Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy ilyen javíthatatlan...

Egy ilyen javíthatatlan kutyával mit lehetne kezdeni?

Figyelt kérdés

A barátnőm (17/L) körülbelül 7 hónapja fogadott be a menhelyről egy viszonylag kistestű (10 kilós), kb. 3 éves keverék kankutyát. Már akkor lehetett tudni, hogy nem egy tökéletes kutya lesz, hiszen menhelyi, de azt nem tudtuk, hogy ennyire problémás kutyáról van szó.


Előre leszögezném hogy 19/F létemre én imádom az állatokat, különösen a kutyákat, de eziránt a példány iránt minimális szimpátiát sem vagyok képes érezni, pedig az elején próbáltam pozitívan hozzáállni.


Az állat soha nem volt elkényeztetve (persze jó táp meg ilyesmik biztosítva voltak neki, de ez szerintem nem az elkényeztetés kategória), nevelték, mégis azt hiszi magáról hogy ő a falkavezér és mindenki őalatt van a rangsorban. A párom másik, jó természetű, nála kisebb termetű (7 kg) szintén kan kutyáját szinte éjjel nappal hágja, aki mivel nem agresszív fajta, legtöbbshör hagyja magát. Akárhányszor van rászólva a problémásabbik kutyára vagy egy kicsit a hátsójára csapva, kb. 3 ppercig hatásos, aztán folytatja, ráadásul sunyiban csinálja, mert tudja hogy nem engedjük, csak éppen magasról tesz rá, hogy ez meg van tiltva neki, ezért az embernek mindig a kutyákon kell tartania a fél szemét, hátha megint rámászott a kisebbre.


De van itt még más probléma is. A két kutyát a barátnőmnek külön helyiségekbe kell elzárnia, mikor nincs otthon, pontosan azért, mert a kérdésben szereplő kutyának mindig van kedve ledominálni a másikat a felsőbbrendűségi érzése miatt.


Ezalatt az idő alatt szinte kivétel nélkül mindig felforgatja a párom egész szobáját, mindent leránt mindenhonnan ahová csak felér, a táskájából kirángatja a dolgokat stb.


Akárhányszor mielőtt elmegy a barátnőm otthonról, 10 percébe kerül mindent elpakolni, de nem azért, mert olyan rendetlen lenne, hanem mert ha csak egy radír marad az íróasztalán, azt is leveszi onnan a kutya és szétrágja. Ezt lehetne a nagy mozgásigényére fogni, de már volt rá példa, hogy 1,5 óra intenzív séta után lett magára hagyva, és akkor is ugyanezt művelte.


Ez igazából még nem lenne égbekiáltó probléma, a barátnőmet az akasztja ki a leginkább, hogy amikor hazamegy és aazt látja, hogy a rumli közepén a kutya például az egyik ruhadarabját rágcsálja (nem mintha csont vagy más egyéb nyalánkság ne lenne kirakva neki, de ahhoz bezzeg hozzá se ér), és amikor eltolja a tárgytól, még a kutyának(!!!) el följebb és megmorogja. El lehet képzelni, milyen frusztráló lehet, amikor erre kell hazajönni és még az állat van megsértődve, mert el mertek venni tőle egy olyan tárgyat amit ő kotort elő valahonnan és szórt le a földre.


A barátnőm már mindenféle nevelési eszközt kipróbált: pozitív megerősítést (azon brutálisan ritka alkalmakkor, amikor a d ög nem talált semmit amit szétszedhetett volna, ezért nem a teljes káoszra ért haza, agyondicsérte).


És persze a negatív megerősítést is próbálta: szépen rászólást, nem szépen rászólást, ráordítást, meglegyintést, erősebben megütést. A kutya ilyenkor kétféleképpen reagál: vagy néz a gazdájára olyan értetlen "mit akarsz tőlem, ne játszd már itt nekem a főnököt" képpel, vagy rosszabbik esetben megharapja(!!!). Ugyan nem sebészeti beavatkozást igénylő szintűre, de ettől még ezek a harapások egyáltalán nem gyengék és nem is játékból csinálja őket.


