Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy lelki segítő kutyának mi...

Egy lelki segítő kutyának mi a feladata pontosan? Miben különbözik egy átlagos kutyától? Hogy lehet kiképezni egy kutyát és hol állítanak ki erről bizonylatot/iratot?

Figyelt kérdés

2019. jan. 6. 17:50
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

Amerikában nagy divatja van az ilyen típusú terápiás kutyáknak a szorongásos betegeknél. Csak sajnos nagyon sokan hamisítanak papírt róla vagy nem is foglalkoznak ilyennel csak felmatricázzák a kutya hámját hogy terápiás kutya, és visszaélnek ezzel, figyelemfelkeltésre használják.


Egyébként nem tudom pontosan hol kell ilyen papírokat szerezni, de abban szinte egészen biztos vagyok, hogy nem úgy megy, hogy besétálsz a kutyusoddal és kaphat papírt, ugyanis elég szigorú feltételeknek kell megfelelniük, és általában kölyök kortól képzik őket. Ámbár nem annyira komoly a kiképzés, mint a vakvezető kutyáknak.

2019. jan. 6. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
17%
Itthon ilyen még nincs.
2019. jan. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
1: nyilván gondoltam hogy nem 2 nap alatt lehet ezt elintézni de nem hinném hogy olyan nagy képzésen mennek át. sok a lelki segítős kutya harapott hír
2019. jan. 6. 18:00
 4/6 anonim ***** válasza:
2019. jan. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Platypus ***** válasza:
69%
Nem tudom, hogy a kutyák felé van-e extra elvárás, de alapvetően mindenféle állat lehet ilyen "lelki segítő", olyanok is, amik az égvilágon semmennyire sem képezhetők. Ezek az állatok semmiféle speciális feladatot nem látnak el, épp csak a puszta jelenlétükkel jót tesznek a különböző pszichológiai problémákkal küzdő gazdáiknak. Volt már a hírekben ilyen indokkal a repülőre felvitt páva, kígyó az étteremben és hasonlók. Ha jól értem az egészet, egy "emotional support" állatnak nem kell semmiféle speciális képzés vagy papír, csak a gazdának a problémáiról. Ilyen jogi kategória nálunk nincs, magyarul egy segítőkutya teljesen mást jelent.
2019. jan. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
56%

A Magyar jogszabályok szerint ez a kategória nem létezik (azokkal a jogosultságokkal ami miatt bizonylat kéne). A jogszabály alapján (ld. 27/2009 SZMM rendelet) ehhez legközelebb az ún. személyi segítőkutya kategória áll. Ehhez szükséges megfelelő orvosi diagnózis (tehát az nem elég, hogy azt mondod, hogy neked szükséged van ilyenre). A fent hivatkozott jogszabály szerint csak fogyatékossággal élő személynek lehet segítőkutyája.


Ezt részletesen ld. 1998. évi XXVI. törvény valamint a 2007. évi XCII. törvény. Az előbbi alapján "fogyatékos személy: az a személy, aki tartósan vagy véglegesen olyan érzékszervi, kommunikációs, fizikai, értelmi, pszichoszociális károsodással – illetve ezek bármilyen halmozódásával – él, amely a környezeti, társadalmi és egyéb jelentős akadályokkal kölcsönhatásban a hatékony és másokkal egyenlő társadalmi részvételt korlátozza vagy gátolja;" Az utóbbi jogszabály alapján: "Fogyatékossággal élő személy minden olyan személy, aki hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi vagy érzékszervi károsodással él, amely számos egyéb akadállyal együtt korlátozhatja az adott személy teljes, hatékony és másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalását."


Ha ennek megfelelő a személy aki szeretne segítőkutyát, akkor a 27/2009 SZMM rendelet alapján kell keresnie egy kiképző szervezetet ahol megfelelő képesítéssel rendelkező kiképző kiképzi a kutyát, majd a gazda és a kutya közösen levizsgáznak, és ekkor kapja meg a hatósági segítőkutya igazolványt.


A kiképző szervezetek listája a matesze.hu weboldalon van, az egyes típusokra vonatkozó vizsgaszabályzatokkal együtt. Illetve részletesen az egyik neves kiképző szervezet már koárbban linkelt honlapjan (segitokutya.net) részletesen fent van minden információ.


Ha ez megvan (azaz megvan a sikeres vizsga, és a sikeres vizsgát tanúsító okirat) akkor lesz a kutya segítőkutya, és a gazda segítőkutyát alkalmazó személy. És ettől kezdve kettejüket (szigorúan csak kettejüket!) megilletik azok a jogok amik a segítőkutyát alkalamzó személyre vonatkoznak. Azaz nagyon-nagyon leegyszerűsítve azokra a közforgalmú helyekre ahova a gazda jogszerűen bemehet a vizsgázott kutyáját is viheti magával (tehát pl. munkaterületek esetén ez a szabály nem egyértelműen használható, pl. egy építkezési munkaterületre biztonsági okok miatt nem biztos,hogy be fogják engedi a kutyát).


(és megint le leszek pontozva de most is kérem azt aki lepontoz, hogy legalább egy privát üzenetben indokolja meg, hogy miért teszi, pár napja volt egy hasonló kérdés és akkor szintén valamelyik cserépedény lepontozott, pedig az egyetlen helyes választ, a vonatkozó jogszabály számot írtam meg.)

2019. jan. 8. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!