Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csípő diszplázia vizsgálat/szű...

Csípő diszplázia vizsgálat/szűrés?

Figyelt kérdés

Hol érdemes megcsináltatni és mennyi idős kortól?

Mennyi eltérés van a hivatalos és nem hivatalos dokumentum kiadása között?



2018. szept. 20. 13:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Nj-im voltak-vannak. 6 hónaposan mentek előröntgenre. A dp bizottság 2 éves korban ad ki igazolást.

Német juhászoknál 1 évesen elbírálják már.

Vagy elteszed a röntgenről a képet-cd-t, vagy bírálatra küldöd. Az utóbbiért pluszban kell fizetni.

2018. szept. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Vannak szűrőállomások, de a legjobb jó ortopéd spec állatorvosnál megcsináltatni. Ő ad róla igazolást is. Ennek nincs köze a kisállat ortopédiai egyesülethez, de több fajtánál ez is elég.
2018. szept. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Személyes tapasztalatom nincs, de őket javasolták nekem szűrővizsgálat elvégzésére: [link]

Azért őket, mert úgy tudom, hogy az országban csak ők végeznek Penn-hip módszerrel diszplázia szűrést, amit már 4 hónapos kortól el lehet végezni. Ha súlyos a diszplázia, akkor már ebben a korban is kimutatható, ami nagy előny, mert súlyos esetben csak az időben felállított diagnózissal lehet annyira kezelni, hogy a kutya életminősége ne romoljon nagyon. Azonban 4 hónapos korban a szerzett diszplázia még nem jelenik meg, általában csak akkor lehet ennyire súlyos ilyen fiatalon, ha a felmenőitől örökölte, tehát nem megbízható, hozzáértő tenyésztőtől származik a kutya.

Illetve a súlyos csípő diszpláziának gyakran látható tünetei is vannak akár már ebben a korban is: a kutya gyakran nehezen áll fel, sokat pihen, nem szívesen mozog, hamar elfárad. A mozgás során a hátsó lábakat vagy túl közel vagy túl távol (terpeszben) helyezi talajra, jellegzetesen „kacsázó” járással. A kutya csípő tájéka szögletessé válik. Futás közben a hátulsó lábak nyúlugrás szerűen egyszerre érnek talajt, nem pedig felváltva. Egy idő után valamelyik oldali lábon sántaság, szemmel látható bicegés jelentkezhet. Séta közben gyakran kattogó hang hallható a kutya lépései alatt. Előrehaladott esetben a combizmok elvékonyodnak, mintha „lefogyott” volna a kutya hátsó lába.

Az előszűrés hátránya, hogy a negatív eredmény sem garancia, nem megfelelő mozgatástól, étrendtől még később is kialakulhat, illetve az öröklött diszplázia sem mutatható ki 100%-osan.

Végleges diszplázia szűrést, ami ma már a korrekt kutyatenyésztés egyik alap feltétele egy éves kor után végeznek a linkelt klinikán. A megbízhatóságával kapcsolatban pont múltkor olvastam egy érdekes cikket, hogy vannak olyan esetek, ahol még az állatorvos sem tudja eldönteni a röntgen felvétel alapján, hogy valóban diszpláziás e a kutya és néha mentes egyedeket is kizárnak a tenyésztésből, mert valaki "benézte," ennek nem tudom mennyi lehet a valóságalapja, de azért elgondolkodtató, sajnos ennél több rálátásom nincs, ahogy az első is írta, a bizottság hozza meg a végleges döntést, tenyésztés szempontjából az a mérvadó.

Szerintem ha nincsenek látható tünetei a kutyának az előszűréssel is érdemes megvárni a 6-7hónapos kort, ha az ember nagyon aggódik, de utána úgyis el kell végezni idősebb korában a hivatalos szűrést, ha tenyészteni szeretnéd.

Én a tenyésztő javaslatára megvárom a hivatalos szűrést és másnak is ezt tanácsolnám, mert mind közül mégiscsak az a legmegbízhatóbb, addig meg ügyelek a kutya mozgására (nem lépcsőzik, nem ugrál, nem futtatom), étrendjére (jó minőségű, alacsony fehérjetartalmú táp), illetve kap ízületvédőt.

Remélem, hogy tudtam segíteni :)

2018. szept. 20. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A lakóhelyem környékén érdeklődtem jó, hozzáértő orvos után és hozzá vittem el. Mivel nem tkás a kutyám nem kaptam hivatlos papírt, a röngenképet megkaptam. A doki megröngenezte megmutatta, mondta hogy minden rendben és ennyi volt. A vizsgálat előtt kérdezték van e tk mer akkor állítanak ki hivatalost illetve előszűrés vagy végleges lesz e. Amúgy 2 éves rotim van.
2018. szept. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

2-es: Pennhipről személyes tapasztalat. Egy általam tenyésztett kutyát 4 hónaposan szűrtek, elkönyvelték, hogy D-s vagy E-s lesz a csípője, mindenképp műtsék meg 4 hónaposan és akkor minden oké lesz. A gazdái nem akarták. Felnőtt a kutya, és a hivatalos csípőszűrés eredménye A-s lett. Se előtt, se utána nem volt tapasztalatom a PennHippel - akkor néztem utána, nekem már akkor is érdekes volt és egyáltralán nem exakt. De ezek után, semmi bizodalmam nincs benne.


De hogy a kérdésre is válaszoljak: nekem két kutyámat is Dr. MAkai Péter szűrte, és teljesen elégedett voltam vele. Mind a bódítással, mind hogy ott lehettem a kutya mellett.

2018. szept. 21. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a hasznos választ:)
2018. szept. 21. 11:54
 7/7 A kérdező kommentje:

#3, köszönöm a kifejtést.

8 hónapos a kutyám, és néha ferdén szalad, kidobja bal oldalra a csípőjét, ezért gondoltam, hogy célszerű. Mozogni szeret, a felállás is néha lassabb neki, de van hogy felpattan.

2018. szept. 21. 11:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!