Többször is megharapta már, volt amikor "okkal" (értsd: nem tetszett neki, hogy nem őt tekintik a főnöknek), de volt már olyan is, hogy csak épp olyan kedve volt.


Séta közben úgy húz, mintha egy 70 kilós bernáthegyi lenne, kitépi az ember karját, még számomra is fájdalmas, nemhogy a vékony alkatú páromnak, pedig legtöbbször ő viszi. De erről szintén nem lehet leszoktatni, ahogy semmiről sem. Játszani nem tud és nem is akar, sosem megy a labda vagy más eldobott tárgy után, pedig rendszeresen viszi a barátnőm más kutyák közé, plusz ott van az a kutya is aki vele evyütt lakik, de szocializálni sem nagyon lehet.


Ugyanez a helyzet a szobatisztasággal: napi 4x van kiengedve, reggel 7-kor, délután 2-kor, napi 1,5 óra sétánál 5 körül és végül este 10 körül. Arra viszont még mindig nem jött rá, hogy a nagydolgát ebben a négy időpont egyikében kéne elvégezni és nem a szobában. És még véletlenül sem a padlóra csinálja, hanem a szőnyegre. Semmit sem lehet a földön tartani, még akkor sem, mikor otthon van a barátnőm, mert egyszer például az egyetlen fölre tett dolgon, az iskolatáskáján végezte el a nagydolgát.


Senkire sem hallgat, jobbik esetben ignorálja az embert, rosszabbik esetben agresszív vele. Olyannyira lenéz mindent és mindenkit, hogy senkihez, még a saját gazdájához sem kötődik egy kicsit sem. A legkevésbé sem hiányzott neki a párom, mikor elutazott 2 napra és addig én sétáltattam és etettem, pedig ő mindezek ellenére szereti azt a kutyát. Az embereket eszköznek tekinti, nem érdekli ki vigyáz rá, amíg ki vannak elégítve az "igényei" és nem próbálják fegyelmezni.


Szóval nagy vonalakban ezek a problémák vele: hogy magát mindenkinél feljebbvalónak tekinti, hogy bántja a másik kutyát (akivel megjegyzem semmi ilyen jellegű probléma nem volt sosem, ezért is van tekjesen sokkos állapotban a párom), hogy agresszív, hogy a megbánás leghalványabb jelét sem mutatja semmilyen esetben sem, hogy mindent tönkretesz amihez csak hozzáfér, hogy a bűzre kell felébredni az éjszaka közepén, mert épp akkor volt kedve elvégezni a dolgát aztán percekig kell sikálni a szőnyeget utána, hogy nem lehet vele normálisan sétálni/játszani, hogy az emberek és a fajtársai szeretetére egyaránt képtelen, hogy semmilyen nevelési módszer sem használ rajta és hogy amikor nevelni próbálják, vagy megsértődik, vagy rátámad a gazdájára.


Tudom, hosszú kett, de itt tényleg nem 1-2 problémáról van szó. Fogadjuk el hogy a szolgái vagyunk és elégítsük ki minden igényét, mert mást úgysem lehet kezdeni vele?



2018. febr. 15. 00:55
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
79%

Hű. Ez nem semmi. :(

A kutya egyértelműen alfahím pozícióban van nálatok, ezt sajnos jól látod. Minden probléma ebből fakad.


Esetleg keressetek fel kiképzőt (házhoz járó a legjobb), vagy járjatok vele kutyasuliba, ahol segítenek.

De semmiképp se "Fogadjátok el hogy a szolgái vagytok és elégítsétek ki minden igényét, mert mást úgysem lehet kezdeni vele.."

2018. febr. 15. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
18%
Egyébként addig is, az nem lehetőség, hogy amíg nem vagytok otthon, addig a kertben legyen? Ott azért nem tudna olyan nagy károkat okozni, gondolom.
2018. febr. 15. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
88%

Domináns kan kutyáról van szó. Először is, szerintem ivartalanítani kellene.

