Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi történik az őrzö-védő...

Mi történik az őrzö-védő tanfolyamon?

Figyelt kérdés

Jövőhét hétvégén megyünk őrző védő tanfolyamra, legalábbis először csak megnézni.


Semmit nem tudok róla, csak annyit hogy biztos lefárasztaná az amúgy igencsak hiperaktív sheltimet. :D


Olyan véleményekre lennék kíváncsi, akik már jártak ilyen foglalkozáson, hogy tulajdonképpen milyen pozitív hatása van ennek, mi történik pontosan a tanfolyamon. Köszönöm! :)


Sheltie, kan, 9hónapos.

Agilityzni nem akarunk. Csak azért írom mert amikor kiderül hogy sheltie, mindenki az agilityt ajánlja. :)



2019. márc. 22. 23:26
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt sokat olvashatsz róla.

2019. márc. 22. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
96%

Sheltie és az őrző védő nem illik össze. Nem való ez a fajta örzővédőnek. Ők terelő kutyák. Tehát igen nekik az agility való illetve hasonló ilyesmik de az örzővédő az bull tipusúaknak, a német juhásznak, malinoisnak ő hozzájuk hasonló fajtáknak.

Nem ajánlott juhász kutyát örzővédőztetni. Nincs akkora ereje és harapása sem.

A kiképző sem fogja nektek ezt a fajta sportot ajánlani.


[link]


Ezen linken több sport is említve van nekik

2019. márc. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én sem tartom hozzátok illőnek az ŐV-t. A sheltie nem erre való. Ha ŐV-zni szerettél volna, akkor olyan kutyafajtát kellett volna választanod ami alkalmas arra.


Sheltievel csinálhatsz obediencet, mantrailingot, canicrosst, bikejöringet, frisbeet, dog-dancinget, terelést, ha az agility nem játszik. Ezek sokkal hozzá illőbbek.


Az ŐV tanfolyamok általában személyvédelemre és házőrzésre használt kutyáknak szólnak, kevés helyen van csak "kis lefárasztós, jázszadozós" hobbykutyáknak való, ezt tapasztalatból mondom.

2019. márc. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
97%

Én a vizslámmal voltam őrző-védő foglalkozáson, ami szintén nem egy ŐV fajta, és a tapasztalataim alapján egyáltalán nem ajánlom. Valószínűleg mi sem a legjobb képzésen vettünk részt, de életem legrettenetesebb élménye volt az a 60 perc és meg vagyok győződve róla, hogy a kutyámnak is. Az őrző-védő képzés nagyon leegyszerűsítve azzal kezdődik, hogy addig hergelik a kutyát, amíg fel nem ébresztik benne a támadó ösztönét, ami egy nem arra tenyésztett kutya esetében nyilván jóval nehezebb, mint egy olyannal, akinek alapból benne van ez a fajta reakció és szerintem már ez a folyamat is borzalmas. Általában ez úgy zajlik, hogy a csibész kiabálva közeledik a kutya felé, bottal vagy ostorral hadonászik közben, hogy minél fenyegetőbb legyen a fellépése, a gazda pedig feszes pórázon, gyakran fojtó nyakörvvel tartja a kutyát. A fentebb említett fajták, a németjuhászok, a malik erre ugatással, fenyegető fellépéssel reagálnak, na az én vizslám az reszketve bebújt a lábam mögé. Ő egyszerűen nem erre való és rettenetes volt látnom, ahogy szegénykém nem érti, hogy mi történik, szeretne menekülni ebből a helyzetből, mondanom se kell soha többet nem is voltunk őrző-védő foglalkozáson, pedig egyébként az én vizslám is egy kiegyensúlyozott, pörgős, kan kutyus.

