Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek, ha az egyik...

Mit tegyek, ha az egyik kutyám folyamatosan megtámandja a másik kettőt?

Figyelt kérdés
Van egy 8 éves tacskó-németjuhász keverékünk, de amióta hozzánk került egy fél éves border collie-kaukázusi juhászkutya keverék, azóta őt is, és a 14 éves terrier-keverékünket is folyamatosan megtámadja.

2019. máj. 1. 19:23
 1/9 anonim ***** válasza:
34%

Hagyni kell, hogy lerendezzék egymás között a rangsort!

Ha nem szűnik meg ez a helyzet, akkor pedig elkülönítve kell tartani őket!


( Magánvélemény: az is egy ostoba ember volt, aki hagyta, hogy németjuhász tacskóval párosodjon. Már, ha ez felügyelet mellett történt, és nem kóborkutyák esetében. )

2019. máj. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Esetleg nevelni kellene a kutyákat, nem csak tartani őket, mint a gazt.
2019. máj. 2. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#2 nem trollkérdés, komolyan kérdezem.

#3 eddig semmi baj nem volt vele, csak 1 hete ilyen

2019. máj. 2. 07:13
 4/9 anonim ***** válasza:
53%

En ezt a rangsor lerendezest sosem csiptem, velemenyem szerint az en kutyaim egyenranguak, alattam helyezkednek el a rangsorban es egyik sincs feljebb mint a masik.


Mikor hozzank kerult a kisebbik kutyam (staffi mix) es nekialltak volna harcolni lerugtam oket egymasrol es az egyik az egyik sarokban, a masik pedig a lakas masik sarkaban landolt. Azota nincs vita kettejuk kozott, sot, baromi jo baratok lettek. Sajnalom, hogyha ez valakinek “durva” de ha hagytam volna, akkor az egyik nyer, es utana a masik lehet, hogy nekiallt volna vele harcolni a kesobbiekben a “helyeert”. Megprobalhatod persze tiltassal, elkulonitessel, de en ugy gobdolom hogy egy alapvetoen aggressziv helyzetben ezek nem megoldasok. A tiltas azert nem, mert ott akkor annyit kiabalhatsz, beszelhetsz, amennyit akarsz, nem fognak teged meghallani, az elkulonites pedig nem fogja megoldani a problema gyokeret, csak “tuneti kezeles”.


Amugy meg amit ajanlok, az a napi seta. Egy felfedezesnel a kutyak a falka szabalyait betartva barangolnak egymas utan vagy epp utanad. Szerintem sokat segitene a kapcsolatukon.

2019. máj. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Előrebocsátom, hogy nem támadó jelleggel írom, amit írok.


Attól, hogy te úgy gondolod, hogy a kutyák egyenrangúak, attól még az - tudomásom szerint - nincs így. Azért, mert a kutya hierarchikus felépítésű falkában él. Az ősei is így éltek, a farkasok is így élnek.

Amikor a kutyáid összekerültek, rendezni akarták a rangsort. Te ebbe a helyzetbe beavatkoztál. Ami a te falkavezér helyedet megerősítette, de nem oldotta meg a két kutya helyzetét. Az nyitott maradt. Csodálkozom is, hogy a későbbiekben nem kísérelték meg újra rendezni.

A rangsorfelállító "összecsapás" egyébként rendszerint semmilyen komolyabb sérüléssel nem jár, nagyon gyorsan vége van. Nem heves harcot kell elképzelni.

Az össze-vissza kiabálás a kutyákkal egy olyan gazdára vall, aki nem tud megfelelő falkavezér lenni.

Abban egyetértek, hogy az elkülönített tartás nem oldja meg a dolgot, de aki nem tud mit kezdeni a helyzettel, annak ez a legegyszerűbb.


Leírtam a tudomásom alapján a véleményem. Lehet, hogy (néhol) nincs igazam. Nincs nálam a bölcsek köve.



En ezt a rangsor lerendezest sosem csiptem, velemenyem szerint az en kutyaim egyenranguak, alattam helyezkednek el a rangsorban es egyik sincs feljebb mint a masik.


Mikor hozzank kerult a kisebbik kutyam (staffi mix) es nekialltak volna harcolni lerugtam oket egymasrol es az egyik az egyik sarokban, a masik pedig a lakas masik sarkaban landolt. Azota nincs vita kettejuk kozott, sot, baromi jo baratok lettek. Sajnalom, hogyha ez valakinek “durva” de ha hagytam volna, akkor az egyik nyer, es utana a masik lehet, hogy nekiallt volna vele harcolni a kesobbiekben a “helyeert”. Megprobalhatod persze tiltassal, elkulonitessel, de en ugy gobdolom hogy egy alapvetoen aggressziv helyzetben ezek nem megoldasok. A tiltas azert nem, mert ott akkor annyit kiabalhatsz, beszelhetsz, amennyit akarsz, nem fognak teged meghallani, az elkulonites pedig nem fogja megoldani a problema gyokeret, csak “tuneti kezeles”.


Amugy meg amit ajanlok, az a napi seta. Egy felfedezesnel a kutyak a falka szabalyait betartva barangolnak egymas utan vagy epp utanad. Szerintem sokat segitene a kapcsolatukon.

