Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen munkakutyákat vehetnék?

Milyen munkakutyákat vehetnék?

Figyelt kérdés

Eddig munkavonalú német juhászaim voltak (3) most más fajtát is ki szeretnék próbálni.


Küllemre egyáltalán nincs semmi kikötés, csak egy, hogy ne legyen bull dog típusú (munkavonalú bull dog se) vagy nyomott orrú mert nem szeretem azt a fejkialakítást


Nagy kert, nagy ház van, benti vagy kint benti tartású lenne

Nagy energiaigényű kutyát szeretnék, napi több óra séta, sport, túrázás

Anyagilag nem akadály egy kutya eltartása ilyen igényekkel

Állatorvosi ellátást bármikor kap, amikor csak szüksége van rá

Nem feltétel hogy jó őrkutya legyen, de legyen éber, minimum jelezzen


Az első német juhászommal mantrailing-eztem és súlyt húzattam vele, a másodikkal és a harmadikkal az előbb felsoroltak mellett már romkutató munkákat is csináltam, de a legnagyobb hangsúly itt már az őrző-védőn volt


Csak fajta ötleteket írjatok, a többinek utánaolvasok, illetve esetleg személyes tapasztalatokat.



2019. jan. 2. 22:56
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Csak a legfontosabbat nem írtad le, hogy milyen munkára szeretnéd használni? Ha jól értem nem őv-t szeretnél, csak simán "őrzőt", mint amilyen pl. egy juhászkutya?
2019. jan. 2. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
80%
Elsőre a beauceron, briard, a belga juhászok és a hovawart jutott az eszembe. Mindegyik dolgos, viszont jóval kevesebben tenyésztik őket itthon, mint a német juhászokat. Laekenois tenyésztő nem is tudom, hogy van-e egyáltalán itthon.
2019. jan. 2. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
20%

Amerikai staffordshire terrier!


Fáradhatatlan, hűséges univerzális kutyák. Kb mindenre használhatóak, így elég sok sport közül válogathatsz, alapvetően az erősportokban a legjobbak, mint amilyen pl a súlyhúzás, de személyvédő és őrkutyának sem utolsó. Szomszédnak van ilyen kutyája, ők sétán súlyhámot és súlynyakörvet is raknak rá és így is sok ideig szalad :)


És általánosan a bull típusúak.


Különböző terrierek dolgozó kennelből (főként ajánlom: border, jack russel, parson russel, fox, jagd, ír) de a terrierek királya egyértelműen a patterdale


Vadászkutyák általában, én ezeket szépnek, mégis nagy munkaigényűnek tartom:

Angol pointer

Billy

Drenti-,német-,weimari-, fríz- és szlovák drótszőrű vizslák

Olasz giffon

Amerikai típusú labrador retriever

Holland kacsavadász retrievr

Ír és amerikai vízispániel

welsh és angol springer spániel

Pont Audemeri spániel

osztrák-, szlovák-, porcelán-, ibizai- és hamiltonkopó

bajorhegyi és hannoveri véreb

Somerset harrier

Leopárdkutya

Afrikai oroszlánkutya

dalmata


Juhászkutyák közül:

mudi

pumi

munkavonalú border collie

Ausztrál pásztor

Ausztrál juhász

Ausztrál kelpie

belga juhászkutyák

pireneusi juhász

pikárdiai juhász

Beauce-i juhászkutya

Holland pásztor


Az összes szánhúzó fajta (husky, malamut, szamojéd, gröni)


A kutyás sport miatt feltételezem nem jön szóba nagytestű pásztorkutya (pl. kaukázusi juhász, káj stb)


Őrző és egyéb kutyák közül pedig:

tradicionális shar pei

munkavonalú cane corso

munkavonalú nápolyi masztiff

amerikai akita

argentin dog

hovawart

kanári-szigeteki kutya

közép és óriás schnauzer

mallorcai masztiff

boerboel

tosa

orosz fekete terrier


Ez egy gigantikus lista, szóval lesz időd szemezgetni


Sok sikert és jó kutyázást :)

2019. jan. 2. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

WOW köszönöm ment mindenkinek a zöld kéz :D


AZ elsőnek: azt szerettem volna kifejezni, hogy bár az utolsó két kutyámmal aktívan őrző védőztem, nem ragaszkodok hozzá, így pl egy vizsla is megfelelő lehet

