Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit jelent, az, hogy egy...

Mit jelent, az, hogy egy kutya nehezen képezhető? Mi a különbség az okos és az intelligens kutya között?

Figyelt kérdés

Szeretném megvenni életem első fajtatiszta kutyáját. Gyerekként már volt egy foxi és talán spániel keverék kutyám, de abban nem volt semmi tudatosság, csak kaptam.


Most viszont tudatosan szeretnék választani, a következő szempontok alapján: jó házőrző, és szófogadó legyen.

Nem szeretnék sportolni vele.Számomra fölöslegesek azok, hogy ugorjon át egy rudat, meg kússzon, stb... Az a fontos, hogy megértse mi zajlik a környezetében, és mivel sokat utazom, tudjam őt is vinni, és este peig őrizné a házat, bejárással a házba. Mivel eléggé kint lakom a várostól.


A pireneusi hegyikutya nyerte el legjobban a tetszésem, és a svájci fehér juhászkutya, előbbi, mert jobb házőrző, utóbbi, mert szófogadóbb.


Mégis, mit jelent az a fajtaleírásoknál, hogy intelligens, okos szófogadó, stb..?


Mennyire lenne nehéz egy pireneusiba belefogni?



2018. nov. 21. 19:54
 1/4 A kérdező kommentje:

A Szolnokon lévő pireneusi kennelt felkeresem, onnan szeretnék majd kutyát, de esetleg gazdiktól is szeretnék tapasztalatokat hallani. Hogy kinek mennyire volt helytálló a fajtaleírásokban leírtak..

Tudom, hogy a fajtákon belül egyedek vannak, de mégis úgy általánosságban.

2018. nov. 21. 19:56
 2/4 anonim ***** válasza:
Intelligens alatt sokszor azt értik, hogy milyen gyorsan tanul meg egy új parancsot, de ez nem ugyanaz, mint a jó problémamegoldó képesség (néha meg ezt értik intelligens alatt). Van olyan kutya, akinek mindene a gazda kívánsága (talán ez lehet a szófogadó), német juhászból ismertem ilyeneket, de van, aki ugyan nagyon kötődik a gazdához, de ha nem látja értelmét annak, hogy tizedszer is leüljön, akkor nem ül le (makacs), de ha problémával találja szembe magát, akkor nem esik kétségbe, ha a gazdája nem segít, hanem megpróbálja megoldani (önálló). Okos alatt szerintem bármelyiket érthetik, ahogy azt is, ha a kutya képzett és sok parancsot ismer.
2018. nov. 21. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én menhelyen önkénteskedem, ott van egy csomó kutya és mindegyik hasonló ellátást kap minden téren, ott nagyon jól lehet látni a különbségeket.

Mikor sétálni megyünk, van pár olyan kutya, aki csak szaglászik szakadatlan vagy megy előre és hiába gugolsz le hozzá és hívod, tojik a fejedre, na ők nehezen képezhetők.

Van, aki hívásra odamegy, majd ha befejezted a simit, megy vissza szaglászni, ők olyan középkategóriássak és nagyon ritka, de van olyan is, aki ezután beáll mögéd és egész séta alatt szépen követ téged, nem megy el szaglászni, vagy csak ritkán, na ő könnyen képezhető.

2018. nov. 22. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az okos és intelligens között nem tennék különbséget.


A taníthatóság, "szófogadás" attól függ, hogy milyen munkára használták eredetileg a fajtát, milyen szorosan kellett együttműködnie az emberrel. Hogy véletlenül se ide illő példát említsek: egy puli, akinek a juhász által meghatározott irányba kellett terelnie a nyájat sokkal taníthatóbb, szófogadóbb, mint egy husky, akit azért tartottak, hogy szánt húzzon, sokáig, ütemesen. Ez nem azt jelenti, hogy a husky buta, hanem hogy a fene nagy eszét nehezen / rövid időre állítja csak az ember szolgálatára. De ettől függetlenül mindkettőnek szüksége van agyi fárasztásra is, pulinál pl. ilyenkor kerül elő az agility, trükk tanítás, a husky-knál meg masszív fejfájás a gazdiknál :P (na jó, kajakeresős játékok, mondjuk).



A menhelyi kutyák leírásával nem feltétlenül értek egyet: nagyon nem mindegy miért nem figyel a kutya, amelyik keveset mozog, kevés inger éri, simán lehet túl izgatott vagy épp dolgozni kell a koncentrációs készségén, nem kreatív, fajtajellegből adódóan viszi az orra/nem élheti ki ezt az ösztönét stb.

2018. nov. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!