Másodszor, nekem az jön le, hogy ha a jó szándék meg is van, a kutya neveléshez nem sokat értetek, vagy legalább is a domináns kutyák kezeléséhez, neveléséhez biztos nem. Szóval, szerintem kutyakiképzőt, kutya iskolát kellene felkeresni, és/vagy utána olvasni, fórumokon, kiképzők oldalain, tenyésztők oldalain, kutyás könyvekben stb., hogyan kell a domináns kutyákat nevelni, de, mivel problémás kutyáról van szó, jobb lenne szakembert is megkérdezni.


Amit pl. leírtál, a pozitív-negatív megerősítéssel kapcsolatban, már ott hibádzik, és láthatóan ez neked is feltűnt, hogy a kutya nem érti, hogy mit akarsz. Ez pedig azért van, mert a kutya nem tud órákkal ezelőtti dolgokat összekapcsolni a jelenlegi viselkedéseddel, akár dicséred, akár bünteted. Abban a pillanatban kell dicsérni, akkor kell büntetni, amikor ténylegesen csinálja a dolgot, hogy a kutya fejében egyértelműen összekapcsolódjon a két dolog.


Van egy csomó, apró dolog, amiket be kell tartani, ha domináns kutyáról van szó. Ezekkel a mindennapi rutinokkal megerősíted a "falkavezér" pozíciódat. A teljesség igénye nélkül, pl: Nem mehet ki-be előttetek az ajtókon, lépcsőn. Nem kaphatja meg az ételt, csak ha csinál valamit érte, pl. leül, de még jobb, ha fekszik.

Nem hagyjuk előtte az ételt, ha pár perc után nem kezdi enni, el kell venni tőle és később próbálni neki odaadni. Nem ehet velünk egyszerre, szóval nem etetjük az asztaltól közvetlenül, ettél, majd utána mait akarsz tedd a táljába. El kell érni, hogy ha eszik ne morogjon rád, akkor sem, ha a táljába nyúlsz. (Ha nem engedi, hogy a kajájához nyúlj, az már rossz jel. Mondjuk ezt kölyökként a legkönnyebb kezelni, felnőttnél jóval nehezebb.) Nem kerülhet a feje magasabbra a tiéteknél. Nem szabad hagyni, hogy rálépjen a lábadra. Te kezdeményezed a játékot, nem a kutya és akkor van vége, amikor te mondod. A parancsszavaknál, célszerű egy feloldó parancsot is bevezetni, vagyis pl. addig kell ülnie, amíg nem mondod, hogy "szabad, mehetsz stb." ki mit használ. Ilyesmik...

A kutyákkal következetesen kell bánni, tehát amit nem akarsz, hogy csináljon, azt mindig tiltani kell, nincs olyan, hogy most lehet, most nem. Szabályok kellenek, tudnia kell, mit szabad és mit nem.


Ahogy korábban is leírták, itt rangsor problémák vannak, az egész kutya-gazda kapcsolatot, alapjaiból kellene újrakezdeni a leírásod alapján. Szóval újra elmondom, kutyasuli. Főleg, hogy felnőtt kutyáról van szó, aki jól el van rontva.


A kutya ütlegeléséről nevelő célzattal, meg annyit, hogy hónapokra visszavetheti a nevelést és meglazíthatja a kutya-gazda viszonyt, egy rosszkor adott vagy túl erős "pofon". De, azt is jól el lehet érni vele, hogy a kutyát úgy behergeled, hogy megharap (ami ezek szerint sikerült is).


A "húz a kutya" témáról meg röviden annyit, hogy ha van hozzá türelmetek, erről le lehet szoktatni. (Írtad, hogy nem sikerült, de azt nem, hogy hogyan próbáltad. Simán lehet, hogy a módszer volt rossz) Amúgy kiképző ebben is segít.


