Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalaníttassam kan kutyáimat?

Ivartalaníttassam kan kutyáimat?

Figyelt kérdés

Van egy 10 éves palotapincsi, egy 5 éves mopsz és egy 4 éves keverék. Alapjáraton ivartalanítás párti vagyok abszolút, fiú/lány macska ivartalanítva van, szuka kutyák mindig ivartalanítva voltak....

Viszont most tétova vagyok. Tudom, hogy kanoknál is megelőzhet daganatos betegségeket. De nem tudom. Sokat veszekednek, ami amolyan dominanciaharcnak tűnik, azt gondolom ezen nem fog segíteni az ivartalanítás - vagy mégis? A keverék néha megszökik, de mintha csak szétnézne, 1-2 óra múlva itthon van. Nem is mondanám hogy ivarzási időben megy el, inkább csak "kirándul" (persze ennek a legkevésbé sem örülök). Ezen javítana vajon az ivartalanítás? Most épp jó súlyban lévő, igen aktív kutyák - ez vajon meg fog változni? Leginkább a veszekedéseik bosszantanak, félek azonban, ha csak pl a keveréket ivartalaníttatom a többiek rászállnak (ugyebár elveszíti kan jellegét), a palotapincsivel piszkálódnak folyton. Idős kutyát viszont indokolt lenne ivartalanítani? Egyáltalán lenne bármi pozitív hatása? A moplival nem nagyon van semmi ilyen probléma. Nem tudom, hogy jól döntök-e ha ivartalanítom őket. Nem akarom feleslegesen kitenni őket semmi ártalomnak, nem akarom azt sem h megváltozzanak, most egyébként mindhárman egészségesek. De ugyanakkor tudom, hogy minden másik ivartalanított állatom nem változott meg, a javukra vált, de ők vagy szuka kutya vagy hím/nőstény macska... kan kutyám még nem volt ivartalanítva. Írnátok esetleg tapasztalatokat, pro/kontra érveket KAN kutyák esetében? (szukáknál meg macskáknál nem vitatom a pozitív hatásokat).



2019. ápr. 15. 22:52
 1/8 anonim ***** válasza:
12%
Ne.
2019. ápr. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
96%

A nevelési gondok nem fognak megszűnni. Lehet, hogy a tesztoszteron hiányában némileg kevesebb lesz a marakodás, de jellemzően ez is, mint a szökés is, főleg gazda és nevelési hiányosság.

Az eü részét nézve: kanoknál is meg van a lehetőség ivarszervi betegségekre, daganatra, prosztata gondokra, de így is kisebb az esély rá, mint szukáknál. Ez mindenki saját döntésére és felelősség tudatára van bízva. Én a saját jelenlegi kanjaimat fogom ivartalanítani, amikor nyugdíjazom őket. A nyugdíjas szuka kutyáim ivartalanok, semmi gondjuk nincs.

2019. ápr. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
40%
Tök mindegy, amíg nem leszel felelős ggazda addig ez lesz.
2019. ápr. 16. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

2-nek köszönöm.


Vajon miért nem vagyok felelős gazda? Mert félévente egyszer rájön, hogy széttépje a kerítést? Villanypásztor van körbe, folyton ellenőrizzük, mégis előfordul. A kerítést állandóan javítjuk, tudjuk hogy újra kell húzni, de tudod az nem 100 Ft! Ha nem lennék felelős nem így állnék hozzá. A kapun nem mennek ki ameddig nem szólok, tudják a szabályokat, mert vannak szabályok. És sokat foglalkozunk velük, járunk kirándulni. Sok kutya örülne az ilyen felelőtlen gazdának. Ítélkezni de baromi könnyű, segíteni véletlenül se. Elárulom, hogy kutyasuli sem segített a veszekedéseiken, ez akkor alakult ki, mikor a keverék ivarérett lett. A pincsi egy örökölt kutya rengetek örökölt hibával. Amikor a miénk lett folyton szökött, ma soha nem menne el. Szóval igenis nevelve vannak. De sajnos kettejük között van egy probléma, amit szeretnék megoldani, segítséget kérek, azt nem kapok, de jól odamondod hogy felelőtlen vagyok. Mégis milyen alapon? Tipikus sznob kutyás vagy (már ha kutyás vagy egyáltalán) Nézz már kicsit magadba...

2019. ápr. 16. 08:36
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Van olyan ismerősöm, akinek vannak ivaros és ivartalan kutyái is és a legdominánsabb pl. ivartalan, de ott előbb lett ő ivartalanítva és csak utána kerültek oda a többiek. A gazdája azt mondta, hogy a kutyája ugyanolyan "balhés" maradt ivartalanítás után is, mint volt. Szerencsére eléggé megnevelte ahhoz, hogy a jelenlétében ne legyen bunyó. Dolgozni ugyanúgy lehetett vele ivartalanítás után is és el sem hízott (nem a levegőtől hízik el, a gazdának kell figyelni rá). Mástól sem hallottam ettől nagyon eltérő tapasztalatokat.

