Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a klasszikus...

Mi a véleményetek a klasszikus kiképzésről?

Figyelt kérdés
Adott egy idős, de tapasztalt oktató, aki abban hisz, hogy a kutyát rá kell kényszeríteni a feladatra, különben nem lesz engedelmes. Ez abból áll, hogy kikényszeríti a feladatot a kutyából, jutalmazza, de ami engem nagyon zavar, hogy a parancsokat ordítja a kutyának, amitől ránézésre megretten és csak ezért csinálja meg a feladatot. Ez így normális egyáltalán? Csak én gondolom túl? Ne értsetek félre, nem megkérdőjelezni akarom a módszereit, mert az évtizedek során rengeteg munkakutyát képzett ki, tehát biztosan tudja mit csinál. De engem elrettent, hogy ránézésre olyan a módszer, mintha a kutya megfélemlítésén alapulna. Az engedelmességet tényleg csak így lehet elérni? Ti elvinnétek másik oktatóhoz?

2018. aug. 13. 20:15
 1/8 anonim ***** válasza:
74%

Keress másik kiképzőt!

Már az ordítozás az első, ami nem megfelelő kiképzésnél.

2018. aug. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Persze persze, csak bemutatókon is szokom látni, hogy egyesek ordítják a parancsszót és tényleg abban a pillanatban teljesíti is a kutya, ezért bizonytalanodtam el, mert látszólag tényleg van benne valami.
2018. aug. 13. 20:26
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ott biztos elnyomja a tömeg, és a zaj. Ezért. Vagy mindenki hülye, és így "látta".


Én nem tartom helyesnek az ordítozást. Se embernél, se állatnál.

2018. aug. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez elég idejétmúlt kiképzési módszer, amit ő használ.


Bemutatókon, tömegben, zajban persze, hogy ordítják a vezényszót, mert a kutya másképp nem hallaná meg, plusz ugye hallani kell egy bemutatón a közönségnek is, hogy mi volt egy-egy parancs. Vizsgán, versenyeken szintúgy. A bírónak hallania kell a parancsot, hogy a kutya megfelelő időben hajtja-e végre.


Viszont otthoni körülmények között szükségtelen az ordibálás. Nyilván kell a határozott, hallható parancs, de ha már a kutya is megretten, az sok.


Egyébként tapasztalatból mondom, hogy sokkal többet, jobbat és gyorsabban lehet elérni egy olyan kutyával, aki jutalmazással tanul és a munkát nem szenvedésnek, hanem szórakozásnak éli meg.

Képzeld el mennyire lehet lelkes az a kutya akibe bele verik a tudást. Semennyire. A munkakedv kiölése pedig óriási hiba.


Egyszer elmentünk egy engedelmességi versenyre (BH, IPO és Hobby szintek voltak) . IPO-nál bejött egy ember a németjuhászával. A kutya farka maga alatt, a gazda közelében lapult, ha a gazda megszólalt még a fülét is behúzta. A mi kutyakiképzőnk csak ennyit kérdezett: "Mit veszel észre ezen a kutyán?" és azonnak rávágtam "Bele van verve a feladat" . Csak ezt nem csak mi vettük észre. A bíró is azonnal. Értékelésnél annyit mondott, hogy látszik ezen a kutyán, hogy túl keményen nevelik. És "felszabadul, ha elmozdulhat a gazdája mellől" . Szerintem nem ez lenne a cél, hogy feszélyezve legyen a gazda mellett, ha a gazdi közeléből elkerül akkor meg feloldódik.

Ja igen, és egy "ezért kizárás járna egy rangodabb versenyen" mondattal elküldte a bánatba.


Az engedelmességet nem csak így lehet elérni és nem is érdemes ilyen úton próbálkozni.


Amint látnám, hogy az oktató ilyen módszereket alkalmaz, újat keresnék. Az én kutyám, azt akarom, hogy boldog legyen, nem azt, hogy féljen.

2018. aug. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem ez nem rossz módszer, viszont kutya is kell hozzá.

Egy munkavonalú kutyának stabilnak kell lennie. Nem ijedhet meg a lövéstől, a hirtelen hangos zajoktól, hirtelen mozgástól.

Ha egy kutya, akinek majd később a pl a hadseregben kell szolgálnia betojik attól, ha valaki hangosan szól hozzá, az már régen rossz.


Tehát itt a legfőbb kérdés, hogy mi a cél a kutyával ill milyen maga a kutya.

Ha egy labilisabb idegrendszerű kutyáról van szó, akkor a legrosszabb, amit az emer fia-lánya tehet vele, hogy bestresszeli, megfélemlíti. Ezzel kb egy időzített bombát "gyárt", ami ki tudja mikor robban.


Munkavonalas dobermannjaink vannak, a tenyésztőnk kiképző is (nem Mo.). Dobikat, belga- és német juhikat képez ki az amcsi hadseg ill a szerb rendőrség számára. Keményen fogja őket, viszont az összes kutya, ami kikerül a keze alól, stabil. Ha félnének, egy éles helyzetben teljesen kiszámíthatatlanul viselkednének, ami akár emberéletekbe is kerülhet. Tart oktatások hobbikutyásoknak is, ilyenkor viszont sokkal lazább, a hangvétele sem olyan kemény.

Ha a kutya láthatóan fél attól, ha valaki kiabál rá, akkor annak a kutyának nem ez a megfelelő módszer a kiképzésre.


Ha úgy érzed, hogy a kutyádnak ez nem jó, nem élvezi a kiképzést, akkor keress más oktatót, próbáljatok ki más módszereket.

2018. aug. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Így összefoglalva azt mondanám, hogy nincs olyan kiképzési módszer, ami minden kutyának, minden gazdinak és minden elérni kívánt célnak megfelel.

Mindenkinek azt kell eldöntenie, mit szeretne, s megtalálni azt ami a kutyájához és önmagához is passzol. Mindketten jól kell érezzétek magatokat egy-egy tréning során.

Az előbbi hsz.-ban az elgépelésekért bocsi

#előző

2018. aug. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

ma 21:57

Ne keverd össze az ordítva kiadott vezényszavakat pl az ordítva közeledő emberrel. Egy élesben dolgozó kutyát sem tanítanak ordibálva. A kutyának a hallása is jó. A hangsúly számít, nem a hangerő.

2018. aug. 14. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi akkor megpróbálok egy másik kiképzőt keresni. Azt hittem velem van a baj mert mindenki úgy ajánlotta hogy profi, nincs nála jobb kiképző, de nekem nem tetszik a módszere. És a kiabálás alatt nem a hangsúlyt értem tényleg ordítja a parancsokat: A helybenmaradást úgy kezdte, hogy ordítva leültette, majd amikor megmozdult a helyéről akkor még erősebben ráordított hogy "MIT MONDTAM?!!? OTT MARAD!!!". A kutya meg teljesen értetlenül leblokkolt hogy ez mi. Amikor nekem kellett volna csinálnom akkor mondtam hogy én nem akarok vele kiabálni, erre azt mondta hogy nincs önbizalmam és a kutyát máshogy nem lehet engedelmességre tanítani. Ez volt szerdán, egyébként a második alkalom, de azóta nem mentem hozzá mert közben olvastam másfajta módszerekről is, amikről most ti is megerősítettetek.
2018. aug. 14. 13:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!