Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Az embereknek mi a baja a...

Az embereknek mi a baja a western lovaglással?

Figyelt kérdés

Mi a baja az embereknek a westernesekkel? Amint megtudják, hogy nem angolban lovagolok, csak legyintenek sokan. Angolosok pedig egyenesen szidnak, lenéznek minket, tisztelet a kivételnek, mindig akad.


(békével jöttem, pacsi az angolosoknak is:D)



2020. jan. 8. 18:11
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%
Én csak hobbi lovas vagyok 32 éve, egyszerűen csak imádok lovagolni és csak a nyereg különbségről tudok beszélni. Angol nyeregben tanultam és lovagoltam hosszú ideig, aztán egyszer olyan helyen lovagoltam, ahol western nyereg volt a lovon, de nem a stílust tanították, csak szimplán ilyen nyeregben lovagoltunk. Én állítom, az angol nyeregtől magasan jobb, kényelmesebb, jobban "ültet", megkockáztatom, nehezebb belőle leesni is. Azóta csak ilyen nyeregben lovagolok, saját lovunkra is vettem Natova nyerget. Imádom.
2020. jan. 8. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert rengeteg a tévhit. Angolos vagyok, de nem a western ellen. Nagyon szeretem a felfogást amivel lovagolnak, és még sorolhatnám, de láttam olyan videókat, pl hordókerülésnél, hogy a lovas tiszta erőből és lendületből rugdossák a ló oldalát, tépegetik a szárat.

A helyes western lovaglással nincs semmi bajom, de azt utálom, amikor valaki nem tudja pl. Használni a sarkantyút, ezzel sérti fel a lovat, vagy a szárdal a száját. Egy szó mint száz, az angolosoknál is ugyanez a helyzet, szóval nekem mindegy a stílus, a fontos hogy az ember tanulja meg helyesen, rendesen csinálni és ne csak azért üljön lóra, hogy döcögjön vagy száguldozzon egy jót mint egy idióta, ezzel mindenféle kellemetlenségeket okozva a lónak.

2020. jan. 8. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
42%
A western lovaglásnak vannak azért hátrányai is legfőképp a lóra nézve. A lovakat általában 3 éves korban elkezdik belovagolni amikor már a gerinc nagyjából elcsontosodott és tudja tartani a lovas súlyát viszont sokan nem tudják hogy nagyon sok helyen a lónak még nincsennek teljesen kifejlődve a csontjai(pl.: ágyék, medence tájékon 6 éves korig) tehát ezekre a területekre fokozottan figyelni kell belovaglásnál. A Western lovaglás pedig fokozottan terheli ezeket a területeket valamint próbára teszi a ló hajlékonyságát és egyensúlyát. Sokszor a ló súlya asszimetrikusan oszlik el és egyes csontok és izületek jóval nagyobb terhelésnek vannak kitéve mint kellene. A lovaglás lényege az lenne hogy a ló végtagjait megpróbáljuk egészségesen tartani azzal hogy egyformán terheljük az izületeit. Emellett a nyak és a gerinc is fokozottan van használva és gyakran a western lovaknak ez kellemetlen vagy fájdalmas lehet egy idő után.
2020. jan. 8. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
90%
#Ez nagyon szép meg jó, meg igaz is lenne, ha a quarterek nem gyorsabban fejlődnének, mint egy átlag európai melegvérű. Meg egyébként az angolos lovakat is ugyanúgy 3 éves korukban belovagolják, meg rosszabb esetben ugranak is velük elég hamar.
2020. jan. 8. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
66%
Az ugrás azért jóval természetesebb mozgás forma. Fiatal korban kisebb akadalyok hasznosak a lónak (nem a 120centire gondokok és nem lovassal). Segiti a lónak az egyensúly fejlesztését,a koordinációját a lábák maga alá vételét az egyenletességet, a hát és a vállak jó irányú nyújtását, egyenletesen erősít minden izmot és mégegyszer kihangsúlyozom hogy sokan nem tudják hogyan fejlődik a ló csontozata és izomzata de aki tudja az nyílván 3 éves lóval nem kezd el 1 méter felett ugrálni és a belovaglásnál az alap jármodokat fejleszti nem az ugrást, azt majd csak a későbbiek folysmán.
2020. jan. 9. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
40%

