Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért nem tud egy ló futószáro...

Miért nem tud egy ló futószáron vágtázni?

Figyelt kérdés
4,5 éves kanca. (Nem saját, de szinte csak én foglalkozok vele.) Ridegtartásban él születése óta, és nagyon függ a többi lótól. Nagyon rosszul lett betanítva. Sem egyedül, sem pedig elől nem tud menni. Más ló után elmegy (bár ott is megvan, hogy melyik lovat hajlandó követni), más emberek szoktak rajta lovagolni, főként kezdők. De a vágtája még így is elrohanós. Én szoktam neki cuccokat venni és foglalkozni vele (nyilván a gazdája engedélyével). Elég lassan tanul, de egy nagyon jószívű ló. (Én tanítottam meg neki azt is, hogy feladja a lábát.) Szeretném teljesen előlről kezdeni a betanítását, több profi is ezt tanácsolta. Körkarámban keztük a munkát, majd ott kezdtem el futószárazást is tanítani neki. Most már szóra lép, üget, vágtázik és fordul. Egy hónapja kihoztam körkarámon kívül is futószárazni. Lépés, ügetés, fordulást ugyanolyan gyönyörűen csinálja mint bent. De vágtában valamiért tisztára bekattan. Elhúznia eddig még nem sikerült, de a szakált már elszakította. Most a futószárat a két zablán átbújtatva használom, de szerintem ha így folytatja, akkor a kantárt is eltépi. Még egy kört sem vagtázik le. Talán két vágtaugrást, ha megtesz.. pedig én tényleg figyelek mindenre, mert már nagyon jól ismerem ezt a lovat, és tudom, hogy mennyire érzékeny az ostorra, ezért nagyrészt szóval irányítom. Miért csinálhatja ezt? Hasonló tapasztalatok és megoldások?

2020. febr. 10. 23:13
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ne csak kantárral futószárazd és használj gumis kikötőt. Ha nincs futószárazó heveder, akkor nyergeld fel és a hevederhez bújtasd a kikötőt. Nem kell összecsomagolni a lovat, elég ha támaszkodik és a belső zablakarikába csatold a futószárat (a külső oldalon a kikötő ellentart).

Eleinte futószárazd így körkarámban. Az ostorra is kezd el tompítani, állóhelyzetben érints meg vele, simogasd meg a hasát vele, a hátá, nyakát, farát. Közben pedig jutalmazd, ha nyugodtan megáll. Ez legyen a napi rutin része, jöjjön rá, hogy az ostor nem bánt és idővel futószáron se fog tőle rohanni.

A vágtát pedig mindig készítsd elő, úgy mint lovagláskor, szóval sose hajszold bele, hanem felveszed és beugratod. Ha elkezd ügetésben rohanni, akkor vedd fel lépésbe vagy lassú ügetésbe és úgy indítsd megint, Akár lehet kisebb körön is dolgozni kicsit határozottabb állítással, de ha beugrott és megy szépen, akkor értelemszerűen tágítsd a kört. Sok türelem és gyakorlás, eleinte körkarámban, aztán ha ki is mész vele, akkor a karám egy sarkában próbáld vele, azért ott még mindig van 2 fal, ami segít vezetni, aztán ha működik, akkor a karám közepén is próbálkozhattok.

2020. febr. 11. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szia! Nagyon köszönöm a válaszodat! Bocsi, azt tényleg elfelejtettem mondani, hogy használok gumis kikötőt nyereggel. De majd akkor kipróbálom, hogy csak a belső zablába csatolom a futószárat. És próbálom amúgy hozzászoktatni az ostorhoz, de eddig nem volt sok sik r vele, pedig már több hónapja gyakorlom ezt vele. Pálcát se lehet nála használni, mert attól is behülyül. Éppen ezért futöszárazásnál sose engedem le az ostor lógós részét (nem tudom, hogy mi a neve), hanem hozzáfogom. És mivel a szóra már sikerült megtanítani, ezért azzal ugratom be, nem ostorral. Már kb 2-3 hónapja futószárazom körkarámban (igaz, csak hétvégente 2 órát), és ott már nagyon jól ment neki, ezért bátorkodtam kivinni azon kívülre. Lépés-ügetésben semmi probléma nincs így vele. De vágában valamiért mindig kitér, elhátrán, pedig nem nagy körön futtatom (pont azért, hogy nem bírjon annyira elhúzni) és próbálom nem az ostorral indítani. Mivel nincs rendesen belovagolva, ezért ha lovagolják, akkor is csak rohan a másik ló után vágtában. Sajnos nálunk nincs karám, csak egy kicsi körkarám, egy pálya a tanya előtt, ami nincs bekerítve, meg a legelő ugyebár. Ezért csináltam azt, hogy az udvarban futószáraztam és becsuktam a kaput. Szóval nem teljesen értem, hogy mi ez nála... Vagy ez lehet, hogyha többet gyakorlom vele, akkor enyhülni fog?
2020. febr. 12. 06:38
 3/4 anonim ***** válasza:
Milyen most a ló?:)
2022. márc. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Már nem járok oda, mert nem értettem egyet a tartási körülményekkel, és mintha a falnak beszéltem volna. Nagyon sajnáltam azt a lovat otthagyni, mert őket ismerve most rosszabb lehet, mint volt.
2022. ápr. 16. 11:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!