Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek érdemes lenne...

Szerintetek érdemes lenne szabályozni az egyes "kitenyesztett" kutyafajták szaporítását?

Figyelt kérdés

Lehet erdekes az allasfoglalasom. De valahogy nem tudok megbaratkozni az ugynevezett divatkutyakkal, amiket anno a cukisag,divat,kereslet miatt, az egeszseguk terhere tenyesztettek ki.

Nyilvan vannak az osi,regebbi szivos kutyafajtak.

Viszont a mostani divatkutyak, pl mopsz,francia bulldogok nagyresze meg neves kenneltok vasarolva isnagyon kenyes, emesztes,mozgas,szivbetegseg, legzes. Idesorolhatnam a nagy testű dogokat, melyeknek szervei( pl szíve) keves egy ekkora test hosszantarto ellatasara, igy jelentosen rosszab eletminoseg var e kuyakra, rovid elet jellemzi őket.

Kivancsi vagyok a véleményetekre.

Ha tegyuk megtehetnenetek szabalyoznatok ezen fajtak tenyeszteset, ezzel elkerulve az ilyen kutyak szenvedesenek megakadalyozasat?



2018. szept. 3. 14:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
63%

Erdekes a kerdesed. Filozofiai oldalrol megkozelitve: honnan gondolod, hogy szenved? Nem is tudja, hogy milyen a normalis funkcio...


Eü. Szempontbol akkor a tacskok tenyeszteset is tiltsuk be, mert tul rovid a laba: nem tudnak megfeleloen uszni, a kesobbiekben diszplazianak, gerincbetegsegeknek lehetnek kiteve.


Ha az emberi szemszogbol nezzuk: tegyuk fel, hogy van egy Down-szindromas gyerek, kesobbiekben felnott. Az ilyen betegseggel rendelkezo emberek nem szenvednek, az ot apolok viszont igen. Felmerulhet akkor a kerdes, hogy kinek az erdekeben is lehet elvetetni akkor az ilyen magzatot?

Erted, az egesz csak nezopont kerdese, nehez erre valaszt adni, egy dolog biztos: szurnem oket es eloirnam a valamelyest hosszabb orrot.

2018. szept. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Nem.


A tenyésztőknek érdekük, és céljuk is, hogy egészséges(ebb) egyedeket tenyésszenek ki, a standard mellett maradva.

Tehát, a felvetés vihar a biliben, a "valahogy nem tudok megbarátkozni" egyéni preferencia mentén...

2018. szept. 3. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Az emberi jogok szerintem masok, nyilvan nem irhatja elő senki sem azt , hogy a down szindromas gyermeked elveteljen, de ott nyilván nem is erdeke egy szulonek, hogy beteg gyermeket szuljon, de ha megis o is ugyanolyan ember mint mi, ez elofordul.

Eleg morbidan hangzik, osszevetni a kettot, nem is akarok belemenni.

De a tenyesztoknel egy szandekos dologrol beszelunk, akik szandekosan tenyesztik ki ezeket a fajtakat, nagy reszben megelhetesi celbol.

Nyilvan egy teljesen egeszseges kutya is szulhet mondjuk genhibas egyedet igen ez benne van a pakliban es benne is lesz.

De szerintem az , hogy szandekosan tenyesztunk ki olyan allatot, ami nagyon erzekeny a betegsegekre, legzoszervi megbetegedesre , de aranyos es dragan eladhato, az szerintem egyaltalan nem korrekt. A kerdesedbol kiindulva , hogy honnan tudom , hogy szenved mikor igy eli le az eletet, csak ha belegondolunk is sok ilyen tenyesztett egyed , egy melegebb nyari nap egy 10perces seta utan liheg , huzza a labait, az szerintem maga az allat is ugy fogja fel, hogy szenved.

A masik dolog a diszplazia, de az meg barmelyik kutyanal elofordulhat, nyilvan fajtafuggo, van ami hajlamosabb ra. De a diszplazia sok esetbe oreg korara eri el, de persze születhet is vele, nincs olyan hogy ,vagyis kicsi az esely h 100 szuletett kutyabol 100 diszplazias lesz. Az hogy nagy egyedszamba allitunk elo olyan fajtakat, melyeknek szinte 100 szazalekban az immunrendszere gyenge, rovid az orra, valamint fizikailag is nagyon gyengek, az egy nyilvanvalo dolog.

Ez csak az en allaspontom persze, nem is akarok veszekedest szítani, elsősorban nezopontokra vagyok kivancsi.

2018. szept. 3. 15:12
 4/13 anonim ***** válasza:
69%

Teljesen egyetértek veled. Genetikai zsákutcák, már csak rontani lehet rajtuk, akkor inkább szályozzuk a szaporodásukat. Én pl minden 2013 előtt (5, 5+ éves) született angoll,francia bulldogot, mopszot ivartalaníttatnék. Plusz ugyanez az összes többi kutyánál, fajtától függetlenül. Rengeteg van, nem bírja az ország.


