Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kicsi-közpes, közepes,...

Milyen kicsi-közpes, közepes, vagy nagy-közepes kutyafajták vannak melyeket kedvtelésből is lehet tartani és városban?

Figyelt kérdés

Olyat keresek ami el van városban a magyar, Budapesti éghajlaton...

Az jó ha egy kicsit mozgékonyabb, lehet vele futni, esetleg kimerevített pórázzal biciklizni is, de azért ne nőjjön a fejemre és ne rombolja le a lakást ha csak átlagosabb sétákra van lehetőség.

És lakásban tartanám...


2019. márc. 28. 21:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
95%
Nekem menhelyi keveréknek mondott kutyám van nagyon erős border collie beütéssel lakásban, kisebb, mint a fajtastandard, remekül elvan lakásban, egyedül hagyható, sétáknál meg - ha nincs baja - aktív, szoktunk futni. Most itt alszik a székem lábánál.
2019. márc. 28. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem pl. törpe uszkárom van.A fentiek rá illenek, de néha kell neki agyi fárasztás is (ez lakásban is ok), meg kell mozgatni.
2019. márc. 28. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is az uszkárt ajánlanám.

4 méretben létezik, (óriás, közép, törpe, toy)

Vedleni nem vagy csak alig bérlők, könnyen tanítható értelmes kutyák.

2019. márc. 29. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Bérlők/vedlik

Bocsi, automatikus javítás 😂

2019. márc. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
46%
Mudi. De kimondottan kevésbé ugatós, nyugodtabb kölyköt kell kérni a tenyésztőtől. Két mudim van, egyiket lakásban sem vették volna észre, a másiknak tovább tartott megszoknia, hogy ne ugasson feleslegesen. Nagyon alkalmazkodó fajta és imádja a gazdáját. Első évben sok kutyasulit igényel, hogy megszokja az idegeneket, utána kb.problémamentes.
2019. márc. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
71%

A mudit és a bordert nem ajánlanám, a válaszolóknak valószínűleg alapból nyugodtabb habitusú, nagyon jól nevelt kutyusuk van, de a nagy számok törvénye alapján sajnos valószínűbb, hogy egy pörgősebb egyedet fogsz ki, lévén mindkettő terelésre tenyésztett, iszonyatosan magas energiaszintű fajta és ha tehetnék egész nap csak futkároznának. Pont a napokban érdeklődött egy gazdi itt gyk-n ( https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__9812128-ti-h.. akinek a mudihoz és a borderhez hasonló kutyája, sheltie-je van, lakásban tartja, rengeteget sétál vele, mindent próbál megadni neki, de még így sem elég és folyamatos küzdéssé, teherré vált a kutya napi szintű fárasztása, pedig még csak 10 hónapos. Persze nem azt mondom, hogy lehetetlen lakásban tartani ilyen kutyát, sokan megoldják, csak sokkal több energia a gazdi részéről, ami persze másrészről szuper is, egy border, mudi vagy sheltie mindig lelkesen indul veled kirándulni, futni, mindig vevő új trükkök, feladatok végrehajtására, könnyen és gyorsan lehet tanítani, szóval egyáltalán nem vagyok ellene ezeknek a fajtáknak, csak nem azok a tipikus kedvtelésből tartott családi kutyák.

Az uszkár nagyon jó választás, könnyen alkalmazkodik, könnyen nevelhető, gazdi centrikus, elvileg egyáltalán nem hullik a szőre, pörgős, de nem hiperaktív, csak ajánlani tudom.

