Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szoktassam le a kutyám...

Hogyan szoktassam le a kutyám a sírásról?

Figyelt kérdés

Sajnos kezd egyre akaratosabb lenni és ha valamit szeretne, akkor elkezd sírni, hisztizni, egészen addig, amíg meg nem kapja.

Ez leginkább a reggeli sétáknál zavaró, részmunkaidőben dolgozom és nem mindig ugyanakkor kezdek, ezért nincs egy konkrét időpont, amikor megyünk sétálni, de 8-9 óránál többet éjszaka nem kell kibírnia soha és általában ez működik is, mégis vannak olyan napok, amikor már órákkal előbb elkezd sírni, hogy ő már le akar menni. Sajnos semmi összefüggést nem találtam, hogy mi az oka annak, hogy egyik nap már reggel hatkor menne, máskor meg simán alszik reggel tízig is és nekem kell keltegetnem, hogy már menjünk sétálni, tehát nem az van, hogy mondjuk hétfőn hatkor megyünk sétálni és utána kedden is hamarabb ébredne, nekem teljesen esetlegesnek tűnik, hogy éppen mikor ébred előbb. A munkabeosztásom miatt jó lenne, ha én is jobban ki tudnám pihenni magam és a később kezdős napjaimon, illetve hétvégén tudnék kicsit tovább aludni, de ha szerintetek erre csak a következetesen betartott egy kijelölt időpont jelenthet megoldást ez még nem olyan nagy katasztrófa, meg tudom oldani, bár ha lehetne szívesen aludnék egy-egy órával többet.

De sajnos egyre több dologért sír, ha figyelemre vágyik éppen vagy ha az ennivalóját készítem, sőt újabban séta közben ha unatkozik, akkor is hisztizik, hogy adjak neki feladatot vagy labdázzunk. Pedig egyébként nincs elhanyagolva, napi 4-5 óránál többet nem tölt egyedül (amit egyébként teljesen jól visel, meglepő módon szeparációs szorongásnak semmi jele), reggel és este 2-2 órát sétálunk, reggelenként bandázunk egy csomó kutyával, délután a séta előtt minden nap tréningezünk, engedelmes és ügyességi feladatokat gyakorlunk, új trükköket tanítok neki, hétvégén agilityzünk, most hogy jobb az idő hétköznap is sokszor túrázunk és egyébként BH vizsgára készülünk, szóval alapvetően engedelmes, szófogadó, mentálisan és fizikailag is lefárasztott kutya.

Tudom, hogy hierarchia gondnak tűnik ez így elsőre, magam sem vagyok teljesen meggyőződve róla, hogy nem az, de a hisztit leszámítva igazi álomkutya, bármilyen helyzetből behívható, a jelenlétemben bármilyen élelmet megtagad, sőt múltkor, mikor a többi kutya elrohant egy macska után az enyémet kb. 10 méter távolságból tudtam fektetni és a falkaszellem ellenére se kezdett macskát hajkurászni a többiekkel, szóval ilyen helyzetekben eszébe se jut megkérdőjelezni az én döntésemet. Ha mégis valami rosszaságon kapom egy hangos szó elég, hogy letiltsam, szóval elég megalkuvó, egyedül a sírásnál nem, ha le akar menni sétálni addig hisztizik, amíg el nem kezdek öltözni, bárhogy kiabálhatok vele. Egyébként ivartalan kan kutya, ezért más kutyákkal sem volt soha semmi dominancia problémánk. Szóval létezik egyáltalán olyan, hogy csak egy problémánál jön ki az hogy nem én vagyok a falkavezér?

Azt is tudom, hogy ezt én rontottam el, van is egy elég erős tippem, hogy akkor, amikor még a szobatisztaságra neveltük, mert akkor mindig megdicsértük, ha jelzett, hogy neki ki kell mennie, tehát valahogy ekkor köthette össze, hogy sírás=séta. És tudom, hogy egy rossz beidegződést sokkal nehezebb kijavítani, de nagyon szeretném orvosolni ezt a problémát, mert azt látom, hogy nagyon rossz irányba haladunk és egyre több mindent akar hisztivel elérni, ezért nagyon hálás lennék minden nevelési tanácsért, nagyon nem akarom, hogy itt menjen el a kutyám nevelése.

A kutyasuliban azt tanácsolták, hogy hagyjam figyelmen kívül ha hisztizik, de sajnos panelban lakunk és itt nem tehetem meg, hogy vasárnap reggel hatkor hagyom visítani a kutyát, ha éppen ahhoz van kedve, így viszont szerintem egyre többször ráerősítek arra, hogy sírással elérheti, amit szeretne és ezt jó lenne valahogy megszüntetni, csak sajnos a figyelmen kívül hagyás a lakás miatt nem járható út.



2019. febr. 24. 23:57
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha sír, ne reagálj rá. Ha kell, várj addig, amíg nem hallgat el. Közben szólj rá, hogy "Hallgass!"


Az, hogy a sétát vinnyogással jelzi, azt talán úgy lehet a leginkább megszüntetni, hogy átneveled valami másra. Ő is hamar meg fogja szokni, hogy a vinnyogás nem jó, de valami más jelre már szívesebben hallgatsz :)

2019. febr. 25. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Sajnos pont ez a baj, hogy nem tudok addig várni, amíg nem hallgat el, muszáj valahogy reagálnom rá, mert a lakók a fejemet vennék, ha kora reggel kutyasírásra kellene ébredniük és ebben igazuk is van, bár hozzáteszem, hogy sajnos amúgy sem egy túl toleráns közösség (este nyolckor már egy mosást se lehet elindítani, mert azonnal szólnak). Ha meg rákiabálok, próbálom tiltani, akkor fél percre csöndben is marad, de utána megint elkezdi, egyre hangosabban és egyre követelőzőbben, egészen addig, amíg nem megyünk sétálni, nem kapja meg az ennivalóját vagy nem figyelek rá :(
2019. febr. 25. 13:24
 3/6 anonim ***** válasza:
57%

Sajnos pedig igaza van az első válaszolónak. A kutya jól megtanulta, hogy ha hisztizik, megkapja, amit éppen akar. Erről csak úgy lehet leszoktatni, hogy többé nem kapja meg.

