Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hibák egy kiskutya nevelésében?

Hibák egy kiskutya nevelésében?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nagyjából 2 és fél hónapos, nagytestű kiskutyám nevelésébe úgy érzem hiba csúszott, szeretném mihamarabb orvosolni a problémát, illetve vannak kérdéseim is.


1. Ha (szuka) a lábamra felugrál és átöleli, de hágó mozdulatot nem végez, attól még ledominál?


2. Falkavezér kérdést, hogyan oldjam meg?

Ajtón én megyek ki először, az ételébe mindig látszólag beleeszek, ültetem, várakoztatom mielőtt megkapja. Mindenhova követ, ha hívom általában jön. Ha elfáradt utánam lófrálni akkor a közelemben fekszik le és onnan figyel. Viszont harapdál, egyik módszerrel sem bírom erről leszoktatni: orra koppintás, ha nagyon erőszakos akkor a grabancánál fogom meg, ezeket játéknak veszi, ha sikítok következő pillanatban már ügyet sem vet rá, ha játékot adok neki a kezem helyett, azzal nem akar foglalkozni, ha ignorálom/otthagyom jön és máshol csócsálna...

Tehát alatta vagyok a rangsorban? Ha igen, hogyan kerüljek felé?


3. Fent említett harapdálásról hogyan szoktassam le? (Eredményesen, vagy ezt még hagynom kell, mert kölyök)


4. Eddig szépen sétáltunk de 2 napja húz, főleg ahol sok kutya megugat minket. Séta elején nem, szépen jön láb mellett, de bizonyos szakaszokon szinte úszik a levegőben, fojtja magát...


Nyugodt helyeken, ha húzna, akkor a megfordulós módszerrek próbálnám okítani, ellenkező irányban nem húz, de ha visszatérünk az eredetibe már igen... Nagyon zavar, eddig nem csinált ilyesmit.


5. Mit várhatok el tőle? Mit nem? (Egy felnőtt kutyához képest. Legyek-e valamiben engedékenyebb.)



Azt hiszem ennyi lenne, amiben a segítségeteket kérem.


Ui.: nem idejöttem először, sok helyről tájékozódtam már, de a leírtak vagy nem egyeztek a valósággal, vagy nem használtak


2018. aug. 24. 20:02
 1/7 anonim ***** válasza:
65%

Ja, alatta vagy a rangsorban. Ember, egy 2 és fél hónapos kutyád van.


Kutyaovi nincs a közeledben? Nagyon rád férne az okulás, és ott mindent megtanítanának neked!

2018. aug. 24. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
67%
Max. két hete lehet nálad, mi többet szeretnél még tőle?
2018. aug. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%

Egy 10 hetes kutyánál milyen rangsorról beszélsz? Nála csak következetes, türelnes nevelés kell!


Kutyaiskola, kutyaovi kellene nagyon, hogy te tanulj!

2018. aug. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%
Inkább próbáld meg élvezni az időt a kiskutyáddal, játszani vele, és ne ilyen baromságokkal foglalkozz!
2018. aug. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
86%

Én is most küzdök egy 5 hónapos kis kölyökkel, egy hónapja ovizunk, az sokat segített, leírom a saját tapasztalataim és ismereteim, amiket nagyrészt a kutyaoviban szereztem, de nem biztos, hogy ez nálatok is működni fog, elvégre minden kutyus más azért egy kicsit, szóval az előzőekkel egyetértve én is javaslom az ovit nagyon, ha van rá lehetőséged, mert nagyon sokat segít.

1-2. A dominancia nem olyan fekete-fehér, mint ahogy Caesar Milan beállítja, sokan a dominancia jelének tartják azt is, ha neked dől vagy rálép a lábadra, de ez nagyban függ a kutya jellemétől, bizonyos esetben ez a szeretet, ragaszkodás jele is lehet. Az én kutyusom inkább félősebb, ő úgy keres biztonságot ha rám csimpaszkodhat, először én is megijedtem, hogy nálunk is hierarchia gondok vannak, a kutyaoviban nyugtattak meg. Szóval neked kell ismerned a kutyád, ha igazi kis vakmerő, rettenthetetlen kutyusod van ez akár még a dominancia jele is lehet, de akkor sem visszafordíthatatlan hibáról van szó. Egyrészt, mert mint írod, más dolgokban teljesen tiszteli a döntésed, különösen az ételnél fontos ez, másrészt mert ilyen kis korban még inkább keresik azt a következetes és határozott vezetőt, akit követhetnek, akitől biztonságot és élelmet kapnak. Ha mégis kicsit dominánsabb jellem ez a hatalmi harc akkor is általában csak akkor lesz központi dolog, ha elkezd kamaszodni, ivarérett lesz és ha addigra nem sikerült bebizonyítanod neki, hogy te vagy a falkavezér.

