Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy döntsém el hogy milyen...

Hogy döntsém el hogy milyen állat húsával táplálkozzék a kutyám?

Figyelt kérdés

Még nincs nálam a kutya, de amúgy 99%, hogy egy fajtatiszta (törzskönyves) gyöngyfehér puli lesz...


Már eléggé belemerűltem a tápok és a különböző etetési módszerek világába, amúgy.

Azt már eldöntöttem, hogy nem szeretnék sem BARF, sem Prey modellt követni.


Minőségi száraztápot fog kapni...

Van néhány nagyon jó márka, lehet válogatni.

70-85% közötti hústartalmúból keresem a megfelelőt.


Most ott akadtam el, hogy milyen állatos táp lenne a legjobb, illetve, hogy monoprotein táp legyen e, vagy tartalmazzon több állatot is, esetleg kifejezetten sokat?


A TimberWolf márkának például van egy jófajta monoprotein tápja, 80% húst tartalmaz, ami kizárólag bivaly hús...

Nagyobb kiszerelésben 2700 forint körül va az ára / Kg.



Akkor ott van az Orijen is, amit nyílván a legtöbben ismernek, rengeteg ízvariációt kinálnak...

Ott van például a TUNDRA, amely 85% húst tartalmaz a következő formában:


Kecske 4%, szarvas 4%, bárány 4%, bölény 4%, egész alpi szajbling 4%, egész nyúl 4%, kacsa 4%, egész szivárványos pisztráng 4%, egész szardínia 4%, egész aljaszkai tőkehal 4%, dehidratált kecske hús 4%, dehidratált szarvas 4%, dehidratált alaszkai tőkehal 4%, dehidratált bárány 4%, dehidratált kék puha tőkehal 4%, vörös lencs, zöld borsó, kacsa zsír 3,5%, dehidratált hering 3%, dehidratált sárga tőkehal 3%, csicseriborsó, sárga borsó, lucerna, szárított hínár (tengeri alga), tök, cukkini, csukamáj 1,5%, kecske pacal 1,5%, kecske máj 1,5%, juhmáj 1,5%, bárány pacal 1,5%, vadakból máj 1,5%, vadakból pacal 1,5%, sárgarépa, spenót, alma, körte, tőzegáfonya, fagyon szárított jávorszarvas máj, fagyon szárított vadból máj, fagyon szárított bölény máj, fagyon szárított kecske máj, tokeferol keverék (természetes tartósító), boróka bocsó, csipke, gyermekláncfű gyökér, fekete bodza, körömvirág, szárított cikória gyökér, szárított Enterococcus faecium fermentation


Ez a táp már 3150 forint kilónként, nagyobb kiszerelés esetén is, efölé már nem nagyon mennék.

Ami esetleg probléma vele, hogy talán túl magas a fehérje tartalma... 38%.

Az említett TimberWolf tápnál (Dakota Legends) ez "csak" 35%, 3% sokat számít, de még ez is lehet hogy magas, nem tudom biztosan... Egy nyers csirkemellben, amiben nagyon magas a fehérje tartalom is csak 27%.

Ezeknél a tápoknál úgy jön ki ilyen magas fehérje százalék, hogy a felhasznált húsok kb. 1/3 eleve szárított.

Azt nem tudom, hogy mi az előnye, de árthat a vesének, illetve autóimmun betegségek kialakulásának esélyét növeli... :/


Amiért nem gondolom, hogy a hús fajtája mindegy, valamint az, hogy mennyi féle hús van a tápban, az például az, hogy mindenhonnan azt lehet hallani, olvasni, hogy a tápok cserélgetése, még azonos márkán belül is veszélyes, mert allergia alakulhat ki. Akkor ez arra nem érvényes, ha egy táp tele van pakolva 20 különböző állat húsával?


Valamint igazából a különböző húsok nagyon másmilyenek.