Persze ezt lehetetlen kivitelezni a Jelenlegi állapotok mellett

2018. szept. 3. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Nyilván kivitelezhetetlen , ez csak elmeleti sik. De erdekes. E kutyaknak az osei regen munkakugyak voltak, meg bivalyokat tereltek.. most meg ahogy olvasom elviszi a sasmadar szerencsetlent...
2018. szept. 3. 15:34
 6/13 anonim ***** válasza:
79%

2-es kicsi el vagy tévedve. Lehet anno volt ilyen érdeke a tenyésztőknek, de ez egyre inkább nem így van.


Csak kukkants bele a kiállítások világába, show vonalas németjuhász, 30kg+os angol bulldogok...

2018. szept. 3. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%

Valami hasonló állatvédelmi rendszert kéne kifejleszteni, mint az USAban és azt továbbgondolni állományszabályozás céljából.


Először radikálisan az égető problémát kell helyre hozni, kapjon büntetést az állatkínzó, a szaporító, a szaporítót támogató, tenyésztés szorosabb szabályozása, hivatalos állatvédelmi szerveknek legyen joguk elkobozni az állatokat (nem csak mikor már több száz kutya halott..), felelős állattartás reklámozása rengeteg felületen, Tv reklámok akár műsorok formályában, radikális állományszabályozás kötelező ivartalanítás formályában. Az országban jelenleg 2x-3x annyi kutya van, mint amennyit valójában elbír. A maximum felére kell lecsökkenteni. Ezt csak "maffia módra" történő ivartalanítással lehet elérni. Lakosság alapján minden település kap egy kvótát (Pl 300 lakosig 50, 301-600ig 120, 600-800ig 180 stb kutyákon történt ivartalanítást kell felmutatni x és y idő alatt.) ehhez persze a megfelelő orvosokat, megfelelő mennyiségben biztosítani kell. Ha belegondolsz, nem csak az általad említett fajtáknak, de Magyarország egész kutya állományára ráférne az alapos állományszabályozás.

2018. szept. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
74%

Érdekes ez a dolog. Szomorú, hogy a tenyésztés ennyire ráment a küllemre, az egészség rovására.


Nem egy tenyésztő ismerősöm panaszkodik, hogy egyszerűen rontják a fajtákat, mert az embereknek "extrém" kutyák kellenek. Értsd az extrémet: farával földet verdeső németjuhász, "orr nélküli" bulldogok, szuper nagy dogok, extra mini csivavák...

Ezért ráhajtanak az ilyen (amúgy régen hibásnak számító) jegyekre, hogy "különleges" kutyák legyenek.


Ha megnézed, hogy régen, hogy nézett ki egy mopsz és ma, hogy néz ki... hát, elkeserítő.


És ne hasonlítsunk egy emberi betegséget a kutyatenyésztéshez, mert köze sincs egymásnak a kettőhöz. A betegség véletlen, senki nem akarja, hogy beteg gyereke szülessen. Ellenben a tenyésztés SZÁNDÉKOS. A tenyésztők tudatosan rontják el a fajtákat és csodálkoznak, ha egy-egy fajta eltűnik a süllyesztőben, mert annyira életképtelen.


Hogy megértsük, miért annyira szánalmas ez az irányzat, itt egy példa:


Régen a németjuhászok fara nem volt ennyire lent, ezért habitusából és FELÉPÍTÉSÉBŐL adódóan remek munkakutya volt. Viszont itt is közbeszólt a show vonal. Egy amúgy egészséges alomban született egy olyan kölyök, amelyiknek lentebb volt a fara, mint a normális. Gondolták, hogy ez milyen különleges, tovább tenyésztették, hogy hátha örökíti ezt a kívánatos hibát. És mindig a leg lentebb lévő farú kölyköt tenyésztették tovább. Röviden: egy genetikai hibát örökítettek/nek szándékosan tovább, sőt fokozzák is.

[link]


Így nézett ki 100 évvel ezelőtt:

[link]


Kérdésre válasz:

Szerintem érdemes lenne szabályozni, csak ez sajnos kivitelezhetetlen. Nem azt mondom, hogy abba kell hagyni ezen fajták tenyésztését, csak vissza kellene állni arra, hogy mutatós kutyák helyett egészségeseket tenyésszünk.

2018. szept. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Az FCI által elfogadott fajtáknál az anyaország, a standardot adó ország fajtaklubja által favorizált küllemet igyekeznek a tenyésztők létre hozni.

Általában a fajta standard igen pontosan leírja a fajta küllemét, jegyeit.

Itt lépnek be a fajta bírái. Amikor fajtagazda ország bírója bírál fajta kiállításon,világ kiállításon, stb, az általa kiválasztott nyerő kutya az, amelyet a tenyésztők igyekeznek tenyészteni.

Ha jól tudom, a shar pei volt idáig az egyetlen olyan fajta, ahol átírták a standardot. Nem elfogadhatóvá tették a nagyon ráncos bőrt.

Francia buldog, angol buldog, tacskó, masztiff,német juhász, basseth hound, és még jó pár fajta külleme kizárólag a fajtagazda lelkén szárad.

2018. szept. 3. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Koszonom! Erdekes ezt eddig nem tudtam, viszont akkor tenyleg erdekes a hekyzet, hogy kutyakhoz értő szakemberek sara a dolog.
2018. szept. 3. 22:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!