Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért a betegségekkel érvelnek...

Miért a betegségekkel érvelnek az ivartalanítás mellett amikor a kiállítási kutyák csak ivarosan nevezhetőek?

Figyelt kérdés

Nem vitatom az ivartalanítás hasznosságát főleg a szaporulat megelőzése céljából, és biztos vagyok benne hogy tény hogy megelőzi az ivarszervi megbetegedéseket. Viszont itt jön egy de.


Ez hogy ennyi kutyát fenyegetnek az ivarszervi megbetegedések nem vonatkoznak a tenyésztők kutyáira és a kiállítási kutyákra? Nekem ez kétélű dolog hogy a felelős kutyatartás az ivartalanítást diktálja (jogosan) de kiállításra nem nevezhető ivartalan kutya. Miért nem lehet egy hobbi, nem tenyésztésre szánt törzskönyves kutyát nevezni kiállításra (tudom hogy hobbi kategóriában lehet de most nem arra gondolok). Ezeket a kutyákat és a tenyésztők ivaros kutyáit nem fenyegetik ezek a betegségek? Persze tudom hogy de, de ez miért van ennyire elsikkasztva? Mindig úgy érvelnek a betegségekkel mintha az csak a keverék és nem törzskönyves kutyákat támadná, holott a fajtatisztákat és kiállítási kutyákat is támadja de bezzeg azokat senki nem akarja ivartalaníttatni.



2018. jan. 13. 00:16
 1/6 anonim ***** válasza:
63%

Hát figyelj. Magamból kiindulva én azért érvelek ezekkel, is, mert az olyan ember (tudod, az a tipikus falusi emberke, aki nem akar költeni állatokra semmit, meg örül a kiskutyáknak minden évben), aki elsőre nem jön rá a fontosságára, ez talán a betegség szótól valamennyire megijed. Sajnos rengetegen rossz dolognak, felesleges dolognak, h*lyeségnek tartják az ivartalanítást, de ha valamennyire szeretik az állatukat, akkor ettől hátha észbe kapnak (ha már sajnos a felesleges szaporulat gondolatától inkább vérszemet kapnak).


Egyébként persze egy tenyésztő kutyái is megbetegedhetnek, de azért egy normális tenyésztő rendszeresen jár dokihoz, tehát ha baj lenne a kutyával, nem kezd el pl. GYK-n kérdezgetni, hogy milyen házi módszer van erre, csak nehogy utazni kéne onnan az Isten háta mögül, mikor még kövesút sincs, nemhogy autó, vagy buszjárat a dokihoz.

2018. jan. 13. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A tenyésztők (a normálisak) az utolsó alom után, legkésőbb 6-8 éves korban ivartalanítanak. Az ivarszervi megbetegedések általában idősebb korban jelentkeznek.


Kiállításra, illetve bizonyos munkaversenyekre pedig azért nevezhető csak ivaros kutya, mert ezek eredetileg tenyészalkalmasságot mérnek. Egyértelmű, hogy ivartalan kutyánál ez nem lehetséges.

2018. jan. 13. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%

Soha életemben nem láttam olyat, hogy valaki azt mondta volna, hogy egy fajtatiszta kutyát nem célszerű ivartalanítani, csak keveréket.


Viszont egyelőre az van, hogy ha tenyészteni szeretnél, akkor ugye _ki van zárva_ az ivartalanítás, akármilyen betegségeket lehet vele megelőzni, azt hiszem, ezt nem kell magyarázni. A kiállítások eredeti funkciója meg a tenyészállatok bírálása-összehasonlítása-bemutatása, mert lehet egy kutya maga a tökély és ennek lehet örülni, de ha ezt nem képes továbbörökíteni, akkor a gazdán kívül más számára ennek nemigen van jelentősége, nem kíváncsi rá senki (ez mondjuk annyiból nem igaz, hogy tulajdonképpen egy tenyészállatot az is minősít, hogy a kölykei milyenek, akár ivartalanok, akár nem).