2019. máj. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5-os, a valasz elsosorban nem neked szolt de ha mar magadra vetted, valaszolok neked es kifejtem jobban:)


Tehat, ahogyan irtad a kutyak egy hierarchikus falkaban elnek, de a falkaban a rangsor nem csak es kizarolag harc alapjan dol el. Marha sok dolog szamit, pl.: ki eszik elobb, ki megy elobb be egy adott helyisegbe es meg szamtalan masik dolog. Sot, mondok mast is: a legtobb komolyabb kutya a gyerekeket, kisebb testu kutyakat predanak tekinti (huskyk, csehszlovak farkaskutya), de nem kell eddig elmenni, az is eleg, ha egy vele egyenrangu falkatagnak gondolja, akiket (jo esetben csak) nevelni akar. Hagyjuk, hogy lerendezze a rangsort, neveljen? Nem. Ennek nincs helye.

Mivel napi szinten viszem oket setalni, tobb kutyaval is talalkozunk, innentol nem hagyhatom ezt meg nekik, marcsak a testiepseguk miatt sem.

De igazabol az osi farkas szintu falkaszabalyzatot is mar valamilyen szinten a tenyesztesbol fakadoan „elfelejtettek“ a 2 fo osztonon kivul, ami a szaporodas es taplalkozas. A szaporodast konnyu kiloni, eleg egy ivartalanitas, a taplalkozas pedig mar egy masik kerdes. De igazabol most gondolj bele, lattal mar olyan falkavezer farkast, aki a kanapen hesszel es a masik kettot cirogatja? Nem. :D

A kutyakat arra tenyesztettek ki, hogy az embert szolgalja es persze, hagyni kell, hogy a kutya KUTYA legyen, de roppant ertelmes elolenyek. Egyszeru, konzekvens szabalyokat jol megertenek. Na nalam egy ilyen volt az, hogy nincs harc. Nem erdekel, hogy mibol fakad, miert jon, egyszeruen nincs es kesz. Es mint ahogyan mar fentebb irtam, ezer mas utja is van a rangsor eldontesenek, amit raadasul meg a gazdi „manipulalni“ is tud. Diohejban ennyi.

2019. máj. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha a kérdező megengedi, társaloghatunk. :)


Tudomásom szerint, hogy ki eszik előbb, ki megy előre stb. azt éppen hogy a rangsor határozza meg. Tehát amit írsz, az helytelen. ( De lehet, hogy csak elírtad. )


Az igaz, hogy prédának vagy ellenfélnek tekintheti a kisebb testű kutyákat, de nem a falkában. Egy falkatagot soha nem tekint prédának akkor se, ha kisebb.

Utcán vigyázni kell, így van, de ott te vagy a falkavezér, aki parancsol. Így, ha te nem tekinted prédának vagy ellenfélnek a másik kutyát, akivel találkoztok, akkor a falka sem támad rá. Ezt a helyzetet te irányítod ( parancsszóval, viselkedéssel, aurával ).


A neveléssel kapcsolatban nem igazán értem, mire gondolsz, de a falkán belüli nézeteltéréseket, és a nevelést nem véres harc jellemzi. Elég egy gyenge odakapás, morgás, testhelyzet. A falkának nem érdeke, hogy gyengítse önmagát azzal, hogy megsebesít ( vagy megöl ) egy tagot.


Mindaz, amit kifejtettem a mai világban élő kutyáknál is így van, nem csak az ősinél.


Egyébként pedig sok alfa farkast láttam olyan helyzetben, hogy gyengéd volt a - nyilván alatta lévő - falkatagokhoz. Ez teljesen természetes.


:)

2019. máj. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Szerintem teljesen egy dologrol beszelunk! :)

Annyi, hogy az en hazamban nem turom a kutyak kozotti harcot. Az a masik dolog, hogy alapjaraton az alfa helye ritkabban kerul „veszelybe“, viszont az alacsonyabb helyekert sok a harc. Ha teret engedsz neki, akkor napi szintuek lehetnek a vitak es en egyszerubbnek lattam oket egybol megnevelni. Nem ketlem, hogy lett volna masik modszer, ami nem ennyire „allatias“, viszont akkor es ott hirtelenjeben oszton szeruen cselekedtem.


Amugy amit irsz, hogy a falkaban levo gyerekeket nem tekinti predanak: igen, ez valoban igy van,, ha mar kialakult benne a tudat, hogy a gyerek a falka tagja de az elejen vigyazni kell mellettuk. Nemreg talalkoztamegy kisgyerekes anyukaval, nekik huskyjuk van. Rakerdeztem a kutyara kivancsisagbol, hogy hogyan reagalt a gyerekre. Na hat, a gazdi annyit mondott, hogy az elejen nagyon kellett vigyaznia a gyerekre, kb 2 het utan mar egy helyen merte oket hagyni. Szoval most nem arra akartam kiterni, mikor a kiskutya alapvetoen egy kisgyermekes csaladban no fel, hanem mikor felnott kutyahoz erkezik egy uj csaladtag, vagy akkor kerul a haztartasba maga a kutya.


Amugy ettol az egy esettol eltekintve nekem nagy szerencsem van a kutyaimmal. Barmilyen kutyaval megtalaljak a kozos hangot es iszonyu szinkronban vannak egymassal :)


En is remelem, hogy nem zavarja a kerdezot!

2019. máj. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, magától megoldódott, összehaverkodott a 3 kutyus
2019. máj. 26. 19:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!