Szóval azt nem tudom, változna-e nálatok a rangsor az ivartalanítással, de csodát ne várj tőle! A bunyó miatt inkább a nevelésre gyúrnék rá és az olyan apróságokra, hogy mivel tudod erősíteni a helyedet a rangsorban.

Sajnos a szökdösésen is csak akkor javít az ivartalanítás, ha a szukák miatt szökik, viszont ha emiatt lóg meg, akkor is megmaradhat utána, ha már megszokta ezt a viselkedést. Látatlanban elsőre az erős kerítés + sok fárasztás párosra szavaznék, mint esetleges megoldás.

Egészség: Van olyan baj, amit megelőz (hererák), van, aminek növeli a valószínűségét (prosztatarák), nem tudhatod előre. Nincs az emlődaganat + méhgyulladás + nem kívánt vemhesség szinte mindent vívő érve, mint a szukáknál. Rajtad áll. Szerintem még a 10 éves pincsit is lehetne, de ehhez az orvosod jobban ért, mint a GYK közönsége.

2019. ápr. 16. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
37%

A szökést nem csak villanypásztorral lehet megoldani, hanem rendes lefárasztással és neveléssel is. Ha egy kutya érti jól a kapuszabályt, már megoldódik ez a gond. Ha pedig szellemileg, fizikailag és ösztönszinten is levezeted az energiáit, máris nem akar szökni.

A marakodások megint csak nevelési hibák. Így de igen, felelőtlen gazda vagy!

2019. ápr. 16. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Úristen.... Most elmondom mégegyszer: a kutyák MINDHÁRMAN ismerik a kapuszabályt, az egyik mégis elszökik. Fárasztva vannak, napi szinten fizikailag és agyilag is és a szökései szinte mindig akkor voltak, amikor pórázzal indultunk el otthonról! Szóval nekem ne üres frázisokkal dobálózz, hanem akkor ha sz@r gazda vagyok mondd el, hogy hogy lehet ezt jobban csinálni! Konkrétan hogyan! Vagy ha nem tudsz épkézláb tanácsot adni, és mégcsak a kérdésre sem tudsz válaszolni, akkor nem kell osztani ami neked sincs! Ha autóval elmegyünk és ott kiszállnak az autóból, azután nem történt ilyesmi. Egyébként a pincsi kivételével normálisan közlekednek pórázon, a pincsi vél is csak az a gond, hogy húz(na). De amúgy nem ez volt a kérdés, magam is leírtam, hogy úgy hiszem nem az ivarosság okozza sem a szökést sem a konfliktusokat (amúgy, okoska, nem a jelenlétünkben vannak a problémák, ha közbeavatkozunk Le állítható). Egyszerűen tapasztalatokat szerettem volna hallani az IVARTALANÍTÁS kapcsán. De ha ekkora Cesar Millan vagy várom a javaslataid, mert kutyasuli, itthoni fárasztás, tőlem telhető nevelés ellenére is vannak problémák, tehát akkor ne csak a pof*d járjon hogy sz@r gazda vagyok, hanem lehet ám ötleteket is mondani segítő szándékkal! Azt szívesen veszem, de a látatlanban ítélkezés meg a sznobizmus nem kifejezetten! Szóval ha érdemben hozzá tudsz szólni, akkor hajrá, ha nem akkor húzzál inkább innen. Amúgy marha kíváncsi lennék a te tökéletes kutyádra, pláne úgy, hogy az egyik onnan indult hogy száguldó autók közül viszed haza és retteg az embertől, a másik meg egy elkényeztetett fafejű kutya volt, szabályok ismerete nélkül! Biztos vannak hiányosságaim, biztos van olyan tapasztalattal rendelkező kutyás aki nálam jobban csinálja, de hogy felelőtlen lennék azt kikérem magamnak! Ha ti meg ekkora pro-royalok vagytok akkor lehet segíteni, ha még nem vagytok, vagy egyszerűbb kutyával vagytok királyok akkor javaslom a hallgatás.


Aki érdemben is válaszolt a Kérdésre annak nagyon szépen köszönöm, a tapasztalatokra kíváncsi vagyok.

2019. ápr. 16. 18:24
 8/8 A kérdező kommentje:
Ne értsétek félre, elfogadom és tudom, hogy ezek nevelésből adódnak, de sajnos nekem ennyi a tudásom ettől többet nem tudom hogyan tehetnék! És amiatt, mert nehézségek vannak nem vagyok felelőtlen. Felelőtlen akkor lennék ha a kutyákkal nulla foglalkozás lenne, kimerülnének a kertidísz kategóriában, le se tojnám hogy merre csatangolnak ivarosan, oltatlanul... Szóval ezt nem kell...
2019. ápr. 16. 18:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!