Például a napokban itt egy kérdésben olvastam, hogy a bivalyhús, az 75%-kal kevesebb zsírt tartalmaz és 40%-kal több fehérjét, mint a marhahús... Akkor gondoljunk csak bele, hogy mondjuk a disznóhús (van házisertéses Orijen, illetve vaddisznós N&D), és a bárány, csirke mennyire különbözik...

Ami majdnem biztos, hogy halas tápot nem fogok venni, egyrészt mert alacsonyabb szokott lenni a hústartalom is, márkán belül is, másrészt pedig mert a tengeri állatok hosszútávon a tenger sótartalma miatt ártanak/árthatnak a vesének.


Mivel nem akarom majd cserélgetni a tápot, ezért fontos, hogy mit is tartalmaz.


A kutyával egyébként nincsenek komoly céljaim, kinti-benti lesz, sokat sétálunk majd, futunk, illetve szellemileg is fárasztom majd, megy majd terelni, de azt is csak hobby szinten.


Ezek alapján milyen tipusú hús lenne a legjobb, s mint már írtam, kérdeztem, inkább egy, vagy kevés fajta állati eredetű fehérje forrást tartalmazzon vagy többet, sokat?


A legfontoabb szempontok a tápnál, hogy legyen gabonamentes, s legyen 70-85% hústartalma, a maradék pedig zöldség, gyümölcs és különböző növények legyenek...

De most nem táp márkát keresek, hanem szeretném megérteni jobban, hogy ilyen életvitel mellett milyen tipusú húsok a legjobbak egy kutyának és, hogy miért.



2019. júl. 4. 14:55
 1/10 anonim ***** válasza:
73%
Te képes lennél 2700 ft-ot köletni egy kiló tápra? Tisztában vagy vele, hogy ennyiből több, mint egy kiló csirkemellfilét (filét) vehetsz? Akkor már adhatsz a kutyának színhúst, és nem kell gabonát ennie, az nem való kutyának.
2019. júl. 4. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Milyen gabonát? Ezek a tápok nem tartalmaznak gabonát..


És igen jóval többet is képes lennék költeni rá... Olyan 3500/KG-ig.


A BARF viszont nem annyiból áll, mint sokan hiszik, hogy elé vágod a Tescos csirkemellet azt annyi, hanem a megfelelő hús, étrendkiegészitők kiválasztása, porciózás komoly munka...

És 2700/3150 forintnyi táp elég addig, ameddig 4000-5000 forintnyi hús.


És még így is több az egészségügyi kockázat a BARF esetén.


Rengetegen vannak akik nulla tudással, teljesen random husokkal, mindenféle rendszer nélkül etetik a kutyáikat, ez nagyon káros én nem akarok ilyen lenni...

2019. júl. 4. 16:01
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az a gond, hogy nem te döntesz, hanem a kutya :D

Most itt elméletben kiválasztod a legszimpatikusabbat. Megjön a kölyök, rövid úton átállítod a neked szimpatikus tápra. Amitől teszem azt, elkezd menni a hasa. Vagy nem elég erős neki. Vagy túl erős :D

Az nagyon jó, hogy ennyire beleástad magad a témába, túl kevesen teszik meg kutyavásárlás előtt.

Én a helyedben kiválasztanék 1 "nyertest", azt venném első körben, de tarts talonban pár lehetséges másik márkát is, mert nincs garancia rá, hogy az 1. jó is lesz minden szempontból.

Nálam ez úgy történt, hogy kiválasztottam egyet a kölyök érkezése előtt. 1 zsákot megevett (12-15 kg között, nem emlékszem már), nem volt jó. Következő. Az sem volt jó. Következő... kb 1,5 éves koráig végigpróbáltunk egy nagyobb csokorra való tápmárkát (felső középtől szuperpremiumig), majd a BARF lett a nyerő, csak attól nincs gond. Félre ne érts, én senkit nem akarok rábeszélni a nyersre. Sőtt, bevallottan sokkal könnyebb az élet egy jó minőségű szárazzal. Csak arra akarok utalni, hogy nem mindig az van, amit az ember lánya előre eltervez :D

És azt még hozzá tenném, hogy egy kölyök kutyának, (főleg a megnyúlási időszakban) én nem adnék ilyen magas fehérjetartalmú tápot, nem kell feleslegesen kísérteni a sorsot, hogy megerőlteti az ízületeit a hirtelen súlygyarapodás.