3. A harapdálás is nagy probléma volt nálunk is, folyamatosan rágta a kezem, a lábam, a ruhámat, sokszor lesből "támadt" rám és szintén nem segített semmi, sem a grabanc cibálás, sem az orra koppintás, az elején annyira el voltam keseredve, hogy meg voltam győződve róla, hogy magát a bébisátánt hoztam haza :D Később ezt is elmagyarázták, a kutyaovis oktatónk szerint ennek az az oka, hogy neki ösztönösen a másik harapdálása a játék, valószínűleg nem is értette, hogy miért szidjuk és idővel ha nincs megerősítve ez a viselkedés benne magától leszokik róla. Szerencsére nálunk is ez történt, mikor megkezdődött a fogváltás olyan 4 hónapos kora körül teljesen abbahagyta. Pedig mondom, mi nagyon meg voltunk ijedve, nekem volt előtte is kutyám, ő sosem harapott engem, most meg könnyes szemmel hívtam a tenyésztőt, hogy idegbeteg kutyát adott el nekem :D Szóval ez a legtöbb esetben olyan dolog, amit magától abbahagy majd, nem is szabad nagyon komolyan szidni érte, egyrészt mert nehezíti a kutya-gazdi kötődés kialakulását, másrészt mert nekünk például a teljesen kis törékeny lelkű kutyusunknak sikerült annyira letörni az önbizalmát, hogy már más kutyától sem védi magát annyira játék közben, tehát mi ezt a túlzott szigorral kicsit el is rontottuk, most azon dolgozunk az oviban, hogy kicsit visszanyerje szegénykém az önbizalmát.

4. A sétánál nálunk ilyen probléma szerencsére nem volt, de én két megoldást tudok elképzelni. Az egyik, hogy mikor ugatós kutyák között vagytok megpróbálod elvonni a figyelmét, játékkal, vagy jutifalattal ráveszed, hogy láb mellett sétáljon vagy kis feladatokat adsz neki és ha nyugodt tud maradni nagy dicséret. A másik, hogy erre tökéletes lenne szerintem az ovi, ott hamar megszokná, hogy a sok kutya között is rád kell figyeljen, de mégis egy nyugodtabb, ellenőrzöttebb környezetben.

5. Én erre két végletet látok, az egyik, aki a 3 hónapos pici kutyát is fojtónyakörvvel rántja a földre, ha nem fekszik vezényszóra, a másik, aki szobakennelbe rakja, hogy ne hibázhasson a kutya. Én nagyrészt az utóbbi mellett vagyok, de itt sem szabad átesni a ló másik oldalára, tehát próbálok olyan környezetet teremteni, ahol nem tud hibázni, de ha megrongál, rágcsál valamit, azért leszidom, úgy gondolom, hogy bizonyos szabályokat le kell fektetni a legelején a nyugodt együttéléshez. De alapvetően ebben a korban az a legfontosabb, hogy megtanítsuk nekik, hogy a közös tanulást élvezzék, jó móka legyen számukra, illetve, hogy egy egészséges önbizalmat alakítsunk ki bennük. Éppen ezért, fontos, hogy a tanulás is mindig valami szuper izgi, örömteli dolog legyen, ne kényszer, ezt a legkönnyebben úgy lehet elérni, hogy sok jutalmazással dolgozunk, egyszerre csak annyit gyakorolunk, ameddig neki is érdekes és a végén mindig hatalmas dicséret és közös játék zárja. Szóval szerintem amit elvárhatunk ilyen pici korban a kutyától az csak annyi, amennyit még ő is szívesen csinál, picit engedékenyebbnek is kell lenni szerintem, de ha rosszalkodik, különösen ha olyasmit csinál ami rá nézve is veszélyes (pl. kábelt rág, kitépi magát a nyakörvből stb.) akkor azt szigorúan tiltani kell. Szóval nekem talán ez a legfontosabb azok közül, amit az oviban tanultam, hogy ebben a korban a tanulás is még csak játék, folyamatos sikerélmény, ami az önbizalom fejlesztésében sem utolsó, mert ha ez nincs megfelelően megalapozva neki, később sokkal nehezebben, kedvetlenebbül tanul majd és komoly eredményeket a legkönnyebben boldog kutyával lehet elérni.


Remélem, hogy tudtam segíteni, magamat ismételve mondom, ez mind csak saját tapasztalat és vélemény, de annyira magunkra ismertem a kérdésedben, hogy nem tudtam kihagyni, hogy ne írjam le ezeket :) Nagyon boldog kutyázást kívánok neked és biztatásképp szerintem csak az első pár hónap ennyire problémás, de közben rengeteg boldogság is, a kölykök bohókásak, édesek, érdemes kiélvezni minden percét ennek az időszaknak is :)

2018. aug. 24. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
78%
Kölyök, meg egyelöre jatekosan probalgatja a hatarait, de ez meg kozel sem ledominalas. Majd kb fel-1 eves kora között kezdi azt el (ahogyan ivarerette valik.)
2018. aug. 25. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az utolsó két választ, bő tájékoztatást kaptam.


Akik pedig a kutyaovit ajánlották: természetesen elmennék vele, viszont a lakhelyemen csak iskola van (amit egyáltalán nem is ismerek, vagy hogy egyáltalán működik-e és nem tudom, hogy csak sportoktatás folyik-e ott) viszont kutyaovi nincs. Legközelebb szerintem órákra lenne, több átszállással tömegközlekedve, sajnos ez egy kizáró tényező, de amit elérjük a kort, a sulit megnézzük. (Azt hittem nem kell a kérdésbe írnom, hogy ovi nem lehetséges, mivel akkor nem kérdeznék itt)


Köszönöm még egyszer.

2018. aug. 25. 12:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!