Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztő hogyan hozhat létre...

Tenyésztő hogyan hozhat létre új fajtát?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy egy új fajtát szeretne létrehozni egy tenyésztő és ezért párosít két külön fajtát. Ez az alom hogyan fog törzskönyvet kapni? Hiszen tudtommal keverék kutyák nem törzskönyvezhetőek. Hogyan fogja tenyészszemlékre vinni az így létrejött új "fajtát"? Hiszen szemlén csak törzskönyves, fajtatiszta kutya vehet részt, viszont mivel új fajtáról van szó, ezért egyik sem igaz rá.

2019. máj. 5. 21:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy párosításból soha. Pontos leírása van egy új fajta létrehozásának. Arról, milyen feltételek teljesítése után lehet várakozó listára bejelenti a fajtát. Mikor kapja meg a fajta az elismerést pl az FCI-be.
2019. máj. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%

Egy új kutyafajta kitenyésztéséhez jó 70-80 év kell minimum.


De minek?


Minden feladatra kitenyésztettek már kutyát. De az eredeti feladatukat már javarészt elvesztették.

2019. máj. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
Egy keverékre ne fogjuk már rá hogy új fajta
2019. máj. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
#1: Akkor ha jól értem több almot is le kell hoznia és szelektálnia közöttük, mire egyáltalán várólistára bejelentheti az új fajtát? Csak ebben azt nem értem, hogy így hogyan tud valaki tenyésztőként tevékenykedni? Aki keverékeket hoz létre, azt a társadalom elítéli, leszaporítózza és a kölyköket is csak fillérekért tudja eladni.
2019. máj. 5. 22:19
 5/12 anonim ***** válasza:
68%
Miért ne hozhatnának létre új fajtákat? Nincs ezzel semmi gond, amíg tenyésztő teszi, szakértelemmel és céllal. És nem kell olyan cél legyen, hogy vadászat vagy nyomkövetés...simán lehet a célja egy általa elképzelt fajta megalkotása akár küllemben, akár temperamentumban. Valóban, több mint egy emberöltő kell egy fajta kialakulásához, most is vannak alakulóban, de sokára fogadják el őket, sokára jönnek létre stabil fajták, aminél csak a fajta leírásának megfelelő kölykök születnek, és nem ütnek vissza teljesen eltérő küllemű vagy jellemű kutyák.
2019. máj. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"Nincs ezzel semmi gond, amíg tenyésztő teszi, szakértelemmel és céllal."

Tudom, hogy nem nekem írtad, de ez a része érdekel a dolognak: A környezetével hogyan kommunikálja ezt le egy tenyésztő, hogy ne nézzék utána rossz útra tért szaporítónak? Ha én tenyésztenék és nekiállnék keverék almokat lehozni, akkor ezer százalék, hogy csorbulna a hírnevem, mert ugye nem kaphatnak a kölykök törzskönyvet, emiatt mindenki húzná a száját és eladni sem tudnám őket (persze ez egy új fajta kitenyésztésénél másodlagos, nyilván). Az FCI-nek ezt előre be lehet jelenteni és ők adnak valamilyen papírt róla, hogy új fajtán tevékenykedek vagy abszolút semmit nem kell ilyenkor bejelenteni előre?

2019. máj. 6. 00:37
 7/12 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem nem húzná senki a száját (csak a nagyon elvetemült kanapé sötétzöldek), ha új fajta kitenyésztésén dolgoznál.

De nézzük: kezdésnek van mondjuk 5-10 megfelelő kutyád, akik azoknak a külső/belső tulajdonságoknak egy-egy szeletét hordozzák, amiből ki akarsz indulni. Első körben lehozol mondjuk 5 almot, különböző kanoktól, hogy ne legyen baj az F1 visszakeresztezésekkel. Ezekből a kölykökből jó esetben ki tudsz választani párat, akiket tenyésztésbe tudsz venni (minél többet, mert nagy szükség van a létszámra ebben az esetben, de alaposan szelektálva, hogy semmilyen betegséget ne vegyél be a tenyésztésbe, mert abból nagy baj lesz), akiket egymással keresztezel. Létrehoztad az F2 nemzedékedet. Ennél, valószínűleg az eredeti egyedeket kell visszakeresztezned, hogy a kívánt tulajdonságokat tudd fixálni. Ez lesz az F3. Itt már be kell hoznod idegen vért, nagyon gondosan kiválogatva, hogy a beltenyésztési leromlást elkerüld, de a kívánt tulajdonságokat ne veszítsd el. Ekkor már az eredeti kutyáid idősek, szóval én az F1 vagy az F2 generációval kereszteznék vissza, mert az idegen vér miatt megint fixálnod kell. Vagy még az is megoldás lehet, hogy ezeket az F3 kutyákat egymással keresztezed.

Kb így indulsz, majd ezután van 50 éved, amíg a populációgenetikával varázsolsz, és imádkozol, hogy valami értelmes alakuljon ki belőle :) Optimális esetben van 4-5 genológiai vonalad, akiket rendszeresen keresztezel egymással, és az eredeti kiindulási fajtákkal is.

Összességében rengeteg munka, rengeteg idő és még több pénz. És nagyon sok kutyád van egyszerre, hiszen kölyköt valószínűleg nem tudsz elajándékozni, meg nem is akarod, hiszen 1-2 éves koráig nem biztos, hogy milyen kutya lesz belőle, és mi van ha jó lenne bevonni a tenyésztésbe? Nem egyszerű dolog, nagyon sok áldozattal minden szempontól, és egyáltalán nem biztos hogy lesz értelme az egész munkának. Főleg nem a te életedben, szóval keresned kell olyanokat is, akik továbbviszik az elgondolásaidat... :)

2019. máj. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ja igen, párszor már eljátszottam a gondolattal, lenne ötletem hogy milyen fajtákból indulnék ki, és mit szeretnék látni. :D

De se pénzem, se időm, se helyem 100 kutyára, szóval ez csak álom marad mindaddig, amíg nem robban rám egy bank :)

2019. máj. 6. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
77%
Ez nem ilyen egyszerű, ahogy elképzeled! Kell egy fajtastandard. Meg van szabva, hogy hány generáció után (sok generáció, nem csak 2-3) hány egyednek kell lennie (több száz), amik megfelelnek a standardnak, ebből mennyi kan, mennyi szuka legyen. Kitétel, hogy ismerten mindegyik kutya örökítse a standardot. Kellene fajtaklubok több államban. És majd csak eztán lehet beterjeszteni az fci-nek, mint új fajtát! Tehát te egyedül ezt nem fogod tudni megcsinálni!
2019. máj. 6. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
74%

A 9-esnek, ha ez nekem szólt (7 és 8):

Tisztában vagyok vele, nem véletlenül írtam azt az 50 évet ("Kb így indulsz, majd ezután van 50 éved, amíg a populációgenetikával varázsolsz, és imádkozol, hogy valami értelmes alakuljon ki belőle")... Ez az első pár generáció, innentől még számtalan van addig, amíg egyáltalán beszélni érdemes az fci-ről... És persze hogy nem tudod egyedül megcsinálni, ezt is írtam.

2019. máj. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!