Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A skótjuhász kutyával elképzel...

Ethorus kérdése:

A skótjuhász kutyával elképzelhető IPO-zás? (Nyomkövetés, engedelmességi főként). Eddig csak agilityben találtam jó eredménnyel szereplő skót juhászokat.

Figyelt kérdés

2018. máj. 18. 09:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szerintem ha van benne potenciál simán :)

Minden kutyának megvan a maga sportja, csak meg kell találni.

Ismerek olyan tenyésztőt, aki borderrel őrzőzik :)

2018. máj. 18. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Van olyan vizsga, amelyik tartalmazza a következőket:

Fekszik, ül, lábhoz, egyensúlyozás labdával, pórázon követés (laza pórázzal), apportírozás.

2018. máj. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%

Alap engedelmességet minden kutyával el lehet érni. A Skót juhász terelő kutya így jó az engedelmességben, viszont a koncentrációs és örző-védő feladatokat nem neki találták ki. Vagyis az engedelmes vizsga miért is ne. Nyomkövetés inkább egyed függő ennek a fajtának az esetében, így az lutri, persze kitartással és jó kiképzővel biztos el lehet vele érni egy szintet de nem lesz profi kereső kutya ha egyedileg nincs meg benne a potenciál.

Ki kifejezetten IPO a cél akkor inkább javaslok egy Belga Juhészt. Van hosszú szőrű verziója is a fajtának, vagy Német Juhász. Nem hiába tenyésztenek ki bizonyos feladatokra bizonyos fajtákat.

A fajta terelő versenyeken ér el jó eredményeket, és mivel nagyon mozgékonyak persze hogy van helyük az Agility pályán is, bár inkább a Border Coli mint a Skót Juhász. Kitartással bármi lehetséges, a kutya képességeinek határán belül.

2018. máj. 18. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Eddig Magyarországon egyetlen IPO vizsgás skót élt, Dragon Gold Harsh Hero. Jelenleg is ismerek kiképzés alatt lévő colliet, ő is remekül helyt áll, de mint a példa mutatja, nem ez a sport áll a nagy részükhöz közel. A jellemükhöz sokkal jobban passzol mondjuk az agility, frizbi, terápia, terelés. Nem is beszélve arról, hogy a kifejezett küllemi szelekció miatt jól meg kell válogatni a kenneleket és párosításokat, ha valaki munkakutyát szeretne. Ettől függetlenül nem lehetetlen, de én is azokhoz csatlakozom akik azt mondják, hogy ha hosszúszőrű kutyát szeretnél IPO-ra, akkor válassz tervit, grönit vagy ónémet juhászt. Egy collietól a BH reális elvárás, de az IPO-hoz már nem mindegyiküknek vannak meg a szükséges képességei és természete.
2018. máj. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Engedelmességit bármely kutyával lehet tenni.

ŐV-zni parsont, drótos foxit, de még border colliet is láttam.

2018. máj. 18. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nekem a jrt-em vizsgázott kitűnőre nyomkövetésből.

Ha mg van benne a spirit, akkor képes rá.

2018. máj. 18. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! A malit már jól ismerjük, brutális hogy tudnak pörögni :). Igazából nem a hosszú szőr a lényeg nekünk hanem egy 20-30kg közötti fajta amiben megvan a hajlam az ŐV-zésreA nj-től félünk mert eléggé túltenyésztettek. Még a holland juhászokat néztük de szinte nem is találtunk sehol.
2018. máj. 18. 14:51
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy collie sosem fog annyira pörögni mint egy mali, tehát ha ez az elvárásod, akkor nem jó választás. Én egyébként is lebeszélnélek a fajtáról, nem rosszból... de tényleg nagyon sokat ártott a fajtának a show vonalú tenyésztés. Ha sikerülne ráakadnod egy életrevaló, tökös kis kölyökre akinek ideális tesfelépítésbeli és karakterbeli adottságai vannak az IPO-hoz, akkor belőle ki tudnál hozni valami nagyon jót, de ehhez tényleg alapos tervezés és egy nagy adag szerencse kellene. Ha javasolhatok valamit, vedd fel a kapcsolatot az Afterhero kennel tenyésztőjével, esetleg látogass el hozzájuk, nézd meg testközelből a kutyáit és utána dönts. (Vagy nézz körül külföldi kennelek között)

mandarindala.wixsite.com


Nekem is colliem van, BH vizsgára készülünk, de az IPO lehetetlen lenne vele. A nyomkövetés több-kevesebb sikerrel menne, elkezdtük tanulni, de az ŐV ágazatra nincs meg benne a potenciál. Viszont haláli jófej kutya, van humora, agilityzgetünk is vele, de egyszerűen túl sok mindenben gátolja a nagy szőre, pedig ő egy atletikusabb felépítésű collie. Meg hát a motiválhatóságával és a makacsságával is meggyűlik a bajom. Az intelligenciájával és a határozottságával az égvilágon semmi gond nincs.


Összegezve, rajtad áll a döntés, de a helyedben én inkább egy magasabb prey drive-val rendelkező, magasabb energiaszintű (értsd: beledöglesz mire hajlandó lesz nyugodtan heverészni) fajtát ajánlanék. Ha 20-30 kg környékén kell gondolkozni, akkor ugye mali, bár ezt a fajtát nem tudom kizártad-e, tervueren, groenendael, boxer, airedale terrier, appenzeller sennenhund és szerintem még egy pit vagy egy amstaff is jó lehet IPO-ra, de javítsanak ki a bull gazdik ha tévedek.

2018. máj. 18. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
A mali mindenképpen esélyes fajták között van de mondtál új fajtákat amiknek utána nézünk. Köszönjük szépen a válaszod nagyon sokat segítettél! :))
2018. máj. 18. 19:57
 10/11 A kérdező kommentje:
Máskülönben olyan magyar kutyafajta nincs ami IPO-zni alkalmas? :) Kiló megkötés nélkül.
2018. máj. 18. 20:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!