Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van itt valakinek szaporítótól...

Van itt valakinek szaporítótól vett dalmatája? Tényleg ennyire kockázatos nem tenyésztőtől venni? Beteges lesz?

Figyelt kérdés

Arra vagyok kivancsi, hogy valoban csak a tenyésztőtől vett dalmatak egeszsegesek? Ha szaporitól veszem nagy eséllyel lesz valamilyen baja?

Van valakinek sajat tapasztalata esetleg?


2017. okt. 24. 09:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, sokkal nagyobb eséllyel lesz az, mint az egészségügyileg figyelt szülőknél lévő
2017. okt. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Dalmatát még tenyésztőtől is csak úgy vennék, hogy volt hallásvizsgálaton. Nem a szülei, vagy az alomból 3-4 kölyök véletlenszerűen kiválasztva, hanem az a kölyök, amit meg akarok venni.
2017. okt. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem inkább azon van a hangsúly, hogy ne támogassunk szaporítókat!

A söjtöri szapis telep után hogy juthat bárkinek eszébe szaporítótól venni kutyát??

Ez független a fajtától...

2017. okt. 24. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Utolso! Megneztem a mentésükről keszult videot, mert nem hallottam errol az esetről. Valoban borzalmas, meltatlan korulmenyek kozott eltek a kutyak, a "gazdájuk" valoszinuleg nem lehetett teljesen normalis, remeljuk ez csak egy szelsoseges eset es nem minden szaporito igy tartja a kutyakat.


En most szeretnek kutyat venni, utoljara gyerekkoromban volt kutyam es utanaolvasva most latom, hogy mekkora kulonbsegekrol beszelnek szaporito es tenyeszto kapcsan.

A gyerekkori kutyam semvolt torzskonyves es makk egeszseges volt.

Szoval szerintem van ra esely, hogy egy szaporitos kutya is egeszseges legyen, kerdes, hogy mennyi?


Viszont lattam olyan hirdetest, ahol tenyeszto kennelbol annyiert arult dalmatat, mint egy szaporito. Szoval nem tudom mitevo legyek.

2017. okt. 24. 13:06
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező: Söjtör nem egyedi eset. Itt ami egyedi volt, hogy nagyon nagy számú köutya volt. De körbenézel a neten korábbi szaporító telepes mentésekről készült videók ugyanezek teljesen. Nincs különbség. És nagyon-nagyon sok van.
2017. okt. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
61%

Részletesebben itt írtam le erről a meglátásomat:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__8925162-mier..


És itt a 15. (jó hosszú) válasz.

2017. okt. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszi! Elolvastam a hozzaszolasod! Nagyon jo ralatasod van a temara es abszolut latszik a tajekozottsagod! Fajtamentessel foglalkozol esetleg vagy miert erdekel ennyire ez a tema?

Az emberek tobbsege szerintem azt sem tudja, hogy mi a kulonbseg a tenyeszto es szaporito kozott. Bevallom en is azota kezdtem el errol olvasgatni, miota eldontottuk, hogy kiskutyat szeretnenk venni.

Kellene valami statisztika (varhato elettartam, betegsegek elofordulasanak szama, milyensege) a szaporitott es tenyesztett kutyakrol, ami mervado lehet az emberek szamara.

2017. okt. 24. 14:45
 8/8 anonim ***** válasza:
92%

Hogy miért érdekel elküldöm privát üzenetben.

Statisztika nincs, és nem is nagyon lehet készíteni. De nézz körbe a facebookon a "fajta" csoportokban.

