Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Örökbe fogadtam egy kutyát!...

Örökbe fogadtam egy kutyát! Valakinek van tippje?

Figyelt kérdés

Fél éve már hogy örökbe fogadtam egy 2 éves törpe tacskót. Sajnos nagyon rossz környéken nőtt fel emiatt a félelem generálta agresszióval kezel bizonyos helyzeteket.

Kiskorában el ütötte egy biciklis baja nem lett tőle de emiatt ugatja az embereket, kutyakat, bicikliseket.

Ha vendég jön egyből ugat ha zajt hall a lakásban szintén, vagy ha az utcán hall a ház előtt elhaladni pár embert szintén vakkant vagy ugat. Úgy tudom miota csak megszületett nem volt sokat embereket közt, egy szobában bezárva töltötte az egész két évét. Nem szocializálódott.

Esetleg valakinek valami tippje, tanácsa hogy hogyan tudnék ez ellen tenni? Séta közben például ha ugat valakit éppen akkor nekem azt hogy helyes lereagalnom? Eddig úgy próbáltam hogy vissza fantom rá szolok hogy nem kell ugatni nem bánt aztán sietősen tovább megyünk. Lehet ezt máshogyan kezelni, ha igen akkor hogy? Viszem sétálni általában egy napi 15-20 percre hogy ne egyből ugorjunk fejest a mely vízbe a séta elején van amelyik kutyát ugatja van amelyiket nem (mind kerítésen belül) embereket néhányukat ugatja néhányat nem ez igazából változó.


2019. jún. 28. 17:44
 1/6 A kérdező kommentje:
Vissza rántom*
2019. jún. 28. 17:45
 2/6 anonim ***** válasza:
Nézzed a TV-be, a "Második esély" sorozatot. Abban nagyon jó tippek vannak a kutyák szocializációjáról. Foglalkozzál vele, tanítgassad, jutalmazzad stb. Társad legyen, ne egy jétékod, akit előveszel naponta egyszer 10 percre.
2019. jún. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Persze egyértelműen sokat foglalkozom vele amikor csak itthon vagyok. Ezzel a szocializalassal van egy kis gondom
2019. jún. 28. 18:15
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A tacskó eleve egy olyan fajta, ami gyakrabban hallatja a hangját.

Fél év eltelt, a 15-20 perc séta elég kevés. Kutyasuli lenne nektek a legjobb, ott megtanítanak mindenre.

2019. jún. 28. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen gondoltam rá hogy lehetne ezt növelni ezt a séta időt de előtte mindenképp utána akartam érdeklődni hogy ki mit tanácsol :) mindenesetre koszonom a javaslataitokat utána néztem ennek a sorozatnak is. Nagy segítségemre lesz koszonom
2019. jún. 28. 20:50
 6/6 anonim ***** válasza:

Tahó leszek így kora reggel: a helyzet végtelenül egyszerű, ha nem értek hozzá, akkor NEM veszek magamhoz problémás kutyát.


A tanács az, hogy rehabilitációs kiképző, de aszott gyorsan. Egyértelmű, hogy egyedül nem boldogulsz, viszont minél hosszabb ideig marad kezeletlenül a kutya viselkedés problémája, annál jobban rögzül a viselkedés és annál nehezebb lesz megmagyarázni neki, hogy lehet ezt másképp is. Ráadásul a kutyának is nagyon ROSSZ hogy 1. gyakorlatilag rettegésben él 2. nincsenek barátai (legalább olyan fontos nekik, mint nekünk embereknek) 3. ki sem tudja mozogni magát, mert egy tacsinak 20 perc séta ló'asz esti fénnyel. Fél év cseszett hosszú idő ahhoz, hogy ne legyen megfelelően lemozgatva.