Még az angol vagy az ír szettert tudom ajánlani, nekem ír szetterem van lakásban és igazi álomkutya. Neki is van azért mozgásigénye, lehet vele futni, biciklizni, de ha csak sétálunk akkor sem pörög túl, egyáltalán nem rombol. Fantasztikusan gazdi centrikus, nekem például sose volt problémám a behívással sem, annyira ragaszkodó, séta közben mindig fél szemmel figyel engem, ha akarnám se tudnám elhagyni :D. Szerintem egyébként pont azért, mert ennyire kötődik nyugodtabb lakásban is, neki az is program ha este filmnézés közben hozzám bújhat és simogatom. Mivel vadászkutya fel voltam készülve, hogy naponta minimum 3-4 órát kell futtatni, aktívan mozgatni, de valahogy benne már nem erős annyira ez az igény, ha van egy-két nap, amikor nincs időm ennyit sétálni vele, kicsit felborul a napirendem simán tolerálja, bár azért általában megvan a napi 6-8km séta nekem, amíg ő a többi kutyával bandázik, rohangál, tehát ő legalább dupla annyit mozog közben, illetve ehhez hozzátartozik az is, hogy én show vonalas kennelből választottam kutyát, azért egy aktívan vadászó, munkavonalas felmenőkkel rendelkező szetter valószínűleg egészen más lenne. A természete is ideális hobbi kutyának, akár első kutyának is, mert szinte feltétel nélkül, azonnal elfogadja a gazdi irányítását, nekünk sose volt dominancia problémánk, se velem, se más kutyákkal, soha eszébe se jutott megkérdőjelezni, hogy végrehajtsa, amit kérek tőle. Könnyen tanítható, mert szeret a gazdi kedvére tenni, de azért kicsit butácskább, mint mondjuk egy uszkár vagy egy border, van hogy nincs is kedve az egészhez és olyankor az istenért se lehet rávenni a koncentrálásra, kicsit nehezebben is érti meg, hogy pontosan mi is a feladat, de kutyasulival, játékos tanítással, pozitív megerősítéssel és egy jó nagy adag türelemmel rengeteg mindent meg lehet nekik is tanítani. Mi például obediencezünk, pedig senki nem gondolta volna, hogy egy ilyen lüke szetter ilyen pontosan és lelkesen tud dolgozni, bár mondom, ez jóval lassabb és melósabb a gazdi részéről, mint egy tipikus munkakutyával. Ami még nagy előnye, hogy hiába hosszú szőrű, a lakásban nem nagyon hullik a szőre, egyrészt, mivel ő is trimmelős fajta, másrészt szerintem ebben is nagy szerepe van annak, hogy jó helyről, jó tenyésztőtől hoztam. Szóval összességében kedves, kicsit bohókás kutyák a szetterek, akik habár jól ellennének kertben is, annyira kötődnek az emberhez, hogy ugyanolyan boldogok lehetnek lakásban is.

A spániel hasonló a szetterhez, de ott nagyon körültekintően kell választani tenyésztőt, mivel egy időben nagyon népszerű volt, túltenyészett, mai napig sok az ideggyenge egyed, ráadásul makacsabbak is, mint a szetter, de a kutyasulinkba jár egy spániel és megfelelő, következetes neveléssel belőle is szuper lakáskutya lett.

Jellemben a golden retriver is hasonló a szetterhez, ők elvileg még alkalmazkodóbbak, még gazdi centrikusabbak, de a tenyésztő választása ott is nagyon nehéz, népszerűsége miatt a magyar goldi állományban is komoly problémák vannak.

Néhány tanács lakásban tartott fajta választásához:

- ha emeleten laksz és nincs lift mindenképp olyan fajtát válassz, amit még ölben is elbírsz, mert a lépcsőzés nagyon árt az ízületeknek, főleg kölyök korban, de utána se tanácsos, mert a diszplázia az egyik legrosszabb betegség, 5-6 éves korára le is sántulhat tőle és a szülők hiába szűrtek, sajnos a rossz mozgásformától kialakulhat. Az én szuka szetterem 22kg, másfél emeletet ölben simán leviszem, de egy 30kg-os kan szettert például már elég körülményes lenne, szóval nekem ez is fontos szempont volt, mikor választottam.

- csak megbízható tenyésztőtől vásárolj kutyát, ennek rengeteg oka van, lakásban tartás szempontjából talán a két legfontosabb, hogy csak így garantált a jó idegrendszer (egy ideggyenge szapis kutya lehet simán végigordítja azt a 8 órát, amíg nem vagy otthon) és a diszplázia szűrés miatt is fontos, mert ezt a felmenőitől simán örökölheti és ha nem tudod lemozgatni megfelelően, mert tönkremennek az ízületei előfordulhat, hogy máshogy vezeti le a fölösleges energiáit.