Lehet, hogy a kérdés általánosítása helytelen, csak pongyola megfogalmazás, hiszen vélhetőleg csak a magyar nem-westernes társadalomban látott megnyilvánulni negatív érzéseket, gondolatokat a magyar westernes társadalom irányában. Olyant meg, amitől égnek áll az ember haja, lehetett látni eleget. Az egyik például a feszítővel való "idomítás". Amikor a ló beledőlne kissé, akkor akkorát csönget bele, hogy égnek álló orral hátrál hat lépést, letaposva mindent és mindenkit. Aztán, amit nem tudom, mi célból csinálnak, gyorsasági verseny előtt a bemelegítésnél három méterátmérőjű körre veszik (majd én megtanítalak nem rohanni?), hát az borzalmas lehet az élőlény szerkezeti részeinek. A ló nem nagyon jár körön magától, és aki értő szemmel nézi, az látja, hogy a díjlovas verseny 10 méteres kisköre sem magától értetődő mozgásfolyamat. Ez az orromat a "porban hordom" lókinézet szerintem valami téveszme, de nagyon elterjedt. Némelyik versenyszámban olyan a lassú vágta, mintha darabokra törték volna a mozgást. Az biztosan nem jó a lónak. És azért akkor, mikor ez kezdett elterjedni, elég sok olyant láttam, aki a western stílus kifejezést arra értette, hogy ó, hát itt nem kell megtanulnom kiülni az ügetést. Egyes western versenyszámokat mások gúnyosan Az ingek versenyének hívnak, és ez meg tökéletesen helytálló leírás.

Miközben a cél szakágfüggetlenül pont ugyanaz lenne, mint amit Gőblyös úr istenít néha, az öntartás. Na, ilyent nem sokat láttam westernből (de azért láttam!), az elmúlt 15 év alatt (nem voltam mindenhol mindig jelen).

Természetesen más szakágakban is csokorban van a rossz. Talán tavaly nyáron láttam Simonpusztán, hogy díjugratásnál "idomítási" célzattal akkorát belerántott a lovas, hogy a szár csattanása visszhangzott a fák között. Jézus, mondom, hát ezt nyilván rögtön leszállítják a lóról, hát dehogy. A díjlovagló OB-n meg szó szerint ingerem lett odakiáltani a bíróknak, hogy hát ti nem látjátok, hogy mit manipulál a feszítővel? Nyilván egyszerűbb volt vaknak tettetniük magukat ott is. Ha nem jön versenyző, nem lesz verseny, oszt nincs díjazás... :D "Mentségére" legyen mondva az illető lovasnak, csak a program kezdése előtt csinálta a négyszög körül - tehát ő azért tudta, hogy nem ez a jó módszer nagydíj környékén. :D Meg lehet, hogy nem volt élesre állítva a feszítő. :D

2020. jan. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:

Sztrogoff, ne haragudj, de nem értek veled egyet. Mindkét stílust lehet jól és rosszul lovagolni. Tiszta sor.

Pont az ilyenekkel van a probléma, mint te, ha nem haragszol. Téjékozódj kérlek, mielőtt például az orrának a helyzetéről nyilatkoznál! Aki westernes, az tudja, hogy mennyire fontos, hogy a lónak lent legyen a feje.

A köregyenes szintén nem egy ördögtől való dolog, akkorsem, ha kicsi.

Ezekkel a tévhitekkel van a probléma...

2020. jan. 9. 19:27
 8/29 anonim ***** válasza:
100%
Mert az emberek ilyenek. Az élet minden szakára jellemző ez a lenézés.
2020. jan. 9. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:
Persze, de Magyarországon nem érzem megbecsültnek ezt a stílust, bár tudom, hogy itthon még nagyon gyerekcipőben jár...
2020. jan. 9. 21:24
 10/29 anonim ***** válasza:
86%

Azért mert egyáltalán nem nyitottak. A western egy munkalovaglás és ugyanúgy, mint az angolnak, több vállfaja is van.

A cél ugyanaz, csak az út más! A western ló is ugyanúgy a nyomásra engedést használja, mint az angol stílusú, ha megnézed egy spin is hátulja körüli fordulat, csak sokszor.

A western ló kiképzésenek is megvannak a fázisai, megvan a meghatározott minimum kor és képzettségi szint, amikor feszítőt lehet használni. Ezzel nagyon sokan nincsenek tisztában.

A gyorsasági számokkal is nagyon sok a tévhit. Aki járt már ilyen edzésen, az tudja, hogy mennyi munka van emögött, versenytempót csak nagyon ritkán lovagolnak edzésen, inkább az a cél, hogy a ló szinte meagától menjen csiálja az ugrásváltást.


Az angol lovaglásban is vannak csúf dolgok, pl a lovak korai belovaglása, terhelése, ott is látni nem megfelelő sarkantyú és zabla használatot.

Mindkét stílusban lovagolok és nekem az a tapasztaltom, hogy a western lovak sokkal kiegyensúlyozotabbak, nyugodtabbak. Pörgősek is, de csak akkor robbantanak amikor kell. Voltam több helyen is, ahol az iskolalovak nem voltak képesek 10-20 másodpercnél tovább megállni, erre egyszer odabökték, persze, mert ez sportló, inkább csak szarul volt idomítva.

Aki fikázza a westernt az menjen egyszer ki Ballószögre, nézzen meg pár edzést, hallgassa meg azokat akik így képeznek, és csak utána formáljon véleményt, ne pár verseny vidó alapján, főleg, úgy, hogy nem ismeri a számok hátterét és lényegét.

2020. jan. 10. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!