Csak hogy be tudd lőni kb. milyen tudásra van szükséged:


1. Kutyának megtanítani az az alapbeállítást, hogy szó nélkül a szemedbe nézzen (kutyáéknál a szemkontaktus fenyegetés, tanulni kell, hogy embereknél ez oké). Ez úgy történik, hogy te kussban a szemed mellé teszed a jutalomfalatot, ő odanéz klikk/dicsérőszó + jutalomfalat. Ha ez stabilan megy, ugyanaz a mozdulat, csak a jutalomfalat a zsebedben marad, szemedbe néz, klikk/dicsérőszó, jutalomfalat. Ha magától csinálja, szintén. Különböző helyzetekben kigyakorol. NEM vezényszóra, alapbeállítás, tehát magától kell felajánlani a viselkedést.


2. Megtanulod értelmezni a saját kutyád testbeszédét. A hülye embernek kizárólag az ugatás/morgás az értelmezhető jel, de a kutya a testbeszédével sokkal-SOKKAL hamarabb jelez, hogy jön valaki, szimpi, nem szimpi stb, az ugatás, morgás, odakapás a legeslegutolsó jelek között van a sorban.

Ezt az infografikát tessék megnézni: [link]

Tehát ha ugat, akkor már szabhatod, rég elszállt az agya, NEM irányítható. Akkor annyit tudsz tenni, hogy fizikailag kiveszed a számára kellemetlen szituációból: arrébb mentek aztán újra kezditek, amikor lenyugodott. Te meg legközelebb jobban figyelsz.


3. Na, akkor az előző két pontot rakjuk össze!

- Viszed azt a kedvenc jutalomfalatot, amiért még a betonfalon is átmegy.

- Jön a MUMUS, te figyelsz a kutyára, azon a ponton megálltok, hogy "hoppá, ez itt egy valami" de még nem szállt el az agya.

- Hagysz neki időt, hogy megnézze a mumust, mert ha rá sem nézhet, MÉG félelmetesebb és MÉG idegesítőbb lesz. (Ha nem hiszel nekem, próbáljuk ki, meddig bírod: van egy roppant unszimpatikus pók a plafonon, nem nézhetsz rá, mert megesz!)

- Amint BÁRMIT csinál, aminek nincs köze a mumushoz: leveszi róla a szemét, elfordítja az orrát, rád néz, leül, trükközik még egyszer mondom BÁRMIT, klikk/dicsérőszó, jutalomfalat.

- Ismétel unásig. Közelebb tudtok majd araszolni a mumushoz és ki fog alakulni egy új "alapbeállítása": bármit zavarót lát, ránéz, utána rád, neked csak figyelned kell és jutalmazni. Ez neked nagyon jó lesz, mert neki van lehetősége nyugodt fejjel megnézni mit csinál a mumus, kiértékelni a helyzetet, rád néz, figyel rád, könnyebb irányítani és mindezt magától: jobb a látása, hallása, szaglása, mint neked, úgyis hamarabb észre veszi, ha van valami.


Viszont ez csak egyetlen lépés egy hosszú úton.

1. Külső kontroll kell ahhoz, hogy megtanuld helyesen olvasni a viselkedését - a legapróbb jeleket is

2 Ahhoz is, hogy ha nem egyértelmű a kommunikációja, azt rendbe tegyétek - bizonytalan kutyáknál ez előfordul.

3. A kutyákkal való kapcsolatának rendbe tevéséhez speciálisan képzett kutya kell, aki tudja, mit kezdjen ezzel a helyzettel - ez nem terem minden bokorban. Ez az ordítás teljes mértékben természetellenes, és a kutyák erre reagálnak ("fogd már be b+!"). Ha egy kevésbé jól nevelt kutyával találkoztok vagy egy olyannal, aki arcoskodásnak olvassa a félelmét, lehet azért kell majd imádkoznod, hogy a dokik össze tudják varrni.


Félősöm van, tudom miről beszélek. Onnan, hogy minden kutyára morgott, eljutottunk addig, hogy előbb megnézi, hogy kicsoda és mit akar, aztán eldönti, hogy szeretne-e vele találkozni (aztán megkérdezzük, hogy szabad-e).

2019. júl. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!