Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ilyen csípővel vonaltenyészthe...

Ilyen csípővel vonaltenyészthető egy kutya, vagy csak nekem fura?

Figyelt kérdés

Adott egy kölyök. Anyai oldalon vonaltenyésztve van egy C-s csípőjű kutya, dédszülőknél és ükszülőknél is szerepel. Az anya két A-s csípőjű kutyától van, de az egyik ebből a kettőből két C-s csípőjűtől (köztük a vonaltenyésztett, aki ugye ott van az anya másik oldalán is).

Apai oldalon az egyik nagyszülő szintén C-s. Egy közepes testű fajtáról van szó, sportra is alkalmas, a szülőknek kiállítási eredményeik vannak.

Nekem fura ennyi C-s eredményt látni, főleg, hogy vonaltenyésztett is kutya. Nem értek a genetikához, de ennek nem lehetnek negatív következményei? Vagy egy C-s csípővel lehet sportolni?



2019. máj. 23. 19:19
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja és az anya szintén C-s csípőjű.
2019. máj. 23. 19:25
 2/7 anonim ***** válasza:
58%

Megkeresed az adott fajta tenyésztési szabályzatát. Ha annak megfelel a kutya, tenyészthetnek vele.

Persze, a tenyésztőn múlik, hogy milyen minősítésű kutyát választ még az engedélyezett körön belül is.

2019. máj. 23. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos ez az alom, amiből semmi pénzért nem vennék sportra kölyköt. Vagyis nem csak sportra, hobbyra sem.

A genetika alapjáraton egy nagy lottó, meg vannak a szabályszerűségei, de mindig van kivétel. Benne van a pakliban, hogy a kiválasztott kölyöknek semmi gondja nem lesz a csípőjével, de nagyobb a százalékos esélye, hogy neki is lesz valamilyen szintű csípő DP-je. Egy C-s csípőjű kutya ugrani nem fog (agility/flyball/hasonlók kiesnek), a két hátsó lábára nem fog állni (dog dancing kiesett), igazán gyorsan/kitartóan futni nem fog (terelésnek, agaras sportoknak, vadászatnak lőttek). Nem azt mondom, hogy alkalom adtán ne tudna rohangászni erdőben, vagy átugrani egy rönköt, de még csak hobby szinten sem lenne ajánlható neki ilyesmi sport.

Másfelől nézve, nagyon nem értem a tenyésztőt (az egyáltalán?). Elvileg neki a születendő kölykök érdekét kéne néznie, már pedig egy közepesen súlyos/súlyos DP erősen rontja az életminőséget...

2019. máj. 23. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tenyésztő, ráadásul elég jónevű, szülők (a C-s csípős is) champion kutyák. Nem szándékoztam venni kiskutyát, de nagyon ledöbbentem, ezek után a jövőben még figyelmesebb leszek. A hirdetésben is annyi volt csak írva, hogy diszpláziaszűrt szülőktől.
2019. máj. 23. 22:05
 5/7 anonim ***** válasza:
Ez k. gáz, már ne is haragudjatok. Értelmes tenyésztő még az A-sat is erősen meggondolja, hogy pároztatja-e, nemhogy egy C-set betesz almot hozni. Ez sajnos tipikusan egy olyan tenyésztő, aki kiváltotta az engedélyt, de lesz. az egészet (vagy ami még rosszabb: nem ért hozzá). Sajnos van ilyen is.
2019. máj. 23. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez a lényeg !

" a szülőknek kiállítási eredményeik vannak."

Vajon a tenyésztőtől sportol-e valamelyik kölyke?

Amúgy én nem ismerem a C besorolást. Elvakult nj-s vagyok és ott mentes-majdnem mentes és enyhe az elfogadható minősítés.

Nagyon nem mindegy, mit takar a "C" minőségben.

2019. máj. 23. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha a tenyésztési szabályzat nem tiltja ezt, akkor csak a tenyésztőn múlik, hogy mit vállal be. Több fajtánál C-ig még engedélyezett a tenyésztés. Ha minden más tulajdonsága alapján kiemelkedően jó ez a "C-s" kutya, akkor talán megéri a kockázatot a tenyésztése, mert a diszplázia nem 100%-osan örökletes, viszont körültekintőnek kell lenni.

Engem az döbbentett meg, amikor egyszer a Szent Bernát-hágónál jártunk és az ottani bernáthegyik kenneljén kint voltak a szűrési eredmények is: csípőre nem volt C-nél jobb és sok D is akadt (E talán nem).

2019. máj. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!