Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tegyem 100%-ban visszah...

Hogyan tegyem 100%-ban visszahívhatóvá a kutyám?

Figyelt kérdés
Egy másfél éves ivartalanított labradorról van szó, kiskorában nem foglalkoztak vele eleget, nem lett észrevéve a gabonaérzékenysége, rossz tápot kapott, műteni kellett, így került hozzám. Járunk kutyaiskolába is, a BH vizsgája már megvan, nagyon könnyen tanul, egy életvidám kis kutyus, akinek azonban nagyon éles orra van, és minden vadat kiszagol az erdőben. Napi egy-két órát mindig sétálunk, már csak a mozgás kedvéért is, meg hogy ne a kertet szedje szét, és nagyjából december elejéig 15 méteres hosszú pórázzal vittem sétálni. Aztán elkezdtem elhagyni, mivel a nagy sár/hó/latyak miatt több küszködés volt a hosszúpórázzal, mint amennyi hasznot hajtott, és simán elengedtem hadd menjen. Alapvetően nincs is probléma vele, de ha vadat szagol, vagy szimplán rájön az ötperc, akkor nem jön rögtön vissza ha hívom, hanem fut egy kört megnézi mi az érdekes, esetleg elmegy a felugrasztott vad után, amit aztán még egyszer sem ért utol, és csak az után jön vissza hozzám. Ezenkívül még a kutyákkal való közömbössége sem tökéletes, konkrétan megbolondul, hogyha másik kutyát lát, nagyon játszani akar velük, és ha elengedem hogy játszon, és mondjuk hívom, akkor rám se hederít. (A kutyasuliban kérdeztem ezt, hogy mit lehetne csinálni vele, egyenlőre semmi nem történt, azt mondták majd a vizsga után foglalkozunk ezzel a problémával is, de a vizsga előtt nem szeretnék, hogy szétessen a kutya emiatt). Amúgy kutyasuliban normálisan viselkedik a többi kutyával, ott nem bolondul meg, és ha simán sétálunk az utcán a kerítés mögül ugató kutyák sem érdeklik. Kérlek segítsetek, hogyan tudnák ezen még javítani? (Próbáltam, hogy ilyenkor esetleg jutalomfalattal, labdával csalogatom, de rá se hederít, pedig amúgy általában működnek ezek a dolgok)

2018. jan. 3. 11:14
 1/6 anonim ***** válasza:
42%

Ha póráz nélkül jártok az erdőben, a tavaszi vadászati idénnyel könnyen megoldódhat problémád.

Póráz nélküli kutya az erdőben ugyanis dúvadnak számít.

2018. jan. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%

Nem szabad póráz nélkül sétáltatbi erdőben, de nem számít addig dúvadnak, amíg nem kerget vadat! És nem is lehet kilőni addig, amíg nem vadászik. Azután is meg kell próbálnia a vadásznak máshogy leállítani a kutyát, csak végső esetben lőheti ki. Ja, hogy a vadászok élvezettel lövik le a kutyákat, vagy olykor a gazdákat is, mint nemrég, az már más kérdés.


Kérdező, nagyobb kontrolt kellene kialakítani. Hogy a letiltás valóban működjön. Emellett érdemes fejleszteni a kutya önkontrollját, hogy vissza tudja fogni magát akkor is, ha vadat lát.

2018. jan. 3. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
80%
Próbáld ne jutalomfalattal, (mert az én kutyám is leszarja) hanem pl húscafatokkal..lényeg, hogy intenzív szaga legyen. Vigyél ki sípot, amikor még pórázon van tanítsd meg neki, h sípszó után jutalmat kap. Majd ha ez már megy, leveheted a pórázról és minél nagyobb távolságról hívd be
2018. jan. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha erdőben sétáltok, mindenképpen adjál rá láthatósági mellényt. Amíg nem behivható, addig érdemes gps nyokövetővel is felszerelni a kutyát. (Nem olcsó mulatság, de érdemes beruházni, legfeljebb később tovább lehet adni)

Én bújócskáztam mindkét kutyámmal. Ha azt láttam, hogy nem figyeli merre vagyok, akkor elbújtam. Közben nem tévesztettem a kutyát szem elől. Amikor rájött, hogy "elvesztem", kétségbeesetten elkezdett keresni. Ezt jó sokszor gyakoroltuk. Ma már nem kóborolnak el messze. Fél szemük mindig rajtam van.

Ahogy már javasolták előttem, érdemes nem sima jutalomfalattal, hanem valami nagyon-nagyon illatos, különleges falattal próbálkozni a behívásnál. Ha odajön, nagyon meg kell dicsérni, nagyon örülni és odaadni neki a finom falatot. A kutyák alapból szeretnek örömet szerezni a gazdinak :)

Ami még nagyon fontos: a behívást gyakorolni úgy van értelme, ha biztosan te vagy a főnök.

Ezért most tuti lepontoznak, de én nem hiszek a behívás gyakorlásában, ha van a kutyán egy 10 méteres póráz. Akadályozza a kutyát is és a gazdit is. Csak úgy szabad elkezdeni a behívás tanítását, ha már elég erős a kapocs köztetek.

Fejben el kell jutni odáig, hogy bízol a kutyában és nem pánikolsz, ha picit messzebbre szalad. A kutya érzi, ha nem bízol benne. Természetesen mindezt nem szabad forgalmas út mellett csinálni. Úgy kell megválasztani a gyakorlás helyét, hogy ha messzebbre fut, akkor se történhessen baja.

2018. jan. 3. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Mi először flexin mentünk sétálni, ha mondtam a nevét, oda kellett jönnie, az elején egy kicsit segíteni kellett a pórázzal magamhoz terelni, jutalom. Ha ez már 100% ig ment, elengedtem, de többször meglógott pár percre, stratégiát váltottunk,a kötődési tréning jött be.

Csak kézből, csak tőlem kapott kaját a kutyám, nincs tál, nincs csak úgy evés. Kiméred, mennyi tápot adnál neki egyébként, és meg kell dolgoznia az ételért. Ha nem teljesíti az adott feladatot (vagy pl nem jön ha hívod) azokat a tápszemeket visszatenni, azt már nem kapja meg.

Napi 2x2 óra kemény idő és energiabefektetés, de kb 1 hét és rájön, hogy neki van rád szüksége, és nem fordítva. Volt, hogy az enyém így 1-2 nap önkéntes koplalásba kezdett, mert egyszer sem jött vissza vagy ült le stb.

Mi 3 hónapig csináltuk, az alapokat is így tanulta meg, mikor már tökéletes volt az összhang és a kapcsolat, visszatértünk a tálból etetésre, és jutalomfalattal tréningezünk.

Fontos, hogy légy mindig résen, ne szánd meg, tartsd magad ahhoz amit elhatároztál. A kutyádnak nem (csak) játszópajtás vagy.

2018. jan. 4. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem csinálhatom. Apám nem engedné. Ő úgy gondolja, hogy a kutya jobban szereti (még jó), hogy egyik nap farhát, másik nap tasakos kaja, nagyritkán száraztáp. És mindig amikor hazajön, vagy 5 féle jutalomfalatot ad neki. És hogy a kutya is szeret jókat enni, én se élnék mindig csak száraztápon. Még ha össze is vesznék vele és száraz lenne, akkor is adná tovább neki ugyanúgy a jutalomfalatot amikor hazaér.
2021. jún. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!