Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szerintetek mit tegyek?

Szerintetek mit tegyek?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz, tanácsot szeretnék kérni egy kissé lehetetlen helyzetben. Jelenleg utolsó éves vagyok a középiskolában, és kiskorom óta lovagolok hobbi szinten. Évek óta az a tervem,hogy az iskola után,amint lesz rá keret, szeretnék jó vérvonalú lovakat vásárolni, és kb évente egy csikót összehozni,majd felnevelni. Tehát nem vágyok nagy tenyészetre, de saját "szórakoztatásomra" szeretnék úgy évente egy csikót,akire büszke lehetek. Jelenleg nincs ezzel kapcsolatban sok tudásom, régóta lovazok, de csikókkal sosem dolgoztam. Adódott számomra egy lehetőség,miszerint egy,a környékünkön nagy nevű tenyésztő segédet keresett a belovaglásokhoz és a csikók körüli munkához. Azonnal lecsaptam a lehetőségre,hisz nincs meg a megfelelő tudásom ahhoz,amit 1-2 éven belül szeretnék csinálni, és most itt a lehetőség. El is kezdtem dolgozni nála,kb 2-3 hétig jártam ki napi szinten. Már ennyi idő alatt rengeteget tanultam,de közben tele lettem kételyekkel. Mivel ezek versenyzésre tenyésztett lovak, ráadásul "sorozatgyártás" zajlik, a modszerekkel nem igazán vagyok kibékülve. Ha egy ló valamit nem csinál meg pár percen belül, rögtön verés következik. A 2 éves csikókhoz még az abrakot is alig lehet bevinni,mert rugnak-harapnak. Sose féltem lótól, de mikor benyitok a boxba és reflexből rám rug, majd még fel is kéne nyergelnem...

Emellett a "főnök" elég lekezelő, nem nagyon sikerült vele egy hullámhosszra kerülni. Tehát én nagyon megörültem ennek a lehetőségnek, de ahogy elkezdtem a munkát, hamar "kidurrant a lufi",egyáltalán nem erre számítottam. Ha most tudnám, hogy még lesz lehetőségem később egy olyan helyen tanulni ahol sokkal lóbarátabb módszerek vannak, a csikók sem ideggyengék, stb. Akkor most azonnal ott hagynám a helyet, mert ott tartunk, hogy már gyomorgörccsel megyek ki, egyáltalán nem vagyok lelkes. :( Emellett a főnököm rendszeresen több napos versenyekre jár,ilyenkor mindig nekem kell etetni, lemozgatni a lovakat. Attól is tartok hogy idén érettségi,szakmai vizsga stb. és közben egyre több (ingyen) munkát fog rám sózni,ami a tanulás rovására megy. Olyan lovasok véleménye érdekelne,akik hasonló területen tevékenykednek. Mennyire "szokás" tapasztalat nélkül belevágni csikó nevelésbe és alap szintű belovaglásba? Szerintetek erőltessem-e még ezt a dolgot, mert tényleg kivételes lehetőség, vagy engedjem el, mert pl az oktatóm is lovagolt már be lovakat,es az ő kezdeti segítségével és sok szakirodalommal is menni fog majd?

Előre is köszönöm annak, aki elolvasta és segít nekem! :)



2019. szept. 28. 03:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Személy szerint én buztos nem vágnék bele tapasztalat nélkül a tenyésztésbe/belovaglásba, de még 2-3 év tapasztalattal sem. Pláne, ha még saját lovad se volt. Nagyon csúnya dolgok tudnak történni a lovak körül, ha nem ért minden kis részlethez megfelelően az ember. Ráadásul ezeket a lovakat eladod, tehát felelősséggel tartozol értük.

A belovaglás is csak addig működne a szakirodalmas módszerrel, amíg egy együttműködő lovat fogsz ki. Egy keményebb diónál már nemigen. Az edződet meg kész anyagi csőd lenne mindig hivogatni a csikókhoz. Plusz ő edző, nem pedig belovagló! Az két külön szakma. “Hiába vezetsz jól autót, attól még nem tudod megszerelni.” Teljesen mást kell tudni hozzá.

A hellyel kapcsolatban... Az általános dolgokról biztos tanulhatsz (ply takarmányozás), de én nem maradnék. A nevelésből csak annyi tudást kapsz hogy jól meg kell verni. Az meg nem elég a lóhoz, ha normálisan akarod csinálni. Meg hát mindig van rizikó ezekben a helyekben. Lehet ő nagy tenyésztő, viszont így is biztos vannak hibái (pl. nem tudja hogy korpát hosszútávon csak kálciumpótlással adunk). Ha ezeket a hibákat te “átveszed” akkor mindjárt hátránnyal indulsz a saját tenyészetedben.

Na és hogy lesz hivatalos a dolog? Nagyon remélem hogy nem a zugcsikókat akarod gyártani! Akkor viszont papírok kellenek, amihez meg végzettség. Majd az iskolában megtanítanak az alapokra a lovakkal kapcsolatban, aztán mehetsz valami normális helyre gyakorlatra.

Én a helyedben még adnék magamnak 5-10 évet az 1-2 helyett mielőtt belekezdek a dologba. Arról nem is beszélve hogy egy ilyen kis tenyészethez is hatalmas kezdőtőke kell és mindig csak vinni fogja a pénzt. (Itt nem milliókról, hanem tízmilliókról beszélek!)

Sok sikert a továbbiakban!

2019. szept. 28. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
71%

Hagyd ott!

1. Úgysem azt tanulod, aminek később hasznát vehetnéd.

2. Elvből se támogass a munkáddal olyan helyet, ahol így bánnak a lovakkal.

2019. szept. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!