A másik, ami fajtától függetlenül is probléma az ŐV-vel, hogy nagyon kevés helyen csinálják jól. Mi 3 kutyasuliban láttunk ŐV foglalkozást, kettőben konkrétan katasztrófa volt, pedig ott is 30+ éve kutyázó, képesítéssel rendelkező oktatók voltak, ezt mégis borzalmasan elrontották. Konkrét példa, az alap engedelmességi tanfolyamra járt velünk egy argentin dog és egy orosz fekete terrier, barátságos, kedves, játékos kutyák voltak, másfél év múlva az argentin dogot csak szájkosárral lehetett kutyák közé engedni, az OFT pedig minden férfit megugatott utcán, suliban, bárhol. A 3. suliban, ahol tényleg hozzáértők foglalkoznak ŐV-vel kérdeztem erről az oktatókat, hogy miért "vadulhattak" meg ennyire ezek a kutyák, ők mondták, hogy sok helyen csak támadni tanítják meg a kutyákat, de kihívni a támadásból, leállítani azt az iszonyúan magas ösztönszintet, amit kiprovokáltak már nem tudják megtanítani. Éppen ezért azt ajánlom, hogy csakis kizárólag olyan helyre menjetek, ahol az oktatók versenyszinten foglalkoznak őrző-védővel, például IPO vizsgás kutyákat képeznek, ahol a saját szemetekkel látjátok, hogy egy csibészelés után a kutya azonnal visszaváltozik egy engedelmes, higgadt kutyussá, ahol egy pillanat alatt meg tudják állítani a támadó reakciót.

A harmadik, amit szintén kevés kutyasuliban mondanak el, hogy pont azért, mert az ŐV ilyen magas szinten épít a kutya ösztöneire, csak tökéletesen stabil idegrendszerű, jól szocializált kutyával lehet egyáltalán elkezdeni, mert különben hatalmas károkat okozhat a kutya személyiségében, például olyan félelmi agressziót válthat ki, amire a gazdi előtte el sem tudott volna képzelni. Én sem gondoltam volna, hogy a vizslámnak rossz lenne az idegrendszere, járt oviba, suliba, sétákon barátságos, kiegyensúlyozott kutya, semmi olyan dologtól nem félt, amitől más hétköznapi kutya nem félne, a tűzijáték, petárda az egyetlen, amire összerezdül kicsit, de ott szívszorító volt látni, hogy mennyire retteg a csibésztől és már egyetlen foglalkozás után látványosan bizalmatlanabb lett a férfiakkal szemben és évekbe tellett, amíg ezen teljesen túl tudtunk jutni, egy másik kutyasuli segítségével.

Szóval nem azt mondom, hogy alapvetően rossz az ŐV, csak hogy nagyon sok helyen rosszul oktatják, nem veszik figyelembe a kutya adottságait, sajátosságait, pedig ez egy ösztönökön alapuló sportnál szerintem elsődleges lenne és ugyanúgy, ahogy mondjuk egy terelő versenyre is sokkal nehezebb lenne felkészíteni egy dobermant, egy sheltie-vel is nehezebb szerintem az ŐV és szerintem ebben az esetben több negatív, mint pozitív hatása lenne. De én sajnos egyáltalán nem rendelkezem valódi szakmai tudással erről a sportról, csak egy egyszerű kutyasulizós gazdi vagyok, csak néhány saját tapasztalatot tudok megosztani veled, ami alapján tényleg nem tudnám jó szívvel ajánlani, de remélem lesznek olyanok, akik pontosan el tudják magyarázni, hogy hogyan működik az ŐV és hogy hogyan működik jól.

2019. márc. 23. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Vidd el inkább terelni. Az való neki, és garantáltan lefárad. Ha Pesten éltek, akkor pl. Vasad nincs messze nektek, és szuper hely. Szerintem se vidd örző-védőzni
2019. márc. 24. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hmm, nem is gondoltam hogy ilyen komoly ez a sport, örülök hogy feltettem ezt a kérdést mert a suliban az oktatók csak annyit mondtak róla hogy lefárasztaná a kutyámat, és jót tenne neki. Most már van pro-kontra, köszönöm!

Szerintem nem fogom elvinni, maximum én megyek el egyedül, megnézem mitörténik, vagy nézek videókat róla, mert érdekel de ahogy írtátok, inkább nem tenném ki a kutyámat ilyen megrázkodtatásoknak. Keressük az igazi sportot, ami jó lenne neki, az agility valahogy nem megy neki sajnos. Vagy nem is tudom, fél a magasban, kis területű magasabb pontra nem is ugrik fel, mint mondjuk a puffom, vagy a futtatóban az erre rendeltetett magasabb pontokra, az alagúton, vagy abroncsokon se lehet átkönyörögni, legalább már 3 hónapja próbálkozom átcsalogatni, de nem akarja, nem buta kutyus rendkívül okos, egyszerűen nem akarja. Viszont ha kérem akár halottnak is tudja tetetni magát úgy, hogy hiába mozgatom, teljesen elernyed. :D rengeteg trükköt tud, percek alatt képes megtanulni bármit, mindennap tanulunk újat. Szóval az agility szerintem nem neki való. Gondoltam a dog dancingre, de megnézem azokat is amiket írtatok. A terelés 100% hogy menne, oda tuti vinni fogjuk.


