Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mintha kicserélték volna a lovam?

Mintha kicserélték volna a lovam?

Figyelt kérdés

Nyár elején kezdtem vele dolgozni előtte egy évet bent állt,(10 éves telivérezett ló) Az elején borzalmas volt azóta viszont fejlődött rengeteget.

De az ijedezés az állandó probléma, illetve most ellenszegül a zablának is az utolsó néhány alkalom óta. Folyamatosan hallom ahogy játszik vele a szájában közben feje az egekben háta megfeszülve. Próbáltam rövid/hosszú száron is ugyan ezt csinálja. Annyi a gond hogy hosszú száron még az ijedezést sem tudom visszafogni.

Orvos látta, felszerelése rendben van.

Valami ötlet hogy mi lehet a probléma?


2020. jan. 25. 22:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
51%

Már leírtad a választ is a kérdésedben! Khm!


Egy évig parkoltattál egy telivér mix lovat, szerinted?


A legjobb ilyenkor földről való munka 1-2 hónapig napi szinten, és mindennap lásson az a ló, mert csodálkozol, hogy ellenszegül, és ijedezik?


A földről való munkát tudod mit jelent?

2020. jan. 25. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%

1 vagyok!


Milyen helyzetekben ijed meg?


Az ellenszegülés a parkoltatás miatt van. Egy évig egy olyan ló akinek az ősei között van telivér is, mármint jól értelmezem "englis telivér", szóval nagyon teli lehet, már ne is haragudj. Az ilyen lónak napi szinten kell a mozgás, máskülönben egyrészt teli lesz, másrészt ellenszegül, mert lesz*rtad, akkor most ő is. A lesz*rst értsd képletesen, de lovardákba is ha nincs ideje a tulajnak a lóra, keresnek munkalovast aki napi szinten lovagolja.


Kb. ezt gondolja, hogy mit akarsz te a hátamon, ha eddig sz*rtál rám. Ő nem tudja, hogy neked mi dolgod volt rajta kívül. Ő egy ló, és egy ló ménesbe él és nekik nem olyan a kommunikációjuk mint az embernek. Nem mindenki ért a nyelvükön. Egy telivérnek meg kevesen. Kérdés, hogy miért ijedezik, netalántán bántalmazás volt?

2020. jan. 25. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
35%

1-es, 2-es vagyok. Napi szinten lát téged ez a ló? Egy év óta? Vagy csak parkoltattad az istállóba mint garázsba az autót és csak kaját és vizet dobtál oda neki.


Napi szinten kell látnia a lónak! Foglalkozni kell vele! Ne csodálkozz hogy ilyen!

2020. jan. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem leírni hogy nem az én lovam. Én a 'bérlovasa' vagyok nyár óta. Azóta többet lát engem mint a tulajt. Nekem már működött nyereg alatt a gazdival szórakozott csak.
2020. jan. 26. 10:17
 5/12 A kérdező kommentje:
A pálya egyik falán nagyjából mindentől ilyed, ott van mellette egy út és a parkoló. Illetve most a bolya és egy szék zavarja a hosszú falon . Nyáron ott be is stoppolt mikor vágtaztunk.
2020. jan. 26. 10:20
 6/12 anonim ***** válasza:
49%
Hát ha tudod, merre van a gond, akkor futószár, kikötőszár, és addig futószárazni azon a helyen, amíg fel nem fogja, hogy teljesen felesleges tuningolnia magát, akkor is meló van. Futószárazás nem egyenlő a "hajtom körbe, amíg meg nem döglik" dologgal... Átmenetek, folyamatos figyelem, belső állítás, feje mélyen lent kereken.. Ha ez megy, na, akkor lehet rá felülni. Munka előtt is nyugodtan mehet 10-15-20 percet, legalább bemelegszik.
2020. jan. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én kiegészíteném a 6-os válaszát, hogy vezetőszárral gyalog vezetve vidd el az útig és vissza utána gyalogolj el vele a parkolóig és vissza. Aztán utána a karámba be és futószár, és ha megijed az úttól megint, akkor fogod és elsétáltok megint az útig. De szünetet tarts közbe egy-egy ijedés után, csak miután megnyugodott utána vidd az útig vagy a parkolóig ott pihi szünet és vissza.


Milyen színű a bólya és a szék?


A bólya mellé vidd oda óvatosan gyalogolj mellette kezedbe a vezető szárral, és vissza a pálya karám bejáratához, utána ezt addig ismételd míg nem ijedezik.