2019. júl. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#3. Köszi a választ, ment a pont...

A tenyésztőnél egyébként meglehetősen gyenge tápot kapnak, így nagyon lassú adagolással váltanék.


Természetesen benne van a pakliban, hogy nem lesz jó az első táp, esetleg a második sem, vagy akár hogy mi is a BARFnál kötünk ki... Ezzel tisztában vagyok.


Viszont sajnos nem vagyok diedetikus, a saját étkezésemre sem figyeltem különösebben soha, így nem tudom hogy husok szempontjából mivel a legjobb próbálkozni.

Például, hogyha kipróbáljuk az Orijen egyik tápját és esetleg rögtön beválik, akkor maradunk annál... Holott lehet, hogy a távoli jövő szempontjából jobb lett volna egy másfajta húsból álló táp.

Bár lehet, hogy a szakemberek, állatorvosok, kinológusok sem tudnák biztosan jól a kérdésemre a választ.

2019. júl. 4. 16:12
 5/10 anonim ***** válasza:

Csatlakoznék a hármashoz, ezt általában a kutya dönti el, mármint az ő szervezetétől függ, kiválaszthatod te a legjobb hírű csodatápot, ha teszem azt, allergiás valamelyik összetevőjére.

Mellesleg érdemes figyelni a híreket, nemrég olvastam, hogy visszahívtak egy kutyaeledelt a boltokból, és a gazdiknak is felhívták a figyelmét, hogy ha olyat vettek, ne adják a kutyáiknak, mert bajuk lehet tőle.

2019. júl. 4. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Itt kisregényt írsz a csodatápokról.

Sajnos abban nem vagy ilyen tájékozott, hogy valójában mi is a jó eleség egy kutyának, aki ragadozó, húsevő állat! Nem tápevő.

A hús a legtermészetesebb táplálék számára, nem mellékesen ez ad egy ízélményt neki, rágásra készteti.

Elképzelted már, hogy ha gyártanának embernek való tápot, hasonlót a kutyáéhoz,és azt a száraz bogyót kéne rágnod egész életedben?

Lehet adni tápot is időnként, de elsődleges táplálékuk hús kell hogy legyen.Nyersen amit lehet, illetve sülve, főve.Mellé rizs, zöldségek.

Változatosan kell őket táplálni.Mi is megunnánk egyfélét enni.Ők is.Persze megeszik, mert éhesek.Mi is megennénk még a száraz kenyeret is ha nem kapnánk mást.

De ő nem tudja mondani, nem tudja védeni magát, nem tud magáról gondoskodni.Ki van nekünk szolgáltatva.

Ezzel visszaélni kényelemből-hát nem nevezném állatszeretetnek.

8 kutyám van, de eddigi kutyáim is hosszú életűek voltak, egészségesek, idősen is jó fogazattal,nem voltak betegesek.

2019. júl. 4. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én is csatlakoznék azokhoz, akik a táppal kapcsolatos kérdésre válaszoltak, nekem is ez a tapasztalatom, hogy ez nagy mértékben függ a kutya szervezetétől.

Monoproteines tápot általában érzékenyebb gyomrú kutyáknak szoktak ajánlani, mivel egyféle fehérjét könnyebb emészteni.

A különböző húsokkal kapcsolatban, hogy melyik miért jó a kutyának érdemes lenne tényleg kutyadietetikában jártas embereket kérdezni, akár barfos körökben is, nem minden barfos tartja a tápot sem ördögtől valónak, illetve az ott megfogalmazott elveket húsválasztás szempontjából is fel lehet használni, például, hogy a vörös húsoknak alapvetően magasabb a tápértéke.