Köszönöm a válaszokat! :)

2019. márc. 24. 10:11
 7/10 anonim ***** válasza:

4-es!


Valóban rossz foglalkozáson voltál, én csak egy orosz terrieres családi napon voltam ahol akik akarták kipróbálhatták a kutyával az ÖV-et viszont ennél a fajtánál legalábbis 1,5 éves kort el kell érni,hogy agyilag érettebb legyen a kutya. Ettől fiatalabb kutyával nem is igazán lehetne kezdeni, max a nagyon játékos verziót ahol előbb zsákmány szerzés a cél,nem a csibész megfogása. Viszont ha nagyon meghátrált pl itt az oktató rögtön kiküldte a gazdit,mert nem célja,hogy a kutya bepánikoljon és rossz élményként ragadjon meg benne a dolog.


Nem is értem,hogy ha látták a vizsládon,hogy fél, rögtön ki kellett volna hogy küldjön,nem szabadott volna 1 órán keresztül rettegésben lennie :/ Maradt azóta vmi viselkedés zavar nála?


Viszont én is azt mondom,hogy jobb ezt a sportot olyan kutyával űzni akikben alapból van védő ösztön.

Vagy tényleg nagyon játékosan építik fel az egészet,mert láttam én már francia bulldogot is örző védőn meg beagle-t is (videókban,egyik sem félt) De gondolom ott totál játékosan volt felépítve az egész.


Egy sheltie-nél én sem tartom jó ötletnek.

Inkább terelni vidd el,hidd el évezni fogja.


Ismerősöm border collie-jaival jár terelni amikor tud,mert messze van tőlük lehetőség és a kutyák imádják. Azt csinálják ami a vérükben van az ösztönök előjönnek.

Ez agyilag és fizikailag is lefárasztja őket.

2019. márc. 24. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

7-es!

Igen, sajnos mi nagyon rossz helyen voltunk, de a másik suliban is hasonlóan zajlott az ŐV képzés (mindkettő budapesti, átlagos suli egyébként), emiatt a rossz tapasztalat miatt is javaslom mindenkinek, hogy nagyon körültekintően válasszon ŐV képzést. És igen, sajnos az az egy alkalom is elég volt ahhoz, hogy megváltozzon, az addig mindenkivel barátságos, pusziosztó kutyám, előtte mindenkinek hagyta, hogy simogassa, utána az idegen férfiaktól azonnal elhúzódott, ha csak a közelünkbe jött valaki már nem tudott rám koncentrálni, ami leginkább az engedelmes vizsgákon volt probléma, mert általában férfi bíró volt és olyankor teljesen szétesett a kutya figyelme, folyamatosan kifelé nézett, ha a közelebb jött a bíró, szinte teljesen lefagyott. Aztán elmentünk egy 3. suliba, ahol ezen sikeresen átsegítettek minket, már az engedelmes 5 és az ügyességi 4-es vizsgára készülünk. Szóval szerencsére 99%-ban tudták orvosolni ezt a problémát, de az biztos, hogy már sosem lesz olyan barátságos az idegenekkel, mint előtte volt, azt hiszem ott örökre elvesztette azt a naiv, ártatlan bizalmat, amit előtte bármilyen embernek fenntartás nélkül megadott. Ez persze nem probléma, már nem is bánom, megvan ennek is a maga előnye, csak hát mégsem gondolom, hogy ez egy pozitív változás lenne a személyiségében.


Kérdező!