Utána sétálj vele oda a bólyához, és vedd a kezedbe és szagoltasd meg vele, és ezt addig ismételd míg nem ijed meg tőle, utána tedd vissza a helyére, és sétálj vissza a karám bejáratáig a lóval, kis szünet, majd vissza, és a bólyával a kezedbe simogasd körbe, de óvatosan, mert far résznél, alhasnál nehogy megugorjon. Mindig mikor nyugodtan reagál szeretgesd meg, és dicsérd meg. Ha érzékeled a fülén, hogy nagyon sunyít, stop, és tedd vissza a helyére a bólyát, és gyalogolj vissza a lóval a karám bejáratáig, addig ismételd ezt míg nem ijed meg és meg tudod simogatni a bólyával a lovat.


Ugyanazt a székkel is! De ott nem kell simogatni, maximum csak egy két helyen érinted vele, a lényeg, hogy ha mellette van ne ijedjen meg, mert jó ha ehhez is hozzászokik, hogy adódhat úgy, hogy a lovas székről ül a nyergébe. Amit csinálhatnál, hogy mikor odamentek a székhez, futószárral a kezedben lecsücsülsz és így vagytok egy ideig, illetve tedd körön belülre magad mellé a széket, így látja is, és úgy próbáld futószárazni, hogy te a szék körül mész miközben futószárazod a lovat, mikor már megszokta!

2020. jan. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Futószár munka előtt? Nem ajánlatos hosszú távon, mert a ló hozzászokik, hogy gondolkodás nélkül kell körbe, körbe mennie, és csak ideigenesen fárad el, de hosszútávon növeled a kondiját, és eljutsz arra a szintre, hogy 40-60 percet kell futószárazd, hogy lovagolhasd egy 20 percet.

Fel kell rá ülni és háton lefárasztani, terepen hosszú, de lassú munkavágtákkal,nyilván nem széthajtani, hanem egy fokozatos 1,5-2 órás jó laza vágtás tereppel. De ha az ilyedezés miatt nem megy terepen, akkor pályán bent, ugyanúgy laza munkavágta, kb 20-30 kör ha nem hatalmas nagy a lovaglópálya. Ezzel eléred, hogy nem csak ész nélkül menjen körbe, hanem figyeljen a lovasára is. Ha ezzel egy kicsit megfárasztottad, akkor a hülyeség is kevesebb lesz benne, és elkezdheted az érdemi munkát vele (ha pályán lovagoltad).

Nem tudom milyen rendszerességgel lovagolsz, de jó lenne ezt kb 3 napon keresztül megcsinálni, hidd el a negyedik napon normális lesz a ló, nem kell úgymond "leharcolni" a munka előtt.

Nem kell, hogy telivérezett legyen a ló, fajtátol függetlenül vannak ilyen lovak, amiknek kell a rendszeres mozgás, és ez a leghumánusabb és legcélravezetőbb módszer, hogy 3 nap alatt visszarázd a rendszeres munkába.

Az ellenszegülést meg, ha eddig nem csinálta, akkor a gazdájánál kérdezz rá, valószínűleg az ő kezei alat kerülhetett hiba a gépezetbe :)

Ha valami nem volt tiszta, írj nyugodtan.

2020. jan. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Nem írtam valami olyasmit, hogy a futószár nem egyenlő a körbe-körbe hajtom technikával...? Nem említettem figyelmet, átmeneteket, stb...? Ja, de, csak értelmezni is tudni kéne, amit a másik mond, nem csak ész nélkül lehurrogni. Egyébként nem az a feladat, hogy a másikat fikázd, hanem, hogy elmondd a saját tanácsodat.
2020. jan. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

9-es válaszolónak, nem fikázni szerettelek volna, bocsi ha ez így jött le.

Csak tapasztalatból írom, hogy egy ló, ami egy év parkolás után, és az olvasottalból elszűrt fél év laza munka után is ennyire tele van, arra hiába raksz kikötőszárat és egyebeket, nem fog kultúráltan menni futószáron.sőt, ha nem volt előtte olyan módon futószárazva, ahogy te leírtad, akkor meg kell neki tanulnia, ami nem megy egyről a kettőre.

Dolgoztam már olyan lóval, ami egy hét mindennapos munka után is bambán nézett vissza a kötél végéről, és nem volt hajlandó egy rendes kört se menni, és olyannal is, amelyikről 5 perc után lecsatolhattam a kikötőszárat, és gyönyörűen bekerekítve ment tovább. És igen, olyannal is dolgoztam, ami rendesen ki volt pihenve, és húzott engem vagy 10 körön át, majd letépte a kezem, és fél óra után se mondhattam volna, hogy szépen leadja a fejét, támaszkodásról nem is álmodtam.

Amit te írsz, az a lenne ténylegesen a futószár lényege. Nem téged akartalak fikázni, hanem sajnos az országban, a lovasnemzetvagyunk ellenére, szinte alig van ló, ami ismeri azt a fajta futószárat, amit te említesz. A nagy többségük csak esztelenül megy körbe-körbe, mert ehhez vannak szoktatva. :/

2020. jan. 30. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!