- ha hosszú szőrű kutyát szeretnél ajánlom a trimmelős fajtákat, egy kicsit azért nekik is hullik a szőrük, de ugye őket azért kell trimmelni, mert maguktól nem tudják levedleni az előző bundájukat, így vedlési időszakban sem úszik a szőrben a lakás, mint mondjuk egy németjuhász után (persze egy németjuhász után is szépen össze lehet takarítani, nincs is ezzel gond, csak azért macerásabb)

- általánosságban nem ajánlanék nagyon pörgős fajtákat, juhász kutyákat, terriereket, mert ők makacsabbak, kevésbé alkalmazkodóak, simulékonyak, és ha nincsenek lemozgatva hajlamosabbak rombolni. Ezzel nem azt mondom, hogy lehetetlen, például rengetegen tartanak tökéletesen kiegyensúlyozott amstaffot lakásban, de ennek elérése komoly munka eredménye a gazdi részéről.

És ha elfogadsz néhány ötletet a "lakáskutya" neveléshez az alapokon túl:

- sokan használnak szobakennelt, ami remek eszköz arra, hogy nyugodtan, biztonságban otthon tud hagyni a kutyádat, szerintem érdemes utánaolvasni, hogy hogyan kell jól használni a szobakennelt, nagyon hasznos tud lenni.

- rengeteg kutyasuli csinál kifejezetten városi kutya tanfolyamot, ahol megismertetik a kutyát a városi helyzetekkel és megtanítják nekik, hogy ilyen esetekben hogyan kell reagálni, szerintem ezt is érdemes kipróbálni.

- a szeparációs szorongás elkerülésének érdekében nagyon körültekintően kezd el hozzászoktatni az egyedülléthez, fokozatosan, már egészen pici korától, lakáskutyák esetében, szerintem ez az egyik legfontosabb. Ezt tényleg nagyon fokozatosan és rendszeresen kell tanítani,érdemes utánaolvasni, hogy hogyan kell a legjobban csinálni, hogy biztosan ne alakulhasson ki szeparációs szorongás, mert utána nagyon nehéz, akár évekig tartó munka kinevelni ha már rögzült egy ilyen rossz szokás.

- ha kölyök kutyát hozol el érdemes egy-két hét szabit kivenni, hogy az alapvető szabályokat meg tud neki tanítani, illetve ilyenkor még ugye nem szobatiszta, jó ha rögtön tudsz takarítani a balesetek után. Nincs egységes álláspont erről, de a legtöbb állatorvos egyetért abban, hogy min 3., de a legjobb ha a 4. (12 hetes) oltásig nem viszed utcára, főleg olyan helyen, ahol esetleg sok a kutya, a szemét, a macska, a galamb stb., ahol általánosságban nagyobb az esély a fertőzésre, mert addig még nagyon gyenge az immunrendszere és sokkal könnyebben megbetegszik, ami ilyen kicsi korban nagyon súlyos kimenetelű is lehet, főleg a viszonylag steril, tiszta környezetben nevelkedett tenyésztős kutyák esetében. Ezért egyébként azt is javaslom, hogy az első séták előtt kezdj el neki valamilyen immunerősítő készítményt adni, ártani nem árt és jobb a biztonság. Egyik ismerősöm nem tudott szabit kivenni, ezért ő megbeszélte a tenyésztővel, hogy csak az utolsó oltás után viszi haza és megkérte, hogy addig is kezdje el kifejezetten szobatisztaságra nevelni, így ha nem is teljesen volt szobatiszta, de sokkal ritkábbak voltak a balesetek és már egyből tudta vinni utcára sétálni, szerencsére ebben rendesek a tenyésztők, simán meg lehet velük beszélni.


Remélem hasznosnak találod, amit írtam, igyekeztem a saját tapasztalataim alapján segíteni. Illetve remélem, hogy nem bántottam meg azokat, akik esetleg általam nem javasolt fajtákat tartanak lakásban, mert én abszolút annak a híve vagyok, hogy hozzáértéssel, megfelelő tartással szinte bármelyik kutya lehet boldog lakásban is, sőt például egy amstaffot a rövid szőre, gazdicentrikussága miatt bűn is lenne csak kertben tartani, de úgy gondolom, hogy ezek a fajták kevésbé passzolnak a kérdező igényeihez.