2019. jan. 2. 23:46
 5/10 anonim ***** válasza:
Jó, de valamilyen elképzelésed csak van, hogy mit szeretnél vele? Én Border Collie-t mondtam, ha agility-t mondasz, de igazából már mindegy, mert a #3-as benyomta a Jolly Joker-t és felsorolt minden lehetőséget.
2019. jan. 3. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

a mantrailinget mindenképp szeretném megtartani, ezen kívül mindegy


Bár nem értem miért baj, hogy felsorolt egy csomót, végül is az volt a célom hogy kapjak egy rakat fajta nevet, abból majd kiszűröm a leginkább hozzám illőket

2019. jan. 3. 00:07
 7/10 anonim ***** válasza:
9%
Áh hagyd kérdező, itt már minden baj.
2019. jan. 3. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
31%
Nem mondtam, hogy baj, csak így már felesleges bármit is tanácsolni, mert az összes lehetőség fel lett sorolva.
2019. jan. 3. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
72%
+1 a beauceron-ra🤘
2019. jan. 3. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
75%

Ez nem ilyen egyszerű. Kismillió féle munka van és nem minden munkakutya fajta jó mindegyikre.

Mantrailingre a kopók (mondjuk erdélyi) tökéletesek, de ugyanezzel a fajtával már nehéz BHzni vagy mondjuk obediencezni, mert munka közben azonnal elviszi az orra és önálló munkára lettek kitenyésztve.


De ugyanúgy a dalmata meg inkább súlyhúzás és "futós" sportok sztárja, mondjuk canicross, bikejöring.


Vizslák egy jó közted megoldás az engedelmességi vonal és mantrailing között. Jó szimattal és éles ésszel, a weimariak akár még egy alap ŐV-re is eljuthatnak, ha olyan az egyed.


A leopárd kutyák jó "mindenes" kutyák, elég univerzálisak, én rájuk tennék egy voksot. Van leopárdos ismerősöm. A kutya romkutató, mantrailingezik, BH3-ban versenyzik, obediencezik, agárpályázik, súlythúz és lényegében még jó lenne akár dog-dancingre és agilityre is, csak azokkal a gazdája nem akar foglalkozni. Emellett vizsgázott gombász kutya. És jó természetű.


Juhász kutyák közül is a legtöbb jó, de főleg a mudi, kelpie, aussie, border collie és a belga juhászok.

Viszont ezeknek a fajtáknak óriási mozgásigényük van, gondoltam megemlítem, de ők is elég univerzálisak.


A szánhúzó fajtákat én munkára nem tudom elképzelni. Mármint,ha a munka alatt mondjuk engedelmességit értesz, az nem az ő terepük. Szintén inkább a futós, önálló sportokra jó (bikejöring, canicross. Ezek nagyon fekszenek nekik) . Mantrailingezni sem sokat látni közülük.


A másik, hogy ha nem csak ŐV a cél, akkor a masztiffokat, shar-peieket és más ilyen természettel és testfelépítéssel rendelkező kutyát hanyagolnék.

A japán fajták (akita, shiba) szintén nem az a tipikus minden sportra jó kutyák, mivel a nevelésük enyhén szólva is elképesztően nehéz.


A schnauzerek, pinscherek (dobi, német [ők egy kicsit kisebbek, mint a dobik, de nem egyenlőek a törpe pinscherekkel, mert tőlük meg jóval nagyobbak] ) jók lehetnek, szintén elég univerzális kutyák, bár makacskodni hajlamosak, de elképesztő eszük van.


Amit nem említett még senki, ezért én megteszem az a svájci fehér juhász. Kicsit "lightosabb" (ha lehet így fogalmazni) kutyák, mint a német juhászok, de munka kennelből (főleg külföldön vannak) kielégítve elég jó kis ebet lehet kifogni. Szóval még esetleg őket tudom ajánlani.


Bocsi, új fajtákat nem nagyon írtam, de úgy éreztem illik kicsit kijavítani azt a hosszú listát, mert a végén még "befaragtál" volna és nem olyan kutyát választottál volna, mint amilyenre szükséged van.

2019. jan. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!