Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mik a legfontosabb fortélyai...

Mik a legfontosabb fortélyai a kutyatartásnak? Munka mellett kölyök kutya, de hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Immáron elhatároztam hogy kutya tulajdonos leszek. Szeretnék 100%-osan maximálisan tájékozódni hogy mi fontos tudni valók a kutya gondozása során, illetve még mindezek előtt.


~ Utána olvastam a dolgoknak, hogy nagyon fontos a megfelelő fajtájú kutyus mellett dönteni, így végig kell gondolni néhány dolgot:

-

-

-

Azért mindenesetre szeretnélek titeket meg kérni hogy soroljátok fel nekem amiket szerintetek végig kell gondolni amikor első körben a megfelelő kutyus választjuk ki.


~ Mindenféleképpen olyan kutyus an gondolkozok csak amit lakásban tartható*. És itt jön az kérdés is, hogy kölyök vagy már felnőtt kutya? Egyáltalán munka mellett megoldható egy kölyök kutyus nevelése (úgy hogy annak a kutyusnak is jó legyen)?

Nagyon kíváncsi lennék olyanok történetére akik munka mellett kölyök kutyust neveltek/nevelnek. Hooogyan? Az eddig írások szerint nagyon nagyon sok időt igényelnek a kölyök kutyusok, hisz még tanítani, nevelni kell őket. Ha dolgozol napi 8 órában, akkor emellett ez hogyan kivitelezhető?


~ Tisztában vagyok vele hogy - mint bármilyen élőlény tartásának - vannak "vele járói", pl. oltások, ivartalanítás, rendszeresen kozmetika (fajtától függően). Miket ezek a "vele járó dolgok"? Főként az oltások érdekelnek, hogy milyen oltasokat, mikor kell kapnia a kutyusnak, illetve mennyibe kerülnek körülbelül ezek az oltások (nyilván ezeket az állatorvosnak tudnia kel, de jobb ha minél jobban körültekintő vagyok, nemde?).


~ Mik azok a dolgok amiket - akár a kiválasztás előtt - beszerezni? (kutyatálak, póráz, játékok...)


~ A két nemnek miket az előnyei, mik a hátrányai, illetve "vele járói"? Ti kant vagy szukát ajánljátok inkább? Miért?


~ És az utolsó legfontosabb kérdés: Ti miért döntöttetek a kutyatartás mellett? Hogy alakult úgy az életetek hogy kutyatulajdonossá váltok?


*Maximálisan állatbarát vagyok, mindig is szerettem volna kutyát. Sajnos az élet úgy hozta hogy nem adatott meg nekem ez a lehetőség. Úgy gondolom az életben ez az egyik legcsodálatosabb dolog, amikor lehet egy társad aki aztán tényleg magadért szeret, és olyannak amilyen Te vagy. És mérhetetlen boldogságot hoz egy társ az életedbe. :)



Köszönöm hogy elvostad amit írtam és a válaszokat is köszönöm előre is.


Egy leendő kutyatárs "tulajdonos" 🐕


2019. márc. 15. 14:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt egy olyan fajta, amilyet rég szerettem volna, szóval maga a fajta nem volt kérdés. Mi családi házban élünk. A végső lökést az adta meg, hogy kutyánk legyen, hogy a szomszéd macskák telekakilták a veteményest+ elvitték a kiscsibéket. Prózai ok, tudom. Kölyökként hoztuk, törzskönyves kutya. Egy hetet én voltam a picivel otthon, egy hetet a feleségem. Fokozatosan hagytuk magára. Nem volt gond. Könnyebbség volt, hogy mi kint hagytuk, amíg dolgoztunk, este viszont bent volt velünk. Felváltva vittük pisilni. Szinte azonnal szobatiszta lett. Azóta van még egy kutyánk. Ugyanaz a fajta. Vele kicsit nehezebben ment a szobatisztaság, de amúgy mindent pont úgy csináltunk, mint először. Imádom, hogy van kutyánk. Nem tudnék már kutya nélkül élni.
2019. márc. 15. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#1 Köszönöm hogy leírtad a történeted. Amúgy én is úgy gondolnám, hogy nekem ha egyszer lesz kutyám akkor soha többet kutya nélkül. Na de látod egyik kérdésemre a válasz: egy hétig te voltál vele otthon, egy hétig a feleséged. Na de ha ez nem megoldható hogy egy hétig otthon maradjak és ne dolgozzak? Akkor hogyan lehetséges? :( Annyira sajnálnám ha ilyen okok miatt nem adathatna meg nekem hogy kutyusom legyen.