2019. márc. 29. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
28%
Szetteres válaszadó, ha nem értesz a juhászkutyákhoz, inkább ne írj róluk semmit. Rengeteg mudi él lakásban, gond nélkül.
2019. márc. 31. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
"a válaszolóknak valószínűleg alapból nyugodtabb habitusú, nagyon jól nevelt kutyusuk van" - Menhelyről van kutyám, én alaposan utánajártam, kit és honnan hozok el, mielőtt ő jött volna, több másik is benne volt a pakliban, amikre végül én mondtam azt, hogy nem. Amúgy meg a kutya viselkedése a gazdin is nagyban múlik, bármelyik kutya lehet problémás, kész kutyát meg ritkán kapsz, bárhonnan hozod el. Jól nevelt? Igen, mert ÉN foglalkozom vele eleget, és ezért lakásban nem problémás.
2019. márc. 31. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
46%

"Pont a napokban érdeklődött egy gazdi itt gyk-n"


Azt olvastad a kérdező leírásában, hogy nincs ivartalanítva a kutyája, és nem is áll szándékában? Azért ez is befolyásolhatja egy kutya viselkedését. Másrészt aktív kutya nem való passzív gazdinak, ez tény, tehát igen, vannak fajták, amikkel sportolni kell, intenzívebben kell foglalkozni, de ha ezt a gazdi biztosítja, akkor a kutya otthon lusta dög, mint az én border mixem. Én szívesen mozgok a kutyával, a szűrőmön a kifejezetten passzív kutyák ki is estek, meg volt sok más szempont is, ő pont megfelelt minden tekintetben. Egyáltalán nem bánom, hogy kell vele foglalkozni, sőt, mi együtt futunk, és voltunk már teljesítménytúrán is. A kérdező is szívesen sportolna a kutyájával, akkor meg neki is jó választás lehet egy sportosabb kutya lakásba is.

2019. márc. 31. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves 7-8-9-es válaszolók!

Azt egy pillanatig nem vitattam, hogy sokat foglalkoztok a kutyáitokkal, hogy a ti neveléseteknek köszönhető, hogy lakásban is nyugodt, jól kiegyensúlyozott kutyátok van. Valóban, senki nem kap kész kutyát, de azért függ fajtától, származástól, hogy mennyire könnyű vagy nehéz nevelni, ezt ti sem tagadhatjátok.

Lakótelepen lakom, rengeteg olyan gazdival találkozom, akinek azért van bordere, mert a neten olvasta, hogy a világ legintelligensebb kutyája és különben is olyan cuki és csak később döbbent rá, hogy ha nincs lemozgatva, akkor lehet bármilyen okos és szép, akkor elfoglalja magát, így folyamatosan arról panaszkodnak, hogy szétszedi a kutya a lakást, hogy másfél órát labdázik vele és még mindig pörög otthon, hogy sehova nem tudnak elmenni, mert minden szabadidejük a kutya fárasztására megy el. Szóval én sajnos sokkal többet találkozom olyan borderes gazdikkal, akik veletek ellentétben úgy választották ezt a fajtát, hogy nem tájékozódtak előre a fajta igényeiről és valószínűleg sokkal kevésbé aktívak és hozzáértők, mint ti. Pont ezért nem is értettem a ti válaszotokat, illetve a felháborodásotokat sem, azt gondolnám, hogy pont egy hozzáértő borderes, mudis gazdi tudja pontosan, hogy milyen igényei vannak egy ilyen kutyának és nem ajánlja bárkinek, főleg nem olyannak, aki néha-néha sportolna a kutyával, de amúgy egy átlagosabb igényű, kedvtelésből kedvencet szeretne.

"Én szívesen mozgok a kutyával, a szűrőmön a kifejezetten passzív kutyák ki is estek" - igen, te szívesen mozogsz a kutyával, gondolom napi, de minimum heti rendszerességgel, az azonban nem derült ki a kérdésből, hogy a kérdező mennyi időt fordítana erre, szerintem nincs eléggé részletezve a kérdés, ahhoz, hogy pontosan meg lehessen határozni, hogy a kérdező milyen "szűrők" alapján választana kutyát, ezért gondoltam, hogy nem kéne kapásból az egyik legmozgékonyabb fajtát javasolni.