Másrészt pedig etetéssel kapcsolatban a tenyésztőhöz is lehet fordulni, valószínűleg több évtizede foglalkozik a fajtával, ismeri a sajátosságait, illetve a te kutyád rokonait is, ezek a tapasztalatok akkor is hasznosak lehetnek, ha ő maga nem is a legjobb táppal etet.

A 35-38% fehérjetartalom egy növésben lévő kutyának borzasztó magas, nemcsak emészteni nehezebb az ilyen magas fehérjetartalmú tápokat, hanem a növekedést is károsan befolyásolhatja, túl hamar nőhet meg a kutya, gyarapodik a tömege, amivel a csontok fejlődése nem tud lépést tartani, tudományosan bizonyították, hogy van összefüggés az etetés és a szerzett diszplázia kialakulása között.

A másik dolog, ami eszembe jutott még a tápokkal kapcsolatban, hogy a tápok elkészítési módja sem mindegy. Nekem nagyon sok jó tapasztalatom van a hidegen sajtolt tápokkal, ami azt jelenti, hogy nem egy olyan magas hőkezelési eljárással készül, mint a többi táp, így az értékes tápanyagokat nem tüntetik el az élelemből. Én azt vettem észre a kutyáimon, hogy az ilyen hidegen sajtolt eljárási módszerrel készített tápokat sokkal jobban hasznosítják, sokkal kevesebb és egészségesebb a végtermék, nem a tipikus tápos levegős, óriáskaki, a szőrük fényesebb és látványosan izmosabbak is. De mint minden más, ez is egyedfüggő, biztos nem minden kutyának válik ez be ennyire.

Bárhogy is döntesz a szőrminőség, a végtermék állaga és mennyisége, illetve a kutya kondíciója mindig iránymutató, abból látni fogod, hogy megfelel e neki az adott táp.

2019. júl. 4. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

Jézusom, gyereked van?

Ha igen leírnád mivel eteted?

2019. júl. 4. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nézd meg még esetleg a Belcando Fresh Meat termékcsaládját. 80% hústartalom, amaránttal, fehérjésben és zsírban jobb választás lenne egy pulinak. A tápcsalád monoproteines, marhás, halas, pulykás, kacsás, bárányos. Viszont a hústípuson kívül minden ugyan olyan benne, még a fehérje/zsír arány is, így a hústípust lehet "váltani". [link]

Szerintem drága, de a fent leírtak alapján neked lehet nem lesz az. :)

Igazából az Orjen és TimberWolf tápokban, nem "csak" a magas szárított hústartalom dobja meg a fehérje értékeket, hanem a magas fehérje tartalmú zöldségek is(bab, borsó egyéb hüvelyesek pl.), amelyek emésztése már kicsit nehezebb.

2019. júl. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

3. vagyok:

Szerintem senki nem tudja neked megmondani, hogy a mit tudom én a tökéletes tápban van 1 rész kacsa, 2 rész szarvas, 3 rész hal. Pont azért, mert mindenki (még mi emberek is) másként reagál a különböző összetevőkre.


Ha a személyes véleményemet kérdezed, én 3-4 fehérjeforrással operáló táppal próbálkoznék első körben, aminek 30 % magasságában van a fehérje tartalma.

Sőtt tovább megyek, még BARFosként sem tartom ördögtől való dolognak a különlegesebb gabonaféléket, pl zebem nagyon szereti és nagyon jól reagál a zabra, rendszeresen kap főve. Ahogy quinoát is (tudodtudom, nem gabona hanem disznóparéj féle, de akkor is).


Valaki említette a hidegen sajtolt tápokat, amit tényleg sokan dicsérnek. Mi a Markus-Mühle kölyöktápját és a Lukullus valamelyik ízét próbáltuk, azok nem voltak nekünk jók, de az én kutyám emésztése tényleg nagyon labilis. De pont most rendeltem a Lukullus vega tápját hús mellé (rohadt drága a zöldség, többe van mint a hús, pedig nem eszik csirkét az állat, és csak emberi fogyasztásra szánt húst veszek meg), szóval én is pártolom alapból a hidegen sajtolás eljárását :)

2019. júl. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!