Várom a további válaszokat, történeteket. :D

2019. márc. 15. 15:52
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Én 10 éves voltam, mikor megkaptam az első kutyámat. Az előzmény annyi volt, hogy már pár évvel előtte elkezdtem foglalkozni a család akkori, 14 éves kutyájával és a szüleim megsajnáltak és mikor kértem, hogy had lehessen sajátom, kaptam. Vele elkezdtem sportolni, a másik kutya sajnos meghalt és apa kapott egy kis terriert, akinél az volt az üzlet, hogy szintén sportolhatok vele, de az ő kutyája lesz, majd történt pár változás az életben és ő is az enyém lett.

Az első kutyám kintinek készült, mikor még nagyon pici volt egy lenti mosókonyha-kazánház szerű helységben volt pár hétig és reggel-délután-este foglalkoztam vele, mikor épp nem voltam suliban, később pedig egy 50 m2-es udvarrészt kapott.

A második kutya felnőtten lett 6 kg, ezért szüleim szíve megesett rajta és a nappaliban kapot helyet, először egy szobakennelben(ami olyan nagy volt hozzá képest, hogy körbe tudott benne futkározni :) ). Erre azért volt szükség, mert így nem kapta szétt a házat és nem pisilt-kakilt össze mindent. Nyílván vele is nagyon sokat foglalkoztam és csak akkor volt becsukva, ha nagyon nem tudtunk rá figyelni/nem voltunk otthon. Fél éves korában egyébként elhagytuk a ketrecet.

Az első kutya óta már eltelt 11 év és most mindketten itt szuszognak mellettem :)

Nálunk nem ment szabira senki a kutyák miatt, bár én áltsulis voltam, szóval fél 8-tól kb kettőig volt egyedül a kutyus.


Szerintem kölyök is simán bevállalható, de ha nagyon biztosra akarsz menni, fogadj örökbe egy olyan szervezettől, akik ideiglenes gazdikkal dolgoznak és ott nagy eséllyel kapsz szobatiszta kutyát.


Ha kölyköt veszel, akkor az első fél évben kb 30-35 ezret fogsz otthagyi a dokinál az oltásokra, de ezekhez annyira nem értek...


Beszerzendő dolgok: póráz-nyakörv, tál, táp, élősködők ellen valami, játékok, fekhelynek pedig lehet, hogy egy polár takaró gazdaságosabb első körben, mert némely kutya előszeretettel rágja szét az ágyát, ami nem egy szívderítő dolog, ha azért két hete 20 ezret fizettél a boltban...


Nálam az egyik kan, másik szuka és a kanom előszeretettel verekedett más kanokkal, amiről elég nagy meló volt leszoktatni... Akkoriban többször is megfogadtam, hogy soha többet kankutya... Szukáknál is megfigyelhető ez a nemek közti rivalizálás, de sokkal, sokkal ritkább. Amúgy ezen kívül semmilyen különbséget nem látok köztük.

2019. márc. 15. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

1-es voltam. Ha nem tudsz vele kicsit otthon maradni, az sem tragédia. Ha kölyköt választasz, akkor szobakennelbe szoktathatod, tovább tart a szobatisztaságra szoktatás, hiszen ha nem vagy otthon, akkor be fog piszkítani eleinte. Fel lehet takarítani, nem nagy ügy.

Egy ismerősöm eleinte egy munkanélküli ismerősét kérte meg, hogy kutyaszitterkedjen. Naponta párszor levitte pisiltetni a kutyust.

De nem muszáj kölyköt magadhoz venned. Vannak olyan alapítványok, akik ideiglenes befogadóknál helyezik el a kutyákat. Ezek a kutyák így családból fogadhatók örökbe. Őket a befogadójuk szocializálja és legtöbb esetben már eleve szobatiszták. Ha mondjuk egy hosszú hétvége előtt hozod el a kutyust, akkor van pár napotok együtt.

Nekem ivartalan szukám és kanom van, a jellemük eltér egymástól. A szuka hisztis, de nyalifalós, kedves és puszilkodós. A kan sokkal távolságtartóbb. Nagyon ragaszkodó, csak ő nem az a bújós, puszilkodós fajta. Mindkettőt imádom, nem tudnék választani, vagy tanácsot adni, hogy melyik nemből érdemes inkább választani.

Ha nincs konkrét fajta, akkor egyszerűen csak válassz érzelmi alapon. Kijárhatsz menhelyre sétáltatni, vagy ideiglenes befogadóknál lévő kutyákkal ismerkedni. Meg fogátok találni egymást.

2019. márc. 15. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nézz körül a helyi menhelyeken. Egy 2-3 éves kutyát már simán otthon lehet hagyni 8-9 órára.

Kölyköt én a helyedben tuti nem vallnék, amostani kutyánkra "ráment" egy nyaram, konkrétan szinte csak vele foglalkoztam de akkor még gimis voltam. Persze lehet, hogy menne munka mellett is, rengeteg embernek sikerül.

2019. márc. 15. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!