A tiltást erősítheted, akár fizikai fenyítéssel is, ha a rászólás kevés, de a valódi megoldás sajnos az, hogy ignorálod, és addig nem kapja meg, amit akar, amíg sír.

Na most viszont ezt társasházban én sem tudom, hogyan lehetne kivitelezni.

Lehet drasztikus módszerhez is folyamodni, azaz büntetni kezded a hisztit (pl. e nyakörvvel), nem tudom, ilyen megoldást választanál-e.

2019. febr. 25. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
62%

Először próbáld meg a sima tiltást, "Nem!" vagy "Hallgass!"


Az alatt a két másodperc alatt, amíg csendben van, jutalmazd meg. Ajánlatos lenne klikkert használni, hogy jobban megértse. (kis cuccos, ami klikkelő hangot hallat, ha jól csinál valamit a kutya. Utána rögtön jutalomfalat. Olvass utána)


Később már 5 másodperc után add, és lassan told ki az időtartamot.


Ha közben elkezd vinnyogni, tedd el a falatot a szeme elől, és szólj rá, majd kicsit később add neki oda a falatot, ha csendben marad.


Fenyítésként, ha a tiltás nem működik, az is beválhat, ha mélyen a szemébe nézel, és halkan, torokból elkezdesz morogni.


Így mondják a kutyák, hogy "nem tetszik, amit csinálsz, hagyd abba"

2019. febr. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ismeri a klikkert, használjuk is, gondoltam is rá, hogy erre is megoldás lenne, de félek attól, hogy a sírással köti össze a jutalmat. Azért gondolom ezt, mert volt egy hasonló félre kondicionálás még kölyök korában, mikor a fúj vezényszó után jutalmat kapott azt hitte, hogy a szájába kell vennie valamit a kajáért, szerencsére ezt sikerült újra összerakni, bár a fúj vezényszót azóta se tudom használni, csak "tiszteletből" tudtam rávenni, hogy amit nem engedek, ahhoz nem nyúlhat hozzá, most már a sült oldalast is otthagyhatom a konyhakövön, amíg nem mondom, hogy tied, eszébe se jut megkörnyékezni se, de hónapok teltek el úgy, hogy koszos zsepivel vagy döglött madárral rohangált büszkén a szájában és lelkesen köpte ki nekem jutifalatért cserébe, szóval nem a világ legintelligensebb kutyája :D

De a javasolt módszerek közül messze a klikker tetszik a legjobban, egyébként egy golden retriver, igazi báránylelkű nebáncsvirág, szóval közel sem egy akaratos és makacs fajta, eddig mindent sikerült elérni maximum grabancfogással, de leginkább szóval, ha túlszidom, vagy fájdalmat okozok neki (mielőtt valaki félreértené: nála a fájdalom az a gyógyszer beadása, vagy a bogáncs kiszedése a szőréből) akkor teljesen letargikus lesz és szinte dolgozni se lehet vele, annyira magába fordul. Ha klikker se válik be lehet végső megoldásként inkább az elektromos nyakörvet próbálom ki, hogy ne hozzám kösse a negatív élményt, szerencsére az egyik oktatónk vadászik a kutyájával és ott használnak e nyakörvet is, szóval ha arra kerül a sor, akkor van kiindulásom, hogy hogyan lehet helyesen használni.

De nagyon reménykedem benne, hogy a klikker megoldja a problémánkat, szóval a következő kérdésem az lenne, hogy esetleg van e valakinek tapasztalata, amikor konkrétan valamilyen negatív viselkedés elhagyására használják a klikkert és mire kell esetleg pluszban figyelni ilyenkor, milyen buktatói lehetnek az ilyen képzésnek?

2019. febr. 28. 00:17
 6/6 anonim ***** válasza:
62%

En a sajat kutyamat ugy szoktattam le az asztal melletti ugatasrol (kolyok volt), hogy volt mellette egy oregebb, idosebb kutya, aki csak csendben figyelt minket, es latvanyosan Ot jutalmaztam es leesett neki egybol a tantusz, hogy O it akkor kap meg valmit ha csendben ul es figyel. Ha setalni akar is, beul az ajto ele es max akkor kezd el sipolni ha reggel 5 van es mi alszunk/nem vesszuk ot eszre. Ha van jo kutyas pajtid akkor kerd meg oket, hogy jojjenek fel parszor, kezdjetek el enni, vagy barmi mas. Illetve kutyapajti nelkul is zavard ossze valamilyen szinten a kutyat, akkor vidd le setalni, mikor nem szamit ra es hogyha pedig sir, akkor hagyd figyelmen kivul. Kiirsz az uzenofalra egy levelet, hogy most nehez idoszak jon, probalod lenevelni, turelmet kersz, a kozvetlen szomszedokhoz pedig atkopogsz es eloben mondod el a dolgokat. Mast nem tudsz, ez sajnos igy mukodik.

Meg ami most hirtelen eszembe jutott, hogy megprobalhatod azt is, hogyha hisztizik Te elmesz otthonrol, O pedig marad, vagy atzarod egy masik szobaba egy erelyes raszolas keretein belul es csinalod tovabb a dolgodat. A kutya azert hisztizik, mert kozonsegre talalt benned. Ezt vedd el tole, akkor abba fogja hagyni.

2019. márc. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!