Sajnálom, hogy csak általánosságban beszéltem, de oldalakat lehetne írni róla, hogy mi van elrontva a kutyánál és min kellene változtatni. Szóval tényleg csak azt tudom javasolni, hogy vagy kutyakiképzőt keressetek fel, vagy nagyon alaposan olvass utána alapjaitól a kutyanevelésnek, főleg a domináns kutyák nevelésének, de lehetőleg mindkettő.

2018. febr. 15. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok.

Csak annyi, hogy az ivartalanítás, nem oldja meg a már rögzült rossz szokásokat és viselkedési problémákat, szóval ilyen téren csodát ne várjatok tőle, de abban segíthet, hogy a kutya ne legyen még kezelhetetlenebb, ha megérzi, hogy mondjuk 2 km-re tüzel egy szuka. (a 2 km nem túlzás, akár ennyiről is megérezhetik)

2018. febr. 15. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
37%

Azzal kezdte a kérdező, hogy menhelyi kutya, tehát már ivartalanított.


Az, hogy a menhelyről kihozva, és új helyre kerülve a kutya így viselkedik azt sejtetí, hogy a kutya nemcsak domináns de agreszív is.


Visszakellett volna vinni a menhelyre az első hét után.


Mindenképp hívjatok ki a házhoz kutyakiképzőt mert segítség nélkül nem fogjátok tudni megoldani problémát. Ha sikerül is most helyretenni a kutyát, egész hátralévő életében újra fog próbálkozni ha lehetősége lesz rá. Ezért erős kézzel és nagyon következetesen kell majd vele foglalkozni mindig.

2018. febr. 15. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
71%

Nagyon domináns kutya, akinek olyan gazdira van szüksége, akit tisztelhet. Ez jelenleg nincs meg. Jól látod, ő a falkavezér.

A kutya nem javíthatatlan, hanem az a baj, hogy egy ilyen felállásban a kutya folyamatosan stresszben van és ezt próbálja levezetni azokkal a dolgokkal, amiket látsz.

Csak gondolj bele! A falkavezért az egyik falkatagja csak úgy elzárja egy szobába, aztán meg távozik egy egész napra. Ő nem a falba veri a fejét, hanem szétszed ezt-azt.

A falkasorrendet nem lehet pozitív/negatív megerősítéssel megfordítani, vagy legalábbis az nagyon kevés hozzá.

Azt hiszed, hogy nem 1-2 problémáról van szó? Pedig de. Az az egyetlen probléma, hogy ő a falkavezér. Ha ezt sikerülne megoldani, az összes többi probléma jóval egyszerűbben orvosolható, néhány pedig magától is megoldódhat.

Mivel ez a kutya kemény diónak tűnik, szerintem mindenképpen kérjetek segítséget kutyakiképzőtől. Ha megtanultok bánni egy domináns kutyával, a későbbiekben könnyű dolgotok lesz a kutyaneveléssel.

2018. febr. 15. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
71%
Az én véleményem az, hogy a párod csak "próbálkozik" ezt többször le is írtad. Próbált ezt, próbált azt... Egyfajta elv mentén kőkeményen kellene nevelni, nem szabad kiborulni, nem direkt csinálja a kutya. Ne érezze, hogy van más lehetőség is, mint az hogy engedelmeskedik. Ugyanakkor valószínűleg a barátnőd ehhez egyedül kevés lesz, nem olyan személyiség aki végig tudja vinni, kiképzőt kellene keresni.
2018. febr. 15. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Kedves második vápaszoló!

A barátnőm is olvasott szakirodalmat, ráadásul eleve csak násodik kutyának fogadta be a mostanit, a másik már 2 éve megvan neki.

A régebb óta ittlévő kutyája is csak a mostanihoz képest tökéletes, vele is voltak problémák, még ha nem is ilyen súlyisak, és őt is meg kellett néha nevelni régen, ami őt érdekes módon sikerül is, pedig ő is domináns fajta, csak az ő dominanciája a másik kutyáéhoz képest semmi.