Valóban nincs saját tapasztalatom juhászkutyákkal, de azért azt még én is tudom, hogy ilyen kutyát olyan gazdinak ajánlunk, aki kifejezetten aktív életre vágyik, aki él-hal a kutyázásért és szívesen fordít rengeteg időt a kutya fizikai és mentális fárasztására. Amúgy imádom ezt a típusú érvet, "ha neked nincs ilyen kutyád, ne szólj bele" egy olyan kérdésnél, ahol különböző javaslatokra kíváncsi a kérdező, ennél már csak az lenne elegánsabb, ha a helyesírásomba kötnétek bele.

Azt meg ne mondja nekem senki, hogy egy sheltie-nek azért nagy a mozgásigénye, mert nincs ivartalanítva :D Igen, sok problémát meg lehet előzni vagy oldani az ivartalanítással, de egy kutya sem lesz hirtelen lusta lakáskutya csak azért, mert hiányoznak belőle a hormonok. Az én kutyám is ivartalanítva van, így nekem szerencsére nem kell félévente 3 hétig azzal szenvednem, hogy nem vihetem a kutyám társaságba tüzelés miatt, de pont ennyi előnye van, nem több, ugyanannyi energiája van mint előtte.

Egyébként ti is írjátok, hogy "aktív kutya nem való passzív gazdinak, ez tény," ennek ellenkezőjét én sem állítottam, sőt úgy gondolom, hogy szinte azonos véleményen vagyunk ebben, csak úgy látszik, hogy ti a kérdésből inkább azt ragadtátok ki, hogy kicsit mozgékonyabb fajtát keres a kérdező én meg azt, hogy ne rombolja le a lakást ha csak átlagosabb sétákra van lehetőség. És szerintem ez nem is probléma, sőt kifejezetten hasznos, így a kérdező el tudja dönteni, hogy mégis milyen rendszerességgel szeretne futni, biciklizni a kutyájával, tudja tisztázni magában, hogy mit tudna biztosítani a kutyájának és mi az, amit már nem, én csak úgy éreztem, hogy az előző válaszok nem részletezik eléggé, hogy mennyi energia van amögött, hogy lakásban "lusta dög" legyen egy border vagy egy mudi és úgy gondoltam hasznos lenne, ha ezzel is tisztában lenne a kérdező, jó lenne elkerülni, hogy még egy juhászkutya nőjön fel lakásban úgy, hogy nincsenek kielégítve az igényei, szerintem ez mindenkinek érdeke. Persze ettől függetlenül nyugodtan lehet lepontozni, nem veszem zokon, ha titeket ez tesz boldoggá, bár azzal nem értek egyet, hogy egy részletesen kifejtett, érvekkel alátámasztott válasz egyáltalán nem lenne hasznos. Nektek egyszerűen mások az érveitek, mást hangsúlyoztok, ez szerintem nem zárja ki élből, hogy ami ettől kicsit eltér az már rossz. Én úgy gondolom itt a gyk-n az esetek túlnyomó részében véleményeket osztunk meg egymással, éppen ezért sehol sem állítottam, hogy amit írtam az kizárólag így van, sőt ha figyelmesen olvassátok, leírtam, hogy "ÚGY GONDOLOM ezek a fajták kevésbé passzolnak a kérdező igényeihez" azt, hogy ez valóban így van vagy tévedek, már a kérdező dolga eldönteni.

Összességében, csak hogy ne menjenek át a válaszok teljesen felesleges, parttalan civakodásba, én javasoltam egy-két fajtát, leírtam, hogy miért, hogy milyen előnyei és hátrányai lehetnek, hogy én mi alapján választottam, ez alapján nagyjából már a kérdező is el tudja dönteni, hogy ezek a szempontok nála mennyire fontosak, mennyire lenne neki való vagy sem az adott fajta, éppen ezért szerintem hasznos lenne, ha ti is leírnátok a saját tapasztalataitok alapján, hogy kinek való kinek nem a border vagy a mudi, esetleg azt, hogy hogy telik egy átlagos napotok, sok hasznos dolgot ki lehetne még hozni ebből, ha segítenétek ebben :)

Illetve tényleg remélem, hogy nem érzitek támadásnak egyik válaszomat sem, öröm olvasni, hogy tényleg sok igazán pörgős kutya él boldogan lakásban, csak mint fentebb is írtam, nekem abszolút nem ez a tapasztalatom "lakáskutyás" körökben.

2019. ápr. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!