Ami úgy tűník igaz, hogy a szaporíós kutyáknál nagyobb eséllyel vannak genetikai betegségek, esetleg olyan kölyökkori fertőzések ami miatt az első pár hétben már komoly orvosi költséged lesz. Amit írtam a másik kérdésre ít válaszomban. A szaporító költség minimalizálással tud olcsóbb kutyát előállítani. Melyik költségek amik csökkenthetőek? 1./ előzetes genetikai szűrés (egy-egy fajtánál akár több 100eFt-os nagyságrend is lehet, ezt el kell osztani a várható eladott kiskutyák számával, normális tenyésztő fajtától függően max. 2-3 almot hoz le, 5-6 kölyök/alom, ez azt jelenti, hogy kb. 10-20 felé kell osztani a költséget, így egy eladott kölyök még be sincs fedeztetve 10-20eFt-ban már benne van. 2./ fedeztetés, mivel a kan esetén is kellenek ezek a vizsgálatok, náluk még nehezebb megmondani mennyi kölyök lesz, általában külfüldi gyakorlat, hogy a fedeztetés 1 kölyök ára (a jó tenyésztők nem saját kannal fedeztetnek csak ritkán) vegyünk egy olcsóbb fajtát legyen egy kölyök ára 300eFt, ez fog 6 felé oszlani (feltéve, hogy lesz 6 kölyök), így egy kölyökre a fedeztetés 50eFt (eddig már 70eFt a kölyök és még meg se született). Majd előzetes állatorvosi vizsgálat, UH vizsgálat, majd folyamatos állatorvosi vizsgálatok, elletésnél állatorvosi jelenlét (megint kb. 100eFt elment, ujabb kb. 20eFt kölykönként). Már ott tartunk, hogy 90eFt a költsége a tenyésztőnek. És még csak most születtek a kölykök. Ezt a 90eFt-ot tudja a szaporító megspórolni mert egy bármilyen (hasonló) kannal fedeztet (nincs fedeztetési költség), állatorvos esetleg akkor látja a kölyköket amikor chippezni viszik. Megszülettek a kölykök, ekkor van egy állatorvosi vizsgálat, utána jön egy oltási program, chipezés (a tulajdonjog átruházáshoz chippezés kell), illetve legalább 8 hetes korig az anyja mellett kell tartani. Na ez a 8 hét nagyon meghatározó a kutya életében ún. korai szocializációs szakasz. Ha itt nem kapja meg az anyjától a megfelelő törődést sose lehet már pótolni. Ilyenkor oda kell figyelni az anyára, kölyökre (megfelelő táp, figyelni a tejre stb.) itt van komoly élőmunka benne (sporolási lehetőség, nem figyelünk a kölyökre). kb. 6 hetes korban az anyakutya abbahagyja a szoptatást innen kezdve még mindig az anyakutya mellett kéne tartani de már hozzá táplálással, illetve teljesen át kell állni a külső táplálásra, minőségi táppal. (ismét lehet spórolni, hogy ilyenkor már úgyanazt a moslékot kapja a kölyök), másik spórolási lehetőség, hogy ilyenkor gyorsan eladni a kölyköt pl. 8 hetesnek hazudva a 6 hetes kölyköt, vagy azzal a mesével (itt a gyakorin is gyakori mese), hogy "az anya kutya elpusztult" "az anyakutyát elütötte az autó". Itt 2 hetet nyert a szaporító. Viszont a kiskutya ezt a 2 hetet elvesztette életéből, és már sose lesz olyan idegrendszere, szocializációja mint lehetett volna. Vég érvényesen károsodott "pszichésen". Nem véletlenül írja a jogszabály, hogy 8 hetes korig az anyja mellett a helye.

Nem chipeztet (igaz kötelező, de kimagyarázza, hogy az az első gazda feladata, és majd a veszettség elleni oltással együtt) igaz a chippezés kb. 3-4eFt de még ezen is tud spórolni. Nincs megvizsgálva a kutyus semmilyen szempontból. Sajnos sok esetben van olyan genetikai betegség ami már az első pillanatban látszik (pl. vak, ki sicsn fejlődve a szeme stb.) ezt megfelelő előzetes genetikai szűréssel, illetve "családfa kutatással" végig lehetne nézni. Pl. a kis kan heréje nem szállt le, hasfalban marad, majd a gazdik találkoznak egy facebook "fajta csoportban" és megbeszélik, hogy te az enyémenek se szállt le a heréje, a tied is X-től van? Nem de X ismerősétől (egyből megvan a genetikai halmozódás). És mire a kiskutya eléri élete első évét az átvert gazdi az árkülönbezete többszörösét költötte állatorvosra (láttam ilyet saját szemmel).

Aztán van néhány szerencsés ember (bár egyre kevesebb) akinek a szaporítós kutyája rendben van (azért csak működik a genetika). De megéri kockáztatni?

2017. okt. 24. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!