Nem viccből írtam azt hogy nem tudjuk kibillenteni a falkavezér szerepéből: nem engedjük előre az ajtóban, nem etetjük a mi étkezéünnkel egyidőben stb. Az általad leírtak közül MINDENT betartunk, semmi eredménnyel.

És azt senki ne mondja nekem, hogy azt nem tudja összekapcsolni, hogy ha például itthon vagyunk és rászólunk, hogy ne tegye rá a mellső lábait az íróasztalra, akkor azt nem tudja, hogy ezt akkor se csinálhatja amikor egyedül van otthon. Vagy amikor ugye a földön heverő ruhadarab rágcsálása miatt szólnak rá, amit pillanatnyilag csinál, és akkor is ugyanaz az ignorálás/támadás a reamciója. Ez a kutya nem h lye, egyszerűen csak hihetetlenül sokat képzel magáról.

2018. febr. 15. 07:16
 9/18 anonim ***** válasza:
79%

“És azt senki ne mondja nekem, hogy azt nem tudja összekapcsolni, hogy ha például itthon vagyunk és rászólunk, hogy ne tegye rá a mellső lábait az íróasztalra, akkor azt nem tudja, hogy ezt akkor se csinálhatja amikor egyedül van otthon. Vagy amikor ugye a földön heverő ruhadarab rágcsálása miatt szólnak rá, amit pillanatnyilag csinál, és akkor is ugyanaz az ignorálás/támadás a reamciója. Ez a kutya nem h lye, egyszerűen csak hihetetlenül sokat képzel magáról.”


Már elmondta neked valaki, miért csinálja ezt: ideges, mert egyedül lett hagyva, mert így nem tudja megvédeni a falkáját. Kutyasulit ajánlok, mert meg kell tanulnia... a barátnődnek, hogyan kell következetesen kutyát nevelni. Ha már vállalta a felelősséget, abban benne van az is, hogy akkor segítséget kér, ha saját kútfőből nem megy. Az viszont, hogy te démonizálod a kutyát és emberi tulajdonságokat látsz bele, az nem jó. Azzal nem segítesz. Ez a szerencsétlen kis négylábú több foglalkozást igényel, másmilyet, van ez így, nem kell kiborulni. Kutyasuli, ha “ösztönösen” nem sikerülnek a dolgok.

2018. febr. 15. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
91%

Az a baj, hogy azt hiszitek, hogy a kutya egy kis szőrös ember. A kutya nem érez felsőbbrendűséget, nem néz le senkit és nem harap "csaknúgy". Mivel egy mehelyi kutyáról van szó, nem tudhatjátok az előéletét. Lehet, hogy korábban bántalmazták, egy ilyen kutyának nevelő célzattal sem lehet pofont adni (meg máshogy sem) mert egyrészt nem is ért, hogy büntetésként kapta (mivel simán lehet, hogy regen ok nélkül elverték) másrészt agressziót vált ki belőle és félreértheti azt is, ha te csak simogatni nyúlsz oda hozzá.

Ha a másik kutyát dominálja, akkor le kell tiltani. Minden egyes alkalommal. Új helyre került és próbálja magát elhelyezni a rangsorban. Nektek kell vele megértetni, hogy ő van legalul de ez nem egy 3 napos folyamat.

A szobatisztaságra nevelésbél pedig kb 1 hétig 2-3 óránként kell kivinni. Az én befogadott kutyám sem végezte el a dolgát séta közben eleinte, de mivel ilyen gyakran levittem, nem volt lehetősege a házban üríteni, így másfél hét volt, mire teljesen kiszokott.

Sok türelem kell, hozzá de mivel 7 hónap alatt sem javult a dolog, így megértem, hogy már kivagytok miatta. Egy tréner szerintem is sokat segítene de egy sima kutyaiskola is hatásos lehet.

2018. febr. 15. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!