az eredményeit. Ha a kutya kisebb szőrű, nyurgább, inkább munkában, mint kiállításon remekel, akkor valószínűleg munkavonalú, ha tupírozott Barbie collie főleg kiállítási eredményekkel, akkor valószínűleg show vonalú.
2017. szept. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen az eddigi válaszokat!

én nem munkakutyát szeretnék, hanem olyat ami remekül megvan azzal, ha mindennap hatalmasokat setálunk, heti többször túrázunk és a városban is jól elvan, annak ellenére, hogy kertes házban lakunk.

2017. szept. 25. 22:25
 5/6 A kérdező kommentje:
ha esetleg ismertek konkrétan ilyen tenyésztőt, amit ajánlani tudnátok, akkor azt nagyon megköszönném!
2017. szept. 25. 22:32
 6/6 anonim ***** válasza:
45%
A Lucky for You kennelt tudom ajánlani
2017. szept. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!