2018. jan. 13. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
89%

Az ivartalanitas elsosorban a tulszaporulatot(feleslegeset ha ugy tetszik) hivatott megelozni es masodsorban a betegsegeket. Sokan azt hiszik, ha nem ivartalanitod a kutyad azonnal hererakot vagy gennyes mehgyulldast kap, pedig ez nem igaz, csak az eselyet noveli es az nagyon mas. Viszont ha mar betegsegek, akkor nyilvan noveli a kialakulas kockazatat ezzel redukal(hatva)va a kutyad elettartamat, amit epeszu allat-tarto nem akarhat. A harmadik, hogy a kutyad nem tehet eleget a "termeszet hivasanak", akkor egy olyan lelki tehernek teszed ki, ami szinten nem egeszseges es ez a felfokozott allapot sok gondot okozhat (nem kell ecsetelnem, milyen veszelyei vannak ennek, kepes sajat maganak is serulest okozni).


Az ivartalanitas ma szerintem fontos es ha mondhatom kozelezo, hogy mikor az nyilvan sok dologtol fugg (rengeteg nezet van a temaban), de felelos HOBBI allattarto meglepi a mai vilagban.

2018. jan. 13. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
81%

Azért, mert a tudatlan, felelőtlen állattartók, akik nem akarnak kiállításokra járni, mégsem ivartalanítanak, sőt akár szaporításon törik a fejüket, talán ezzel lehet őket leginkább meggyőzni, ha már a menhelyes kutyák sorsa nem hatja meg őket. De persze van bőven olyan, akit még a saját kutyájának az egészsége sem érdekel, nem hogy másé.

Nyilván akiknek törzskönyves kutyája van, és nem szaporítani szeretne, az ért az egészhez, és nem csak futószalagon gyártja a kiskutyákat. Nyilván ott is előfordulnak betegségek, de ahogy a kettes is írta, ezzel a tenyésztők tisztában vannak, és megfelelő korban ivartalanítják az ebet.

2018. jan. 13. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
75%

Kisvárosban élünk, itt sajnos még tartja magát az a felfogás, hogy a kutya "fogyóeszköz", felesleges rákölteni, mert az ivartalanítás luxus, hiszen nagyon drága.

Sajnos emiatt találkoztam már méhgyulladásos, áttétes emlőrákos, illetve hererákos kutyával is, akik 6-7 évesen értelmetlenül pusztultak el. Ezek a betegségek nem ritkák az ivaros kutyáknál.

A kiállítások leginkább arra valók, hogy a tenyésztésre szánt állatokat zsűrizzék. Persze hobbi kategóriába lehet nevezni ivartalan állattal is.

A tenyésztésbe fogott szuka kutyák nagy részét, az utolsó alom felnevelése után 6-8 évesen ivartalanítani szokták.

Egyszer azt mondta nekem valaki, hogy azért van az ivartalanoknak külön kategória a kiállításokon, mert ha minimálisan is, de a kutyák viselkedését, ill. küllemét is befolyásolja az ivartalanítás. Pl az ivarérés előtt műtött kutyák bizonyos csontjai picit tovább nőnek. Persze nagyon-nagyon csekély mértékben, de emiatt nem hasonlítható össze egy ivaros egy ivartalannal.

Nekem két fajtatiszta ivartalan kutyám van-a tesóik sorra nyernek mindenféle díjakat. Ők ivarosak persze. Nekem soha nem jutott eszembe, hogy hobbi kategóriában mindenféle kiállításokon zsűriztessem őket. Minek? Csomó pénzt, meg időt beleölni abba, hogy bazári majmot csináljak belőlük? Tenyészteni, vagy szaporítani nem akartam soha, örülök, ha kirándulhatok velük, nem szeretnék velük versenyekre járni. Persze ez csak az én véleményem. Biztosan vannak, akiknek egy kiállítás remek program, ők nyugodtan indulhatnak hobbi kategóriában.

2018. jan. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!