Ha mindezek ellenére mégis kipróbálnátok az ŐV-t akkor szerintem keressetek egy olyan sulit, amilyet a 7-es is írt, ahol nagyon játékosan tanítják az elején és nagyon értenek hozzá, úgy szerintem se lehet baj, bár én is úgy gondolom, hogy egy sheltie a terelést biztosan jobban élvezné :)

A dog dancing is egy szuper sport szerintem, a világ legpörgősebb bordereit is sikeresen le tudják fárasztani vele, szóval biztosan nektek is segítene levezetni a felesleges energiákat. Ráadásul a sheltie egy hihetetlenül intelligens, gyorsan tanuló fajta, a dog dance meg elég gyerekcipőben jár még Magyarországon, szóval hazai szinten nagyon szép versenyeredményeket is el lehet érni egy kis tudatos felkészüléssel. Meg ahogy olvasom a te kutyusod kiemelkedően tehetséges is benne, szóval ha élvezitek az új trükkök tanítását, akkor mindenképp ajánlom nektek. Az egyetlen probléma, hogy nem sok kutyasulit ismerek itthon, ahol komolyabban foglalkoznak vele, én Sopronban, Csepelen, illetve Hollókőn találtam dogdancing sulit, mindegyik elég drága a többi hétköznapi sulihoz képest, ráadásul ők nagyon erősen a versenyszintű képzésre mennek rá, hobbi szinten nem nagyon foglalkoznak vele, de ez utóbbi nem feltétlen baj.

Én még saját tapasztalat alapján az obeidence-t tudom javasolni, ha elég munkamániás a kutyusod, bár ez szerintem jóval unalmasabb, mint a dogdancing, pl. mi hónapokig csak azt gyakoroltuk, hogy tökéletes legyen a pozícióváltás, ami ugye gyakorlatban az ül-fekszik-áll hármasára korlátozódik, ami pár hét után elég unalmas tud lenni, ezért is kezdünk el ügyességi vizsgákra is készülni, ahol szerintem sokkal gyorsabban, látványosabban lehet haladni.

Remélem sikerül megtalálnotok a tökéletes sportot, amit mindketten élvezni fogtok és a kutyus is ki tudja élni az ösztöneit, ki tudja használni azt a rengeteg energiát, ami a fajtájának sajátja :)

2019. márc. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
az örző-védőt nem lehet tanitani. Vagy védőösztön kell hozzá, vagy magas zsákmányösztön. (a zsákmányösztön fejleszthető, mig a védő vagy van, vagy nincs) Ha a kutyából ezek hiányoznak, akkor minden egyes ilyen foglalkozást stresszként fog megélni, éppen ezért felesleges ilyenekkel bombázni. Nyilván a kiképzőnek csak ujabb 2-3-4-5 ezer forint, viszont a kutyának nem jó:(
2019. márc. 25. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Megnéztem azokat a sportokat is, amiket írtatok. Én még csak most tanulom a kreszt, majd sokára lesz még jogosítványom és gondolom még akkor se leszek valami képzett a vezetésben (:D)

Szóval csak a környéken tudunk mozgolódni. Utál tömegközlekedni az eb, de egy ilyen 10 perces busz utat kibír, csak nem akarom zavarni az utasokat se. Nagyon tud kiabálni, és hiába szólok, elhalkul egy időre de újrakezdi. Szerencsére nagyjából a közelben van egy erdő, csak még az annyira érdekes neki hogy ott nem tudunk gyakorlatozni, később ha már megszokta a szagokat lehet vele beszélni. :) A keresés sport, meg mondjuk a biciglis lenne nagyon jó, az obidience meg szerintem később majd ha nwm lesz ennyire nagyon kajla. :D a dog dancinget szerintem elkezdhetnénk úgy is, hogy nem járunk suliba csak érzésre tanítom, az biztos hogy versenyen nem tudnánk így érvényesülni de legalább lefárasztanám. Vasadra 1,5 óra az út innen, elfogunk menni biztosan, de nem fogunk sajnos tudni minden hétvégén olyan messze elmenni. Kár hogy ilyen nincsen Budapesten, vagy ha van kérlek ne hallgassátok el! :)

Az én kiskutyám sajnos nagyon feszült lesz az utazástól, fél tőle, ideges lesz. Amúgy nem megyünk az edzésre, felesleges így. Bár ő nagyon őrzős, idegeneket nem engedne be a házba ha nem parancsolnék rá, engem is nagyon védelmez, de talán még feszültebb lenne ettől az egésztől és akkor már durva lenne. :S

A lényeg a lényeg hogy mindenképp kell egy elfoglaltság neki, mert ha nincs megfelelően lefárasztva, ugat, feszült, rombol. Persze nem csinálja ha mondom neki hogy nem! De látszik rajta hogy akkora feszültség van benne. :( köszönöm a válaszokat!

2019. márc. 25. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!